e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 582 návodů zdarma

Aktuality

Teplákovina bavlněná nepočesaná jednobarevná (29.03.2023)

Teplákovina bavlněná nepočesaná jednobarevná
Nepočesaná teplákovina pruží do šíře i do délky. Je vhodná na šití pohodlných tepláků, mikin, vest nebo šatů. Hodí se i na čepice, nákrčníky, kardigany apod.
Více...

Bavlněné vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlněné vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motivem zeleniny je odolné, snadno se udržuje. Díky vaflové struktuře má vysokou savost. Hodí se na šití utěrek, ručníků, ubrusů, běhounů i prostírání. Má design s nekonečným vzorem.
Více...

Pletací příze Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletací příze Lada Luxus 100 g
Pletací příze Lada Luxus je příjemná na dotek, neškrábe. Využijete ji na pletení či háčkování svetříků, vest, čepic, rukavic, šálů apod. Velikost jehlic: 4 - 4,5
Více...

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm
Zip s mosaznými zoubky využijete na kabáty, bundy i mikiny. Barva zoubků a jezdce je zlatá.
Více...

Knoflík květ s glitry velikost 20" (28.02.2023)

Knoflík květ s glitry velikost 20"
Knoflíky s květem zdobí efektní třpytivé glitry. Ty jsou v knoflíku zafixované, takže nehrozí, že opadají. Knoflíky využijete nejen na oděvy, ale také jimi můžete zkrášlit doplňky jako jsou tašky, čepice, rukavice apod. Jsou vhodné také jako ozdoba k nalepení na foto rámečky, alba, deníky, přáníčka nebo pozvánky.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Jak ušít tašku

Návod na tašku od Lajky.art:

Připravila jsem pro vás návod na taštičku, která se vám určitě hodí, pokud s sebou nepotřebujete moc věcí - určitě se do ní vejde peněženka, doklady, složená nákupka, klíče a ještě další nezbytnosti. Mohou si ji vzít třeba i děti, pokud jdou do nějakého kroužku a nebo manžel, když jde něco moc důležitého projednat s kamarádem.

Šikovná taštička pro každého

Jak ušít tašku

 

Taštičku jsem pro vás vymyslela tak, aby ji dokázal ušít i ten, kdo zatím nemá se šitím nijak velké zkušenosti.

Pamatovala jsem i na ty, kdo mají doma jen starý - třeba i šlapací - šicí stroj třeba po babičce. Na ušití taštičky není potřeba nic jiného, než aby stroj - samozřejmě s naší pomocí - zvládl rovný steh.

Návod je velice podrobný a naučíte se z něho spoustu věcí, které nemusíte využít zrovna při šití taštičky, ale uplatníte je, když si třeba budete chtít ušít malou kapsičku na všelijaké nezbytnosti, nové ucho ke staré tašce, aplikaci na zakrytí díry na kalhotech vašich dětí nebo úplně jinou tašku podle vašich představ.

 

Co všechno budete potřebovat

Jak ušít tašku

  • šicí stroj (do kterého nasadíte raději silnější jehlu, protože je taštička ze silnějšího materiálu)
  • pravítko
  • žehlička (nejlépe napařovací)
  • nitě (raději polyesterové, které bývají pevnější)
  • vrchní látka  - postačí vám 27 cm x 110 cm - já jsem použila sepranou riflovinu, ale můžete zvolit i jiný pevný materiál a nebo třeba využít odložené pánské rifle nebo sukni, kterou už   nenosíte
  • vnitřní materiál - budete potřebovat 35 cm látky (já jsem použila slabý manžestr) šířky 150 cm
  • doplňkový materiál - 4 cm široký proužek silnějšího vlizelínu dlouhý 150 cm na vyztužení popruhu, kousek slabého materiálu (podšívkovina, dederon apod.) na podšívku do kapsičky a na podšití aplikace, jeden vhodný knoflík, půlkroužek a průvlečnou sponu s vnitřním otvorem tři cm (plastové nebo kovové), zip 16 cm (to je délka, kde jsou zoubky, celý zip měří asi 19 cm)

 

Pracovní postup

Materiál pečlivě vyžehlíme, rozměříme a předkreslíme jednotlivé díly - není nutné zhotovovat si střih papírový, rozměry jsou dány už s přidáním na švy, takže je stačí  přesně přenést na látku a díly vystřihnout:

 

vrchní látka                                 vnitřní látka                                  podšívkovina

hlavní část        27 x 58 cm                27 x 58 cm

klopa                20 x 23 cm                20 x 23 cm

vnější kapsa     19 x 20 cm                 19 x 20 cm                             19 x 20 cm

vnitřní kapsa                                      35 x 20 cm

popruh                                                8 x 150 cm

poutko                                                6 x 15 cm

aplikace                                              zbytek látky                zbytek látky

Jak ušít tašku

Máme nastříháno vše potřebné.

 

Šití aplikace

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Nejprve se naučíme šít aplikaci. Tu samozřejmě na taštičce nemusíte mít, ale krásně ji oživí a dodá jí na zajímavosti. Já jsem si vybrala vykřičník, ale můžete si zvolit jiný jednoduchý tvar. Takto ušitá aplikace se netřepí. Můžeme ji využít na dětském oblečení, dobře zakryje nějakou tu dírku nebo flek, oživí nám třeba starší polštářky - jistě najdete spoustu možností, kde jí uplatnit.

 

Zvolený tvar si nakreslíme na tvrdší papír, vystřihneme a přesně obkreslíme na rub látky (pro přesnost je lepší nakreslit propisovačkou a nezapomeneme na to, že se nám obrázek po ušití obrátí). Vystřihneme s přidáním asi 3 mm na šev. Na lícní stranu látky položíme podšívku, kterou necháme raději trochu větší, přišpendlíme a po rubové straně v místě předkreslení kolem dokola prošijeme. U stroje si raději nastavíme krátký steh, aby se nám lépe šilo v místě zaoblení a aby byl šev pevnější , protože jsme ponechali jen malý okraj. Odstřihneme zbývající část podšívky a tam, kde je tvar obrázku více zahnutý, provedeme opatrně krátké nástřihy. Dáváme ale pozor, abychom nepřestřihli nit, kterou jsme šili. Tyto nástřihy slouží k tomu, aby se šev po obrácení lépe vytvaroval a nekrabatil. Na podšívce vystřihneme otvor, který nám umožní, abychom obrázek otočili na líc.

Aplikaci obrátíme na líc, zavřené nůžky vsuneme dovnitř a trochu jimi vytlačíme a zarovnáme šev a nakonec dobře vyžehlíme.

Aplikaci přiložíme na zvolené místo vrchního dílu budoucí klopy, našpendlíme a co nejvíce v kraji - opět raději krátkým stehem -  přišijeme.

 

Šití poutka

Nyní si ušijeme poutko. Nastříhaný materiál nejprve sežehlíme - podélně přeložíme oba kraje téměř doprostřed  takto připravený pruh přehneme na polovinu a ještě jednou důkladně přežehlíme. Nakonec kolem dokola prošijeme asi 1 mm od kraje.

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

 

Vzniklý pásek si položíme před sebe, přidržíme v polovině a oba konce ohneme - vznikne nám špička, kterou prošijeme.

 

Jak ušít tašku

Hotové poutko přiložíme doprostřed spodní části budoucí klopy (na vrchní materiál, kde už máme přišitou aplikaci), přišpendlíme a přišijeme.

 

Klopa

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

 

Nyní dokončíme klopu. Na vrchní materiál položíme materiál vnitřní (lícem na líc) a sešpendlíme. Sešijeme na třech stranách - asi ¾ cm od kraje (takto široký okraj už budeme dodržovat při šití zbytku taštičky). Vrchní strana zůstane nesešitá. Zastřihneme šikmo růžky, aby nám po otočení látka v rozích nepřekážela.

Klopu obrátíme na líc (nesešitou stranou), zavřenými nůžkami uvnitř opět urovnáme švy, sežehlíme a dokola na sešitých stranách 2x z lícu prošijeme. Poslední - nesešitou stranu - raději z lícu v kraji také jednou prošijeme, při vsazování klopy se nám bude potom lépe pracovat.

 

Vnější dvojitá kapsa

Ušijeme si vnější kapsu - je trochu náročnější, ale jistě to zvládnete. Kapsička je po dokončení dvojitá - jsou to vlastně dvě kapsy na sobě - jedna se zapínáním na zip (krásně vypodšívkovaná) a druhá bez zapínání.

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Nejprve si vezmeme vrchní díl a jeden díl podšívky a asi 5 cm od vrchního kraje rozstřihneme - máme tak z obou materiálů obdélníky  5 x 19 cm a 15x 19 cm, mezi které všijeme zip.

Na stroj nasadíme patku určenou na přišívání zipů.

Zip přišpendlíme k vrchnímu materiálu lícem na líc tak, aby hrana zipu byla zároveň s látkou a prošijeme - vzdálenost je dobře vidět na fotografii. Takto přišijeme oba obdélníky, každý z jedné strany zipu.

Stejně a se stejnou patkou přišijeme z rubu i podšívku přední strany kapsy.

Máme zip krásně schovaný  uvnitř.

Látku kolem zipu sežehlíme a 2x prošijeme.

Na zadní stranu přiložíme druhý díl podšívky, přišpendlíme a z lícní strany v kraji prošijeme - je to jen pomocný šev, aby se nám lépe pracovalo.

Nyní vezmeme vnitřní materiál a lícovou stranou ho položíme na lícovou stranu části se zipem, přišpendlíme a sešijeme kolem dokola. Na spodní straně ale necháme nedošitých asi 10 cm, abychom mohli kapsu obrátit na líc. Zastřihneme šikmo růžky, aby nám po otočení látka v rozích nepřekážela. Kapsu obrátíme na líc, švy zavřenými nůžkami urovnáme a kapsu vyžehlíme. Vrchní okraj 2x prošijeme.

 

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Rozměříme si místo na vrchním materiálu budoucí hlavní části taštičky, kam umístíme kapsu (dbáme, aby byla na prostředku) -  já jsem dala vrchní stranu kapsy asi 8 cm od vrchní hrany kabelky. Kapsu přišpendlíme a přišijeme. Tím, že je kapsa dokonale ze všech stran začištěná a že jí přišijeme jen na třech stranách, nám vznikne ona druhá kapsa bez zapínání. Přišití musí být dostatečně pevné a zajištěné proti vytržení. Na koncích přišití proto uděláme jakési zpevňující zámečky, které budou na rubu ještě podložené ústřižkem látky.

 

Začneme šít nejprve krajní šev v pravém horním rohu. Před začátkem šití podstrčíme v tomto místě na rubu odstřižek látky a začátek švu prošijeme asi 2x tam a zpátky, dál přišíváme postupně všechny tři strany - na konci třetí (levý horní roh kapsy) opět podstrčíme kousek látky, ušijeme kraťoučký vodorovný šev a šev mírně šikmý (opět asi 2x tam a zpátky - je to dobře vidět na fotografii) a šijeme druhý (vnitřní) šev na třech stranách kapsy zakončený kraťoučkým šikmým a vodorovným švem v pravém horním rohu kapsy. Při přišívání kapsy se nám zároveň i uzavřel dole otvor, který jsme si ponechali při šití kapsy, abychom ji mohli obrátit na líc.

 

Pokud jsme neudělali chybu, máme dvě kapsy na sobě.

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Na vrchním dílu hlavní části taštičky máme už přišitou kapsu a nyní si na druhý konec přišijeme i připravenou klopu. Rozměříme prostředek klopy a prostředek hlavní části, přiložíme na sebe lícem na líc a v kraji prošijeme. Šijeme raději blíž u kraje - je to jen pomocný šev.

 

Ušijeme si vnitřní kapsu. Tady už vám nenabízím ani fotografii, protože to je jednoduché. Připravenou látku na kapsu přeložíme na polovinu (lícem na líc), prošijeme kolem dokola, ale necháme otvor na obrácení. Kapsu otočíme na líc, urovnáme švy, vyžehlíme, nahoře dvakrát prošijeme a na budoucí zadní část vnitřku kabelky na líc přišijeme stejně, jako vnější kapsu.

 

Na lícní stranu vnější části taštičky položíme lícní část vnitřní části taštičky, pečlivě urovnáme a u kratších stran přišpendlíme (vnitřní kapsa tak bude ležet přibližně na klopě).

Sešijeme celou kratší stranu, kde je klopa. Sešijeme i druhou kratší stranu, ale tady si necháme  asi 12 - 15 cm velký otvor, abychom po ušití mohli taštičku obrátit na líc.

Sešité díly ponecháme na rubu a přeložíme přesně na polovinu vrchní i vnitřní část, sešpendlíme a sešijeme delší strany.

 

A už jdeme do finále...

Před námi tak leží téměř hotová taštička obrácená naruby s vytaženou podšívkou. Taštičce ještě musíme „dodat hloubku", aby nebyla placatá. Uděláme to tak, že vezmeme postupně všechny čtyři rohy (dva u vrchní části a dva u vnitřní části) a složíme je napříč - šev nám musí ležet přesně na spodním přeložení taštičky.

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Roh šikmo prošijeme v místě, kde bude šev dlouhý tři centimetry (to je hloubka taštičky) a špičku zastřihneme.

 

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Tašitčku obrátíme na líc. Máme vrchní část s našitou vnější kapsou se zipem (nad ní na vrchní hraně nezašitý otvor, kterým jsme taštičku obraceli na líc ) a vnitřní část s vnitřní kapsou, mezi nimi všitou klopu s připraveným poutkem.

 

Jak ušít tašku

Vnitřní část taštičky zasuneme dovnitř, vše pečlivě urovnáme a zažehlíme.

 

Ušití popruhu a dokončení taštičky

Zbývá nám ušít nastavitelný popruh a taštičku dokončit.

Jak ušít tašku

Připravený pruh látky položíme na žehlící prkno rubovou stranou nahoru a doprostřed pruhu nažehlíme pruh vlizelínu, kterým se nám vyrovná síla materiálu po poskládání popruhu. Vlizelín můžeme nažehlit i ve dvou vrstvách. Dáváme pozor, aby lesklá plocha vlizelínu, která se taví, byla na látce. Nyní z obou stran zahneme dovnitř 1 cm a důkladně zažehlíme - máme pás široký 6 cm s vlizelínem uprostřed. Pás přehneme na polovinu a zažehlíme.

 

Jak ušít tašku

Prošijeme oba konce popruhu, okraje sestřihneme a obrátíme na líc.

 

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Celý popruh sešpendlíme a kolem dokola prošijeme. Popruh důkladně vyžehlíme - je možné, že se nám po ušití trochu vlní, ale žehlička to napraví. Nyní popruh rozstřihneme na dvě části. Kratší měří asi 20 cm. Na tuto část navlékneme na začištěný konec půlkroužek a několikrát prošijeme. Na začištěný konec delší části navlékneme sponu a opět několikrát prošijeme.

Na volný, nezačištěný konec delší části popruhu navlékneme půlkroužek a popruh protáhneme sponou.

Pokud se vám šití popruhu zdá náročné, můžete použít polypropylenový popruh o šířce 3 cm. Popruh stačí ustřihnout na potřebnou délku a konce opatrně zatavit zapalovačem, aby se netřepily - dál budete postupovat stejně, jako jsme postupovali u šitého popruhu.

Průvlečnou sponu je možné nahradit dvěma půlkroužky. Postupujeme tak, že na začištěný konec delší části popruhu navlékneme dva půlkroužky a přišijeme stejně jako sponu. Na popruh navlékneme jeden půlkroužek našitý na kratší části popruhu, nezačištěný konec delší části protáhneme oběma společně našitými půlkroužky a potom zpátky jen jedním a vytvoří se nám tak jakási náhradní spona.

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Nakonec přišijeme popruh a začistíme vrchní hranu kapsičky. Nejprve přišpendlíme oba nezačištěné konce popruhu doprostřed bočních švů taštičky kousek od vrchní hrany (líc popruhu na líc taštičky) směrem dolů a přišijeme.

Prošpendlíme si vrchní hranu taštičky. Popruh přitom pobrátíme nahoru (tedy do konečné polohy) a zvlášť pečlivě dbáme na našpendlení (méně zručné i na případné nastehování) místa, kde ještě máme otevřený šev, kterým jsme kapsičku obraceli. Prošijeme dvěma švy vedle sebe horní hranu. Tím se nám příšil i popruh a uzavřel otvor.

 

Jak ušít tašku

Přišijeme knoflík a taštičku ještě přežehlíme. A už se můžeme chlubit, co všechno jsme se naučili a  jak jsme šikovní.

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

Jak ušít tašku

 

Kam dál

Rozhovor s Lajkou alias Taťánou

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena