e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost III.

Zdravím, vážení zájemci, a bez dlouhých okolků – dnes je to v ručce tak na tři a půl hodinky příjemné relaxace s patrným výsledkem.

Opakované tvary – jednoduché a pohledné, dekorace povrchu a také řetízek…

Autorem celého seriálu Pájíme pro radost je Zdeněk Heidler

Filigrány, krucánky...

Připravené polotovary z drátu - foto č. 1

Pojďme si dnes vyzkoušet další zpracování drátu. Nejprve zkroutíme pár dvoustranných rovnoměrných volutek, poté pár rozdílných – první větší, na druhé straně o pár závitů menší, dle libosti buď těsně dotažené, či pěkně s mezírkou mezi drátky (drátek kolem 1 mm, délka např. 6 cm). Vše zopakujeme alespoň 10x. Zatočíme také pár kroužků o průměru kolem 5 mm, které lze použít na závěsné očko či na doplňky. Pro možnou nápovědu zkoukněme  foto č. 1.

 

Motivy seskládané k sobě - foto č. 2

Následně polotovary přiložíme k sobě, pohrajeme si malinko s možnostmi stranového designu – rozdíl mezi nasměrováním krucánkových volut a doplníme kroužky na zavěšení, případně masivnějším prvkem u přívěsku. Možnosti jen nesměle naznačí další foto.

 

Variace z polotovarů

Mimoto lze samozřejmě prvky používat jako puzzle. Náhodným skládáním se občas velmi zadaří - např. foto č. 3.

 

Foto č. 4

Foto č. 4a

Pokud jsme si z množiny spoouussty možných variant konečně vybrali, pojďme k té snadné části – jdeme to prostě spájet k sobě. K postupu nám dopomáhej předchozí díl.  A já to už spájel – foto č. 4 před vyčištěním.

 

Foto č. 5

Hotové pájené filigrány

Nyní vyčistíme, tedy zbrousíme povrch, přeleštíme brusnou hubkou a zkusíme si razidla. Povrch nabušíme průbojníkem nebo lehce natepeme kladívkem, případně naklepeme přes železný drátek (raději opatrně v místech spájení), můžeme napatinovat a přelakovat. Samozřejmě u drátu většího průměru je povrch pohlednější.

Po finitu pájení ještě třeba korálek na háček a máme hotovo. Náhledové foto č. 5, - mrňousové vpravo jsou ražené a částečně ponechány s tepelnou patinou.

 

Jak pájet řetízek

Připravené kroužky

Slíbil jsem vám dnes ještě řetízek – což má mnohé co do činění s opakováním tvarů – nejjednodušší vzorek jsou spojené kroužky. Vytvoříme tedy asi 20 kroužků, zkusme průměr tak 1 cm, měděný drátek o průměru 1 mm otáčejte okolo tyčinky (docela funguje tělo propisovací tužky).

 

Spájený řetěz

Kroužky nastříháme štípačkami a u poloviny kroužků spájíme konce k sobě. Samozřejmě nezahříváme zbytečně – pokud rozžhavíme na pemze jen konce kroužků, pájka pěkně zateče do mezírky mezi drátky a nikam zbytečně neputuje.  Vytvoříme řetěz střídavě z již spájených a dosud volných kroužků, spájíme ty nehotové – na první fotce ve dvojici ty krásně čistě měděné – a zchladíme.

 

Roztepání, a tedy zpevnění oválků

Nechceme-li jen kulaté,  zešišoidníme kleštěmi nebo prstíky dosud krásně měkké kroužky do oválků,  kladívkem na kovadlince zploštíme, a tím pádem také vytvrdíme. Připevníme S zapínání a povrchově upravíme – opět lehce zbrousíme hubkou, kterou pilně vlhčíme vodou s kyselinou citronovou. Pokud chceme velmi původní ozdůbku, nadekorujeme i jednotlivé kruhy řetězu razidly nebo smotaným železným drátem, jejž pobušíme kladivem.

 

Tak za hodinku byl ten vyobrazený náramek hotov.

 

Velké finále, jinak řečeno 3 a půl hodiny v...

Výsledek dnešní lekce

 

Kam dál

Pájíme pro radost I.

Pájíme pro radost II.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena