e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Knoflík velikost 24", 28" (01.02.2023)

Knoflík velikost 24", 28"
Čtyřdírkové knoflíky mají zesílený okraj a svým zabarvením imitují světlé dřevo. Vyniknou na kabátech, svetrech, vestách, sakách apod.
Více...

Sada háčků na háčkování (25.01.2023)

Sada háčků na háčkování
Sadu háčků na háčkování ocení každý, kdo rád a často háčkuje. Sada obsahuje velikosti háčků 2,5; 3; 3,5; 4; 4,5; 5 - všechny velikosti jsou v párech, tudíž celkem je v sadě 12 háčků.
Více...

Nášivka / štítek do švů medvěd (18.01.2023)

Nášivka / štítek do švů medvěd
Cedulka z obrázkem medvídka je sice jednostranná, ale po ohnutí na poloviny a přišití okolo lemu kapsy, čepice apod. má medvídka na přední i zadní straně. Dá se i rozstřihnout na dvě poloviny a konce opatrně zatavit nad plamínkem.
Více...

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made (11.01.2023)

Nášivka / štítek z pratelného papíru Hand Made
Cedulku z pratelného papíru zdobí jednostranný nápis Hand made. Je vyrobená z ekologického pratelného papíru, který působí na pohled jako kůže, na dotyk je měkký, poddajný, ale také velmi pevný. Je recyklovatelný a pratelný při teplotě 40 °C. Cedulka má otvory na přišití.
Více...

Nažehlovačka ptáček (04.01.2023)

Nažehlovačka ptáček
Nažehlovačka ptáčka má kvalitní provedení s celoplošnou výšivkou, která se vyznačuje výraznými barvami s poutavým stínováním.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost VII.

Vážené dámy a pánové, je tu další díl, předposlední pokračování letem světem o tvrdém pájení mědi. Tentokráte vyzkoušíme další možnosti zachycení představ, jakési náznaky prostorových tvarů. Zkusíme se samozřejmě opět obejít bez drahého vybavení - tedy vytloukačů, anek a vytepávání. Zbývá například vystříhaný a skládaný plech, kroucený kleštěmi a totéž s drátem.

Tvary prostorové, rámečky, ohyby aneb Kruťme k cíli plech i drát, nakvadrát

Autor celého seriálu Pájíme pro radost je Zdeněk Heidler

Ksichtík

Úvodem plech.  Stvořme si ksichtík.

1) návrh na papíře:

popis - to prvé jest výtvor, to druhé rozkresleno na plechu, bude se stříhat, přerušované čárky jsou budoucím ohybem. Nosan poněkud pomlátíme či ohneme na bocích kleštěmi, totéž s tlamičkou a nadočnicovými oblouky. Nelze zapomenout, že složený tvar jest zrcadlový, tedy zpracováváme jej převrácen. Ohneme ten výtvor snadno, pokud jej vyžíháme, což již známe z minula. Ohyby nemusíme dotlačovat, aby se prostor více zvýraznil. Nakonec zapájíme, kde chceme, kukadla buď také, či použijeme kolečka z plechu, vyvrtáme - jak libo. Poněkud jsem pozapomněl na očko, to lze na závěr snadno dopájet, viz foto.

 

Pájíme pro radost VII.

Pájíme pro radost VII.

Pájíme pro radost VII.

Pájíme pro radost VII.

Pájíme pro radost VII.

Ohledně méně antropoidních tvarů pár fotek: postup na stáčené náušky . Snadno odvodíte podle fotodokumentace.  Samozřejmě, že ostré cancourky výtvor mít nesmí, pečlivě je připájíme, nezapomeneme na obroušení hran. Závěrečná patina nevypadá na fotkách tak dobře jako v reálu, samozřejmě přelakováním zafixujeme barvu i na fotce ne zcela patrnou efektní strukturu vzniklou patinací.

 

Rámečky z plechu

Rámečky jsou velice užitečná záležitost. Neobejdeme se však bez trojhranného pilníku, kterým je užitečné napilovat linie budoucích ohybů, zhruba tak do 1/3 tloušťky materiálu - rýha vlastně vytvoří prostor, kam se snadno vejde ohýbaný plech. Použijeme oblíbenou tloušťku 0,5 mm, lépe 0,6 mm. Příkladem budiž trojúhelníkový rámeček do L, do kteréhož uchytíme a zapájíme kulatou kargli pro kabošonek z unakitu.

Takže na rámeček vezmeme plechový pásek, nezávazný návrh zní na trojúhelník s poměrem stran 3 cm x 3 cm x 3 cm a šířce 0,5 cm. Stačí tedy asi 10cm pásek šíře 5 mm - z delšího lze krátit, prodloužit ne...

Nastřihneme si pásek uvedených rozměrů, narýsujeme v polovině podélně linku a trojhraným pilníčkem vyryjeme za pomocí pravítka rýhu po celé délce pásku. Tak. Nyní naznačíme ohyby stran, tedy po 3 cm, 3 cm a 3 cm (osobně se mi lehce nepravidelný trojúhelník líbí víc, leč je to stejně na vás).

Ohyby do půlky nastřihneme, vystřihneme a zapilujeme úhel kolem 120 stupňů - vytvoří místo na spodní části obruby, takže lze po zohýbání spodní části pásku vytvořit rámeček ve tvaru trojúhelníku bez problémů. Nyní ohneme podélně pásek přesně v podélné rýze, plech ještě napřed vyžíháme a vyčistíme, půjde to například i pomocí plochých kleští - postupujeme pomalu po kouscích a ohýbáme napřed třeba o hranu tvrdé podložky do 45 stupňů, teprve až to celé máme, doohýbáme na pravý úhel a stvoříme trojúhelníkový rámeček.

Srovnáme kleštěmi s plochou čelistí, případně lehce pomlátíme obě strany pásku, který tvoří L, kladívkem do roviny. Ohneme v místech nastřižených výseků. Zkoukneme, jak nám to celé zapadlo a moc velké přehyby v úhlech na rozích opilujeme, pomalu a opatrně při zpětném ohýbání plechového pásku.

Načež pájíme v rozích - tím zpevníme konstrukci, obkreslíme na kus papíru vnitřní obrys a necháme vyčistit v citronové kyselině. Vytvoříme na obdélníčku plechu obroučku na šutrák tak, aby se do vnitřku rámečku dle nákresu vešla, vyčistíme a připájíme to vše k sobě.

Opět vycídíme, a protože je občas přelitá pájka, vložíme na zamaskování pájky a nerovností do vnitřku rámečku přes celý vnitřní obvod natvarovaný drátek a zahřejeme. Vše se spojí a máme hotovo.

Ještě očko do rožku a po vyčištění, zbroušení a vyleštění zasaďme šutrák. Výsledek je zase patinovaný, nelakovány, nechť si uživatel osahá a nošením oleští ozdůbku k obrazu svému :-).

 

Zdravím a zase nashle.

 

Kam dál

Pájíme pro radost VI.

Pájíme pro radost V.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

Diskuse

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena