e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 638 návodů zdarma

Aktuality

Skleněná lahvička s korkem (19.06.2020)

Skleněná lahvička s korkem
Skleněná lahvička s korkovým uzávěrem nejen hezky vypadá, ale je i praktická. Hodí se jako dekorace, ale je skvělá i na skladování. Můžete do ní nasypat korálky, sůl do koupele, dekorační písek či jiné drobné věci.
Více...

Plastové korálky Color (11.06.2020)

Plastové korálky Color
Barevné plastové korálky si oblíbí jak děti, tak dospělí. Mají jemný lesk a syté barvy. Jsou velice kvalitní, všude hladké, nemají žádné otřepení nebo viditelné švy. Využijete je na výrobu bižuterie i různých dekorací, např. lapačů snů.
Více...

Sametová stuha (04.06.2020)

Sametová stuha
Jednostranná sametová stuha je velice kvalitní, vyrobená z příjemného, měkkého materiálu. Použití: Sametku můžete našít na jakékoliv oblečení. Využijte ji také k ozdobení karnevalových kostýmů nebo krojů. Stuhu je možné použít při výrobě bižuterie, neboť se s ní velice dobře pracuje při našívání korálků.
Více...

Lampas do rozparku Nice, Sport, Fashion (27.05.2020)

Lampas do rozparku Nice, Sport, Fashion
Krátký lampas s nápisem je určený k ozdobení rozparků. Je jednostranný, velice pevný, má strukturu rypsové stuhy. Konce jsou pevně zatavené. Použití: Skvěle ozdobí rozparky u triček, mikin, sportovních šatů, sukní apod. Vynikne také na doplňcích, třeba na štítcích čepic.
Více...

Svatební stuha srdce s lurexem (20.05.2020)

Svatební stuha srdce s lurexem
Stuha se srdíčky je velice romantická. Zdobí ji vysekávané vzory, které jsou vzhledem k technologii výroby precizní a rovnoměrné. Pro větší lesk je stuha ozdobená lurexem.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Březen měsíc knihy: návod na textilní obal na knihu

Tagy: šití

Návod na textilní obal na knihu

Březen je vyhlášen za měsíc knihy a čtenářů. Milovníci knih si často lámou hlavu nad tím, jak ochránit své knížky před poškozením např. během cestování, neboť na cestách bývá oblíbeným relaxem právě četba. Ohlé rohy nebo zaštiněná obálka však mnoho radosti nepřinesou. Před nějakým časem se objevila mezi kreativními výrobky skvělá novinka, která představuje perfektní řešení - textilní obal na knihu. A protože my vždy držíme krok s novinkami a přinášíme vám dobré nápady, zajistili jsme pro vás právě pečlivý a přitom jednoduchý návod na to, jak si takový obal vyrobit.

 

Co budeme potřebovat:

 

- bavlněnou předepranou látku o velikostech:
obdélník o rozměru 23 cm x 35 cm – 2x, na lícovou a vnitřní stranu
obdélník o rozměru 23 cm x 16 cm – 2x na klopy

- výztuhu na zpevnění obalu o velikostech: 23 cm x 35 cm - 1x, 23 cm x 16 cm - 2x

- šikmý proužek široký 20 mm, délka 1,5 m na olemování celého obalu

- klasické šicí pomůcky: šicí stroj, kvalitní krejčovské nůžky, pravítko, krejčovský metr, špendlíky, jehlu a stehovku

- šablonu: můžeme si ji vyrobit z kartonu, na látku i výztuhu ji obkreslíme a tím budeme mít jistotu, že budou všechny díly stejné

 

Postup:


Ušití je velice jednoduché. Obdélník, v tomto případě látka s příjemným hudebním motivem a vzorkem not, který bude na lícové straně, si nažehlíme na výztuhu.

Doporučila bych silnější zažehlovací, lépe se s ní pracuje. Pokud použijeme nezažehlovací výztuhu, musíme důkladně nastehovat, aby se nám vrstvy neposouvaly.

Další, jednobarevný obdélník si našpendlíme, nebo nastehujeme na rubovou stranu. Látky můžete zvolit podle svého vkusu a stylu. Eshop Stoklasa vám nabízí kvalitní textilii, kterou použijete jako výztuhu. Podívejte se na naši nabídku netkaných textilií, jistě si vyberete tu, která se vám bude nejlépe hodit. Dovolujeme si vám nabídnout rovněž látky v metráži, které můžete použít jako dekorativní nebo svrchní materiál.


Dva menší obdélníky použijeme na klopy. Na celou rubovou plochu použijeme opět nažehlovací výztuhu. Kratší stranu přehneme na polovinu a sežehlíme.

Takto připravené klopy přišpendlíme nebo přistehujeme na vnitřní stranu obalu.


Nyní se už můžeme pustit do přišití šikmého proužku, který nám obal krásně začistí. Použijeme hotový šikmý proužek, který je již sežehlený a práce s ním je jednoduchá. Eshop Stoklasa vám nabízí velmi širokou nabídku kvalitních šikmých proužků. Stačí si vybrat barvu a motiv dle vašeho přání.

Nejdříve si ustřihneme asi 33 cm na záložku, pak jej po délce přeložíme a sešijeme. Všijeme jej do horní poloviny obalu.

Aby se záložka netřepila, jednoduše ji zakončíme uzlíkem.


Šikmý proužek rozevřeme a začneme našívat na vnitřní, spodní stranu obalu, a to tak, že ho našíváme cca 1mm od sežehlené linie.

Trochu složitější možná budou rohy, ale pokud přeložíte a ušijete podle zřetelného fotonávodu, půjde to snadno.


Obdobně ušijeme i ostatní rohy.

Po obšití celého obalu necháme proužek asi 1,5 cm přečnívat a odstřihneme.

Přehneme na lícovou stranu, a podél kraje prošijeme. Použijte na zašpendlení kvalitní pevné špendlíky, nejlépe se skleněnou hlavičkou, díky které se vám s nimi bude lépe manipulovat.

Rohy složíme opět podle obrázku.

Na obrázcích vidíte detaily hotového návodu, pro vaši lepší představu, jak má správně výsledný produkt vypadat. Nyní stačí obal už jen přežehlit a zabalit si do něj knížku.

Výsledek opravdu stojí za to. Obal je pevný, kvalitně prošitý a tím pádem bude spolehlivě ochraňovat vaše knižní poklady.

 

Na závěr vám nabízíme inspirace na možné dekorativní prvky. Látku na přední, vnitřní stranu i klopy můžete různě kombinovat, obal můžete oživit aplikací, plstěním, našít korálky. Fantazii se meze nekladou.


Pro rozvíření vaší fantazie vám autorka návodu nabízí ukázky svých prací - dalších velmi povedených obalů na knihy. Zvolte si obal dle své nálady, svých zájmů či ročního období. A nezapomeňte, že pro dámy, které milují sladěnost svých doplňků, může takový obal na knihu být i pěkným modním doplňkem. Jistě vám obal přinese mnoho užitku a radosti. V neposlední řadě je obal na knihu bezkonkurenčním dárkem pro vaše blízké, kteří se řadí mezi knihomoly.

Autorkou návodu je paní Marcela Laštovičková. Na její tvorbu se můžete podívat na jejím prodejním profilu Ma.La.

 

Líbí se vám návod? Máte nějaký tip či doporučení? Vaše reakce rádi uvítáme.

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena