e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno motý (13.04.2022)

Bavlněná látka / plátno motý
Bavlněná látka s obrázky motýlů je vhodná na šití polštářů, povlečení, závěsů, ubrusů, tašek, pytlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Darí rozhovor a výstava

Darí Fejtková - rozhovor a virtuální výstava

Darí a její svět

Drahomíra (Darí) Fejtková je v autorské bižuterii skutečně pojem. Mimo tvorbu originálních šperků ráda předává své zkušenosti dále v podobě kurzů korálkování a tvorby návodů pro širokou veřejnost. Jsme rádi, že můžeme Darí a její bohatý svět představit.

 

 

Mohla byste na začátek prosím říci něco o sobě? Vím, že bydlíte v Hostivici u Prahy, máte ridgebacka Jacka a původním povoláním jste zdravotní sestřička?

 

Ano je to tak, pracovala jsem 10 let jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče, po úrazu páteře jsem pracovala čtyři roky jako asistentka účetní, vystudovala jsem v kombinovaném studiu vysokou ekonomickou školu, a když jsem potkala korálky, rozhodli jsme se s přítelem, že se jimi zkusím živit.

 

Jak jste se k tvorbě bižuterie dostala, protože Vy se tvorbě bižuterie věnujete už několik let, jaké byly začátky? A kde jste sháněla materiál?

 

Moje kamarádka si prohlížela internetové stránky a na nějaké modelce se jí líbil náhrdelník a já jsem jí slíbila, že jí ho vyrobím, do té doby jsem nekorálkovala! A tak jsem začala zjišťovat, kde se dá koupit materiál, jaké jsou techniky...

 

Začátky byly docela těžké, protože i koupit obyčejnou karabinku byl problém. Korálkové obchody byly teprve v začátcích. V Praze byly jen dva a teprve začínaly. V jednom z nich dodnes učím. V Jablonci, když jsem volala do nějaké firmy, tak mi řekli: ,,Jo, vy chcete jen malý nákup, my prodáváme jen 12 kilo od jednoho druhu a barvy korálků, tak to máte smůlu..."

Ani to mě neodradilo, některé kontakty jsem hledala i půl roku. V tomhle směru je to dnes mnohem jednodušší, je spousta kamenných i internetových obchodů.

 

33vystava-0133vystava-02

Foto 1: váza z úlomků skla spárovaná mozaika, květy z hedvábí a organzy, stonky technikou peyot, TOHO 15

Foto 2: technika peyot, TOHO 15, 11, 8

 

Jakou technikou jste začínala? Co byla v té době Vaše meta, které jste chtěla dosáhnout? A je něco, čeho byste chtěla dosáhnout dnes?

 

Myslím, že úplně první korálky byl obyčejný rokajl, začala jsem dělat něco jako motanice, ale protože jsem neznala motanicový uzlík, motala jsem si to ,,po svém", pak to byl čtyřkorálek a postupně přibývaly další techniky. V té době jsem ještě tvrdila, že na korálkování není jehla potřeba. Moje meta byla dostat se ke korálkům Swarovski, ale v té době to bylo ještě naprosto nereálné, neměla jsem na to peníze a ani jsem nevědla, kde je v nějakem širším sortimentu koupit.

 

Koho Vy sama obdivujete?


Obdivuji každého, kdo umí něco hezkého vytvořit, a vždy mám pocit, že ty cizí výrobky jsou daleko hezčí než ty moje. Obdivuji svoji kamarádku Šárku Rooya, s jakou odvahou se pouští do nových věcí, svoji kamarádku Vladku, které brečím na rameni vždy, když mi něco nejde. Každá tvoříme po svém a vzájemně se podporujeme a nezávidíme si. A nejvíc svého přítele za to, že mě sice nerad, ale podstatně podporuje v mém koníčku, který je i mou prací.

 

Jak určujete ceny, vážně se dá korálkováním uživit?

 

Když dělám z obyčejných korálků, je to většinou cena materiálu plus asi 60-100 kč na hodinu za práci, bohužel už nezbývá žádný další prostor na úpravu ceny, jinak by byly korále za vysokou cenu neprodejné.

Pokud jde o autorský šperk, člověk musí najít svou vlastní cenu. Korálkováním se uživit dá, ale není to tak jednoduché, jako prodat jedny nebo dvoje korále.V práci jsem měla 8hodinovou pracovní dobu, dnes pracuji určitě o několik hodin denně víc. Trvá několik let, než si člověk vytvoří klientelu a začnou o něm ostatní vědět.

 

Jací jsou zákazníci, lépe řečeno zákaznice?

 

Zákaznice jsou různé,mám ráda ty náročné, protože je to vždy výzva ,vždy se naučím nebo vymyslím něco nového. Nemám ráda ty, které vše rozbalí, vyzkouší a nic si nekoupí, ale i takovým se věnuji se stejnou péčí.

 

33vystava-0333vystava-04

Foto 3: šitá spirála, perličky, rokajl, trubičky

Foto 4: slzičky, rokajl, kovové trubičky

 

Založila jste charitativní projekt ,,Korálek ke korálku,, na podporu domova pro seniory Sue Ryder, proč jste si vybrala právě ten? Souvisí to s vaší profesí zdravotní sestry?

 

Byla to tak trochu náhoda, našla jsem v novinách inzerát, že hledají dobrovolníky. A tak jsem si myslela, že jako bývala zdravotní sestra můžu pomoci i odbornou péčí.

Při pohovoru jsme se pak dostali i na dobročinné obchůdky a já nabídla, že mohu darovat nějakou bižuterii a z toho pak vznikl celý projekt. Oslovuji korálkářky, aby si s námi přišli zakorálkovat, a co vyrobíme, věnujeme do obchůdků k prodeji, a oslovuji různé firmy, aby nás podpořily materiálem. Tak mě napadá, nechcete se přidat? (Odpověď za korálky.stoklasa.cz - v téhle chvíli se věnujeme obecně prospěšné činnosti v regionu a to množství návodů zde na serveru zdarma pro všechny taky něco stojí :).)

 

Nejde na Vás někdy splín z toho, kolik se najednou na trhu objevilo korálkářů a korálkářek?

 

Jde, pravidelně každý měsíc při placení složenek. Ale pak si říkám, je spousta zpěvaček a některé se prosadí, je spousta zlatnictví a každé má své zákazníky. A tak se jen snažím být o krok napřed, připravená odevzdat co nejkvalitnější práci. Protože spokojený zákazník je ta nejlepší reklama. A čas ukáže, jestli to dělám dobře.

 

Děkuji Darí za rozhovor, na některé otázky asi nebylo snadné odpovídat, o to víc si té upřímnosti vážím. V rámci naší virtuální výstavy můžete nakouknout do Daríina světa tvorby autorské bižuterie. A až se z této procházky nebudete chtít vrátit, přijměte pozvánku na výstavu autorského šperku Darí Fejtkové, která probíhá do 26. srpna v Dolních Chabrech, Praha 8.Více o Darí na stránkách www.dari.cz

33vystava-4133vystava-44

Zaujal vás tento šperk? Jde o techniku prýmkování, tedy spojení příjemného textilního materiálu a korálků. V nejbližších dnech naleznete díky Darí na našich stránkách návod na tuto v Česku velmi neotřelou techniku, ale s obrovskými možnostmi.

 

Kam dál?

Smaltování s razítky, tentokrát s Darí

Sponky od Darí

Rozhovor s Sněženkou

Rozhovor s EllenK

 

Virtuální výstava Darí Fejtkové

33vystava-0533vystava-06

Foto 5: masivně postříbřené komponenty, houbový korál, perleť, říční perly
Foto 6: plastové ohňovky, rokajl, navrženo pro školu pro vizážistky Surfacemakeup


 

33vystava-0733vystava-08

Foto 7: srdce Swarovki, TOHO 11
Foto 8: srdce a sluníčka Swarovki, TOHO 11

 

33vystava-0933vystava-10

Foto 9: Miuki Delica, rivoli Swarovski, TOHO15
Foto 10: TOHO 15, 11, 8 peyot

33vystava-1133vystava-12

Foto 11: rokajl
Foto 12: srdce a sluníčka Swarovski

33vystava-1333vystava-14

Foto 13: perličky, rokajl

Foto 14: sluníčka Swarovski,

33vystava-1533vystava-16

Foto 15: vodítko technikou kumihimo

Foto 16: plotýnkový smalt s razítky na nehty

 

33vystava-1733vystava-18

Foto 17: sluníčka Swarovski pletené na drátu

Foto 18: ketlované milefiori

 

33vystava-1933vystava-20

Foto 19: kumihimo sluníčka Swarovski

Foto 20: donut sluníčka Swarovski

 

33vystava-2133vystava-22

Foto 21: Toho peyot

Foto 22: peyot Miuki Delica

 

33vystava-2333vystava-24

Foto 23: svatební šperk sluníčka Swarovski

Foto 24: peyot Toho 15, 11, 8

 

33vystava-2533vystava-26

Foto 25: sluníčka Swarovski

Foto 26: sluníčka Swarovski

 

33vystava-2733vystava-28

Foto 27: štrasové slzy, Miuki Delica

Foto 28: sluníčka Swarovski

 

33vystava-2933vystava-30

Foto 29: sluníčka Swarovski

Foto 30: kruh Swarovski, Miuki Delica

 

33vystava-3133vystava-32

Foto 31: ketlování, sluníčka Swarovski

Foto 32: pošívaná sítka, rokajl

 

33vystava-3333vystava-34

Foto 33: květinový komponent, rokajl

Foto 34: srdíčka Swarovski

 

33vystava-3533vystava-36

Foto 35: TOHO 15, 11, 8 návod v časopise Korálki

Foto 36: Swarovski sluníčka, rokajl, křišťálová pryskyřice

 

33vystava-3733vystava-38

Foto 37: Swarovski sluníčka, rokajl

Foto 38: sluníčka Swarovski

 

33vystava-3933vystava-43

Foto 39: Miuki delika, rivoli Swarovski

Foto 40: Technika prýmkování


Vložit příspěvek
03.07.2013 anonym Congrats to your son! Speaking from experience, mmenots like that will stay with him for a lifetime. As for the way your clubs move skaters up, I like it a lot. I'm going to mention it to my club and see what they think. Currently we have 3 or 4 kids that could move up, but they some times lack encouragement to skate hard and the coach has reservations on moving them.On a side note, if any of your readers are in the Ottawa area this weekend (Dec 3rd), the Gloucester Speed Skating club is hosting a meet at the Bob MacQuarrie Arena,1490 Youville, Orle9ans, ON. Come check it out.
komentovat


03.07.2013 anonym .... tak, tak, co člověk, to jinfd ne1zor, jine1 představa, jinfd požadavek, a zavděčit se všem prostě nelze.A stanovit přesnou hincrai co publikovat, a co je už předliš, je asi nemyslitelne9, vždycky se najdou hlasy pro i proti.Nejlepšedm krite9riem je čas a reakce čtene1řů...Je1 všem fotografům i jejich objektům focened blahopřeju, ne1pad se soutěžed se mi ledbed, zase trochu jinak zpestřed tyto bezva stre1nky.T.
komentovat


O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena