e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Knoflík velikost 24", 28" (01.02.2023)

Knoflík velikost 24", 28"
Čtyřdírkové knoflíky mají zesílený okraj a svým zabarvením imitují světlé dřevo. Vyniknou na kabátech, svetrech, vestách, sakách apod.
Více...

Sada háčků na háčkování (25.01.2023)

Sada háčků na háčkování
Sadu háčků na háčkování ocení každý, kdo rád a často háčkuje. Sada obsahuje velikosti háčků 2,5; 3; 3,5; 4; 4,5; 5 - všechny velikosti jsou v párech, tudíž celkem je v sadě 12 háčků.
Více...

Nášivka / štítek do švů medvěd (18.01.2023)

Nášivka / štítek do švů medvěd
Cedulka z obrázkem medvídka je sice jednostranná, ale po ohnutí na poloviny a přišití okolo lemu kapsy, čepice apod. má medvídka na přední i zadní straně. Dá se i rozstřihnout na dvě poloviny a konce opatrně zatavit nad plamínkem.
Více...

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made (11.01.2023)

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made
Cedulku z pratelného papíru zdobí jednostranný nápis Hand made. Je vyrobená z ekologického pratelného papíru, který působí na pohled jako kůže, na dotyk je měkký, poddajný, ale také velmi pevný. Je recyklovatelný a pratelný při teplotě 40 °C. Cedulka má otvory na přišití.
Více...

Nažehlovačka ptáček (04.01.2023)

Nažehlovačka ptáček
Nažehlovačka ptáčka má kvalitní provedení s celoplošnou výšivkou, která se vyznačuje výraznými barvami s poutavým stínováním.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost II.

První krok – nýtek s kuličkou, ozdobný krucánek z drátu, základy – kdo ketluje, má jasno.

Pájíme nýtky

Autor Zdeněk Haidler

Výroba ozdobného nýtku s kuličkou je možná alespoň dvěma způsoby:

  • jednak lze natavit a zatavit kuličku přímo z drátu
  • jednak opatrněji a spolehlivěji spájet kuličku a drát, případně již jeden drát a více kuliček

Pájení přímo z drátu

Nýtek s kuličkou hotov - způsob 1

Takže:  přímo z drátu – návod samozřejmě není jediný možný, stačí i držet pinzetou. Kusanec měděného drátku o délce 10 cm a průměru od 0,6 do 1 mm ohneme v poměru 3 ku 7.

Položíme na cihlu, zatížíme, třícentimetrový ohnutý kousek kouká tak 2 cm od cihly koncem dolů. Zahřejeme hořákem, plamenem moudře pokyvujeme, aby se měď prohřála. V červeno-rudé fázi pořádně žhavíme nikoli přímo konec, ale kousek nad ním, intenzita plamene stačí na 50 %. Drát zazáří a začne se sbalovat, pozor, velmi kvapně směrem nahoru. Po ukončení žhavení ještě kulička“ dojíždí“, žhavení ukončíme ihned po vzniku první kapky.

 

Polotovar na nýtky s vymezením

Tavba nýtku s vymezením

Nýtky hotovky s vymezovacím drátkem

Protože se nám samozřejmě nepodaří zopáknout stejné velikosti kuliček, velmi podle si můžeme pomoci tenkým železným vázacím drátkem, který asi dvěma otáčkami omotáme tak půl centimelru nad koncem připraveného drátku budoucího nýtku, zde se pak koulička zastaví spolehlivě (praxe a opáčka žádoucí).  Urychlení procesu lze docíliti navlhčením drátku boraxem, fluoronem apod., není to však nutné a výpary tavidel plíce nepotěší.

 

Vícekrokové pájení

Způsob 2 - tavba kuliček

Tavené kuličky po zaleštění

 

Způsob 2 - udělátko s pájkou

a) Přihotovíme spoouustu kuliček: ze stejných či libovolně dlouhých kousků drátku, např. 1/2 cm, ohnutých v půli přes hrot kleští, které rozesadíme na pemzu a jednotlivé zmáčknuté podkůvky roztavíme plamenem( úzkým a co nejteplejším). Ve chvíli, kdy se kov sbalí do ideální kuličky ještě počítáme do 3 a stále tavíme – poté vypneme plamen a kleštěmi lapneme ještě červeně žhoucí kuličku a zchladíme v misce s vodou – připravenou samozřejmě předem, že. Hotové ošklivé a špinavé kuličky vrhneme na asi 10 minut do teplého roztoku vody a kys. citronové, nechť se vyčistí a nakonec přejedeme brusnou hubkou na podložce.

Pokud jsme netrpěliví, lze očistit kuličky i mechanicky – na ploše mezi dvěma brusnými houbičkami šudláme, je to však poněkud o vyzkoušení – spodní hubka hrubší drží kouličky, vrchní jemnější šudlá dočista (pečlivě vlhčíme vodičkou s kyselinou citronovou.

 

b) Nastříháme drátky požadované délky a početně stejné kousky pájky (mrňavé!) rozsadíme na pájecí podložku minimálně 2cm od sebe. Co teď? Pinzetou polapíme drátek, hořákem drátek rozžhavíme, pájky se pod plamenem dotkneme, rozleje se po konci drátku, již nežhavit! – vrhnout do vody. Opakujeme a opakujeme. Drátky s pájkou na konci nijak zvlášť nečistit, jen brusnou houbičkou pájku přejet.

 

c) Kompletujeme: na podložku (zlatá pemza – do jednotlivých pórů se docela vejdou) rozesadíme kuličky a připravíme hotovou hromadu drátků s pájkou. Chytnem pinzetou drátek, položíme konec s pájkou na kuličku a žhavíme – jak jednoduché.  Spájí se, nýtek s kuličkou OK. Tak. Protože nám to vůbec nejde a ruce se třesou , uchopíme  drátek pinzetou v půlce, napolohujeme v úhlu a opřeme pinzetu o hranu pájecí podložky. Jsme šikulky a pinzeta drží kolmo stojící drát s pájkou na kuličce a máme i místo pro plamen. Viz obrázek.  Po stovce nýtků to už umíme a nezdržujeme se.

Nýtky vyčistíme, a protože jsme šikulky, zkusíme si připájet na kuličky další kuličky – jak na to s pájkou, hrome – nejlépe za domácí úkol.

 

Čím ošetřit povrch pájených šperků

Měď, která je za čerstva  tak pohledná, bohužel nevydrží. U náušnic  je to docela fuk, přívěsky jsou už horší, prstýnky a náramky téměř jistě „špiní“ kůži. Buď celé čisté dílo přestříknout průhledným kvalitním lakem, či napatinovat, přeleštiti a přestříknout lakem (nebo ne, samozřejmě).

 

Kam dál

Pájíme pro radost I.

Pájíme pro radost III.

Diskuse - Pájíme pro radost II.

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena