e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 643 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné srdce s provázkem (05.08.2020)

Dřevěné srdce s provázkem
Dřevěné srdce na jutovém provázku využijete na ozdobení věnců, dárků, lahví nebo květináčů. Zajímavě vynikne také na větvičkách ve váze či zakomponované v květinových vazbách.
Více...

Atlasová stuha oboulící (29.07.2020)

Atlasová stuha oboulící
Oboulící atlasová stuha je kvalitní, pevná s jemným leskem. Použití: Stuha je vhodná k dekoračním účelům. Je vhodná k aranžování různých věnců, vazeb, ikeban nebo k balení dárků. Můžete ji použít také k zavěšení velikonočních vajíček nebo perníčků na vánoční stromeček. Krásně nazdobí i dárkové pytlíky. Je vhodná také na výrobu svatebních vývazků. Poslouží vám také jako navlékací materiál.
Více...

Polyesterové nitě (22.07.2020)

Polyesterové nitě
Polyesterové nitě Aspo využijete pro šití všech druhů textilních materiálů. Jsou pevné, odolné vůči oděru, stálobarevné na světle i při praní a nesráží se.
Více...

Skleněná lahvička s korkem (19.06.2020)

Skleněná lahvička s korkem
Skleněná lahvička s korkovým uzávěrem nejen hezky vypadá, ale je i praktická. Hodí se jako dekorace, ale je skvělá i na skladování. Můžete do ní nasypat korálky, sůl do koupele, dekorační písek či jiné drobné věci.
Více...

Plastové korálky Color (11.06.2020)

Plastové korálky Color
Barevné plastové korálky si oblíbí jak děti, tak dospělí. Mají jemný lesk a syté barvy. Jsou velice kvalitní, všude hladké, nemají žádné otřepení nebo viditelné švy. Využijete je na výrobu bižuterie i různých dekorací, např. lapačů snů.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost VI.

Vážení přátelé, ano, je to tu. Vyzkoušíme si, jak stvořit ozdůbky 3D, tedy budeme na výrobku pracovat postupně. Již v minulém díle jsme si to vlastně již vyzkoušeli: než byl šutr zasazen, byla spájena obruba, připájena na základ a připlácnuty i ozdůbky. Takže to vlastně už umíme.


Díl šestý - postupné pájení, vrstvení

Autor celého seriálu Pájíme pro radost je Zdeněk Heidler

Zásady

1)      Přijměme tezi, že pracujeme s jednou pájkou o standartní teplotě tavení. Není to totiž nezbytné a lze i u měděných pájek sehnat díky internetu údaje o teplotě pájky, kdy je rozdíl při tavení velmi výrazný. Některé obsahují stříbro (ok), jiné mají vyšší obsah fosforu (jakž takž ok), jiné však obsahuji ovšem kadmium (což skutečně nemusím).

2)      Co se děje při opakovaném zahřátí již spájené mědi: Pájka samozřejmě při dalším zahřívání oxiduje („spaluje se"). To vadí, leč je-li pájky předem zbytečně mnoho, aspoň ubude. Takže rychlé spájení dalšího prvku na již spájeném zvládneme. Musíme-li však pájet potřetí, či ještě vícekrát, doporučuji tento postup:

Není zbytí - polotovar vyčistíme, pokryjeme hotové spoje boraxem nebo pájecí kapalinou a stejně pokryjeme spoje budoucí, tedy hotové díly, vsuneme pajetku a pomocí štětečku zvlhčíme boraxem.

Pokoušíme se samozřejmě ohřívat především okolí nových spojů, stačí do lehce růžova, svítivě zářící barvě kovu se vyhneme, jinak nám pájka opět poputuje po povrchu a nezaleze, kam má.

Tepelná ochrana. Lze použít některou z cool past, jde o druh kaolinové hlíny s troškou vody. Modelína se plácne na hotový díl a vše se znovu zahřívá, jen hromsky déle, což je dáno vyhříváním hlíny.

Ochrana je to spolehlivá, u větších věcí by však člověk potřeboval plamenomet, (letlampa to však zvládá). S touhle věcí se lze velmi dobře vyblbnout - důlek či ohrádka se dnem, pájka, kuličky, vše zaplácnuto, a jestlipak to plamínek správně zataví? Zataví.

Jako velmi jednoduchá a účinná ochrana funguje i prášek z našeho oblíbeného trachytu, tedy pájecí kostky z drogerie aneb pemzy na tlapky. Obruste pemzu brusným papírem, navrstvěte prášek do hromádky, již spájené položte lícem do pemzy a bez problémů připájíte úchyty či prstýnkové obroučky.

Pozn.: Ještě ke všemu prášek z trachytu smíchaný s vodou měď mírně vyčistí od zbytků po pájení, stačí použít kartáček.

Fixace: Pokud potřebujeme spájet více dílů, je nezbytná fixace. Je fakt, že pájecí kapaliny s boraxem sobě jednotlivé dílky docela schopně přicucnou, u prostorových předmětů to však nestačí a nastoupí vázací drát.

Omotat, avšak ne úplně těsně, protože zahřátá měď je při pájení měkká a mohlo by se stát, že se železný vázací drát otiskne na povrch. (Ovšem možná této vlastnosti záměrně využijete pro dekorování.) Jinak pozor, určitě se vám povede při usilovném chtění připájet železný drát k mědi. Nedrží to zrovna dokonale, nicméně při odstraňování dostane povrch měděného šperku pěkně zabrat.

 

Praktický případ

Jednoduchý přívěsek, konkrétně dva skleněné muglovité kameny ve spirále (krucánku) na podložce.

Uchopíme měděný drát o průměru něco nad 1 mm, vytvoříme dvojitý krucánek, začistíme konce, obkreslíme tvar s přídavkem na plech, vystřihneme, zatočíme obruby z pásků o výšce cca 2 mm pro mugličky o průměru kolem 8 mm a připravíme se na velké potěšení po dalších asi 90 minut své existence (nikoli pro okolí). Viz foto 1 a 2.

 

Spájíme obruby z pásků, hodíme do cídidla, vyčistíme spodečky a boky. Upravíme kulaté neukončené konce krucanu,a by se vešly do obruby. Strčíme obruby, kam patří, podložíme pajetkami, umístíme na podložku, namíříme na to celé plamen a spájíme - viz foto 3, 4, 5 a 6.

Vyhřejeme vystřiženou podložku, zarovnáme do plochy, vyčistíme do růžova ocelovým kartáčkem, máčeným v kyselé vodě. Položíme krucan s napájenými obrubami na podložku s již vyvrtaným otvorem pro očko, zasuneme pajetky na nejméně čtyři místečka a pod obruby, aby se vše spojilo dohromady.

 

Zahřejeme horce a intenzivně, jakmile se pájka rozlévá, plamen utlumíme a doděláme spoje. Vyčistíme a zkontrolujeme - viz fotky s chybou - bohužel pájka se všude neroztavila. Fotografie č. 6, 7 a 8 doporučuji zkouknout důkladně, bude totiž změna.

 

Oprava pájení: jedna pajetka na nás kouká napůl zachovalá, dole místo spoje hrudka. A jejda. Nasypeme pemzu na podložku z pemzy. Okartáčovaný polo výtvor zatlačíme do hromádky, štětcem z vrchu prášek odstraníme. Celé otočíme lícem dolů, spodek, tedy dno, budeme hřát. Zahřejeme do růžova, pájka se rozleje, celé se to s pemzou speče, no nádhera... Kartáč a vyčistit, obrousit hubkou. Doufám, že docela dobré. Viz foto 9, 10 a 11.

 

Finiš - utvoříme očko, v mém případě polodvojitý kroužek, zatlačíme skleněnky a zafasujeme. Přidat očko, patina, kartáč, brusná houbička..., hotovo. Foto č. 12, 13 a 14.

 

Bonus

Něco by to ještě chtělo... Jakpak by to vypadalo s okrajem? Viz bonus. Foto 15, 16, 17 a foto definitivně poslední, č. 18. Celý výtvor vypadá docela dobře na kůži, zadní část můžete vyleštit.  Samozřejmě je doporučeníhodné pro autora nosit si své vlastní výtvory, alespoň pro praktické následky nošení surové mědi. Je to materiálek kvalitní a nepříliš často užívaný.

 

Zdravím a příště bude ten prsten, zatím na shledanou.

 

Kam dál

Pájíme pro radost VII.

Pájíme pro radost V.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

 

 

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena