e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 469 návodů zdarma

Aktuality

Elastický samet nově v naší nabídce (23.07.2017)

Elastický samet nově v naší nabídce
Elastický samet je kvalitní, z velmi pružného materiálu. Obepne tělo aniž by škrtil, což umožňuje volnost v pohybu. Neprůhledný materiál je příjemný, měkký a hladký na dotek. Povrch odráží světlo, samet hraje různými odstíny jedné barvy od světlé po tmavou.
Více...

Látková dekorativní plsť soft v akci Kup teď - sleva 40 %! (18.07.2017)

Látková dekorativní plsť soft v akci Kup teď - sleva 40 %!
Filc lze použít ke stříhání, lepení, šítí a vyšívání. Je měkký, jde skvěle tvarovat, je vynikající např. na šití dekoračních potravin. Hodí se k výrobě různých přáníček, figurek, zvířátek nebo broží.
Více...

Ozdobná pruženka na výrobu choker náhrdelníku s 20% slevou (16.07.2017)

Ozdobná pruženka na výrobu choker náhrdelníku s 20% slevou
Ozdobná pruženka působí jako jemná krajka. Je elastická, po roztažení se vrátí zpět do původního stavu. Pruženku můžete použít k lemování spodního prádla, podvazků, halenek, šatů apod. Báječně se hodí k výrobě choker náhrdelníku.
Více...

Novinka: Přívěsek kovový loďka (14.07.2017)

Novinka: Přívěsek kovový loďka
Přívěsek ve tvaru loďky má mnohostranné využití. Zajímavě vynikne uvázaný na stužce, kterou se ováže např. svícen, papírové přání nebo dárková krabička. Můžete si jím ozdobit např. klíče. Je vhodný k tvorbě ketlovaných záložek do knih nebo ozdobných přívěsků na kabelky na karabinky.
Více...

Novinka: Dětská kreativní sada na vlasové ozdoby (13.07.2017)

Novinka: Dětská kreativní sada na vlasové ozdoby
S kreativní sadou Design Stoklasa si můžete vyrobit vlastní vlasové ozdoby. Je sestavená z těch nejzajíma- vějších kousků z našeho obchodu, které se budou doslova kombinovat samy. Můžete mít každou ozdobu jinou nebo si naopak vytvořit celý sladěný set. Věříme, že vás i vaše děti naše kreativní sada nadchne.
Více...
Zobrazit i starší aktuality
Odebírat novinky

Šperky a minerály III.

32c3-01 Křehké a podivuhodné živce

Třetí díl seriálu o minerálech, který komplexně mapuje minerály, od jejich zrození v hlubinách planety až po skvění ve špercích.

Tentokrát živce - jež jsou pravděpodobně nejrozšířenější složkou zemské kůry. Po zvětrání tvoří významnou složku půd, obohacují ji nezbytnými prvky, bez kterých bychom nemohli existovat.

 

Odkud se vzaly

Zvětráním vzniká kaolin a ilit, minerální draslík, vápník, hořčík, křemík, sodík. Krom faktu, že tyto prvky baštíme, využíváme živce k vysokoteplotní výrobě keramiky, veškerých skel, porcelánu i třeba určitých typů dlaždic.

Živce opravdu nejsou chemicky ani mineralogicky jednoduché, jedná se o složité křemičitany s překrásným vzorcem, hle, toť extrémně povedený hyalofán: (K, Ba)Al(Al, Si)Si2O8.

 

Dělíme je na živce draselné (v podstatě modifikace ortoklasu) a sodnovápenaté (plagioklasy). U plagioklasů jde o vzájemně smíšené pevné roztoky sodného albitu a vápenatého anortitu, kdy tyto dva živce bratrsky pospolu tvoří v různých poměrech konkrétní odrůdu živce.

 

32c3-0232c3-03

 

Tradiční užití živců

Jako ozdobné kameny se živce vzhledem ke svým vlastnostem nepoužívají dlouho, snad s výjimkou klenotnictví, kde se zpracovává křehce něžný adulár s kouzelně modrým přísvitem. S labradoritem se lze setkat jako s luxusním obkladovým materiálem u historických i novodobých staveb (z poslední doby například brněnská Vaňkovka).

 

Nevýhodou živců je jejich zřetelná štěpnost a křehkost a také tvrdost (6 až 6,5 stupně dle Mohse) nezaručuje dlouhou životnost ve špercích.

Nicméně optické vlastnosti a inkluze, které se v živcích vyskytují, jsou jedinečné. Labradorit a spektrolit se svými barvami duhy, již zmíněný měsíček adulár, zlatě šupinky ve slunečním kameni,

nebo zelený amazonit s perleťovými bílými pásky poskytnou za celkem levný peníz udivující možnosti ve šperkovém designu.

 

Pro sběratele - hledače - je další ze živců - sněhobílý sodný živec albit, zvaný cukrák, jistým příznakem pegmatitových žil, a tím pádem příznakem dalších velmi ceněných nálezů. U nás v Jeseníkách či na Vysočině tedy stoprocentně. Bohužel, samotný albit je pohledný v přírodní formě a po vyleštění to již jaksi není ono.

 

 

32c3-0432c3-05

 

Avanturín, adulár, labradorit, amazonit...

Převážně do podoby korálků se začíná zpracovávat obecný živec pod názvem Feldspar. Zdánlivě obyčejná hornina, světle krémové až bílé barvy, podobná kosti, s patrnými perleťovými ploškami, vypadá skvěle v kombinaci s tmavými kameny a stříbrnými komponenty.

 

Velmi známé živce labradorit a spektrolit patří do skupiny sodnovápenatých plagioklasů a jejich ceněné odrůdy se dovážejí z často z Kanady, Madagaskaru a Finska, u odrůdy spektrolitu obsahují i krystalky přimíšenin ve třpytivě probleskující, duhově irizující základní hmotě.

 

Sluneční kámen - Avanturín,( oligoklas - 70% albitu, 30% anortitu) s uzavřeninami zlatých třpytivých vloček hematitu je původem z USA a Afriky (Tanzánie). Ve třpytivosti nemá mezi horninami konkurenta. Navíc občasné, zcela dokonalé kousky z Oregonu jsou sytě červené a úžasně naprosto průhledné, bez jakýchkoli patrných inkluzí. Ke všemu dokonce vytvářejí na povrchu asterickou hvězdu. Pravdou je, že nad sumou za kvalitně ohlazený kámen v čočkovém výbrusu (mugle) bychom užasli také.

 

Průsvitný draselný živec ortoklas - měsíček (modifikace aduláru) září modře v neurčitelné hloubce kamene a nachází se v Barmě, Madagaskaru, či Srí Lance. Jeho barva za měsíčního svitu působí až magickým vlivem. Není obecně známo, že existují i další barevné varianty měsíčního kamene. Mohou být i opalizující duhové, zelené nebo růžové. Cenově vycházejí tyto odrůdy poněkud příznivěji a lze je pořídit celkem spolehlivě na mineralogických burzách.

 

S notnou dávkou štěstí lze pořídit i vlastní ortoklas, čirý žlutavý živec bez uzavřenin, který byl popsán z hor Švýcarska a jehož typickou vlastností je právě adularizace - odlesk štěpné plochy uvnitř krystalu.

 

Zelený až zelenomodrý amazonit je draselný živec (mikroklin), který lze nalézt i na Moravě, v okolí Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Hledali jsme jej tam na polích a málokdo ví, že jeho světlé až bílé proužkování, nádherně patrné především na sytě zelených exemplářích a vzorcích z Ruska, je způsobeno olovem. Na trhu je nyní častá i další barevná varieta, jemně modrý, modrozelený amazonit z Asie a Jižní Ameriky, která mu dala původní jméno.

 

Velmi zřídka lze komerčně zakoupit nepříliš známý hyalofán - skelně průzračný živec, jehož chemický vzorec je uveden příkladem v úvodu. Jedná se o metamorfit, tedy minerál, který vzniká druhotně při změnách tlaku a teplot a bývá vázán na vápence a dolomity. Rozpoznatelný je jako ostatní živce, dle štěpných ploch, u hyalofánu přímo křížících se v krystalu.

 

Dobrá zpráva na závěr. Labradorit, spektrolit, i amazonit jsou natolik svérázné, jedinečné a celkem snadno dostupné přírodní kameny, že se nenapodobují. Takže při troše pozornosti opravdu máte ten kámen, který jste si přáli a pořídili.

 

Situace u měsíčku a slunečního kamene je odlišná, především díky používaným obchodním názvům. Za měsíček se z neznalosti vydává i syntetický modrý opalit.

Ohledně živce-avanturínu-slunečního kamene: pod názvem aventurín-sluneční kámen se obchodně uvádí i zcela odlišný minerál (křemenná varieta), a dokonce častěji i syntetický- skleněný výrobek. V každém případě je však živcový avanturín spolehlivě rozlišitelný. Rozdíly oproti aventurínovému křemeni budou popsány v příští kapitole a oproti syntetice (tzv.Goldstone) v závěrečné kapitole o napodobeninách a umělých kamenech.

 

32c3-0132c3-03

 

Nyní opět něco suchých dat

(jsou uvedeny jen „častější" a dostupné odrůdy živců)

 

Veškeré živce jsou křemičitany, plagioklasy jsou v podstatě vzájemné pevné roztoky albitu a anortitu s různým procentním zastoupením. (Měsíční kámen je složen z vrstev albitu a ortoklasu.)

 

Živce draselné: ortoklas, amazonit (mikroklin), adulár (měsíček),

Živce sodnovápenaté: albit, avanturín (sluneční kámen), labradorit, spektrolit, hyalofán

 

Labradorit a spektrolit: barva: duhově zelenomodročervená, patrná pod určitým úhlem, tvrdost 6 až 6,5 dle Mohse, na nábrusech patrné štěpné vrstvy, labradorit průsvitný, spektrolit až průhledný s vločkami kovových uzavřenin.

 

Měsíček - adulár: barva bílá s modrými, chvějivými problesky světla, další varianty dle zbarvení,(duhová, zelená, růžová) průsvitný až průhledný, tvrdost 6, nikoli prvotřídní obsahuje také velmi patrné plochy štěpnosti.

 

Ortoklas: barva bílá, nažloutlá, žlutá, průhledný, tvrdost 6 dle Mohse, křehký

 

Sluneční kámen ( Avanturín - živec oligoklas): bílý, průhledný, uzavřeniny jsou jasně zlatavé (krystalky hematitu), výše zmíněný z Oregonu červený až rudý, tvrdost 6 dle Mohse.

 

Amazonit: zelený, neprůsvitný, bílé páskování s perleťovými odlesky pod úhlem, varieta pastelově modrá až zelenomodrá bez příměsí, až průsvitná, tvrdost 6-6,5 dle Mohse.

 

Hyalofán: bílý, nažloutlý, skelně průzračný, tvrdost 6,5 dle Mohse

 

Vložit příspěvek
O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Záhumenní 22/453

747 21 Kravaře

koralky@stoklasa.cz

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Partneři

Korálki - časopis o korálkování

Korálková škola Darí Fejtkové

Blog U Ajky - návody zdarma

Orgonity od Hopley

 

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2017
- všechna práva vyhrazena

Rokajl Preciosa

Voskované perly

Látková dekorativní plsť