e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Knoflík velikost 24", 28" (01.02.2023)

Knoflík velikost 24", 28"
Čtyřdírkové knoflíky mají zesílený okraj a svým zabarvením imitují světlé dřevo. Vyniknou na kabátech, svetrech, vestách, sakách apod.
Více...

Sada háčků na háčkování (25.01.2023)

Sada háčků na háčkování
Sadu háčků na háčkování ocení každý, kdo rád a často háčkuje. Sada obsahuje velikosti háčků 2,5; 3; 3,5; 4; 4,5; 5 - všechny velikosti jsou v párech, tudíž celkem je v sadě 12 háčků.
Více...

Nášivka / štítek do švů medvěd (18.01.2023)

Nášivka / štítek do švů medvěd
Cedulka z obrázkem medvídka je sice jednostranná, ale po ohnutí na poloviny a přišití okolo lemu kapsy, čepice apod. má medvídka na přední i zadní straně. Dá se i rozstřihnout na dvě poloviny a konce opatrně zatavit nad plamínkem.
Více...

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made (11.01.2023)

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made
Cedulku z pratelného papíru zdobí jednostranný nápis Hand made. Je vyrobená z ekologického pratelného papíru, který působí na pohled jako kůže, na dotyk je měkký, poddajný, ale také velmi pevný. Je recyklovatelný a pratelný při teplotě 40 °C. Cedulka má otvory na přišití.
Více...

Nažehlovačka ptáček (04.01.2023)

Nažehlovačka ptáček
Nažehlovačka ptáčka má kvalitní provedení s celoplošnou výšivkou, která se vyznačuje výraznými barvami s poutavým stínováním.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost V.

Šutr si zasadím - vlastní opracování kamene a rovnou do kargle, tedy přívěsku.

Pájení kamenů

Autorem celého seriálu o pájení je Zdeněk Heidler.

Vážené a případně snad i vážení, začneme naprosto surově - máme k dispozici šutrák typu serpentinit  (new jade libovolné barvy), aragonit, fluorit, nedejbože houbový či bambusový korál a tyrkenit, howlit, magnezit... Prostě kámen relativně měkký do stupně 5 dle Mohse - viz předchozí povídání o kamenech.

Polotovar kamenný bude, předpokládejme,  tromlován, ohlazen a vyleštěn. Což je velmi dostupný valounek. Není-li zcela dle naší představy, ohladíme a vyleštíme jej smirkovým papírem a brusnou houbičkou - už vidím, jak na mne koukáte: Kámen? Obrousit a zpracovat?

Proč ne - lze totiž využít nepřesně vrtané korálky, obouchané, a tudíž levné placky, korálky apod. Je velmi vhodné pro začátek pracovat s šutráky, které mají spodní stranu plochou - což zařídí šmirglpapír a vaše ruka, vážení. Finálnímu broušení a leštění vrchní, pohledové části se pokud možno vyhneme, jinak nezbývá než vyleštit velmi jemnou brusnou houbičkou s olejem, případně leštící pastou na filcovém kotoučku, nejlépe minibruskou.  Taktéž výška a oblost stran je ohledně zasazení docela k úvaze - měla by se pohybovat do 1/3 šířky, ale upřímně na tom pro nás až tak nezáleží.

Takže ještě jednou - předpokládejme, že před námi leží tromlovaný hladký šutr s plochou spodní stranou, oblými bočními stranami a vyčkávavě hledí.

 

Co chceme

Zasadit neprůhledný a případně ne zcela pravidelný kámen (mugli) do měděné jednoduché obruby. Suma sumárum na měděné podložce (s decentním vzorem) a ouškem - připraveno na koženou šňůrku (třeba).


Co potřebujeme

 

  • měděný pásek od 0, 3mm tloušťky - na menší do 2 cm, od 0,5 mm na ty větší šutry - ustřihnut, vyžíhán, vyčištěn, šířka a délka podle šutru
  • měděný plech 0, 5mm síly materiálu na podložku
  • měděný drátek průměru cca 1 mm na očko, případně i 0,5-0,8 mm na ozdůbky (jak vás napadne při vlastním výrobku, neboť tento návod je pouze volnou inspirací)

 

Samozřejmě pájecí hořák, pájku, podložku, studenou vodu v misce a oblíbený lák z kyseliny citronové ve vodě na čištění.

 

1.       Posoudíme šutr kvůli výšce obruby - nechť zakrývá strany a ponechá vršek pohledově co největší, nicméně obruba musí dosáhnout nad opět se zužující část boční strany (menší nepravidelnost na skice je úmyslná - nejedná se o kalibrovaný kabošon.

2. Obruba

Ustřižený pásek - pozor, alespoň 4 x delší, než je největší délka kamene - vyžíháme a vyčistíme. Měkoučký pásek obtočíme kolem stran kamínku, srovnáme a označíme, kde střihneme.

Znovu zkontrolujeme délku a „kolmost" obroubeného pásku - je nám jasné, že po zapájení musíme ten šutrák vtlačit do obruby, takže srovnáme pásek, obkroužíme spodní část kol kamene důlčíkem či kleštěmi, a jestliže souhlasí označená délka (raději více než méně) tak opravdu ustřihneme.

Zkusíme kolem šutru a jdeme do toho - zformovaný pásek s těsně přiléhajícími ustřiženými okraji položíme na podložku, pod pájené okraje vsuneme kousek pájky a zahřejeme do červena - komíháme a hřejeme i okolí pájeného spoje. Pokud nejsou skvrny na slunci, nedojde plyn či nechytí-li nám vlas, noviny a další hořlaviny, roztaví a rozleje se pájka a doputuje ve vší poctivosti až na horní část spoje, čímž máme spájeno. Nyní zchladíme, vycídíme do sametové barvy v kyselině citronové, což chvíli potrvá.

 

Takže zatím:

3.       Položíme šutr na měděný plech a rozmyslíme si definitivně, jaký chceme tvar přívěsku (v návodu tvoříme obdélníkový přívěsek s oválným šutrem).  Přidáme tak centimetr na každou stranu, ať se vejde k obrubě i ozdůbka, a vystřihneme. Nehřejeme, je to zbytečné, bude se pájet již vycíděná obruba k podložce z měděného plechu.

 

 

4.       Vytáhneme obrubu z kyseliny, opláchneme a vtlačíme do ní kámen, čímž stvoříme ten správný a jedinečný tvar obruby, kopírující šutr. Nyní zjistíme, jak jsme vyměřili a spájeli - pro další úspěšnou činnost je zapotřebí, aby kámen šel opět vytáhnouti z obruby, učiníme to opatrně, neboť s kamenem pájet nelze, obrubu nezdeformujeme, jinak do ní kámen nakonec nezafasujeme.   Samozřejmě dáváme pozor, abychom obrubu před pájením k podložce zrcadlově neobrátili - v případě nepravidelné mugle máme jedinečnou šanci, začít znova....

Tedy - zformovali jsme obrubu kolem kamene, vytáhli kámen a obrubu položili na měděnou podložku. Napolohujeme, do vnitřní části položíme kol boků kousky pájky a zahřejeme. A zahřejeme hodně, nechť se pájka taví a spojí spodek s boky obruby.

Nyní dost pomůže železný drátek - v zahřívané části s ním můžeme „ roztáhnout" tavenou pájku a vtlačit ji do mezer kovu. Tedy, pokud se vám to podaří napoprvé, jste fakt dobří J. Pokud ne, nezoufejte, cvičně lze dodat pájku do vystydlého nedodělku a znova doruda zahřát (prosím nepřehnat, aby se okraje obruby nezačaly tavit a bortit), tentokrát je však již lepší dodat i trochu boraxu na odstranění oxidů za horka.

Zchladit, vyzkoušet šutrák do obruby - opatrně, ať jde ještě vyndat, protože nemáme vycíděno. Cídíme jen kov - některé šutry vám v kyselině citronové ztratí mnohé ze své dokonalosti.

 

5.       Celý výtvor jsme vyčistili, namyslíme si ozdůbky a očko. Ozdůbky vytvoříme, připravíme taktéž očko. Celé si to nachystáme na podložce, položíme kousky pájky, ozdůbky, očko, zahřejeme krátce a intenzívně - smysl je v tom, aby se roztavila nová pájka a ta již použitá mezi obrubou a podložkou nezoxidovala.

Hned, jak se pájka rozleje a vše spojí, zchladíme a vycídíme. Vše vyčistíme mosazným kartáčem, přebytky pájky nejprve pilníkem a brusným kotoučkem. Samozřejmě lůžko na kámen vyčistit úplně nepůjde, co se dá dělat.

 

6.       Vezmeme kámen, vtlačíme do lůžka, dotlačíme třeba o desku stolu, ať je celý zafásnutý. Okraje zatlačíme přes oblé stěny kamene - místo speciálních nástrojů stačí tenký pilníček, prima je kulatý, zatlačíme kolem celého obvodu, pilník holt nesjede.  Okraje obruby opatrně a velmi lehce zbrousíme pilníčkem, je možné vše vyleštit, houbičkou jdou vystouplá místa, kotoučkem na brusce téměř vše. Celé to případně napatinujeme a zaleštíme.

 

7.       Hleďme, máme hotovo.

 

Poznámky:

Spájená místa drží velmi pevně a výrobek lze mechanicky tvarovat,  tedy do určité míry - např.  ohyby ano, torzní kroucení raději ne.

V  případě potřeby není problém razit tvary raznicí, důlčíkem atd. vedle pájeného místa. Pájka, tedy směs kovů určená ke spojování jiných kovů (v našem případě ke spojování mědi) je tvrdší a odolnější než pájený materiál, při obrušování opatrně.

 

Pokud pájené místo při dalším zpracování povolí, lze vše dodělat, poté zpevnit a zafixovat železným vázacím drátkem a spoj zopakovat. Znamená to ale absolvovat „oblíbenou" fázi - provést celé čistící kolečko s případným leštěním. Používáme-li pájku na měď se stříbrem, lépe se rozlévá za nižší teploty, snadněji však povolí při mechanickém namáhání materiálu.

 

Vrstvy oxidu, vzniklé při tepelném zpracování mědi, jsou esteticky docela zajímavé, černý oxid však není dost přilnavý, bez fixace lakem časem odpadne, a to v až podivuhodně silné vrstvě.

 

Uf...,  blahopřeji čtenářům.

 

Kam dál

Pájíme pro radost IV.

Pájíme pro radost  III.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

Pájíme pro radost VI.

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena