e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost II.

První krok – nýtek s kuličkou, ozdobný krucánek z drátu, základy – kdo ketluje, má jasno.

Pájíme nýtky

Autor Zdeněk Haidler

Výroba ozdobného nýtku s kuličkou je možná alespoň dvěma způsoby:

  • jednak lze natavit a zatavit kuličku přímo z drátu
  • jednak opatrněji a spolehlivěji spájet kuličku a drát, případně již jeden drát a více kuliček

Pájení přímo z drátu

Nýtek s kuličkou hotov - způsob 1

Takže:  přímo z drátu – návod samozřejmě není jediný možný, stačí i držet pinzetou. Kusanec měděného drátku o délce 10 cm a průměru od 0,6 do 1 mm ohneme v poměru 3 ku 7.

Položíme na cihlu, zatížíme, třícentimetrový ohnutý kousek kouká tak 2 cm od cihly koncem dolů. Zahřejeme hořákem, plamenem moudře pokyvujeme, aby se měď prohřála. V červeno-rudé fázi pořádně žhavíme nikoli přímo konec, ale kousek nad ním, intenzita plamene stačí na 50 %. Drát zazáří a začne se sbalovat, pozor, velmi kvapně směrem nahoru. Po ukončení žhavení ještě kulička“ dojíždí“, žhavení ukončíme ihned po vzniku první kapky.

 

Polotovar na nýtky s vymezením

Tavba nýtku s vymezením

Nýtky hotovky s vymezovacím drátkem

Protože se nám samozřejmě nepodaří zopáknout stejné velikosti kuliček, velmi podle si můžeme pomoci tenkým železným vázacím drátkem, který asi dvěma otáčkami omotáme tak půl centimelru nad koncem připraveného drátku budoucího nýtku, zde se pak koulička zastaví spolehlivě (praxe a opáčka žádoucí).  Urychlení procesu lze docíliti navlhčením drátku boraxem, fluoronem apod., není to však nutné a výpary tavidel plíce nepotěší.

 

Vícekrokové pájení

Způsob 2 - tavba kuliček

Tavené kuličky po zaleštění

 

Způsob 2 - udělátko s pájkou

a) Přihotovíme spoouustu kuliček: ze stejných či libovolně dlouhých kousků drátku, např. 1/2 cm, ohnutých v půli přes hrot kleští, které rozesadíme na pemzu a jednotlivé zmáčknuté podkůvky roztavíme plamenem( úzkým a co nejteplejším). Ve chvíli, kdy se kov sbalí do ideální kuličky ještě počítáme do 3 a stále tavíme – poté vypneme plamen a kleštěmi lapneme ještě červeně žhoucí kuličku a zchladíme v misce s vodou – připravenou samozřejmě předem, že. Hotové ošklivé a špinavé kuličky vrhneme na asi 10 minut do teplého roztoku vody a kys. citronové, nechť se vyčistí a nakonec přejedeme brusnou hubkou na podložce.

Pokud jsme netrpěliví, lze očistit kuličky i mechanicky – na ploše mezi dvěma brusnými houbičkami šudláme, je to však poněkud o vyzkoušení – spodní hubka hrubší drží kouličky, vrchní jemnější šudlá dočista (pečlivě vlhčíme vodičkou s kyselinou citronovou.

 

b) Nastříháme drátky požadované délky a početně stejné kousky pájky (mrňavé!) rozsadíme na pájecí podložku minimálně 2cm od sebe. Co teď? Pinzetou polapíme drátek, hořákem drátek rozžhavíme, pájky se pod plamenem dotkneme, rozleje se po konci drátku, již nežhavit! – vrhnout do vody. Opakujeme a opakujeme. Drátky s pájkou na konci nijak zvlášť nečistit, jen brusnou houbičkou pájku přejet.

 

c) Kompletujeme: na podložku (zlatá pemza – do jednotlivých pórů se docela vejdou) rozesadíme kuličky a připravíme hotovou hromadu drátků s pájkou. Chytnem pinzetou drátek, položíme konec s pájkou na kuličku a žhavíme – jak jednoduché.  Spájí se, nýtek s kuličkou OK. Tak. Protože nám to vůbec nejde a ruce se třesou , uchopíme  drátek pinzetou v půlce, napolohujeme v úhlu a opřeme pinzetu o hranu pájecí podložky. Jsme šikulky a pinzeta drží kolmo stojící drát s pájkou na kuličce a máme i místo pro plamen. Viz obrázek.  Po stovce nýtků to už umíme a nezdržujeme se.

Nýtky vyčistíme, a protože jsme šikulky, zkusíme si připájet na kuličky další kuličky – jak na to s pájkou, hrome – nejlépe za domácí úkol.

 

Čím ošetřit povrch pájených šperků

Měď, která je za čerstva  tak pohledná, bohužel nevydrží. U náušnic  je to docela fuk, přívěsky jsou už horší, prstýnky a náramky téměř jistě „špiní“ kůži. Buď celé čisté dílo přestříknout průhledným kvalitním lakem, či napatinovat, přeleštiti a přestříknout lakem (nebo ne, samozřejmě).

 

Kam dál

Pájíme pro radost I.

Pájíme pro radost III.

Diskuse - Pájíme pro radost II.

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena