e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno motý (13.04.2022)

Bavlněná látka / plátno motý
Bavlněná látka s obrázky motýlů je vhodná na šití polštářů, povlečení, závěsů, ubrusů, tašek, pytlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Lajka.art - rozhovor

Pro poslední povídání jsme si vybrali zajímavou dámu, jejíž dceru už na koralky.stoklasa dobře znáte. Klára Žejdlová napsala mimo jiné tři knihy, které vás jednoduše a názorně naučí, jak na opulentní a propracované květinky a stromečky z korálků. Na kníhách se podílela i její maminka Taťána Žejdlová, ale především znáte paní Taťánu jako autorku Chameleonek  a dalších neotřelých kabelek. Žádná z nich není stejná. Plníme dluh a uveřejňujeme povídání s paní, která  není tvořilkou, nýbrž umělkyní.

Autorka kreativních vegan kabelek Lajka.art

Už snad od narození mi bylo blízké jakékoliv tvoření. Ještě než jsem šla do školy, šila jsem na panenky a vymýšlela pro ně všelijaké modely. Také jsem už zkoušela plést a háčkovat a stále něco kreslila a malovala. Postupně se k tomu přidávalo další a další tvoření, musela jsem vyzkoušet snad všechny techniky, o kterých jsem se alespoň něco dozvěděla - drhání, paličkování, síťování, tkaní, ale i výtvarné techniky - suchá jehla, linoryt, modelování, výtvarné práce z kovu atd.

Snila jsem o tom, že se můj koníček stane i mým povoláním, ale bohužel v té době (už mi je dost přes půl století) o přijetí ke studiu nerozhodoval talent a známky ve škole, ale něco úplně jiného.

Nakonec jsem se na mnoho let stala učitelkou v mateřské škole a své představy jsem naplňovala jen jako koníčky. I tak jsem se ale co nejvíc snažila předat svoji lásku k těmto činnostem dětem ve školce a hlavně svým dcerám, což se mi určitě podařilo.

Několik let hned po roce 1989 jsem měla možnost navrhovat a šít dětské oblečení pro jeden pěkný obchůdek a nyní prodávám své věcičky především na www.fler.cz a ve svém (či spíše našem, protože tam prodávají i mé dcery) nově vzniklém internetovém obchůdku www.kalajka.com. Tady nabízím většinou stejné zboží jako na fleru, jen ho můžete zakoupit o trochu levněji. Všechny věci, které nabízím, jsou originály a všechny jsou něčím jedinečné a hlavně vytvořené s chutí a s láskou.

A jak jsem se dostala k tomu "opravdovému" šití? To byla opravdu náhoda, které jsem dodnes moc ráda. Když mi bylo asi dvanáct let, řekli nám ve škole, abychom si přes prázdniny pořídili "sváteční" šaty, protože po prázdninách proběhne jakýsi kurz společenské výchovy. Šaty v obchodě nebyly a tak bylo rozhodnuto, že mi nějaké ušije jedna stará tetička. Ta sice šaty nastříhala, ale neočekávaně zemřela. A doma nebyl nikdo, kdo by šaty ušil. Odvážně jsem snad poprvé zasedla k šicímu stroji a během pár dnů se mi podařilo - za pomoci několika časopisů určených začínajícím švadlenkám - šaty ušít. A o těch prázdninách nezůstalo jen u nich. Byla zrovna doba hippies a mít třeba kytičkovanou košili a k tomu pořádně odvázané kalhoty, to byl sen nás všech. Nejdříve jsem se pustila do košil a obšila jimi i kamarády z naší prázdninové party - a nakonec došlo i na ty kalhoty pro mě. A od té doby šiju takřka všechno.

V současné době to jsou ale především kabelky a nějaké doplňky. Na fleru, kde toto zbožíčko prodávám pod jménem lajka.art , i v našem obchůdku jsou oblíbené hlavně mé variabilní kabelky "slečna CHAMELEONKA", které nabízím ve třech velikostech. Je to vlastně menší kabelka, větší kabelka a batoh v jednom.

chameleonkachameleonka

chameleonka

Kabelku, batoh nebo obojí...

A jak vznikl nápad na "slečnu chameleonku", tedy batoh a kabelku v jednom? Přestože mi některé nápady leží v hlavně i několik měsíců a dlouho přemýšlím o tom, jak je co nejlépe zrealizovat, s chameleonkou to bylo úplně jinak. Ta totiž vznikla úplně náhodou a prakticky během pár minut. Tedy kromě jejího ušití - to trvá poměrně dlouho, protože kabelka je na ušití docela náročná, ač to na ní možná není tolik vidět, nějaké vychytávky má ale ještě schované uvnitř, aby byla dostatečně pevná a držela tvar, i když je ušitá jen ze dvou vrstev materiálu. A jak tedy vznikla. Mladší dcera si přála, abych jí ušila nějakou pěknou kabelku k narozeninám. Snad dva týdny se rozmýšlela, jestli "nutně" potřebuje spíš menší nebo větší kabelku. Nakonec jsem jí tedy navrhla, že ušiju kabelku přehnutou (tedy spíš malou) a že pokud bude potřebovat kabelku větší, může ji naplnit i tak, že kabelka nebude přehnutá a tím se její objem zvětší. Dcera na to chvíli koukala a potom řekla: "A nepotřebuju já spíš batoh?" A tak mě napadlo, že přidělám ještě poutko nahoře a dole očka na připnutí popruhu. A chameleonka byla na světě. Za rok a půl jsem jich ušila a prodala na dvě stě a žádné dvě nejsou úplně stejné. Ušila jsem si ji samozřejmě i pro sebe a jsem s ní opravdu velice spokojená.

Nabízím ale i jiné kabelky - i u těch se snažím, aby byly nejen hezké, ale hlavně praktické a samozřejmě - jako všechno mé zboží - perfektně ušité. V mé nabídce najdete i praktické textilní peněženky.

 

3 v 1

Nedávno jsem svoji nabídku rozšířila o zajímavou novinku, kterou jsem nazvala "3 v 1". Je to náramek, nátepník (v některém provedení může sloužit i jako potítko), ve kterém je ukrytá šikovná kapsička. 3 v 1 nabízím v různém provedení - pro mladší i pro starší, pro slečny i pro pány, do společnosti i na sport.

 

Korálky

Prostřednictvím starší dcery jsem se dostala i k navlékání korálků. Žije převážně v Itálii a tam byla tato činnost mezi ženami už před více než deseti lety velmi oblíbená. Nejdříve jsem si říkala, že to ani zkoušet nebudu, protože na takovou drobotinu už mám docela špatné oči. Brzy jsem ale přišla na to, že se takovou činností naopak zrak hodně zlepšuje a já ani dnes na nic brýle nepotřebuji. Práce s korálky se mi tak časem stala dalším velkým koníčkem. Své výrobky z korálků nabízím na fleru pod jménem lajka.design.

A co mám ještě ráda?

Třeba čtení. To je ale problém, protože mám nejraději napínavé a něčím zajímavé romány, které musí mít mnoho a mnoho stran. Na takové čtení mi ale poslední dobou čas takřka nezbývá. S tím čtením to je opravdu špatné, přestože čtu moc ráda. Problém je ale v tom, že pokud už něco začnu číst, chci to dočíst hned a ostatní jde potom stranou - a to si teď moc nemohu dovolit.

K oblíbeným autorům patří třeba Ken Follett a hlavně jeho Pilíře země - a podobní autoři a podobné knihy. Takové, které jsou napínavé, ale z kterých se mohu dozvědět i něco nového. Ale pokud bych měla čas, docela s chutí si přečtu i něco "méně náročného", krásně jsem si odpočinula třeba u knihy Barbary Erskinové Žila jsem již před staletími. Mám ráda i Betty MacDonaldovou a mnoho dalších.

Televizi - tu si pouštím při korálkování nebo šití, takže z většiny pořadů znám jenom zvuk, ale nijak se tím netrápím.

Zahrádkaření - no, zahrádka v posledních letech nedostatkem mého času hodně trpí, ale přesto tam každoročně vyroste spousta výborné zeleninky pěstované bez chemie.

Houbaření - to je další můj veliký koníčekm, a pokud houby aspoň trochu rostou, nic mě doma neudrží.

A fotografování - to je přímo můj kůň. Nejdřívě to byly fotky černobílé, kdy jsem si moc ráda pohrála i s jejich vyvoláváním, později barevné a teď samozřejmě digitální. U těch se mi líbí především to, že je to fotografování takřka zadarmo a nemusím se ohlížet na to, kolik materiálu spotřebuji, jako to bylo u fotek klasických. I na focení mi moc času nezbývá, ale to je jen zdánlivé, protože zajímavé věcičky se dají zachytit i třeba na benzínce, když si dám při cestě pauzičku na kávu. A tak foťák je můj nerozlučný kamarád, který mě doprovází téměř všude.

Lidi teď moc nefotím, ale dříve jsem fotila hlavně děti - a fotit je, je opravdu radost, jen se k nim musíte umět přibížit tak, aby se chovaly přirozeně. Teď ráda fotím přírodu a hlavně dělám ráda makrofotografie úplně obyčejných věcí z přírody - jeden kvítek, kousek mechu, pár kapek rosy, odkvetlý plevel a podobně. Netoužím po nějakém speciálním záběru, ale mám radost z toho, když se mi povede pěkný obrázek nějakého detailu rostliny i třeba na rumišt. Nemám potřebu vyhledávat nějaké exkluzivní záběry, spíš naopak hledám krásu v obyčejných věcech kolem kterých všichni chodíme a přesto si jich nikdy nevšimneme.

 

Dá se tvořením uživit?

Tvořením se teď snažím uživit. Je to náročné a hlavně příjmy značně pohyblivé a nejisté. Na druhou stranu to je ale plně uspokojující, protože konečně dělám to, co mě opravdu baví a i po víc než dvou letech to dělám stále se stejným nadšením. A jsem svým pánem, za své úspěchy či neúspěchy jsem zodpovědná jen sama sobě.

 

Jak se vyrovnat s kopírováním nápadů?

S kopírováním je to velice těžké. Na jednu stranu ty, co někoho kopírují či si jen "berou nápady" moc lituji. Někdy to jsou třeba jen takoví, kteří si to ani moc neuvědomují nebo je ani nenapadne, že by dělali něco nepatřičného. Jsou ale i takoví, kterým jde jen o zisk za každou cenu a neohlížejí se na druhé. Ti jsou opravdu politování hodni, protože z tvoření nemohou mít vůbec žádný požitek a na jejich věcech to musí být znát. A samozřejmě kopírování jako takové mě opravdu štve, protože vymyslet něco nového a pěkného, dotáhnout nápad až do konce, není vůbec nic jednoduchého a mnohdy to zabere spoustu času. Něco jiného je určitě tvoření podle všelijakých návodů, ať už z knížek nebo z časopisů. To má určitě sloužit jen pro začátečníky, aby si vyrobili něco pro sebe, ale hlavně proto, aby si osvojili danou techniku a poznali, jaké jsou možnosti jejího využití. Po zvládnutí techniky by už ale měli jít svou cestou a snažit se realizovat své nápady. A pokud by chtěli - třeba jen příležitostně - své výrobky nabízet k prodeji, musí to být už jednoznačně jejich návrhy.

 

Pokud jste dočetli až sem, chtěla bych vám poděkovat za vaši trpělivost. A chtěla bych vám dát jednu radu, ať už vás láká šití, pletení, korálkování či úplně něco jiného: Nebojte se a pusťte se do toho. Je to totiž nejen o zručnosti a nápaditosti, ale také o odvaze, začít něco zkoušet. A stojí to určitě za to. Třeba na začátku vyhodíte kousek látky, pocucháte vlnu nebo budete mnohokrát sbírat korálky po celém pokoji a marně rozmotávat zašmodrchaný vlasec nebo drátek. Ale časem se to určitě naučíte a bude vám to přinášet báječné uspokojení a krásný pocit z toho, co všechno dovedete.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kam dál

Lajka.art na Fleru

Kde koupit knížky o květinách a postavičkách z korálků

Návod na věnec

 

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena