e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Knoflík velikost 24", 28" (01.02.2023)

Knoflík velikost 24", 28"
Čtyřdírkové knoflíky mají zesílený okraj a svým zabarvením imitují světlé dřevo. Vyniknou na kabátech, svetrech, vestách, sakách apod.
Více...

Sada háčků na háčkování (25.01.2023)

Sada háčků na háčkování
Sadu háčků na háčkování ocení každý, kdo rád a často háčkuje. Sada obsahuje velikosti háčků 2,5; 3; 3,5; 4; 4,5; 5 - všechny velikosti jsou v párech, tudíž celkem je v sadě 12 háčků.
Více...

Nášivka / štítek do švů medvěd (18.01.2023)

Nášivka / štítek do švů medvěd
Cedulka z obrázkem medvídka je sice jednostranná, ale po ohnutí na poloviny a přišití okolo lemu kapsy, čepice apod. má medvídka na přední i zadní straně. Dá se i rozstřihnout na dvě poloviny a konce opatrně zatavit nad plamínkem.
Více...

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made (11.01.2023)

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made
Cedulku z pratelného papíru zdobí jednostranný nápis Hand made. Je vyrobená z ekologického pratelného papíru, který působí na pohled jako kůže, na dotyk je měkký, poddajný, ale také velmi pevný. Je recyklovatelný a pratelný při teplotě 40 °C. Cedulka má otvory na přišití.
Více...

Nažehlovačka ptáček (04.01.2023)

Nažehlovačka ptáček
Nažehlovačka ptáčka má kvalitní provedení s celoplošnou výšivkou, která se vyznačuje výraznými barvami s poutavým stínováním.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost III.

Zdravím, vážení zájemci, a bez dlouhých okolků – dnes je to v ručce tak na tři a půl hodinky příjemné relaxace s patrným výsledkem.

Opakované tvary – jednoduché a pohledné, dekorace povrchu a také řetízek…

Autorem celého seriálu Pájíme pro radost je Zdeněk Heidler

Filigrány, krucánky...

Připravené polotovary z drátu - foto č. 1

Pojďme si dnes vyzkoušet další zpracování drátu. Nejprve zkroutíme pár dvoustranných rovnoměrných volutek, poté pár rozdílných – první větší, na druhé straně o pár závitů menší, dle libosti buď těsně dotažené, či pěkně s mezírkou mezi drátky (drátek kolem 1 mm, délka např. 6 cm). Vše zopakujeme alespoň 10x. Zatočíme také pár kroužků o průměru kolem 5 mm, které lze použít na závěsné očko či na doplňky. Pro možnou nápovědu zkoukněme  foto č. 1.

 

Motivy seskládané k sobě - foto č. 2

Následně polotovary přiložíme k sobě, pohrajeme si malinko s možnostmi stranového designu – rozdíl mezi nasměrováním krucánkových volut a doplníme kroužky na zavěšení, případně masivnějším prvkem u přívěsku. Možnosti jen nesměle naznačí další foto.

 

Variace z polotovarů

Mimoto lze samozřejmě prvky používat jako puzzle. Náhodným skládáním se občas velmi zadaří - např. foto č. 3.

 

Foto č. 4

Foto č. 4a

Pokud jsme si z množiny spoouussty možných variant konečně vybrali, pojďme k té snadné části – jdeme to prostě spájet k sobě. K postupu nám dopomáhej předchozí díl.  A já to už spájel – foto č. 4 před vyčištěním.

 

Foto č. 5

Hotové pájené filigrány

Nyní vyčistíme, tedy zbrousíme povrch, přeleštíme brusnou hubkou a zkusíme si razidla. Povrch nabušíme průbojníkem nebo lehce natepeme kladívkem, případně naklepeme přes železný drátek (raději opatrně v místech spájení), můžeme napatinovat a přelakovat. Samozřejmě u drátu většího průměru je povrch pohlednější.

Po finitu pájení ještě třeba korálek na háček a máme hotovo. Náhledové foto č. 5, - mrňousové vpravo jsou ražené a částečně ponechány s tepelnou patinou.

 

Jak pájet řetízek

Připravené kroužky

Slíbil jsem vám dnes ještě řetízek – což má mnohé co do činění s opakováním tvarů – nejjednodušší vzorek jsou spojené kroužky. Vytvoříme tedy asi 20 kroužků, zkusme průměr tak 1 cm, měděný drátek o průměru 1 mm otáčejte okolo tyčinky (docela funguje tělo propisovací tužky).

 

Spájený řetěz

Kroužky nastříháme štípačkami a u poloviny kroužků spájíme konce k sobě. Samozřejmě nezahříváme zbytečně – pokud rozžhavíme na pemze jen konce kroužků, pájka pěkně zateče do mezírky mezi drátky a nikam zbytečně neputuje.  Vytvoříme řetěz střídavě z již spájených a dosud volných kroužků, spájíme ty nehotové – na první fotce ve dvojici ty krásně čistě měděné – a zchladíme.

 

Roztepání, a tedy zpevnění oválků

Nechceme-li jen kulaté,  zešišoidníme kleštěmi nebo prstíky dosud krásně měkké kroužky do oválků,  kladívkem na kovadlince zploštíme, a tím pádem také vytvrdíme. Připevníme S zapínání a povrchově upravíme – opět lehce zbrousíme hubkou, kterou pilně vlhčíme vodou s kyselinou citronovou. Pokud chceme velmi původní ozdůbku, nadekorujeme i jednotlivé kruhy řetězu razidly nebo smotaným železným drátem, jejž pobušíme kladivem.

 

Tak za hodinku byl ten vyobrazený náramek hotov.

 

Velké finále, jinak řečeno 3 a půl hodiny v...

Výsledek dnešní lekce

 

Kam dál

Pájíme pro radost I.

Pájíme pro radost II.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena