e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost I.

Díl prvý, poněkud nudný, leč nezbytný

Autor Zdeněk Heidler

Tvrdé pájení mědi prostě značí, že k sobě přiložíme dva, či více kusů měděných tvarů, které chceme spojit, zahřejeme hořákem do červena, přidáme na spoje po kousku pájky, ta se roztaví a spojí to všechno dohromady. Pak se povrch ošmirgluje, vyleští brusnou houbičkou a napatinuje. Přeleštíme a je to. Uměli to už před strašně dlouhou dobou, tak proč ne my, že. (Takový filigrán, ó jé.)

 

Co je k pájení potřeba?

Tak začneme s měděným drátem, průměr 1 mm a víc. Pak hořák na plyn v kartuši (do zapalovačů).

Věcičky lze tvořit na šamotové cihle za pár kaček, ale parádní je na té cihle (zcela nehořlavé podložce!) mít ještě kostku hrubé pemzy z drogerie – jest to forma bílé sklovité lávy se skvělou vlastností  – póry, které luxusně izolují před únikem tepla, a měď nám pod hořáčkem cudně rudne.

Dále pinzety izolované, ocelové, na přidávání pájky a přidržování mědi – taktéž po pájení šup s tovarem do vody.

Měděná pájka – co nejslabší drát bez stříbra a kadmia – kvalitními štípačkami nakousat a ucvakat tak milimetrové kousky, rozpůlit. (Teď koukáte, že jsem se asi pomátl, leč nikoli. Drobné kousky se seberou navlhčeným železným drátem s očkem a přidají na místo pájení.).

Keramickou misku se studenou vodou!

Pak ještě jednu s čistícím roztokem – teplá voda s kyselinou citronovou.

A brusné houbičky – jsou zcela nezbytné, stejně jako pilníky a kleště, se kterými ketlujeme.

 

Začínáme! Co to dělá, jak se to čistí a proč to nejde.

Vezměme kus drátu a lehce stočený jej položíme na pemzu, vedle kus plechu, samozřejmě z Cu.

1. Před samotnou výtvarnou prací a  tvarováním  drát a plech změkčíme plamenem – vyhřejeme. Materiál je poté měkký, nepruží a poslušně se motá do tvarů Plech: dtto.

 

Vyhřívání mědi

Hořáček nastartujeme dle pokynů v návodu. Nastavíme ostrý plamen, vyzkoušíme intenzitu plamene, šoupátkem zaveslujeme míň, pak víc a nelekneme se hukotu plamene délky 10 cm, dáme zase na střední hodnotu a koncem modrého kužele plamene přejíždíme po délce drátu. Zčerná. Co se dá dělat. Hřejeme dále. Ne na jedno místo, pořád přejíždíme (pomalu!).

Drát obklopí oranžový obláček plamene – sláva, to je nadějné, žhavíme, drát červená. Přejíždíme, aby celá délka drátu prošla fází teplotního ohřevu – barva červená, stačí tmavě. Odložíme hořák (vypnutý!).

Pinzetou hodíme drát do studené vody, zasyčí, ihned zchladne. Právě jsme vyhřáli materiál. Vytáhneme drát – fuj, ten vypadá jak po skvrnivce -  a hodíme do teplé vody s kyselinou citronovou (jdeme na cígo).

Po cca 5 min. vytáhneme drát z kyselého roztoku, je poněkud do růžova, povrch sametový. Položíme drát na jednu brusnou houbičku a druhou očistíme povrch do kovově lesklého vzhledu. Máme připravený drát pro práci budoucí, stejné provedeme s kouskem plechu – trvá to déle a zahřátí jde obtížněji. Hořáček zvládne tak 3x3 cm 0, 5mm plechu. Větší věci děláme plynovou letlampou… přijde na to řeč později.

 

Pájka a měď

Uvažujme použití měděné pájky bez kadmia (pěkný sajrajt – dýchat jeho výpary nehodláme – v průmyslové výrobě se používá, neboť velmi výrazně snižuje teplotu tečení pájky).Osobně mi velmi vyhovuje pájka na fitinky (rozvody) o tloušťce 1, 5 mm. Připravíme si tedy pár kousků pájky a udělátko z Fe drátu – na jedné straně mrňavé očko, cca 4cm drát, párkrát otočit, ať je za co držet a zpět obkroužit a ukončit,  nechť horko nepálí.

Udělátko z železného drátu

 

Vezmeme Cu drát (vyhřátý, či nevyhřátý). Provedeme očko, konce šikmo ustřihneme a kleštičkami k sobě na dotyk přitáhneme. Na drát zaměříme hořáček, žhneme, hřejeme, až drát zčervená – jestlipak se vám pohnul a spoje se oddálily? Konkrétní důkaz potřeby vyžíhat (viz první odstavec) před prací. Pokud ne, máme červeně rudnoucí očko, žhavíme dále. Do pravačky vezmeme udělátko, ťuknem do vody a lípneme naň kousek pájky.

Jak činiti obé – zaráz žhavit a chytat pájku? Samozřejmě napřed nachystáme pájku na udělátko, žhavíme až pak. Takže máme rudé, žhavé očko – udělátkem položíme pájku na spoje, začne se tavit a roztékat.

Rozteče? Ihned přestaneme žhavit, foukáme, pinzetou do vody a pak do kyseliny. Pozor, pokud rozžhavíme drát příliš – do zářivě svítící lesklé – pájka nechytne, jen se zoufale a zmateně po povrchu rozběhne a do mezírky nezatéká.

Vyčistíme, vybrousíme, vyleštíme – koukneme, co jsme stvořili – uff. (V kladném případě máme prvý povedený spoj na očku.)

Konec prvého dílu

 

Upozornění!

Návod na vlastní nebezpečí. Pracujeme s plamenem a horkým kovem, na základě vlastních popálenin si dovoluji varovat před neuváženým nadšením, pokládáním hořáku rozžhavenou hubicí na noviny a plast, před dlouhými vlásky u plamene atd. Však uvidíte sami.

Ještě poznámku, poněkud méně legrační: velice opatrně s doplňováním plynu do stolního hořáku (plynové pistolové či stolní pájky), je-li horká tryska - dodržujte prosím pokyny výrobce, díky.

Zdeněk

 

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena