e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Vánoční dekorační metráž / běhoun (25.11.2020)

Vánoční dekorační metráž / běhoun
Dekorační metráž zdobí metalický potisk. Oceníte ji při přípravě vánoční nebo jiné slavnostní tabule. Je vhodná i k výrobě prostírání.
Více...

Bavlněná látka lišky v lese (18.11.2020)

Bavlněná látka lišky v lese
Bavlněnou látku s motivy zvířátek využijete na šití polštářů, povlečení, závěsů, pytlíků, tašek, mantinelů do postýlek i hnízd pro děti.
Více...

Bavlněná krajka / vsadka šíře 12 mm (11.11.2020)

Bavlněná krajka / vsadka šíře 12 mm
Paličkovaná krajka je vhodná na ozdobení lemů ubrusů, deček nebo polštářů. Používá se i na lidové kroje. Doporučujeme ji žehlit přes tkaninu. Balení 50 m je 10x5 m.
Více...

Samolepicí dekorativní plsť / filc 20x30 cm (04.11.2020)

Samolepicí dekorativní plsť / filc 20x30 cm
Samolepicí filc můžete stříhat, lepit, přišívat i vyšívat. Hodí se na ozdobení různých přáníček, k výrobě figurek, zvířátek nebo broží. Můžete jej kombinovat s dalšími výtvarnými materiály - plyšovými drátky, ovčím rounem apod.
Více...

Pletací příze Everyday (29.10.2020)

Pletací příze Everyday
Pletací příze Everyday je měkká a velmi příjemná. Využijete ji na pletení čepic, rukavic, svetrů a šálů apod. Příze má antipillingovou úpravu, která zabraňuje žmolkování.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Návod na šperk z vaječných skořápek

Vaječný šperk Připravujete se pečlivě na svátky jara? Pletete pomlázku, pečete nádivku a chystáte se na vyrábění kraslic. Vyfouknete si tedy vajíčko a najednou „KŘUP, KŘUP“, skořápka je popraskaná. Je vám líto vaší snahy a nechcete skořápku jen tak vyhodit do koše?

 

Pak si přečtěte následující návod. V něm se dozvíte, jak využít vaječné skořápky a ještě udělat velikou parádu.

 

Materiál:

1 dřevěný výsek
oboustranná lepicí páska
akrylová barva
bezbarvý lak – vodou ředitelný
vaječné skořápky – bílé!
barevné alkoholové inkousty

Vaječný šperk - materiál


Pomůcky:

nůžky, minivrtačka s brusným nástavcem (nemusí nutně být), miska s vodou, utěrka, houbička na nádobí, kolíček, štětec, pracovní podložka (tácek), fén na vlasy

 

Postup:

1. Skořápky vložte do misky s vlažnou vodou. Nechte pár minut namočit.

Vaječný šperk 1
2. Po chvilce začněte sloupávat vnitřní blanku ze skořápky vajíčka.

Vaječný šperk 2
3. Takto si připravte takové množství skořápek, které dostatečně překryje vámi vybraný dřevěný výsek, a nechte uschnout. TIP: Snažte se dělat co největší kousky skořápek, následně budete mít jednodušší práci při pokrývání výseku.

Vaječný šperk 3
4. Než skořápky uschnou, připravte si dřevěný výsek a celý jej polepte oboustrannou lepenkou. Vrchní vrstvu lepenky ještě nesloupávejte.

Vaječný šperk 4
5. Odstřihněte přebytečnou lepenku přesně v místech, kde končí hrana výseku.

Vaječný šperk 5
6. Pokud jste zvolili výsek s výřezem uvnitř jako na obrázku, vystřihněte také kolečko uvnitř. Na vystřihování kulatých tvarů se nejlépe hodí zahnuté nůžky na nehty.

Vaječný šperk 6
7. V tomto okamžiku sloupněte vrchní papírovou vrstvu z oboustranné lepenky.

Vaječný šperk 7
8. Vezměte suché skořápky a poskládejte je opatrně na nalepenou plochu výseku. Skořápky musí být lesklou stranou nahoru! Nemusíte mít vyplněné každé volné místečko.

Vaječný šperk 8
9. Dlaní ruky jemně tlačte na všechny skořápky najednou tak dlouho, dokud nebudou skořápky ploché a tudíž přilepené na lepicí pásce.

Vaječný šperk 9
10. V tomto okamžiku dolepte malými kousky skořápek prázdné plochy výseku. Nezapomeňte: lesklou stranou nahoru! Velmi malé mezery můžete vyplnit skořápkovou drtí. Tu vytvoříte tak, že zbývající skořápky důkladně rozmačkáte lžičkou a poté nasypete na volná lepicí místa.

Vaječný šperk 10
11. Následuje hrubé začišťování: důkladně prstem přimačkejte všechny skořápky. Odstraňte skořápky, které se navzájem překrývají. Při okrajích opatrně ulamujte přečnívající kousky.

Vaječný šperk 11
12. Abyste mohli dřevěný výsek využít jako přívěsek, v místě pro zavěšení proděravějte skořápku šídlem nebo část skořápky sloupněte, aby zůstala otvor volný.

Vaječný šperk 12
13. K finálnímu začištění použijte minivrtačku s brusným nástavcem a obruste všechny ostré hrany skořápek jak uvnitř, tak zvenku dřevěného podkladu. Pokud vrtačku nemáte, pokuste se ulámat výstupky prstem.

Vaječný šperk 13
14. Na pracovní podložku si položte výsek a barevně jej ozdobte alkoholovými inkousty. Barvu přidávejte vždy jen po kapkách. Pokud chcete mít ohraničené barevné úseky, nechte vždy barvu uschnout a poté teprve přidávejte další. Chcete-li, aby se barvičky navzájem míchaly a splývaly, aplikujte barvy bez zasychání.

Vaječný šperk 14
15. Inkousty nechte na dotek zaschnout. Schnutí můžete urychlit sušením pomocí fénu na vlasy. Ale pozor, pouštějte pouze studený vzduch! Pokud budete fénovat horkým vzduchem, budou se dělat v barevných inkoustech bublinky a ty pak již nelze odstranit.

Vaječný šperk 15
16. Připravený štětec namočte do laku a přetřete horní vrstvu skořápek. Snažte se tahy štětcem příliš neopakovat, jelikož inkousty se začnou opět rozpouštět. Lak aplikujte až do okrajů, aby byly pokryty všechny skořápky, ty totiž lak zafixuje na místě.

Vaječný šperk 16
17. Chcete-li mít na povrchu přívěsku zvrásněnou strukturu, dávejte vyšší vrstvu laku.

Vaječný šperk 17
18. Nechte zaschnout. Schnutí můžete urychlit opět fénováním studeným vzduchem. Suchý lak je naprosto průhledný.

Vaječný šperk 18
19. Ustřihněte kousek houbičky na nádobí a skřípněte ji do kolíčku. Pomocí akrylové barvy natupujte okraje výseku, do kterých se zapíjel inkoust. Zároveň přetřete zadní stranu výseku. Barvu zvolte tmavou a dobře krycí. Ve světlých barvách mají inkousty tendenci po čase vystupovat na povrch.

Vaječný šperk 19
20. Přívěsek je hotov. Můžete jej zavěsit například na kožený řemínek.

Vaječný šperk 20
21. Stejným způsobem si můžete vyrobit i náušnice. Stačí si vybrat výsek, který se vám líbí, a náušnicové zapínání.

Vaječný šperk 21

Přidáním kovového motýlka nebo jiného přívěsku vytvoříte originální brož či ozdobu na klobouk.

Vaječný šperk 21


Hodně zábavy při barevném tvoření přeje
Ing. Petra Sudová, KREATIV

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena