e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Okatá sovička na sponky - návod

Návod na sovičkový "sponkovník"

Dnes vám představujeme návod na zcela originální výrobek. Pokud rádi šijete a pracujete s plstí, je to pro vás to pravé. Využijete při ní i mnohé zbytkové dekorační materiály.

Jestli máte doma menší slečny a děvčátka, věčně zápasíte s tím, aby měly upravené vlásky. Neustále se vám ztrácejí dětské sponky a každé ráno je ve spěchu hledáte? Zkuste si ušít náš veselý  vynález - sponkovník, který oživí dětský pokojíček a pohlídá nejen sponky, ale i čelenky. Vaše holčičky budou nadšené!

Použit je tvar velmi módní a dětmi oblíbené sovičky. Sova má spoustu detailů, kterým vévodí plastová očka. Díky nim bude sovička všechny nezbytnosti bedlivě hlídat, aby se vracely zpět, kam patří. Navíc působí jako živá.


Připravte si materiál:

- barevné plsti
- rypsová stuha
- prýmek hadovka
- flitry a korálky
- plastové oči
- knoflíky
- vyšívací příze Mouline
- nůžky, jehlu, špendlíky, oboustrannou lepící pásku (není nutná)
- lepidlo na různé materiály, osvědčené je žluté UHU, Herkules


Postup výroby:

1. Nejprve si podle šablony připravte papírové, střihové díly. Papírový střih si přišpendlete na plsť a vystřihněte. Vyberte si z naší nabídky vhodných dekorativních plstí. U těla sovičky můžete vystřihnout obě vrstvy najednou. Bříško bude 1x, zobák také 1x, zbytek bude po dvou kusech. Můžete se držet našich barev, nebo si udělejte své, podle materiálu, který máte k dispozici.

STŘIH SCHÉMA:
2. Nyní si vyberte kontrastní bavlnku k barvě bříška. Bříško přišijte jehlou k jedné vrstvě těla. Položte si bříško přesně tam, kam patří a oba díly začněte sešívat dohromady. Nejprve šijte šikmé stehy z jedné strany na druhou. Na konci si práci otočte a prošívejte zpět tak, aby Vám stehy vytvořily cik cak vzor.

3. Bříško si můžete ozdobit krásnou stužkou. Čím bude zajímavější, tím lépe, ale parádu Vám udělá i klasický prýmek hadovka. Můžete jej přišít, nebo jako já přilepit. Záleží na Vás. Přišitá hadovka bude držet navěky, lepením nebude trvanlivost na 100%. U mého prýmku jsem ovšem měla obavy, že jej stehy zbytečně poničím. Použila jsem lepidlo Herkules, které po zaschnutí zprůhlední. Přesto se snažte mít lepidlo jen na prýmku, nikoliv kolem. Konce prýmku zastřihněte, aby končily s okrajem těla.

4. Dalším krokem bude přišití zobáku. Navlékněte si černou bavlnku. Oranžový díl zobáku přiložte na místo, přesně na střed těla, aby se dotýkal hrany bříška. Přišijte ho podle stehů, který vidíte na fotografii. Stehy Vám vytvoří kresbu zobáku.

5. Nyní vám sovička prokoukne – budete přišívat oči. Začněte sešívat největší bílé kolečko s menším modrým. Opět si vezměte kontrastní bavlnku, aby byly stehy vidět. Šijte obyčejným stehem. Nahoru a zpátky dolů. Pak rovnou přišijte nahoru knoflík a bavlnku dole zapošijte a ustřihněte. Dobré je použít klasické čtyřdírkové knoflíky. Ušijte si obě oči.

6. V dalším kroku budete oči našívat na tělo. Je důležité přiložit bílá kolečka tak, aby nahoře i po stranách těla zbývalo cca. 5mm volného okraje.  Je to proto, aby se tam vešly obšívací stehy, kterými se bude sova celá šít dokola. Nebylo by pěkné, kdyby zasahovaly do očí. Přiložené oko – překrývá kousek zobáku - začněte přišívat nejlépe černou bavlnkou od středu zobáku. Šijte stehy přes celou bílou plochu, napodobíte tím kresbu peří sovích očí. Obšijte jedno celé oko a začněte přišívat druhé. Kontrolujte si stehy, aby byly ve středu hlavičky stejné a souměrné.

OBŠÍVACÍ STEH SCHÉMA:7. Teoreticky by v této fázi mohla být přední strana hotová. Ovšem to by malé princezničky nesměly zbožňovat vše, co se leskne a třpytí. Jsou to malé straky, tak jim udělejte radost a přidejte flitry. Obzvláště vyniknou flitry lomené, které naleznete na našem eshopu v praktickém balení. Je to malé kouzlo, které sovičku krásně rozzáří. V mém šuplíčku se nakonec našly dvě vhodné barvy – kreativitě se meze nekladou. Flitry přišijte systémem – jehlou nahoru, navlékněte flitr, na něj perličku a zpátky prošijte flitr dolů. Perlička Vám jej bezpečně přichytí na místo. Na přišívání si vezměte nit a tenkou jehlu, která se Vám vejde do perliček.

8. Budete-li s přední stranou spokojení, můžete začít sešívat oba díly těla dohromady. Můžete si nazdobit i zadní stranu, v případě sponkovníku je to zbytečné, protože zadní strana bude viset směrem ke zdi. Když budete sovičku používat třeba jako zápich do květináče, nazdobte i zadní stranu podle své vlastní fantazie.
Stehy na zadní straně plsti můžete zalepit oboustrannou lepící páskou. Má to tři výhody – pojistíte nitky proti vytažení, oba díly budou držet pěkně u sebe a sovička se vyztuží. Není to ovšem nutné, tento krok můžete vynechat.

9. Přiložte oba díly těla na sebe. Po stranách vložte mezi ležící díly křídla, nahoře kousek provázku, který zavažte nejlépe na plochý ambulantní uzel. Ten zajistí, že se horní poutko sovičky nebude vyvlékat ven. Dolů si ustřihněte rypsovou stuhu dlouhou podle uvážení, naše je dlouhá cca. 40 cm. Zatavte jí konce plamenem zapalovače, nebude se párat.

10. Sešívejte obnitkovacím stehem. Jehlou propíchněte oba díly najednou zdola nahoru. Další píchnutí bude 5 mm vedle, bavlnku protáhněte vně kolem sovičky a přitom naberte bavlnku, která leží mezi vpichy – vznikne první smyčka. Doporučujeme použít kvalitní bavlnku mouline. Opět propíchněte 5 mm vedle a zespodu naberte další smyčku. Tímto způsobem obšijte celý okraj. Nezapomeňte vložit křídla, dolní stuhu a horní poutko.
SMYČKA SCHÉMA:


11. Upravte spodní konec duhové stuhy. Vyberte si pevnou rypsovou stuhu. V naší nabídce eshopu máme kvalitní rypsové stuhy překrásných barev. Vytvořte smyčku a oba díly sešijte k sobě. Na horní stranu našijte květinku, nebo jinou ozdobu, kterou máte po ruce. Naše květinka je vytvořená sešitím textilního květu, filigránové květinky a flitru, přichycených perličkou. Praxe ukázala, že smyčka je lepší menší než ta, kterou vidíte na obrázku, čelenky v ní lépe drží. Když dolní poutko prošijete ještě 2x, můžete si vytvořit tři samostatné oddíly, na každou čelenku zvlášť.

12. Nakonec přilepte sovičce plastová očka, uvidíte, jak najednou prokoukne a zamrká na vás.

Originální doplněk - sovičkový sponkovník je hotový. Pohled na něj je parádní, co myslíte? Zavěste na háček a vyberte vhodné místo v pokoji. A všemožné ozdoby do vlasů se už těší na své nové sídlo.

Autorkou tohoto návodu je paní Lucie Zmijová. Vytvořen byl podle jejího vlastního návrhu. Na kreativní tvorbu paní Lucie se můžete podívat na jejím blogu Lucank nebo na prodejním profilu.

Přejeme vám mnoho úspěchů a radosti při tvoření. Doufáme, že jsme vás opět inspirovali a ukázali vám něco nového.

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena