Aktuálně 656 návodů zdarma
- Beton
- Dekorace, aranžování
- Drátování, drátenictví
- Fimo a další polymerové hmoty
- Flitry a glitry
- Fotografujeme
- Gumičkování
- Háčkování, pletení, vyšívání
- Chlupaté drátky
- Korálky a bižuterie, návody
- Lano, kroucená šňůra
- Letování, pájení, tiffany
- Pedig návody
- Plstění
- Pryskyřice
- Stuhy, šňůrky, sutašky
- Survival, padáková šňůra
- Svatba
- Šití, patchwork, quiet book
- Šperky a minerály
- Tvoření z papíru, quilling, scrapbooking
- Valentýn
- Vánoce
- Velikonoce
- Videonávody
- Záložky do knih
- Zkuste to - ostatní návody
Knoflík velikost 24", 28" (01.02.2023)

Sada háčků na háčkování (25.01.2023)

Nášivka / štítek do švů medvěd (18.01.2023)

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made (11.01.2023)

Nažehlovačka ptáček (04.01.2023)

originální dárek (98)
korálky (84)
tvoření s dětmi (63)
dárek pro děti (57)
vánoční dekorace (55)
šití (42)
rokajl (37)
velikonoční dekorace (36)
náramek (35)
květ (33)
náhrdelník (32)
zima (30)
háčkování (29)
náušnice (28)
plsť (28)
hravé šperky (27)
stuhy (25)
příze (24)
jaro (22)
plesová sezona (22)
věnec (21)
svatba (19)
drátování (18)
podzim (18)
polystyren (16)
srdce (16)
vintage (15)
knoflíky (14)
přívěsek (12)
léto (12)
fimo (12)
hvězda (11)
čelenka (11)
vánoční věnec (9)
kabelka (9)
taška (8)
vyšívání (8)
anděl (8)
vánoční stromeček (7)
boho styl (7)
zdobení (7)
vločka (6)
frivolitky (6)
brož (5)
zipy (5)
lano (5)
pletení (5)
videonávod (5)
scrapbooking (5)
kanzashi (5)
textilní aplikace (4)
šála (4)
rouška (4)
foamiran (3)
padáková šňůra (3)
sovička (3)
patchwork (3)
kabošon (2)
quiet book (2)
mimoni (2)
macrame (2)
Mozaika (1)
lapač snů (1)
pončo (1)
sutašky (1)
Pájíme pro radost II.
První krok – nýtek s kuličkou, ozdobný krucánek z drátu, základy – kdo ketluje, má jasno.
Pájíme nýtky
Autor Zdeněk Haidler
Výroba ozdobného nýtku s kuličkou je možná alespoň dvěma způsoby:
- jednak lze natavit a zatavit kuličku přímo z drátu
- jednak opatrněji a spolehlivěji spájet kuličku a drát, případně již jeden drát a více kuliček
Pájení přímo z drátu


Takže: přímo z drátu – návod samozřejmě není jediný možný, stačí i držet pinzetou. Kusanec měděného drátku o délce 10 cm a průměru od 0,6 do 1 mm ohneme v poměru 3 ku 7.
Položíme na cihlu, zatížíme, třícentimetrový ohnutý kousek kouká tak 2 cm od cihly koncem dolů. Zahřejeme hořákem, plamenem moudře pokyvujeme, aby se měď prohřála. V červeno-rudé fázi pořádně žhavíme nikoli přímo konec, ale kousek nad ním, intenzita plamene stačí na 50 %. Drát zazáří a začne se sbalovat, pozor, velmi kvapně směrem nahoru. Po ukončení žhavení ještě kulička“ dojíždí“, žhavení ukončíme ihned po vzniku první kapky.
Protože se nám samozřejmě nepodaří zopáknout stejné velikosti kuliček, velmi podle si můžeme pomoci tenkým železným vázacím drátkem, který asi dvěma otáčkami omotáme tak půl centimelru nad koncem připraveného drátku budoucího nýtku, zde se pak koulička zastaví spolehlivě (praxe a opáčka žádoucí). Urychlení procesu lze docíliti navlhčením drátku boraxem, fluoronem apod., není to však nutné a výpary tavidel plíce nepotěší.
Vícekrokové pájení
a) Přihotovíme spoouustu kuliček: ze stejných či libovolně dlouhých kousků drátku, např. 1/2 cm, ohnutých v půli přes hrot kleští, které rozesadíme na pemzu a jednotlivé zmáčknuté podkůvky roztavíme plamenem( úzkým a co nejteplejším). Ve chvíli, kdy se kov sbalí do ideální kuličky ještě počítáme do 3 a stále tavíme – poté vypneme plamen a kleštěmi lapneme ještě červeně žhoucí kuličku a zchladíme v misce s vodou – připravenou samozřejmě předem, že. Hotové ošklivé a špinavé kuličky vrhneme na asi 10 minut do teplého roztoku vody a kys. citronové, nechť se vyčistí a nakonec přejedeme brusnou hubkou na podložce.
Pokud jsme netrpěliví, lze očistit kuličky i mechanicky – na ploše mezi dvěma brusnými houbičkami šudláme, je to však poněkud o vyzkoušení – spodní hubka hrubší drží kouličky, vrchní jemnější šudlá dočista (pečlivě vlhčíme vodičkou s kyselinou citronovou.
b) Nastříháme drátky požadované délky a početně stejné kousky pájky (mrňavé!) rozsadíme na pájecí podložku minimálně 2cm od sebe. Co teď? Pinzetou polapíme drátek, hořákem drátek rozžhavíme, pájky se pod plamenem dotkneme, rozleje se po konci drátku, již nežhavit! – vrhnout do vody. Opakujeme a opakujeme. Drátky s pájkou na konci nijak zvlášť nečistit, jen brusnou houbičkou pájku přejet.
c) Kompletujeme: na podložku (zlatá pemza – do jednotlivých pórů se docela vejdou) rozesadíme kuličky a připravíme hotovou hromadu drátků s pájkou. Chytnem pinzetou drátek, položíme konec s pájkou na kuličku a žhavíme – jak jednoduché. Spájí se, nýtek s kuličkou OK. Tak. Protože nám to vůbec nejde a ruce se třesou , uchopíme drátek pinzetou v půlce, napolohujeme v úhlu a opřeme pinzetu o hranu pájecí podložky. Jsme šikulky a pinzeta drží kolmo stojící drát s pájkou na kuličce a máme i místo pro plamen. Viz obrázek. Po stovce nýtků to už umíme a nezdržujeme se.
Nýtky vyčistíme, a protože jsme šikulky, zkusíme si připájet na kuličky další kuličky – jak na to s pájkou, hrome – nejlépe za domácí úkol.
Čím ošetřit povrch pájených šperků
Měď, která je za čerstva tak pohledná, bohužel nevydrží. U náušnic je to docela fuk, přívěsky jsou už horší, prstýnky a náramky téměř jistě „špiní“ kůži. Buď celé čisté dílo přestříknout průhledným kvalitním lakem, či napatinovat, přeleštiti a přestříknout lakem (nebo ne, samozřejmě).
Kam dál
Diskuse - Pájíme pro radost II.
Tweet
Provozovatel portálu
Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
Průmyslová 934/13
747 23 Bolatice
E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.
Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena