e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Vánoční dekorační metráž / běhoun (25.11.2020)

Vánoční dekorační metráž / běhoun
Dekorační metráž zdobí metalický potisk. Oceníte ji při přípravě vánoční nebo jiné slavnostní tabule. Je vhodná i k výrobě prostírání.
Více...

Bavlněná látka lišky v lese (18.11.2020)

Bavlněná látka lišky v lese
Bavlněnou látku s motivy zvířátek využijete na šití polštářů, povlečení, závěsů, pytlíků, tašek, mantinelů do postýlek i hnízd pro děti.
Více...

Bavlněná krajka / vsadka šíře 12 mm (11.11.2020)

Bavlněná krajka / vsadka šíře 12 mm
Paličkovaná krajka je vhodná na ozdobení lemů ubrusů, deček nebo polštářů. Používá se i na lidové kroje. Doporučujeme ji žehlit přes tkaninu. Balení 50 m je 10x5 m.
Více...

Samolepicí dekorativní plsť / filc 20x30 cm (04.11.2020)

Samolepicí dekorativní plsť / filc 20x30 cm
Samolepicí filc můžete stříhat, lepit, přišívat i vyšívat. Hodí se na ozdobení různých přáníček, k výrobě figurek, zvířátek nebo broží. Můžete jej kombinovat s dalšími výtvarnými materiály - plyšovými drátky, ovčím rounem apod.
Více...

Pletací příze Everyday (29.10.2020)

Pletací příze Everyday
Pletací příze Everyday je měkká a velmi příjemná. Využijete ji na pletení čepic, rukavic, svetrů a šálů apod. Příze má antipillingovou úpravu, která zabraňuje žmolkování.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost III.

Zdravím, vážení zájemci, a bez dlouhých okolků – dnes je to v ručce tak na tři a půl hodinky příjemné relaxace s patrným výsledkem.

Opakované tvary – jednoduché a pohledné, dekorace povrchu a také řetízek…

Autorem celého seriálu Pájíme pro radost je Zdeněk Heidler

Filigrány, krucánky...

Připravené polotovary z drátu - foto č. 1

Pojďme si dnes vyzkoušet další zpracování drátu. Nejprve zkroutíme pár dvoustranných rovnoměrných volutek, poté pár rozdílných – první větší, na druhé straně o pár závitů menší, dle libosti buď těsně dotažené, či pěkně s mezírkou mezi drátky (drátek kolem 1 mm, délka např. 6 cm). Vše zopakujeme alespoň 10x. Zatočíme také pár kroužků o průměru kolem 5 mm, které lze použít na závěsné očko či na doplňky. Pro možnou nápovědu zkoukněme  foto č. 1.

 

Motivy seskládané k sobě - foto č. 2

Následně polotovary přiložíme k sobě, pohrajeme si malinko s možnostmi stranového designu – rozdíl mezi nasměrováním krucánkových volut a doplníme kroužky na zavěšení, případně masivnějším prvkem u přívěsku. Možnosti jen nesměle naznačí další foto.

 

Variace z polotovarů

Mimoto lze samozřejmě prvky používat jako puzzle. Náhodným skládáním se občas velmi zadaří - např. foto č. 3.

 

Foto č. 4

Foto č. 4a

Pokud jsme si z množiny spoouussty možných variant konečně vybrali, pojďme k té snadné části – jdeme to prostě spájet k sobě. K postupu nám dopomáhej předchozí díl.  A já to už spájel – foto č. 4 před vyčištěním.

 

Foto č. 5

Hotové pájené filigrány

Nyní vyčistíme, tedy zbrousíme povrch, přeleštíme brusnou hubkou a zkusíme si razidla. Povrch nabušíme průbojníkem nebo lehce natepeme kladívkem, případně naklepeme přes železný drátek (raději opatrně v místech spájení), můžeme napatinovat a přelakovat. Samozřejmě u drátu většího průměru je povrch pohlednější.

Po finitu pájení ještě třeba korálek na háček a máme hotovo. Náhledové foto č. 5, - mrňousové vpravo jsou ražené a částečně ponechány s tepelnou patinou.

 

Jak pájet řetízek

Připravené kroužky

Slíbil jsem vám dnes ještě řetízek – což má mnohé co do činění s opakováním tvarů – nejjednodušší vzorek jsou spojené kroužky. Vytvoříme tedy asi 20 kroužků, zkusme průměr tak 1 cm, měděný drátek o průměru 1 mm otáčejte okolo tyčinky (docela funguje tělo propisovací tužky).

 

Spájený řetěz

Kroužky nastříháme štípačkami a u poloviny kroužků spájíme konce k sobě. Samozřejmě nezahříváme zbytečně – pokud rozžhavíme na pemze jen konce kroužků, pájka pěkně zateče do mezírky mezi drátky a nikam zbytečně neputuje.  Vytvoříme řetěz střídavě z již spájených a dosud volných kroužků, spájíme ty nehotové – na první fotce ve dvojici ty krásně čistě měděné – a zchladíme.

 

Roztepání, a tedy zpevnění oválků

Nechceme-li jen kulaté,  zešišoidníme kleštěmi nebo prstíky dosud krásně měkké kroužky do oválků,  kladívkem na kovadlince zploštíme, a tím pádem také vytvrdíme. Připevníme S zapínání a povrchově upravíme – opět lehce zbrousíme hubkou, kterou pilně vlhčíme vodou s kyselinou citronovou. Pokud chceme velmi původní ozdůbku, nadekorujeme i jednotlivé kruhy řetězu razidly nebo smotaným železným drátem, jejž pobušíme kladivem.

 

Tak za hodinku byl ten vyobrazený náramek hotov.

 

Velké finále, jinak řečeno 3 a půl hodiny v...

Výsledek dnešní lekce

 

Kam dál

Pájíme pro radost I.

Pájíme pro radost II.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena