e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 566 návodů zdarma

Aktuality

Bambulka (06.02.2019)

Bambulka
Bambulku můžete díky provázku využít hned několika způsoby. Lze ji připevnit jako ozdobu na batoh, tašku, kabelku nebo klíče. Šňůrku můžete také rozstřihnout, provléknout pleteninou a vytvořit tak klasickou bambulku, která vám ozdobí čepice nebo svetry. Bambulky však oživí také mikiny, ponožky nebo boty.
Více...

bobulky na drátku (16.01.2019)

bobulky na drátku
Bobulky drží na kovovém drátku, který je obalený floristickou páskou. Na jednom drátku je malý trs složený z pestíků, bobulek a kališního lístku.
Více...

Umělý květ růže (10.01.2019)

Umělý květ růže
Romantický květ růže dokonale doplní vaše květinová aranžmá. Svou jemností však také nevšedně ozdobí čelenky, fascinátory nebo věnečky do vlasů.
Více...

Plastové korálky s velkým průvlekem (14.12.2018)

Plastové korálky s velkým průvlekem
Plastové korálky se hodí k výrobě nevšedních náhrdelníků a náramků. Skvěle s nimi ozdobíte plavky, hodí se k navlečení na šňůrky mikin apod. Díky většímu průvleku je můžete navlékat na větší množství šňůrek, které se mezi sebou mohou svazovat a uzlovat, a vytvářet tak jedinečný celek. Jako návlekový materiál jsou vhodné šperkové šňůrky nebo hadí řetízky.
Více...

Dřevěný štítek srdce, cedulka (07.12.2018)

Dřevěný štítek srdce, cedulka
Štítek využijete mnoha způsoby. Můžete jej použít jako jmenovku při balení dárků nebo při tvoření slavnostní tabule na svatbě, narozeninové oslavě či párty. Bude vašim pomocníkem také u techniky scrapbookingu, kde vám pomůže nazdobit přáníčka, rámečky nebo fotoalba. Dřevěné štítky využijete také jako originální cenovky.
Více...
Zobrazit i starší aktuality
Odebírat novinky

Jak pečovat o bižuterii

magazin45-150064-01

Péče o bižuterii

Zatímco pravěká družka lovce mamutů stála u ohně a věšela si na krk svůj jediný náhrdelník z kostí, dnešní žena stojí před zrcadlem v ložnici a váhá, zda si navlékne korálový náhrdelník či ze skleněných perel nebo zvolí stříbrnou soupravu s broušenými kameny...

 

Pojmem bižuterie označujeme prakticky jakékoli drobné doplňky, které nemají užitnou hodnotu, ale lidé je už od pravěku nosí pro svou touhu zdobit se. Prapůvod má bižuterie v ochranných amuletech, které při sobě mívali pravěcí lidé a bývaly ze dřeva, lastur, kamenů, zubů a kostí (a ano, i lebky nepřátel dávaly bojovníkovi sílu). Zatím nejstarší nálezy ozdob pocházejí z území starověkého Sumeru a Egypta. Dlouhé stovky let byly nejužívanějšími materiály sklo a kov (železo, měď, cín, bronz, stříbro), šlechta se krášlila zlatem se vsazenými drahými kameny. Pro ozdoby z drahých materiálů se postupně vžil termín šperk. Stačilo několik tisíc let a animální potřebu ochrany před zlými silami nahradila především touha zdobit se pro pocit vlastního půvabu a posílení sebejistoty.

 

magazin43-150193-01magazin44-150369-01

 

V dnešní době je sortiment bižuterie neuvěřitelně široký. V naší nabídce naleznete elegantní štrasové šperky, bižuterii z přírodních materiálů i kovu a skla. Stejně bohatá je nabídka bižuterních komponentů a korálků i pro činorodé, kteří si tvoří vlastní bižuterii.

 

Ale víme, jak o bižuterii pečovat, jak se o ni správně starat, aby nás krášlila co nejdéle? V prvé řadě si musíme ujasnit to nejpodstatnější: bižuterie je ozdoba, nikoli užitná věc (na niž máme přece jen jiné nároky). Prakticky každý povrch (včetně zlata a stříbra) reaguje s okolním prostředím, pokud tedy chceme, aby nám bižuterie vydržela co nejdéle, dodržujeme při jejím nošení základní pravidlo - bižuterii navlékáme jako poslední a sundáváme jako první!


K poškození bižuterie dochází nejčastěji působením těchto faktorů:

 

a) mechanické působení - roztržení, natažení či pokřivení, například při sportu, zatržením o výčnělek, bižuterii z textilií můžeme přeříznout, pozor při česání vlasů... Do této kategorie můžeme zařadit i poškození otěrem při jednorázovém dlouhodobém namáhání, viz například kovový náramek, kterým třeme o stůl při psaní na počítači.

 

b) chemické působení (především se to týká kovových a plastových částí) - veškeré kosmetické pleťové a vlasové prostředky, agresivní pot, v žádném případě s bižuterií nenavštěvujte kadeřníka (permanentní styling - původně trvalá - má bohužel trvalý vliv i na bižuterii).

 

c) fyzikální vlivy - máme na mysli světlo, prach, vlhko, vodu nebo intenzivní horko (např. sauna). Většina kovových částí bižuterie je galvanována a zejména na stříbrnou galvaniku má světlo ničivý vliv. Některé komponenty (například drát) bývají lakovány, a pokud se na nich dlouhodobě usazuje prach, jejich povrch zmatní, naruší se a časem může i korodovat.

 

Z výše uvedeného výčtu si zapamatujme toto - bižuterii nevystavujeme výše uvedeným vlivům, nebo se jejich účinek snažíme minimalizovat. S bižuterními šperky nesportujeme, nenavštěvujeme s nimi kadeřníka, kosmetické a vlasové prostředky nanášíme napřed. Samozřejmě bižuterii odkládáme před všemi procedurami, kde by přišly do kontaktu s vodou.

 

magazin46-150358-01magazin47-150360-01


Jak bižuterii uchovávat?

V ideálním případě ve tmě a omezme všechny vlivy na minimum. Praxí se velmi osvědčily různé typy stojanů na bižuterii, které ale nepostavíme na přímé světlo, spíše je umístíme do tmavšího koutu. Ideální jsou šperkovnice. Šperky a bižuterii uchrání před světlem i prachem, a ještě v nich budeme mít pořádek.

 

TIP PRO VÁS!

Tisíce let zdobí dívky a dámy skleněná bižuterie, která v dnešní době nabyla mnoha podob. Projděte si naši nabídku šperků z broušených korálků a sami posuďte jejich půvab.

 

Jak bižuterii vyčistit?

Především jemně. Základní prevencí je dodržovat výše popsaná pravidla při nošení a ukládání. Šperky a bižuterii jemně zbavíte prachu a potu měkkým hadříkem (výborný je flanel). A nám se nejvíce osvědčil nejměkčí typ zubního kartáčku (soft), který vyčistí i špatně dostupná místa bez použití chemikálií.

 

Vložit příspěvek
02.07.2013 anonym If you watch the CBC website's cmenomt boards (in response to news items) I think you would find Mr. Lilley, while correct (we don't get the full story) is a bit behind the curve when it comes to how skeptical the public already is of the mainstream media. The CBC's chattering tele-ocracy no longer has the clout it once did. CBC used to work assiduously to censor ANY cmenomts on their website's boards that did not align with their world view. At one time this was very light work for them, as few "right wingers" bothered to read or cmenomt at CBC anyway, and the few allowed into the fold were always quickly shouted down.I have observed over the past 5 years however, an almost complete sea change in public attitude, and this has forced the CBC to accommodate. Now, because public sentiment has shifted so strongly (just read any story that they ALLOW cmenomt on that has to do with Islam!) they are pretty much forced to allow cmenomts through "as is" - because (a) a lot of formerly softy-liberal left-wing types have hardened their sentiments ad (b) without those cmenomts there would be ZERO evidence of anyone even consulting their news website at all. And nowadays it is usually the loony left multikulti koombaya types who cry "racism" and "hate" who draw the ire of the crowd.I just wish Sun Media would stop being so CHEAP with their TV production values and spend a little money on better graphics, better music, better sets, more on-air talent. Visually they are not a grab for the casual viewer (it looks like the community access channel!), and while style is a cheap hook, it's often an effective one if you're trying to grow your audience. Truly, they desperately need more tanned, blond, stacked anchor-babes - and I say that as someone who really seriously isn't even interested in babes, anchor- or otherwise ;-)
komentovat


01.07.2013 anonym Hezkfd čle1nek, Radku. Dedky. Jen prosedm opravit foclamuri "jak strukturovat web" na "jak strukturovat stre1nku". Web pomoced nadpisů opravdu strukturovat nejde, i když se o to občas někdo pod vlivem podobnfdch terminologickfdch zmatků pokoušed.
komentovat


O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Záhumenní 22/453

747 21 Kravaře

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Partneři

Korálki - časopis o korálkování

Korálková škola Darí Fejtkové

Blog U Ajky - návody zdarma

Orgonity od Hopley

 

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2019
- všechna práva vyhrazena