e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 643 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné srdce s provázkem (05.08.2020)

Dřevěné srdce s provázkem
Dřevěné srdce na jutovém provázku využijete na ozdobení věnců, dárků, lahví nebo květináčů. Zajímavě vynikne také na větvičkách ve váze či zakomponované v květinových vazbách.
Více...

Atlasová stuha oboulící (29.07.2020)

Atlasová stuha oboulící
Oboulící atlasová stuha je kvalitní, pevná s jemným leskem. Použití: Stuha je vhodná k dekoračním účelům. Je vhodná k aranžování různých věnců, vazeb, ikeban nebo k balení dárků. Můžete ji použít také k zavěšení velikonočních vajíček nebo perníčků na vánoční stromeček. Krásně nazdobí i dárkové pytlíky. Je vhodná také na výrobu svatebních vývazků. Poslouží vám také jako navlékací materiál.
Více...

Polyesterové nitě (22.07.2020)

Polyesterové nitě
Polyesterové nitě Aspo využijete pro šití všech druhů textilních materiálů. Jsou pevné, odolné vůči oděru, stálobarevné na světle i při praní a nesráží se.
Více...

Skleněná lahvička s korkem (19.06.2020)

Skleněná lahvička s korkem
Skleněná lahvička s korkovým uzávěrem nejen hezky vypadá, ale je i praktická. Hodí se jako dekorace, ale je skvělá i na skladování. Můžete do ní nasypat korálky, sůl do koupele, dekorační písek či jiné drobné věci.
Více...

Plastové korálky Color (11.06.2020)

Plastové korálky Color
Barevné plastové korálky si oblíbí jak děti, tak dospělí. Mají jemný lesk a syté barvy. Jsou velice kvalitní, všude hladké, nemají žádné otřepení nebo viditelné švy. Využijete je na výrobu bižuterie i různých dekorací, např. lapačů snů.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost III.

Zdravím, vážení zájemci, a bez dlouhých okolků – dnes je to v ručce tak na tři a půl hodinky příjemné relaxace s patrným výsledkem.

Opakované tvary – jednoduché a pohledné, dekorace povrchu a také řetízek…

Autorem celého seriálu Pájíme pro radost je Zdeněk Heidler

Filigrány, krucánky...

Připravené polotovary z drátu - foto č. 1

Pojďme si dnes vyzkoušet další zpracování drátu. Nejprve zkroutíme pár dvoustranných rovnoměrných volutek, poté pár rozdílných – první větší, na druhé straně o pár závitů menší, dle libosti buď těsně dotažené, či pěkně s mezírkou mezi drátky (drátek kolem 1 mm, délka např. 6 cm). Vše zopakujeme alespoň 10x. Zatočíme také pár kroužků o průměru kolem 5 mm, které lze použít na závěsné očko či na doplňky. Pro možnou nápovědu zkoukněme  foto č. 1.

 

Motivy seskládané k sobě - foto č. 2

Následně polotovary přiložíme k sobě, pohrajeme si malinko s možnostmi stranového designu – rozdíl mezi nasměrováním krucánkových volut a doplníme kroužky na zavěšení, případně masivnějším prvkem u přívěsku. Možnosti jen nesměle naznačí další foto.

 

Variace z polotovarů

Mimoto lze samozřejmě prvky používat jako puzzle. Náhodným skládáním se občas velmi zadaří - např. foto č. 3.

 

Foto č. 4

Foto č. 4a

Pokud jsme si z množiny spoouussty možných variant konečně vybrali, pojďme k té snadné části – jdeme to prostě spájet k sobě. K postupu nám dopomáhej předchozí díl.  A já to už spájel – foto č. 4 před vyčištěním.

 

Foto č. 5

Hotové pájené filigrány

Nyní vyčistíme, tedy zbrousíme povrch, přeleštíme brusnou hubkou a zkusíme si razidla. Povrch nabušíme průbojníkem nebo lehce natepeme kladívkem, případně naklepeme přes železný drátek (raději opatrně v místech spájení), můžeme napatinovat a přelakovat. Samozřejmě u drátu většího průměru je povrch pohlednější.

Po finitu pájení ještě třeba korálek na háček a máme hotovo. Náhledové foto č. 5, - mrňousové vpravo jsou ražené a částečně ponechány s tepelnou patinou.

 

Jak pájet řetízek

Připravené kroužky

Slíbil jsem vám dnes ještě řetízek – což má mnohé co do činění s opakováním tvarů – nejjednodušší vzorek jsou spojené kroužky. Vytvoříme tedy asi 20 kroužků, zkusme průměr tak 1 cm, měděný drátek o průměru 1 mm otáčejte okolo tyčinky (docela funguje tělo propisovací tužky).

 

Spájený řetěz

Kroužky nastříháme štípačkami a u poloviny kroužků spájíme konce k sobě. Samozřejmě nezahříváme zbytečně – pokud rozžhavíme na pemze jen konce kroužků, pájka pěkně zateče do mezírky mezi drátky a nikam zbytečně neputuje.  Vytvoříme řetěz střídavě z již spájených a dosud volných kroužků, spájíme ty nehotové – na první fotce ve dvojici ty krásně čistě měděné – a zchladíme.

 

Roztepání, a tedy zpevnění oválků

Nechceme-li jen kulaté,  zešišoidníme kleštěmi nebo prstíky dosud krásně měkké kroužky do oválků,  kladívkem na kovadlince zploštíme, a tím pádem také vytvrdíme. Připevníme S zapínání a povrchově upravíme – opět lehce zbrousíme hubkou, kterou pilně vlhčíme vodou s kyselinou citronovou. Pokud chceme velmi původní ozdůbku, nadekorujeme i jednotlivé kruhy řetězu razidly nebo smotaným železným drátem, jejž pobušíme kladivem.

 

Tak za hodinku byl ten vyobrazený náramek hotov.

 

Velké finále, jinak řečeno 3 a půl hodiny v...

Výsledek dnešní lekce

 

Kam dál

Pájíme pro radost I.

Pájíme pro radost II.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena