e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 548 návodů zdarma

Aktuality

Flitry hladké v krabičce (11.10.2018)

Flitry hladké v krabičce
Flitry jsou na povrchu hladké a lesklé. Jednotlivé barvy jsou baleny v krabičkách se šroubovacím víkem. Mají široké využití, a to nejen v oděvním průmyslu, ale jsou používány i v bižuterii na výrobu šperků. Nejčastěji se, pro jejich lesklý efekt, využívají jako dekorace plesových šatů, našívají se na trika, kabelky, lze jimi originálně nazdobit např. polystyrenové předměty atd.
Více...

Knoflík barevný (03.10.2018)

Knoflík barevný
Barevné plastové knoflíky si zamilují nejen děti, ale i dospělí. Použití: Těmito knoflíky můžete ozdobit nejen oblečení, ale i módní doplňky, jako jsou tašky nebo čepice. Určitě je využijete i ve scrapbookingu na ozdobení přání, alb, pozvánek, fotorámečků, koláží apod. Knoflíky lze našít nebo nalepit.
Více...

Skleněné korálky ramš (26.09.2018)

Skleněné korálky ramš
Směs mačkaných skleněných korálků vás nadchne svou barevnou pestrostí. Najdete v ní klasické kulaté korálky, můžete narazit i na lehce odlišný tvar - zploštělé, oválné apod.
Více...

Filcová tabulka s číslicemi a abecedou (19.09.2018)

Filcová tabulka s číslicemi a abecedou
je skvělou didaktickou pomůckou na procvičení dětí hravou a zábavnou formou. Procvičí si tak tvary číslic i barvy. Spodní číslice má z horní i dolní strany suchý zip, horní číslo je bez suchého zipu, přikládá se k první číslici.
Více...

Filcový květ (13.09.2018)

Filcový květ
Květy z filcu / plsti se hodí k přišití i nalepení. Využijete je v mnoha výtvarných technikách, skvěle se hodí na tvoření s dětmi. Tento materiál je syntetická (polyesterová) plsť, nejedná se o přírodní materiál.
Více...
Zobrazit i starší aktuality
Odebírat novinky

Návod na drátované srdce

Drátované srdce

Patříte mezi příznivce drátování? Teprve s ním začínáte nebo se rádi necháte inspirovat při své další tvorbě? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli "ano", pak je následující návod určen právě vám.

 

Připravili jsme si pro vás návod, který využijete nejen na Valentýna. Srdíčkové motivy jsou stále oblíbené, proto věříme, že návod na drátované srdce vám přijde vhod kdykoli během roku. Hotové srdce využijete jako originální přívěsek i jako dekoraci. Princip zpracování srdíčka můžete samozřejmě uplatnit také při výrobě jiných motivů.

 

Přejeme příjemné chvíle strávené s drátky a dráty. Ať se dílo podaří!

 

Na drátované srdíčko budeme potřebovat:

- drát o tloušťce minimálně 1 mm dlouhý asi 45 cm
- oplétací drátek o tloušťce 0,2 - 0,5 mm dlouhý asi 3,3 m
- rokajl o průměru 2 mm
- korálky o průměru 4-6 mm
- nářadí - ketlovací kulaté kleště a ploché nebo štípací kleště
- na zavěšení srdíčka můžeme použít voskovanou šňůru

Drátované srdce - pomůcky

 

Postup

1. Nakreslíme si návrh ve skutečné velikosti fixou, jejíž tloušťka zhruba odpovídá tloušťce drátu. Kreslíme ho jedním tahem, abychom ho mohli vytvarovat z jednoho kusu drátu. Začneme ohýbat tlustý drát ketlovacími kleštěmi, od nejzamotanějšího konce. Velké obloučky se tvarují lépe prsty.
Drátované srdce 1
2. Na fotografii je vidět, jak je vedený drát v místě smyček.
Drátované srdce 2
3. Na konci musíme odhadnout, kolik je potřeba drátu na poslední zatočení a v tomto místě drát ucvakneme kleštěmi. Pak dotočíme konec ketlovacími kleštěmi. A máme hotové vytvarované srdíčko. Nevadí, když se srdíčko otvírá a konce nedrží u sebe, ty se pak spojí oplétacím drátkem.
Drátované srdce 3
4. Začínáme oplétat tenkým drátkem pravou stranu srdíčka. Odmotáme si drátek dlouhý asi 1,6 m a narovnáme ho. V místě, kde se bude dotýkat druhý konec srdíčka, přichytíme drátek. Jeho konec zatím necháme volně, jen ho držíme, aby se drátek neprotáčel, a začneme omotávat.
Drátované srdce 4
5. Abychom nemuseli pečlivě pokládat drátek a dbát na pravidelnost mezer, kterými prosvítá tlustý drát, můžeme kousek opleteného drátu zmáčknout jako strunu a pustit, vytvoří se krásně pravidelné mezery. Na fotografii je vidět, jak je ze začátku opletení pravidelné - to už se stlačením upravilo. Ke konci jsou mezery větší - ještě před stlačením. Při oplétání musíme dávat pozor na to, aby byl drátek pořád rovný, nezamotával se, netvořily se na něm smyčky a když se stane, že se smyčka vytvoří, tak ho hned zase opatrně narovnat, protože by se po několika otočkách ukroutil. Takto opleteme pravou stranu srdíčka až do místa, kde mají být korálky. Domotáme i kousek drátku, který jsme na začátku nechali volný.
Drátované srdce 5
6. Na oplétací drátek navlečeme malý korálek. Přidržíme si ho v místě, kde má zůstat a drátek obtočíme pevně ještě dvakrát. Navlečeme další korálek a postupujeme stejně až k hornímu obloučku srdíčka. Můžeme si korálky navléct i všechny na začátku, oplétat s nimi navlečenými na drátku a postupně vždy jeden korálek posunout k srdíčku a dál oplétat. Je však potřeba je přidržovat na drátku, aby nespadly při provlékání srdíčkem.
Drátované srdce 6
7. Opletli jsme stranu srdíčka a teď spojíme drátkem s korálky mezeru v obloučku. Navlečeme tolik korálků, kolik se jich vejde do mezery. Teď můžeme střídat korálky menší a větší. Srdíčko uchopíme tak, aby vypadalo jako na návrhu, tedy nerozevřené. Mezera se tím možná malinko zmenší, tak ať tam nejsou žádné korálky navíc. Drátek s korálky natáhneme ke smyčce srdíčka a 4x drát obtočíme.
Drátované srdce 7
8. Opět navlečeme tolik korálků, kolik se vejde do mezery. Pozor, mezera se směrem ke středu srdíčka zvětšuje, tedy je potřeba korálků více, a pak se zase zmenšuje, tam dáme korálků méně. Drátek s navlečenými korálky na pravé straně srdíčka obtočíme, otoček ale uděláme víc, tak, abychom mohli zase přejít doprostřed srdíčka na smyčku. Takto oplétáme, až dojdeme na místo překřížení dvou drátů. Oplétací drátek by nám měl ideálně vystačit až sem, abychom mohli nenápadně navázat nový. Pokud ještě kus zbývá, budeme navazovat až na dalším překřížení smyček.
Drátované srdce 8
9. Novým drátkem opleteme tlusté dráty v místě překřížení, uděláme asi 4 otočky. Tak je spojíme a zpevníme srdíčko. Začátek nového drátku dotočíme.
Drátované srdce 9
10. Pokračujeme na prostřední smyčku. Zde oplétáme stejně, jako když jsme přidělávali korálky na pravé straně srdíčka, jen uprostřed uděláme víc otoček samotným drátkem mezi korálky, aby se tam vešly do obloučku. Opleteme také místo, kde se překřižují dva dráty.
Drátované srdce 10
11. Přejdeme na oblouček na levé straně srdíčka, opleteme kousek samotným drátkem a pak opět spojujeme drátkem s navlečenými korálky levou stranu srdíčka a smyčku, jako jsme to dělali na protilehlé straně srdíčka. Skončíme na levé straně a pokračujeme v oplétání samotným drátkem až k místu, kde se spojují konce srdíčka. Tady opleteme oba dráty dohromady a asi 7x obtočíme.
Drátované srdce 11
12. Pokračujeme v oplétání až dovnitř spirály, kde ještě navlečeme na drátek větší korálek a dopleteme do úplného konce. Na srdíčko už stačí jen přidělat kroužek, který si buď koupíme hotový, jako bižuterní komponent, nebo vyrobíme z kousku téhož drátu, ze kterého je srdíčko. Když je drátované srdíčko hotové, kroužkem provlečeme řetízek či šňůru. Na fotografii je voskovaná šňůra ve stejném odstínu jako větší korálky na srdíčku.
Drátované srdce 12
13. Další srdíčka vyrobená stejnou technikou. Srdíčko může být vyrobeno i z více kusů drátu, které se pak plynule spojují při oplétání drátkem.

Drátované srdce 13

 

Návod pro vás připravila: Anna Nesvadbová

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Záhumenní 22/453

747 21 Kravaře

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Partneři

Korálki - časopis o korálkování

Korálková škola Darí Fejtkové

Blog U Ajky - návody zdarma

Orgonity od Hopley

 

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2018
- všechna práva vyhrazena