e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Sada očí a čumáků s pojistkou 376 sad (30.11.2022)

Sada očí a čumáků s pojistkou 376 sad
Souprava bezpečnostních očí a čumáků je ideální pro kreativce, kteří rádi vyráběji zvířátka a dekorační postavičky. Mají závit, který se provleče materiálem, a z druhé strany se pak nacvakne pojistka, která oči a čumáky bezpečně připevní na místo. Vše je roztříděné a uložené v praktické krabičce s přihrádkami.
Více...

Bavlněná metráž / imitace lnu hrubší (23.11.2022)

Bavlněná metráž / imitace lnu hrubší
Látku imitující len zdobí orientální vzory. Využijete ji na šití ubrusů, běhounů, prostírání, dekoračních polštářů, tašek, dětských teepee apod.
Více...

Umělá větvička jehličnan zasněžená (16.11.2022)

Umělá větvička jehličnan zasněžená
Dekorační větvička jehličnanu je zasypaná umělým sněhem, proto je ideální pro vánoční a zimní aranžmá. Díky drátu se dobře ohýbá. Větvičku využijete na ozdobení věnců, truhlíků i ikeban.
Více...

Vánoční stuha / organza šíře 60 mm (09.11.2022)

Vánoční stuha / organza šíře 60 mm
Organzovou stuhu zdobí metalický potisk s chevronovým motivem. Je průsvitná, okraje se netřepí. Stuhu využijete k dekoračním účelům, například k aranžování vázaných a sušených květin nebo jako ozdobu věnců, truhlíků a jiných dekorací.
Více...

Samolepicí pěnová guma moosgummi hvězdy s glitry - mix velik (02.11.2022)

Samolepicí pěnová guma moosgummi hvězdy s glitry - mix velik
Dekorační hvězdičky s glitry jsou vyrobené z pěnové gumy (moosgummi). Na spodní straně mají samolepicí vrstvu. Jsou vhodné k nalepení na zabalené dárky, pozvánky, krabičky, alba, deníky apod. Jsou i skvělé na dozdobení sezonních věnců, truhlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Návod na kabelku - psaníčko

Jak si vyrobit psaníčko - třeba svatební

Tentokrát jsem pro vás připravila podrobný fotonávod na malou kabelku či psaníčko.Návod na svatební psaníčko

Možná jste si už všimli, že střihy na mé výrobky jsou až překvapivě jednoduché. Je to proto, abych neodradila od práce třeba ty, kdo si méně věří nebo s konstrukcí střihů nemají ještě žádné zkušenosti. A také proto, abych vám ukázala, že i podle velice jednoduchého střihu se dá ušít mnoho zajímavého.

A bude tomu i tentokrát. Na hlavní část kabelky nám stačí obdélníky, které si ve skutečné velikosti naměříme přímo na materiál. Jen o maličko složitější je u kabelky klopa, proto si na ni připravíme jednoduchý střih. Jeho zhotovení nám ale zabere skutečně jen pár minut.

 

Materiál

Kabelku jsem ušila z koženky, která je už z výroby podepená silnější látkou. Tento materiál jsem zvolila proto, že na něm krásně drží sklady. Ale určitě můžete použít i jiný silnější materiál – například flauš, dyftýn, silný satén a podobně. Pokud byste použili bavlnu, musíte počítat s tím, že budou sklady brzy jakoby sežehlené, ale myslím, že by to kabelce na kráse nijak neuškodilo.

Pokud budete chtít psaníčko svatební, můžete zvolit takový materiál, který bude použitý na šatech – stačí třeba jen malý zbytek krajky ze šatů na klopu kabelky.

Kabelka není velká, proto i materiálu bude potřeba jen kousek. Na vnější část asi 20 cm x 100 cm. Na vnitřní část jen o kousíček, který použijeme na vnitřní kapsičku, víc. Na vnitřní část jsem použila silnější bavlnu, ale můžete použít i jiný materiál. Pokud se vám bude zdát příliš slabý, nevadí, můžete ho podložit výztuží, která může i nemusí být přižehlovací. Pokud budete chtít kabelku s popruhem, počítejte ještě s pruhem vnější látky 7 cm širokým a 140 cm dlouhým na popruh. Aby kabelka dobře držela tvar, použijeme na vnější část silnější (raději nepřižehlovací) výztuž. Já jsem použila Ronolin 100 g/m2. Sílu výztuže zvolíme podle síly vnějšího materiálu a podle toho, jak chceme mít kabelku vyztuženou. Výztuže budeme potřebovat 96 cm x 24 cm.

Dále budeme potřebovat nějakou šňůrku, kterou vyztužíme paspulku (kádr). Na výrobu paspulek se mi velice osvědčila bavlněná voskovaná šňůra o průměru 1,5 – 2 mm. Je krásně pevná a hladká. Můžete ale použít i jiný materiál, který je hladký, pevný a na řezu kulatý. Na tuto paspulku bude stačit 45 cm.

Zapínání na kabelku použijeme srdíčkové. Na psaníčku působí velice efektně.

A samozřejmě potřebujeme nitě v odpovídající barvě, kousek papíru, tužku nebo fix, pravítko a běžné pomůcky na šití (šicí stroj, špendlíky, nůžky).

 

Střih na klopu

Připravíme ho podle obrázků během chvilky. Je to vlastně šablona, na které je už počítáno s přídavkem na švy. Později ji položíme na materiál a přesně obkreslíme.

Naměříme a vystřihneme obdélník o rozměrech 24 cm (šířka) x 12 cm (výška).

Návod na kabelku - psaníčko 1

Obdélník přeložíme na polovinu.
Vezmeme nějakou misku nebo talířek o průměru přibližně 17,5 až 18 cm a položíme tak, aby se okraj přesně dotýkal boční a spodní hrany papíru (přehyb papíru bude skoro zakrytý) a obkreslíme oblouk v rohu.

Návod na kabelku - psaníčko 2

Na boční hraně odměříme 1,5 cm od vrchu a zakreslíme mírné zakřivení dosahující asi do poloviny přeloženého papíru, jak je patrné z obrázku.
Návod na kabelku - psaníčko 3

Podle zakreslených křivek papír odstřihneme.
Návod na kabelku - psaníčko 4

 


Postup práce

Pokud nebude uvedeno jinak, budeme šít 0,75 cm od kraje.

Naměříme a vystřihneme:
- obdélník 36 cm x 17 cm – 2x z látky na vnější část, 2x z látky na vnitřní část, 2x z výztuže
- obdélník 4 cm x 36 cm – 2x z výztuže (na zpevnění dna)
- obdélník 15 cm x 11 cm – 2x z látky na vnitřní část na kapsičku (můžeme ušít kapsičku i jiných rozměrů nebo z jedné části přeložené na polovinu)
- podle připravené šablony na klopu – 1x z látky na vnější část, 1x z látky na vnitřní část, 2x z výztuže.
Na dva velké obdélníky vystřižené z výztuže položíme dva dlouhé pruhy výztuže na zpevnění dna (spodní hrany se budou krýt) a přišijeme – stačí přišít pruh výztuže u vrchní hrany.
Takto připravenou výztuž položíme na rubovou stranu velkých vnějších dílů a po celém obvodu v kraji přišijeme klikatým stehem. Stejně přišijeme výztuž i na vnější a vnitřní díl klopy.

Návod na kabelku - psaníčko 5

Na rubové straně obou vnějších dílů s našitou výztuží si vyznačíme body pro sklady – odměříme a označíme na vrchní hraně od boku 9 cm a dvakrát 2,5 cm.
Na předním díle si vyznačíme i střed dílu, na který později připevníme spodní část zámečku.
Stejně si označíme body pro sklady na obou vnitřních dílech.

Návod na kabelku - psaníčko 6

Vnější díly položíme na sebe lícem na líc a dole u dna sešijeme.
Rozložíme a z rubové strany přišijeme rozložené zbytky látky za švem asi 2 mm od kraje. Dno se nám tím zpevní.

Návod na kabelku - psaníčko 7

Na přední díl připevníme spodní část zámečku.
Na připravené středové lince odměříme 8,3 cm od právě vzniklého švu tvořícího budoucí dno. Na naměřený bod položíme připevňovací plíšek tak, jak je patrné z obrázku (spodní okraj kolečka se bude dotýkat označeného bodu).
Obkreslíme nejhlubší místo zářezu (znázorněno šipkami).
Opatrně prořízneme nebo prostřihneme – stačí asi 2 až 3 mm, ne více.

Návod na kabelku - psaníčko 8

Z lícové strany nasadíme spodní část zámečku (trny musíme trochu narovnat, aby byly kolmo), z rubu nasadíme zajišťovací plíšek a ohneme trny dovnitř na plíšek.

Návod na kabelku - psaníčko 9Návod na kabelku - psaníčko 10

Poskládáme všechny čtyři sklady (dva na předním a dva na zadním dílu) – na rubové straně k sobě přiložíme první a třetí bod, druhý bod bude uvnitř skladu, sklad bude směřovat pod látku. Na lícové straně ohneme sklady ven z dílu, na rubové dovnitř. Sklady nebudeme rovnat s vrchní hranou, ale na rubové straně pustíme hranu skladu asi 0,5 cm dolů. Na lícové straně bude hrana skladu zároveň s vrchním okrajem dílu. Tím se nám stane, že sklady nebudou souběžné, ale budou se dolů rozbíhat směrem ven
Sklady přišijeme k dílu co nejblíže k okraji – je to jen pomocný šev, který nám zajistí přesné položení skladu, což by nám pravděpodobně nezajistilo pouhé našpendlení.

Návod na kabelku - psaníčko 11

Na zadním dílu můžeme konce skladů ještě prošít z líce podle obrázku (prošití může být i o trochu hlubší), aby se nám zadní sklady po naplnění kabelky zbytečně moc nerozvíraly.

Návod na kabelku - psaníčko 12

Ušijeme si paspulku na klopu. Na zbytku látky si na rovné straně (raději přes šířku – pokud nám to vyjde – je pružnější) odměříme 40 cm. Látku nemusíme zbytečně odstřihovat celou, ale provedeme jen malý zástřih, abychom věděli, pokud budeme šít paspulku.
Nasadíme patku na přišívání zipů. Na rubový okraj látky položíme šňůrku tak, aby ji okraj látky přesahoval přibližně o 0,75 cm.
Prošijeme těsně vedle šňůrky, jak je patrné z obrázku.

Návod na kabelku - psaníčko 13

Spodní zbytek látky odstřihneme tak, aby byl zároveň s vrchním.
Návod na kabelku - psaníčko 14

Ještě s nasazenou zipovou patkou našijeme paspulku na vnější díl klopy. Šijeme raději drobnějším stehem a pečlivě tak, aby se zůstatky za švem u paspulky a u dílu klopy přesně kryly.
Přebytečný kousek paspulky odstřihneme a zkusíme na obou koncích povytáhnout a odstřihnout asi 1,5 cm všité šňůrky. Usnadníme si tím pozdější prošití, protože šňůrka v místě, kde se setká víc vrstev látky, by nám mohla prošití znesnadňovat.

Návod na kabelku - psaníčko 15

Na lícovou stranu vnější části klopy přiložíme lícovou stranu vnitřní části klopy. Práci obrátíme, abychom viděli předchozí šev, kterým jsme přišívali paspulku a už běžnou patkou sešijeme. Šev vedeme přesně tam, kde jsme vedli předchozí šev.
V obloucích vystříháme malé klínky, dáváme pozor, abychom neprostřihli šev.
Návod na kabelku - psaníčko 16

Klopu obrátíme na líc, důkladně vytlačíme švy a opatrně, abychom si nepoškodili koženku, šev sežehlíme z vnitřní strany, kde koženku nemáme.
Zarovnáme vrchní nesešité hrany a pro jistotu si je co nejvíce u kraje z líce sešijeme, můžeme šít klikatým stehem.

Návod na kabelku - psaníčko 17

Na vnitřní straně nalezneme střed klopy, nasadíme vrchní část zámečku a důkladně smáčkneme. Před nasazením budeme možná muset zajišťovací část s trny opatrně trochu odehnout, aby nám šel zámeček lépe nasadit.

Návod na kabelku - psaníčko 18

Klopu přiložíme na zadní díl lícem na líc, urovnáme hrany, zkontrolujeme, aby se střed dílu a střed klopy kryly. Asi půl cm od okraje přišijeme.

Návod na kabelku - psaníčko 19

Sešijeme boční strany vnější části.
Návod na kabelku - psaníčko 20

Vytvarujeme spodní rohy. Roh rozložíme, šev dna a boční šev musí ležet přesně na sobě.
Najdeme si místo, ve kterém je vzdálenost bočních stran rohu 7 cm, označíme a sešijeme.
Přebytečnou látku v rozích odstřihneme.

Návod na kabelku - psaníčko 21

Obrátíme na líc a zkontrolujeme, zda máme na vnější části vše tak, jak má být.
Návod na kabelku - psaníčko 22

Ušijeme vnitřní část kabelky.
Namísto skladů ušijeme záševky. Nejprve složíme sklad, ale obráceně, než na vnější části  - látku položíme rubem před sebe, sklad bude ale směrem k nám. Zešikmení uděláme stejné, záševky nebudou rovnoběžné, ale budou se rozbíhat jako sklady u vnější části. Sešijeme do ztracena, konec záševku bude asi 5 cm od dolního okraje.

Návod na kabelku - psaníčko 23

Návod na kabelku - psaníčko 24

Ušijeme si kapsu. Dílky položíme lícem na líc, sešijeme kolem dokola, jen na jedné kratší straně necháme několik centimetrů nesešitých na obrácení.
Obrátíme na líc, vytlačíme švy, sežehlíme a dvakrát prošijeme vrchní okraj.
Kapsičku položíme na líc zadního dílu a přišijeme dvěma řadami stehů.
Sešijeme díly u dna, uprostřed necháme dostatečně velký nesešitý otvor na obrácení. Sešijeme boční strany a vytvarujeme rohy stejně, jako u vnější části.

Návod na kabelku - psaníčko 25

Do vnitřní části obrácené naruby vsuneme vnější část obrácenou na líc, dovnitř zasuneme i klopu.
Návod na kabelku - psaníčko 26

Pečlivě urovnáme okraje a sešijeme kolem dokola 1 cm od kraje. Je lepší šít po rubové straně vnější části – lépe se nám tak kontroluje, zda máme všechny pomocné švy na zůstatku za švem. Pokud máme šicí stroj bez volného ramene, necháme práci obrácenou takto a šijeme jakoby zevnitř. Pokud máme stroj s volným ramenem, práci obrátíme a můžeme šít z vrchu.

Návod na kabelku - psaníčko 27

Obrátíme na líc a pečlivě vše urovnáme a zkontrolujeme.
Z líce zašijeme otvor na obrácení na vnitřní části a zasuneme vnitřní část dovnitř.
Z líce ještě prošijeme vrchní hranu kabelky kousek od okraje.
Návod na kabelku - psaníčko 28

Návod na kabelku - psaníčko

Návod na kabelku - psaníčko

 

Kabelka s popruhem

Návod na kabelku - psaníčko 29

Postup šití je stejný, jen s několika změnami.
Z látky na vnější část si navíc ustřihneme pruh 7 cm x 140 cm na popruh a dva kousky 7 cm x 5 cm na poutka.

Protože koženku nemůžeme sežehlit jako běžnou látku, rozměříme a naznačíme si střed dlouhého pruhu, ke kterému budeme během šití skládat okraje látky.
Návod na kabelku - psaníčko 29

Při šití skládáme popruh průběžně – okraje ke středu a ještě popruh na polovinu. Složíme si vždy asi 10 až 15 cm, kousek ušijeme a znovu složíme další kousek. Ušijeme pouze dlouhý šev, konce nebudeme nijak začišťovat.
Návod na kabelku - psaníčko 30

Poutka ušijeme tak, že okraje složíme ke středu rubem dovnitř a přišijeme.
Návod na kabelku - psaníčko 31

Poutka přeložíme a našijeme na líc jednoho vnějšího dílu na boční okraje asi 3,5 cm od horního okraje. Před přišitím je urovnáme tak, aby byly dostatečně široké na protažení popruhu.
Po ušití celé kabelky protáhneme konce popruhu poutky, upravíme délku popruhu a zajistíme uvázáním jednoho uzlu.

 

Návod pro vás připravila Taťana Žejdlová. Její výrobky můžete zakoupit v e-shopu Kalajka nebo na Fleru.

Další návody Taťany:

 

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena