e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Obal na knihu technikou patchworku

Ušila jsem si obal na svou oblíbenou knihu a s návodem na něj se s vámi ráda podělím. Návod jsem připravila tak, abyste podle něho mohli snadno ušít obal tak velký, jak zrovna pNávod na obal na knihu - patchworkotřebujete.

Možná se trochu bojíte patchworkové techniky. Ten strach je ale úplně zbytečný. Pokud umíte aspoň trochu šít, určitě to zvládnete. I můj obal byl první výrobek ušitý touto technikou. Pro začátek jsem zvolila srubový vzor, který se mi zdá snadný, je hezký a dá se i při použití jednoho panelu přizpůsobit obdélníkovému tvaru knihy.

 

Materiál a pomůcky

Na ušití obalu toho budete potřebovat opravdu málo. Z pomůcek kromě šicího stroje to budou nůžky, pravítko (případně i trojúhelník pro kontrolu pravých úhlů, ale není to nutné, postačí vám na to třeba obyčejný list papíru), špendlíky, krejčovský metr, žehlička. Na nakreslení čar bude stačit třeba obyčejná propisovačka (čáry stejně rozstřihneme, takže to nebude nikde vidět). Pokud máte řezací podložku a řezák, bude se vám pracovat lépe, ale takto malý výrobek zvládnete nastříhat bez problému i nůžkami, jen musíte pracovat přesně.

Z krásných balíčků látek na patchwork si jistě vyberete ten svůj. Nespotřebujete ho celý. Obléknout si můžete několik oblíbených knih nebo si k obalu ušít třeba povlak na polštářek, na který vám návod brzy také připravím. Taková souprava by byl hezký dárek pro někoho blízkého, co říkáte?

Kromě balíčku látek budete potřebovat nitě a kousek nepřižehlovacího vlizelínu (ten ale není nutný, obal můžete ušít i bez něj nebo ho nahradíte kouskem plátna). Já jsem si ještě připravila kousek jednobarevné látky na vnitřek obalu, protože se mi zdálo zbytečné dávat jednu z krásných látek z balíčku na vnitřek obalu, kde to není skoro vidět. Určitě doma také něco vhodného najdete. Pokud budete chtít do obalu všít i záložku, která je nejen šikovná, ale obal i krásně oživí, připravte si i kousek šňůrky a malilinkou kuličku výplně (stačí vata, natrhaný vatelín apod.).
Návod na obal na knihu - patchwork

 

Postup práce

Srubový vzor je snadný. Jeho výhodou je i to, že si velikost panelu nemusíte určit dopředu, ale až v průběhu šití. Spočívá totiž v tom, že na základní obdélník či čtverec našíváte postupně úzké proužky kolem dokola.
Na střed můžete zvolit jednu z barev použitých na proužky nebo třeba látku jednobarevnou, na kterou vyšijete či vhodnou barvou namalujete nějaký motiv. Můžete třeba použít i pěkný obrázek vystřižený z jiné látky.
Srubový vzor je pěkný, pokud do jednoho rohu dáváte barvy světlejší a do protilehlého barvy tmavší. Já jsem bohužel v balíčku, který jsem si vybrala, měla světlejší barvu jen jednu, takže vzor nevynikne úplně tak, jak by měl.

Návod na obal na knihu - patchwork 2

Velikost středového obdélníčku a poměr jeho stran si můžete zvolit libovolně. Já jsem u svého obalu chtěla, aby byl poměr stran obdélníčku přibližně stejný, jako je poměr stran knihy. Změřila jsem si proto šířku a výšku knihy – 15 cm x 23 cm. Poměr stran je tedy přibližně 5 : 8. Středový obdélníček jsem proto ustřihla o velikosti 5 cm x 8 cm. Obdélníček můžete mít ale i větší, záleží jen na vás.
Návod na obal na knihu - patchwork 3

Materiál na šití budeme stříhat postupně, jak bude potřeba.
Ustřihneme středový obdélníček o zvolené velikosti z vybraného materiálu.
Ustřihneme proužky ze čtyř vybraných látek. Zatím stačí ustřihnout z každé látky jeden proužek přes celou šířku látky (to je 45 cm) a pokud nám to nebude stačit, ustřihneme později proužek další. Mně stačil z každé látky jeden proužek. Pokud máte látku s okrajem zastřiženým do zoubků, aby se materiál netřepil, musíte nejprve zoubky odstřihnout.
Šířku proužků u takto malého výrobku doporučuji přibližně 3 cm. Já jsem využila toho, že moje kovové pravítko je široké 2,8 cm a zvolila jsem tuto šířku proužků. Nemusela jsem nic odměřovat, jen jsem pravítko obkreslovala.
Musíme počítat s tím, že šířka švů při práci bude přibližně 0, 75 cm. Proužek se nám tedy o dvojnásobek této šířky (to je o 1,5 cm) zúží.
Šít budeme rovným stehem s běžnou patkou. Steh doporučuji nastavit spíš kratší, jehlu nedávat příliš silnou. Na začátku a na konci švu raději zapošijeme dva až tři stehy, nemusíme se bát, že se nám šev bude párat. Nebudeme průběžně švy zažehlovat, stačí látku v místě švu zarýhnout třeba nehtem – látka tak docela dobře drží.

Návod na obal na knihu - patchwork 4

Na jednu delší stranu středového obdélníčku přiložíme první proužek (barva č. 3) lícem na líc. Přišijeme – šev vedeme tak, aby okraj látky byl zároveň s okrajem patky, tedy asi 0,75 cm (u různých strojů se šířka patky může trochu lišit, u některých strojů najdete i speciální patku, která vám bude okraj vést). Dbáme, aby se konec proužku přesně kryl s kratší stranou středového obdélníčku a aby se kryly přesně i okraje proužku a dlouhé strany obdélníčku. Na přesnosti opravdu velmi záleží.

Návod na obal na knihu - patchwork 5

Práci obrátíme a proužek přesně zastřihneme s dolním okrajem středového obdélníčku.
Návod na obal na knihu - patchwork 6

Právě přišitý proužek převrátíme přes látku, která zbyla za švem, a pečlivě zarýhneme.
Návod na obal na knihu - patchwork 7

Proužek, který nám zbyl po odstřižení, přiložíme lícem na líc na roh, který nám nově vznikl přišitím prvního proužku. Pečlivě urovnáme a přišijeme.
Návod na obal na knihu - patchwork 8

Odstřihneme zbylou část proužku, převrátíme, zarýhneme. Právě přišité dva proužky nám vytvořily obrácené L v pravém dolním rohu středového obdélníčku.
Návod na obal na knihu - patchwork 9

Do nově vzniklého rohu položíme proužek další barvy (světlejší, č. 2). Přišijeme.

Návod na obal na knihu - patchwork 10

Zastřihneme, převrátíme, zarýhneme.
Návod na obal na knihu - patchwork 11

Přišijeme druhý proužek stejné barvy. Vytvořilo se nám obrácené L v horním levém rohu středového obdélníčku.
Návod na obal na knihu - patchwork 12

Pokračujeme dvěma proužky barvy č. 1(další obrácené L v pravém dolním rohu).
Návod na obal na knihu - patchwork 13

Přidáme další dva proužky poslední barvy (č. 4). Vznikne další obrácené L v levém horním rohu.
Návod na obal na knihu - patchwork 14

Pokud pracujeme správně, na rubové straně se nám pěkně skládají přebytky látek za švy a nebudou nikde tvořit zbytečně silnou vrstvu.
Návod na obal na knihu - patchwork 15

Stejně pokračujeme dál až do potřebné velikosti panelu. Dáváme pozor na správné střídání barev.
Teprve nyní hotový panel pečlivě vyžehlíme. Žehlíme raději přikládáním žehličky a ne tahem, aby se nám okraje panelu nevytáhly. Žehlíme z lícové strany.

Návod na obal na knihu - patchwork 16

Doplníme část vnějšího dílu obalu nad panelem.
Panel umístíme na knihu a změříme potřebnou velikost této části. Pravítko položíme tak, aby bylo 2 cm nad okrajem knihy (počítáme s vůlí na navlečení obalu na knihu, se švem a s okrajem obalu).
Výška této části bude 1,5 cm pod vrchním okrajem panelu (2 x zůstatek za švem 0,75 cm). Šířka této části obalu bude shodná se šířkou panelu.
Ustřihneme část podle naměřených rozměrů a přišijeme na vrchní okraj panelu. Opět převrátíme přišitou část přes přebytek za švem a zarýhneme.
Stejně naměříme a přišijeme i spodní část vnějšího dílu obalu pod panelem.

Návod na obal na knihu - patchwork 17

Naměříme a přišijeme pravý bok obalu. Přesah přes okraj knihy bude delší, asi 7,5 až 9 cm. Přesah bude tvořit klopu obalu. Tato část bude dlouhá tak, jak je dlouhý panel s našitými částmi.

Návod na obal na knihu - patchwork 18

Naměříme, ustřihneme a přišijeme poslední – největší část vnějšího dílu obalu. Pravítko nám stačit nebude, musíme použít krejčovský metr, protože budeme měřit přes hřbet knihy. Opět musíme připočítat 7,5 až 9 cm na druhou klopu obalu.
Návod na obal na knihu - patchwork 19

Práci pečlivě vyžehlíme. Máme hotový vnější díl obalu.
Návod na obal na knihu - patchwork 20

Ušijeme si záložku. Ustřihneme si dva malé dílky. Tvar můžeme zvolit libovolný – čtverečky, obdélníčky, srdíčka atd.
Návod na obal na knihu - patchwork 21

Dílky položíme na sebe lícem na líc, mezi ně vložíme konec šňůrky a sešijeme tak, jak je patrné z obrázku.
Návod na obal na knihu - patchwork 22

Převrátíme na líc, mírně vycpeme a spodní otvor z líce zašijeme.
Návod na obal na knihu - patchwork 23

Podle hotového vnějšího dílu ustřihneme stejně velký vnitřní díl a výztuž.
Návod na obal na knihu - patchwork 24

Šňůrku záložky upravíme na potřebnou velikost a konec přichytíme několika stehy do středu vrchního okraje vnějšího dílu. Záložku složíme a špendlíkem přichytíme někde uprostřed, aby se nám při sešívání nepřipletla.
Návod na obal na knihu - patchwork 25

Na rub vnějšího dílu přiložíme výztuž, na líc vnějšího dílu přiložíme líc vnitřního dílu. Sešijeme kolem dokola. Začneme šít na jedné klopě, končíme několik cm před začátkem šití tak, aby nám zůstal nesešitý dostatečně velký otvor na obrácení.

Návod na obal na knihu - patchwork 26

Práci obrátíme na líc, pečlivě vytlačíme šev a vyžehlíme. Prošijeme kolem dokola asi tři až čtyři mm od kraje. Prošitím se nám zároveň uzavře i otvor na obrácení. Při prošívání přehneme záložku dovnitř obalu a šňůrku zároveň prošijeme - tím bude záložka držet pěkně uvnitř obalu.
Návod na obal na knihu - patchwork 27

Obal urovnáme na knihu a označíme si, jak budou zahnuté klopy.
Návod na obal na knihu - patchwork 28

Klopy přišijeme. Šijeme v místě švu, kterým jsme prošívali okraj. Konec švu důkladně zapošijeme.
Obal máme hotový.

Návod na obal na knihu - patchwork 29

Návod na obal na knihu - patchwork

Návod na obal na knihu - patchwork

Návod pro vás připravila Taťana Žejdlová. Její výrobky můžete zakoupit v e-shopu Kalajka nebo na Fleru.

Další návody Taťany:

 

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena