e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 654 návodů zdarma

Aktuality

Minky hladké / jemný plyš (21.10.2020)

Minky hladké / jemný plyš
Minky jsou velmi příjemné, měkké a hebké na dotek. Využijete je všude tam, kde vyžadujete měkký materiál - na spodní strany dek, do dětských zavinovaček, na čepice, nákrčníky i župany.
Více...

Sada látek na patchwork (14.10.2020)

Sada látek na patchwork
Sadu barevných látek využijete na patchwork. Pečlivě je skládáme z nejlepších vzorů, které najdete u nás v obchodě. Najdete mezi nimi dětské vzory, srdíčka, květy, puntíky i jednobarevné látky - vybere si každý. Látky v sadách barevně ladí. Každá sada je elegantně převázaná saténovou mašlí s logem firmy Stoklasa. Neváhejte a pusťte se do výroby ubrusů, prostírání, polštářků apod.
Více...

Balicí papír 70x200 cm (07.10.2020)

Balicí papír 70x200 cm
Balicí papír v přírodním stylu dodá vašim zabaleným dárkům rustikální charakter s ekologickým přístupem. Z pohledové strany je hustě žebrovaný. Je dostatečně pevný, hodí se i na zabalení kytice nebo výrobu kornoutů. V scrapbookingu s ním můžete ozdobit pozvánky, přání, deníky, krabičky apod. Skvěle poslouží i jako výplňový materiál do krabic. Prodává se v roli, která je zabalená do ochranné fólie.
Více...

Vánoční monofilová stuha hvězdy (30.09.2020)

Vánoční monofilová stuha hvězdy
Monofilová stuha s potiskem malých hvězdiček je pevná, poloprůsvitná, oboustranná. Použití: Stuhu můžete využít na výrobu různých dekorací. Hodí se na aranžování adventních věnců, ikeban, slavnostních tabulí apod. Můžete s ní i elegantně zabalit dárky.
Více...

Dekorace anděl s glitry (23.09.2020)

Dekorace anděl s glitry
Dekorační andělé jsou vyrobení z překližky a z obou stran posypaní třpytivými glitry. Můžete je nalepit na věnce, do květinových vazeb nebo je využít jako netradiční ozdobu dárků.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost III.

Zdravím, vážení zájemci, a bez dlouhých okolků – dnes je to v ručce tak na tři a půl hodinky příjemné relaxace s patrným výsledkem.

Opakované tvary – jednoduché a pohledné, dekorace povrchu a také řetízek…

Autorem celého seriálu Pájíme pro radost je Zdeněk Heidler

Filigrány, krucánky...

Připravené polotovary z drátu - foto č. 1

Pojďme si dnes vyzkoušet další zpracování drátu. Nejprve zkroutíme pár dvoustranných rovnoměrných volutek, poté pár rozdílných – první větší, na druhé straně o pár závitů menší, dle libosti buď těsně dotažené, či pěkně s mezírkou mezi drátky (drátek kolem 1 mm, délka např. 6 cm). Vše zopakujeme alespoň 10x. Zatočíme také pár kroužků o průměru kolem 5 mm, které lze použít na závěsné očko či na doplňky. Pro možnou nápovědu zkoukněme  foto č. 1.

 

Motivy seskládané k sobě - foto č. 2

Následně polotovary přiložíme k sobě, pohrajeme si malinko s možnostmi stranového designu – rozdíl mezi nasměrováním krucánkových volut a doplníme kroužky na zavěšení, případně masivnějším prvkem u přívěsku. Možnosti jen nesměle naznačí další foto.

 

Variace z polotovarů

Mimoto lze samozřejmě prvky používat jako puzzle. Náhodným skládáním se občas velmi zadaří - např. foto č. 3.

 

Foto č. 4

Foto č. 4a

Pokud jsme si z množiny spoouussty možných variant konečně vybrali, pojďme k té snadné části – jdeme to prostě spájet k sobě. K postupu nám dopomáhej předchozí díl.  A já to už spájel – foto č. 4 před vyčištěním.

 

Foto č. 5

Hotové pájené filigrány

Nyní vyčistíme, tedy zbrousíme povrch, přeleštíme brusnou hubkou a zkusíme si razidla. Povrch nabušíme průbojníkem nebo lehce natepeme kladívkem, případně naklepeme přes železný drátek (raději opatrně v místech spájení), můžeme napatinovat a přelakovat. Samozřejmě u drátu většího průměru je povrch pohlednější.

Po finitu pájení ještě třeba korálek na háček a máme hotovo. Náhledové foto č. 5, - mrňousové vpravo jsou ražené a částečně ponechány s tepelnou patinou.

 

Jak pájet řetízek

Připravené kroužky

Slíbil jsem vám dnes ještě řetízek – což má mnohé co do činění s opakováním tvarů – nejjednodušší vzorek jsou spojené kroužky. Vytvoříme tedy asi 20 kroužků, zkusme průměr tak 1 cm, měděný drátek o průměru 1 mm otáčejte okolo tyčinky (docela funguje tělo propisovací tužky).

 

Spájený řetěz

Kroužky nastříháme štípačkami a u poloviny kroužků spájíme konce k sobě. Samozřejmě nezahříváme zbytečně – pokud rozžhavíme na pemze jen konce kroužků, pájka pěkně zateče do mezírky mezi drátky a nikam zbytečně neputuje.  Vytvoříme řetěz střídavě z již spájených a dosud volných kroužků, spájíme ty nehotové – na první fotce ve dvojici ty krásně čistě měděné – a zchladíme.

 

Roztepání, a tedy zpevnění oválků

Nechceme-li jen kulaté,  zešišoidníme kleštěmi nebo prstíky dosud krásně měkké kroužky do oválků,  kladívkem na kovadlince zploštíme, a tím pádem také vytvrdíme. Připevníme S zapínání a povrchově upravíme – opět lehce zbrousíme hubkou, kterou pilně vlhčíme vodou s kyselinou citronovou. Pokud chceme velmi původní ozdůbku, nadekorujeme i jednotlivé kruhy řetězu razidly nebo smotaným železným drátem, jejž pobušíme kladivem.

 

Tak za hodinku byl ten vyobrazený náramek hotov.

 

Velké finále, jinak řečeno 3 a půl hodiny v...

Výsledek dnešní lekce

 

Kam dál

Pájíme pro radost I.

Pájíme pro radost II.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena