e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Vánoční dekorační metráž / běhoun (25.11.2020)

Vánoční dekorační metráž / běhoun
Dekorační metráž zdobí metalický potisk. Oceníte ji při přípravě vánoční nebo jiné slavnostní tabule. Je vhodná i k výrobě prostírání.
Více...

Bavlněná látka lišky v lese (18.11.2020)

Bavlněná látka lišky v lese
Bavlněnou látku s motivy zvířátek využijete na šití polštářů, povlečení, závěsů, pytlíků, tašek, mantinelů do postýlek i hnízd pro děti.
Více...

Bavlněná krajka / vsadka šíře 12 mm (11.11.2020)

Bavlněná krajka / vsadka šíře 12 mm
Paličkovaná krajka je vhodná na ozdobení lemů ubrusů, deček nebo polštářů. Používá se i na lidové kroje. Doporučujeme ji žehlit přes tkaninu. Balení 50 m je 10x5 m.
Více...

Samolepicí dekorativní plsť / filc 20x30 cm (04.11.2020)

Samolepicí dekorativní plsť / filc 20x30 cm
Samolepicí filc můžete stříhat, lepit, přišívat i vyšívat. Hodí se na ozdobení různých přáníček, k výrobě figurek, zvířátek nebo broží. Můžete jej kombinovat s dalšími výtvarnými materiály - plyšovými drátky, ovčím rounem apod.
Více...

Pletací příze Everyday (29.10.2020)

Pletací příze Everyday
Pletací příze Everyday je měkká a velmi příjemná. Využijete ji na pletení čepic, rukavic, svetrů a šálů apod. Příze má antipillingovou úpravu, která zabraňuje žmolkování.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Háčkovaná turecká spirála

Troufám si říct, že tuhle techniku zvládne i ten, kdo jakživ nedržel háček v ruce. Výhoda spočívá v rychlosti vyhotovení. Zručné “háčkařky“ ji zvládnou za hodinku. Nemusíte u toho přemýšlet ani počítat. A nemáte-li oči na navlékání korálků, děti nebo vnoučata vám zajisté rádi pomohou.  Navíc je to příjemný relax.  Alespoň pro mě a pro vás bude doufám také

Jak na háčkování s korálky

Autorkou návodu je Daniela Šušlíková.

háčkovaná turecká spirála

Budeme potřebovat

- jakoukoliv přízi, se kterou se dá háčkovat (postačí klasická perlovka)

- rokail takové velikosti, aby se dal na přízi navléknout

- perličky,   nejméně 110 ks + nejměně 15 navléknout navíc jako rezervu

- vhodný háček (zde je užit kovový č. 10 – 0,75 mm)

- jehlu, jež projde rokailem, perličkou a zároveň kterou projde příze

 

háčkovaná turecká spirála

Na přízi navlékneme střídavě a hlavně pravidelně rokail a perličky v pořadí: 4 rokaily, 1 perlička. Končíme, až máme navléknuto všech 125 perliček.

 

Postup

háčkovaná turecká spirála

Nejprve vytvoříme základní očko. Vytvoříme ho tak, že chytneme přízi zhruba 15 cm od začátku a překřížíme si ji na palci, jak vidíme na obrázku. Ten kratší konec (označen zelenou šipkou) stiskneme v dlani prostředníkem a prsteníkem a hlavní nit (označena červenou šipkou) několikrát omotáme kolem ukazováku. Háčkem zespodu podebereme kratší část…

 

háčkovaná turecká spirála

…a přesuneme se k hlavní niti, kterou rovněž zespodu podebereme a táhneme dolů. Háček necháváme pořád v očku a pomalu stahujeme přízi z palce a trošku utáhneme.

 

háčkovaná turecká spirála

Základní očko tedy máme.

 

háčkovaná turecká spirála

Přisuneme si první pětici korálků, podebereme…

 

háčkovaná turecká spirála

…a protáhneme očkem.

 

háčkovaná turecká spirála

To samé uděláme ještě 2x, tudíž základ se nám tvoří ze 3 pětic.

 

háčkovaná turecká spirála

Do druhé řady přejdeme tak, že píchneme háčkem do první pětice (jako by pod perličku) a tady prosím POZOR! Vždycky musíme mít perličku od háčku nalevo a čtveřici rokailů napravo (jsou označeny červenou šipkou).

 

háčkovaná turecká spirála

Poté přisuneme novou pětici korálků, podebereme zezadu přízi a protáhneme 1x.

 

háčkovaná turecká spirála

Na háčku nám zůstanou dvě očka. Nabereme tedy znovu „naprázdno“ přízi a protáhneme obě očka zaráz. (Jistě jste poznali, že je to klasický krátký sloupek).

 

háčkovaná turecká spirála

A dále pokračujeme stejně, píchneme pod další perličku (označena červenou šipkou), znovu máme na paměti, že perlička musí být nalevo od háčku a rokaily napravo, přisuneme novou pětici korálků, zezadu podebereme, protáhneme 1x, znovu podebereme jen přízi a protáhneme oběma očky. A pokračujeme stále dál a dál.

 

háčkovaná turecká spirála

Bližší pohled na spirálu. Nemusíte nic počítat, uvidíte, že vás spirála sama povede a budete instinktivně vědět, kam píchnout. Hlavně neklesejte na mysli, spirála se nezačne tvořit okamžitě.

 

háčkovaná turecká spirála

Takhle vypadá finální výrobek. Zakončení už je záležitostí každého. Můžete přišít zapínání, stačí ale spirálu jen sešít. Háčkováním se náramek úžasně zpevní, takže při přetahování přes ruku můžete vyvinout větší tlak a náramek se neroztrhne. Tip: Místo perliček můžete navléknout tyčinky, vypadá to stejně hezky.

 

háčkovaná turecká spirála

Je pravděpodobné, že než si techniku dostanete tzv. „do prstů“, budete několikrát párat. Já sama párala nejmíň 5x, protože nejhorší překážkou je řada druhá, nevíte najednou, která perlička patří do řady první, a kterou jste už udělali v řadě druhé. Tip: První 3 perličky z první řady si označte lakem na nehty nebo je celou dobu zkuste držet mezi prsty. Držím vám všem pěsti a nechť se vám dílko podaří.

 

Kam dál

Návod na háčkovaný náhrdelník

 

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena