Aktuálně 608 návodů zdarma
- Beton
- Dekorace, aranžování
- Drátování, drátenictví
- Fimo a další polymerové hmoty
- Flitry a glitry
- Fotografujeme
- Gumičkování
- Háčkování, pletení, vyšívání
- Chlupaté drátky
- Korálky a bižuterie, návody
- Lano, kroucená šňůra
- Letování, pájení, tiffany
- Pedig návody
- Plstění
- Pryskyřice
- Stuhy, šňůrky, sutašky
- Survival, padáková šňůra
- Svatba
- Šití, patchwork, quiet book
- Šperky a minerály
- Tvoření z papíru, quilling, scrapbooking
- Valentýn
- Vánoce
- Velikonoce
- Videonávody
- Záložky do knih
- Zkuste to - ostatní návody
Dřevěná vánoční dekorace (05.12.2019)

Háček na háčkování vel. 25 (27.11.2019)

Rolničky mosazné (14.11.2019)

Dřevěná dekorace vločka (08.11.2019)

Vánoční rypsová stuha (30.10.2019)

korálky (80)
originální dárek (69)
vánoční dekorace (53)
tvoření s dětmi (52)
dárek pro děti (44)
rokajl (36)
velikonoční dekorace (33)
náhrdelník (32)
náramek (32)
šití (30)
květ (28)
zima (27)
náušnice (27)
plsť (24)
hravé šperky (24)
háčkování (23)
plesová sezona (22)
stuhy (20)
věnec (20)
jaro (19)
drátování (18)
podzim (16)
polystyren (16)
svatba (16)
vintage (15)
srdce (14)
fimo (12)
přívěsek (11)
hvězda (11)
knoflíky (10)
čelenka (9)
vánoční věnec (9)
příze (9)
kabelka (8)
taška (8)
anděl (8)
frivolitky (6)
boho styl (6)
vločka (6)
scrapbooking (5)
léto (5)
vyšívání (5)
kanzashi (5)
vánoční stromeček (5)
zipy (5)
lano (5)
videonávod (5)
šála (4)
brož (4)
pletení (4)
foamiran (3)
sovička (3)
textilní aplikace (2)
kabošon (2)
padáková šňůra (2)
quiet book (2)
mimoni (2)
lapač snů (1)
pončo (1)
patchwork (1)
sutašky (1)
Mozaika (1)
Návod na oboustranný patchworkový polštářek
Připravila jsem pro vás návod na povlak na polštářek s patchworkovým panelem, který je jednoduchý na ušití (jen musíte pracovat co nejpřesněji), ale přesto vypadá zajímavě a nápaditě. A protože při tomto způsobu šití panelu vzniknou panely dva, můžete mít povlak oboustranný nebo si můžete ušít rovnou dva podobné polštářky se zadní stranou z jednoho materiálu.
Materiál a pomůcky
Já jsem si pro svůj povlak zvolila balíček látek na patchwork v hnědo-bílo-béžové kombinaci. Samozřejmě ale můžete použít i zbytky slabší bavlny, které vám třeba leží doma a čekají, co z nich ušijete.
K tomu budete potřebovat už jen pár věcí – kousek nepřižehlovací výztuže o rozměru 2x 42 cm x 42 cm (můžete použít i silnější výztuž, např. Ronolin), nitě v odpovídající barvě, slabý zip dlouhý 45 cm.
A samozřejmě šicí stroj, nůžky, pravítko, na kreslení třeba jen obyčejnou propisovačku, pár špendlíků.
Postup práce
Návod jsem připravila na nejběžnější velikost polštářku, to je 40 cm x 40 cm. Pokud budete chtít povlak na polštářek větší nebo menší, snadno si velikost přizpůsobíte. Stačí zmenšit či zvětšit základní pruhy o 1 cm nebo zmenšit či zvětšit pruhy, které jsou kolem panelu.
Pokud nebude uvedeno jinak, budeme šít tak, že šev povedeme od okraje látky na šířku patky, což u většiny strojů bývá 0,75 cm. Pokud máte u svého stroje jinou šířku, nevadí, šijte vždy tak, aby byl okraj látky s okrajem patky. Případný rozdíl upravíte později, bude to uvedeno v návodu.
Měřit, stříhat a šít budeme postupně.
Nejprve budeme šít velkou středovou část (1), k ní si spočítáme, naměříme a ušijeme doplnění (2) na šířku povlaku a nakonec na výšku povlaku (3).
Všechny vybrané látky pečlivě vyžehlíme. Dbáme, abychom je při žehlení nevytáhli, aby nám zůstaly pěkně pravoúhlé.
Ze dvou vybraných látek na část 1 si ustřihneme pruhy široké 9 cm. Problém je, že před sešitím těchto pruhů nemůžeme přesně spočítat jejich celkovou délku, protože budeme potřebovat osm čtverců, které budou mít každou stranu tak širokou, jak široký bude pruh sešitý z těchto dvou ustřižených pruhů. Pokud budete šít z delšího zbytku látky, ustřihněte délku pruhů 135 cm.
Při šití z balíčku látek je to ještě o trochu složitější, protože látky v balíčku mají rozměr 48 cm x 50 cm. Ustřihneme nejprve po jednom pruhu dlouhém 50 cm z obou vybraných látek a další pruhy naměříme a odstřihneme až podle skutečně naměřené délky, abychom neměli zbytečně velké prostřihy. Pozor si dejte také při odstříhávání zubatého okraje u látek z balíčku a odstřihněte opravdu jen nezbytně nutný kousíček.
Pruhy přiložíme lícem na líc a sešijeme. Šijeme tak, aby okraj patky byl zároveň s okraji látky. Nastavíme steh nepříliš dlouhý. Dbáme také, abychom neměli nasazenou příliš silnou jehlu.
Šev sežehlíme k jedné straně. Aby byl konečný výsledek co nejperfektnější, budeme si pamatovat, že zůstatek za švem budeme sežehlovat vždy pod tmavší stranu, kde nebude tak nápadný. Uděláme to tak, že si pruh položíme tak, aby světlejší látka byla dole, tmavší nahoře (rubovou stranou). Tmavší látku překlopíme - objeví se nám líc obou látek - a sežehlíme. Tak nám pod tmavší látkou zůstane zůstatek za švem.
Nyní si přesně změříme šířku tohoto pruhu sešitého ze dvou látek a právě vzniklý sešitý pruh rozstříháme na čtverce. Potřebujeme osm čtverců.
Šířka bude u každého trochu jiná. Záleží na šířce patky i na tom, jak přesně vedeme okraj látky s okrajem patky. Teoreticky spočítaná šířka tohoto pruhu a tedy i šířka čtverců při okraji 0,75 cm by měla být 16,5 cm: 18 cm (2x 9 cm = šířka jednotlivých pruhů) - 2x 0,75 cm (1,5 cm) = 16,5 cm. Ale opravdu je nutné, aby si každý změřil skutečnou šířku svého pruhu.
Pokud budete šít z balíčku látek a vaše skutečná šířka pruhu bude do 16,5 cm, vejdou se vám na jeden pruh tři čtverce. Pokud ale bude vaše skutečná šířka pruhu větší než 16,5 cm, vejdou se vám na jeden pruh pouze dva čtverce. Budete si proto muset připravit po čtyřech pruzích látky stříhaných ale jen v potřebné délce, ne přes celou látku – bylo by to zbytečné.
Vždy dva a dva čtverce položíme na sebe lícem na líc tak, aby byla vždy tmavá část na světlé.
Za pomoci pravítka a propisovačky si spojíme na všech čtyřech dvojicích čtverců světlý roh s protilehlým tmavým rohem. Po důkladném urovnání čtverců budeme šít tak, jakoby tato čára tvořila okraj látky – tedy na šířku patky od této čáry po obou stranách.
Čtverce na sebe musíme opravdu pečlivě srovnat. K tomu nám pomůže předchozí sežehlení zůstatků za švy na stejnou stranu u všech čtverců, tedy pod tmavší látku. Švy nám do sebe krásně zapadnou, vytvoří jakoby „zámeček“. Zkontrolujeme si to nejen pohledem, ale i jemným omakem mezi palcem a ukazovákem. Srovnání čtverců zajistíme špendlíky.
Teprve po takto pečlivém srovnání čtverců na sebe sešijeme čtverce napříč podle předkreslené čáry na obou stranách na šířku patky. Po sešití přesně po čáře rozstřihneme.
Čtverce rozžehlíme tak, aby zůstatek za švem zůstal pod tou stranou, která má tmavší část větší – položíme si proto čtverec před sebe stranou s větší tmavou částí nahoru a tuto část překlopíme a rozžehlíme.
Odstřihneme přečnívající látku v sešitých rozích.
Čtverce si rozdělíme na čtyři a čtyři stejné – máme dvě skupiny čtverců, jejich barvy jsou protilehlé. Z každé skupiny vytvoříme jeden vzor – buď na dvě strany oboustranného povlaku, a nebo na dvě přední strany dvou povlaků, pokud ušijeme zadní stranu z jedné části (pokud ale šijete z balíčku látek, pravděpodobně vám látky na dva polštáře nebudou stačit).
Poskládáme si před sebe čtverce do vzoru.
Sešijeme nejprve dva a dva čtverce, které jsou nad sebou. Opět je pečlivě srovnáme, pomůžeme si „zámečkem“.
Zůstatek za švem tentokrát ale rozložíme a rozžehlíme. Nejlépe se nám to povede tak, že budeme žehlit nejprve z lícové strany, přídavky ponecháme nerozložené na jedné straně. Potom teprve obrátíme na rubovou stranu, rozložíme přídavky na dvě strany a sežehlíme.
Nakonec sešijeme tyto dvě části k sobě. Opět nejprve zkontrolujeme, zda nám všechny švy sedí pěkně u sebe. Zůstatky za švem rozžehlíme na dvě strany.
Máme hotovou první, nejpracnější, část. Stejně si ušijeme i druhou část 1.
Ušijeme si část 2 – doplnění do šířky.
Pruhy budou dlouhé stejně, jako je šířka části 1. Šířku pruhů si musíme spočítat. Nebude to ale nijak složité počítání.
Na povlak 40 cm x 40 cm budeme počítat celkovou šířku přední části polštáře před sešitím 42 cm (2x jeden cm na šev). Změříme si skutečnou šířku části 1 a odečteme od 42 cm. K výslednému číslu připočítáme 4 x přídavek na šev 0,75 cm = 3 cm. Toto číslo nakonec vydělíme dvěma a dostaneme skutečnou šíři postranního pruhu. Nevadí, pokud je váš přídavek za švem o maličko jiný. Dokonce nevadí, když si šířku části 1 zaokrouhlíme, abychom měli počítání snazší.
Příklad výpočtu:
Například při přídavku na švy přesně 0,75 cm by nám měla část 1 vyjít široká 31,5 cm (2x 16,5 cm – dva přídavky na švy). Toto číslo zaokrouhlíme na 32 cm.
42 cm – 32 cm = 10 cm
10 cm + 3 cm (4x přídavek na šev) = 13 cm
13 cm : 2 (dva pruhy) = 6,5 cm
Šířka pruhu by byla 6,5 cm, délka pruhu 31,5 cm.
Pokud budete chtít povlak na jinou velikost polštáře, stačí 42 cm (40 cm po ušití) změnit na velikost, kterou potřebujete.
Podle propočítané velikosti ustřihneme dva pruhy z další látky a našijeme na levý a pravý okraj části 1.
Zůstatky za švem sežehlíme pod právě našité pruhy.
Stejně si našijeme postranní pruhy i na druhou část 1. Pokud šijete z balíčku látek, musíte použít další látku.
Našijeme si část 3 – vrchní a spodní pruh.
Počítání bude tentokrát už velmi snadné. Šířka pruhu bude stejná jako u části 2. Délka pruhu bude stejná, jako je konečná šířka, tedy část 1 s našitými pruhy (s částí 2). Raději si ale přesnou skutečnou délku přeměřte, může se o nějaký mm lišit.
Přebytky za švem opět zažehlíme pod právě přišité pruhy.
Stejně našijeme vrchní a spodní pruh k druhé části budoucího povlaku.
Podle hotových dílů si přesně vystřihneme výztuž a po obvodu ji k dílům přišijeme klikatým stehem. Ušitá část se nám tím zároveň začistí.
Do stroje nasadíme zipovou patku a na spodní okraje obou částí našijeme zip. Zip máme delší proto, abychom mohli kovová zakončení později odstřihnout. Proto zip začneme našívat ne hned od jeho začátku, ale s přesahem asi 1,5 cm. Stejně tak by nám měl zůstat přesah zipu asi 1,5 cm i na konci.
Už nám zbývá jen konečné sešití polštáře.
Vyměníme zipovou patku za normální. Obě části urovnáme na sebe lícem na líc tak, aby se zip přeložil po délce přesně na polovinu. Nezapomeneme ho před šitím dostatečně rozepnout.
Sešijeme všechny tři strany. Na začátku a na konci šití přehneme zůstatky za švy dovnitř, přes látku. Začátek a konec dobře zapošijeme – zapošití nám bude i ukončovat zip!
Nakonec zbytky zipu za švem odstřihneme. Aby se nám konce netřepily, stačí je lehce přejet nad plamenem zapalovače.
Podle stejného návodu si můžete ušít polštář i jen ze dvou látek, vypadá také pěkně.
Možná jste si už ušili obal na knihu podle mého minulého návodu. Stejný patchworkový panel můžete použít i na povlak polštářku. Bude to část 1, zbytek povlaku vypracujete podle tohoto návodu.
Můžete zvolit střed obdélníkový a ušít tak i obdélníkový povlak na polštářek.
A třeba se vám to skládání kousků tak zalíbí, že se časem pustíte nejen do polštářků na celou velkou sedací soupravu, ale i do krásné velké deky nebo přehozu.
Návod pro vás připravila Taťana Žejdlová. Její výrobky můžete zakoupit v e-shopu Kalajka nebo na Fleru.
Další návody Taťany:
- Jak ušít tašku
- Senzační návod na přehýbací kabelku
- Podrobný návod na kabelku
- Návod na luxusní peněženku
- Podrobný návod na univerzální batoh
- Návod na peněženku - mincovku
- Návod na kabelku - psaníčko
- Obal na knihu technikou patchworku
Tweet
Provozovatel portálu
Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
Průmyslová 934/13
747 23 Bolatice
E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.
Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.
2006 - 2019 - všechna práva vyhrazena