e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Knoflík velikost 24", 28" (01.02.2023)

Knoflík velikost 24", 28"
Čtyřdírkové knoflíky mají zesílený okraj a svým zabarvením imitují světlé dřevo. Vyniknou na kabátech, svetrech, vestách, sakách apod.
Více...

Sada háčků na háčkování (25.01.2023)

Sada háčků na háčkování
Sadu háčků na háčkování ocení každý, kdo rád a často háčkuje. Sada obsahuje velikosti háčků 2,5; 3; 3,5; 4; 4,5; 5 - všechny velikosti jsou v párech, tudíž celkem je v sadě 12 háčků.
Více...

Nášivka / štítek do švů medvěd (18.01.2023)

Nášivka / štítek do švů medvěd
Cedulka z obrázkem medvídka je sice jednostranná, ale po ohnutí na poloviny a přišití okolo lemu kapsy, čepice apod. má medvídka na přední i zadní straně. Dá se i rozstřihnout na dvě poloviny a konce opatrně zatavit nad plamínkem.
Více...

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made (11.01.2023)

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made
Cedulku z pratelného papíru zdobí jednostranný nápis Hand made. Je vyrobená z ekologického pratelného papíru, který působí na pohled jako kůže, na dotyk je měkký, poddajný, ale také velmi pevný. Je recyklovatelný a pratelný při teplotě 40 °C. Cedulka má otvory na přišití.
Více...

Nažehlovačka ptáček (04.01.2023)

Nažehlovačka ptáček
Nažehlovačka ptáčka má kvalitní provedení s celoplošnou výšivkou, která se vyznačuje výraznými barvami s poutavým stínováním.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost IV.

Vážení příznivci pájení, zajisté se nemůžete dočkat dalšího pokračování - právě nastává vhodná doba k výrobě přívěsků na náramek, který jsme vyrobili minule.

Plech - hurá na něj, řežeme, pájíme, napájíme, děrujeme

Autorem celého seriálu je Zdeněk Heidler.

Teoretická příprava - jak pájet měděný plech

Měděný plech je k použití v rozličných tloušťkách. Slabší než 0,5 mm je dobrý na obruby, silnější se musí hřát pořádným hořákem, půlmilimetrový plech mi osobně velmi vyhovuje i pro větší dílka.

Nutnou přípravou je opět (nejpozději po prvním naporcování) pořádné vyhřátí kusu plechu do červena, zchlazení a vycídění - no prostě jako u drátu. Řezání plechu poněkud nesnáším, takže jej stříhám pořádnými čínskými nůžkami a v případě potřeby hrany lehce zabrušuji pilníkem a hrubou houbičkou.

Po vyžíhání je další ohýbání a zpracování detailů výrazně snažší a materiál na krajích nepraská - mechanicky lze samozřejmě plech opilovat, nabouchat důlčíky a raznicemi, navzorovat kladivem přes krucánky z ocelového drátu, porýt atd. Načež plech a vůbec měď po potřískání ztvrdne do pružného neohebna.

Opakovaménu změkčení plamenem a čištění oxidů se nevyhneme, což vůbec nevadí, měď má oheň vskutku ráda. Ještě poznámku - pokud výrobek na závěr potřeme boraxem, fluxem či podobnou pájecí kapalinou, strašlivě zahřejeme a rozžhavený plech vrhneme do studené vody, bude poté pokryt esteticky zajímavou červenavou vrstvou celkem i odolných oxidů. Jinak lze samozřejmě zakoupit Sulku či patiny.  Tolik teorie.

 

Postup

Navrhuji k vyzkoušení vyrobit placku, vhodnou třeba na mezidíl náramku. Potřebujeme tedy kus plechu 0,5 mm, drát tloušťky do 0,8 mm a pájku.

Návrh - na měděném oválku je vpájen labyrintek, oválek s jednoduchými otvory na očka.

 

 

Co není zcela vidět:  na odvrácené straně je podbízování - tj. okolo okraje tenký napájený drátek,  který zpevňuje okraj a taktéž se díky němu oválek do kůže nezařezává.

Na rozdíl od kresby se na závěr povinně srovná okraj plechu a okraj napájeného drátku zpilováním. Pokud už jsme v pájení zruční, napájíme drátek na samém obvodu, poté zapilování odpadá. Dalším nápadem je u vytvořeného hranatého labyrintu vytvoření pěkně pravidelného kolmého (téměř) zakřivení jednotlivých ohybů samého symbolu. Jednoduše - před ohnutím postupně napilováváme místa ohybu.

No protože jsem samozřejmě tvor pohodlný a pracujeme s mědí, houby napilovávám, stačí lehce napříč štípnout malými štípačkami do drátu a kolmo ohnout kolmo, jde to - vyzkoušejte předem.

 

Takže: nastříháme pás z plechu šířky 2 cm, naznačíme délku - 3 cm (třeba), střihneme obdélníčky. Vyžíháme, ochladíme, nečistíme, naznačíme oválky, střihneme, nezapilováváme zbytečně hrany a vyvrtáme na každé straně očko - případně praštíme hřebíkem a dočistíme kulatým pilníkem.

Teď čistíme brusnou houbičkou a hojně vlhčíme vodou s ďábelským množstvím kyseliny citronové. Čisté oválky necháme v kyselém roztoku. Vytvoříme labyrint, spirálu, co vám libo... Šup s drátěným výtvorem do kyselého roztoku.

 

Jdeme na podbízování - vyhřátý a vyčištěný drátek připájíme na jedno místo osušeného oválku, zchladíme, vyčistíme vše, obtočíme nyní přesně kolem oválku - jde to docela dobře, zachytneme-li celý polovýtvor pinzetou a pořádně zapájíme.

Opět lehce vyčistíme a doděláme kolem celého oválku. Upřímně, teď doporučuji borax roztok, překryje již pájená místa a nezoxiduje spoj. Vyčistíme hlavně dosud prázdnou lícní stranu. Obrátíme.

 

Položíme drátěný vzor (jenž lze předtím roztepat kladívkem či navzorovat) a zapájíme. Ohledně postupu - jestliže máte tenký proutek pájky, lze rovnou, jinak opět naskládat pajetky zevnitř a zahřát vše dočervena, je zhruba hotovo. A tak furt dokola.  A můžeme 5 kousků nebo dle libosti - jako vždy.

Samozřejmě zkompletujeme - podlouhlá delší očka z drátu spojí výtvor, přidáme S zapínání a nastává finále - zapájíme spojovací očka -není to nezbytné, leč lépe to vypadá a déle vydrží, taktéž se pěkně pocvičíme v držení oček pinzetou a používání velice malého množství pájky. Finálně doupravíme sem tam hubkou, můžeme výtvor přestříknout lakem. Anebo ne.

 

Výsledek na foto. Příště se toto téma bude velmi hodit - už jen kousek k vlastnímu zasazenému šutráku.

Zatím konec... dílu IV.

 

Kam dál

Pájíme pro radost  III.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

 

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena