e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 643 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné srdce s provázkem (05.08.2020)

Dřevěné srdce s provázkem
Dřevěné srdce na jutovém provázku využijete na ozdobení věnců, dárků, lahví nebo květináčů. Zajímavě vynikne také na větvičkách ve váze či zakomponované v květinových vazbách.
Více...

Atlasová stuha oboulící (29.07.2020)

Atlasová stuha oboulící
Oboulící atlasová stuha je kvalitní, pevná s jemným leskem. Použití: Stuha je vhodná k dekoračním účelům. Je vhodná k aranžování různých věnců, vazeb, ikeban nebo k balení dárků. Můžete ji použít také k zavěšení velikonočních vajíček nebo perníčků na vánoční stromeček. Krásně nazdobí i dárkové pytlíky. Je vhodná také na výrobu svatebních vývazků. Poslouží vám také jako navlékací materiál.
Více...

Polyesterové nitě (22.07.2020)

Polyesterové nitě
Polyesterové nitě Aspo využijete pro šití všech druhů textilních materiálů. Jsou pevné, odolné vůči oděru, stálobarevné na světle i při praní a nesráží se.
Více...

Skleněná lahvička s korkem (19.06.2020)

Skleněná lahvička s korkem
Skleněná lahvička s korkovým uzávěrem nejen hezky vypadá, ale je i praktická. Hodí se jako dekorace, ale je skvělá i na skladování. Můžete do ní nasypat korálky, sůl do koupele, dekorační písek či jiné drobné věci.
Více...

Plastové korálky Color (11.06.2020)

Plastové korálky Color
Barevné plastové korálky si oblíbí jak děti, tak dospělí. Mají jemný lesk a syté barvy. Jsou velice kvalitní, všude hladké, nemají žádné otřepení nebo viditelné švy. Využijete je na výrobu bižuterie i různých dekorací, např. lapačů snů.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost IV.

Vážení příznivci pájení, zajisté se nemůžete dočkat dalšího pokračování - právě nastává vhodná doba k výrobě přívěsků na náramek, který jsme vyrobili minule.

Plech - hurá na něj, řežeme, pájíme, napájíme, děrujeme

Autorem celého seriálu je Zdeněk Heidler.

Teoretická příprava - jak pájet měděný plech

Měděný plech je k použití v rozličných tloušťkách. Slabší než 0,5 mm je dobrý na obruby, silnější se musí hřát pořádným hořákem, půlmilimetrový plech mi osobně velmi vyhovuje i pro větší dílka.

Nutnou přípravou je opět (nejpozději po prvním naporcování) pořádné vyhřátí kusu plechu do červena, zchlazení a vycídění - no prostě jako u drátu. Řezání plechu poněkud nesnáším, takže jej stříhám pořádnými čínskými nůžkami a v případě potřeby hrany lehce zabrušuji pilníkem a hrubou houbičkou.

Po vyžíhání je další ohýbání a zpracování detailů výrazně snažší a materiál na krajích nepraská - mechanicky lze samozřejmě plech opilovat, nabouchat důlčíky a raznicemi, navzorovat kladivem přes krucánky z ocelového drátu, porýt atd. Načež plech a vůbec měď po potřískání ztvrdne do pružného neohebna.

Opakovaménu změkčení plamenem a čištění oxidů se nevyhneme, což vůbec nevadí, měď má oheň vskutku ráda. Ještě poznámku - pokud výrobek na závěr potřeme boraxem, fluxem či podobnou pájecí kapalinou, strašlivě zahřejeme a rozžhavený plech vrhneme do studené vody, bude poté pokryt esteticky zajímavou červenavou vrstvou celkem i odolných oxidů. Jinak lze samozřejmě zakoupit Sulku či patiny.  Tolik teorie.

 

Postup

Navrhuji k vyzkoušení vyrobit placku, vhodnou třeba na mezidíl náramku. Potřebujeme tedy kus plechu 0,5 mm, drát tloušťky do 0,8 mm a pájku.

Návrh - na měděném oválku je vpájen labyrintek, oválek s jednoduchými otvory na očka.

 

 

Co není zcela vidět:  na odvrácené straně je podbízování - tj. okolo okraje tenký napájený drátek,  který zpevňuje okraj a taktéž se díky němu oválek do kůže nezařezává.

Na rozdíl od kresby se na závěr povinně srovná okraj plechu a okraj napájeného drátku zpilováním. Pokud už jsme v pájení zruční, napájíme drátek na samém obvodu, poté zapilování odpadá. Dalším nápadem je u vytvořeného hranatého labyrintu vytvoření pěkně pravidelného kolmého (téměř) zakřivení jednotlivých ohybů samého symbolu. Jednoduše - před ohnutím postupně napilováváme místa ohybu.

No protože jsem samozřejmě tvor pohodlný a pracujeme s mědí, houby napilovávám, stačí lehce napříč štípnout malými štípačkami do drátu a kolmo ohnout kolmo, jde to - vyzkoušejte předem.

 

Takže: nastříháme pás z plechu šířky 2 cm, naznačíme délku - 3 cm (třeba), střihneme obdélníčky. Vyžíháme, ochladíme, nečistíme, naznačíme oválky, střihneme, nezapilováváme zbytečně hrany a vyvrtáme na každé straně očko - případně praštíme hřebíkem a dočistíme kulatým pilníkem.

Teď čistíme brusnou houbičkou a hojně vlhčíme vodou s ďábelským množstvím kyseliny citronové. Čisté oválky necháme v kyselém roztoku. Vytvoříme labyrint, spirálu, co vám libo... Šup s drátěným výtvorem do kyselého roztoku.

 

Jdeme na podbízování - vyhřátý a vyčištěný drátek připájíme na jedno místo osušeného oválku, zchladíme, vyčistíme vše, obtočíme nyní přesně kolem oválku - jde to docela dobře, zachytneme-li celý polovýtvor pinzetou a pořádně zapájíme.

Opět lehce vyčistíme a doděláme kolem celého oválku. Upřímně, teď doporučuji borax roztok, překryje již pájená místa a nezoxiduje spoj. Vyčistíme hlavně dosud prázdnou lícní stranu. Obrátíme.

 

Položíme drátěný vzor (jenž lze předtím roztepat kladívkem či navzorovat) a zapájíme. Ohledně postupu - jestliže máte tenký proutek pájky, lze rovnou, jinak opět naskládat pajetky zevnitř a zahřát vše dočervena, je zhruba hotovo. A tak furt dokola.  A můžeme 5 kousků nebo dle libosti - jako vždy.

Samozřejmě zkompletujeme - podlouhlá delší očka z drátu spojí výtvor, přidáme S zapínání a nastává finále - zapájíme spojovací očka -není to nezbytné, leč lépe to vypadá a déle vydrží, taktéž se pěkně pocvičíme v držení oček pinzetou a používání velice malého množství pájky. Finálně doupravíme sem tam hubkou, můžeme výtvor přestříknout lakem. Anebo ne.

 

Výsledek na foto. Příště se toto téma bude velmi hodit - už jen kousek k vlastnímu zasazenému šutráku.

Zatím konec... dílu IV.

 

Kam dál

Pájíme pro radost  III.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

 

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena