e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Sada očí a čumáků s pojistkou 376 sad (30.11.2022)

Sada očí a čumáků s pojistkou 376 sad
Souprava bezpečnostních očí a čumáků je ideální pro kreativce, kteří rádi vyráběji zvířátka a dekorační postavičky. Mají závit, který se provleče materiálem, a z druhé strany se pak nacvakne pojistka, která oči a čumáky bezpečně připevní na místo. Vše je roztříděné a uložené v praktické krabičce s přihrádkami.
Více...

Bavlněná metráž / imitace lnu hrubší (23.11.2022)

Bavlněná metráž / imitace lnu hrubší
Látku imitující len zdobí orientální vzory. Využijete ji na šití ubrusů, běhounů, prostírání, dekoračních polštářů, tašek, dětských teepee apod.
Více...

Umělá větvička jehličnan zasněžená (16.11.2022)

Umělá větvička jehličnan zasněžená
Dekorační větvička jehličnanu je zasypaná umělým sněhem, proto je ideální pro vánoční a zimní aranžmá. Díky drátu se dobře ohýbá. Větvičku využijete na ozdobení věnců, truhlíků i ikeban.
Více...

Vánoční stuha / organza šíře 60 mm (09.11.2022)

Vánoční stuha / organza šíře 60 mm
Organzovou stuhu zdobí metalický potisk s chevronovým motivem. Je průsvitná, okraje se netřepí. Stuhu využijete k dekoračním účelům, například k aranžování vázaných a sušených květin nebo jako ozdobu věnců, truhlíků a jiných dekorací.
Více...

Samolepicí pěnová guma moosgummi hvězdy s glitry - mix velik (02.11.2022)

Samolepicí pěnová guma moosgummi hvězdy s glitry - mix velik
Dekorační hvězdičky s glitry jsou vyrobené z pěnové gumy (moosgummi). Na spodní straně mají samolepicí vrstvu. Jsou vhodné k nalepení na zabalené dárky, pozvánky, krabičky, alba, deníky apod. Jsou i skvělé na dozdobení sezonních věnců, truhlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost VIII.

...pro potěchu vlastní a blízkých (no kdepak bychom ty výrobky pořád skladovali, že?).

Vážení přátelé, ano, je to zde. V dnešním díle probereme něco prstýnků, od motano-pájených, přes jednoduše skládané s ozdůbkou po pájené s kamínkem. Je zřejmé, že kombinovat lze veškeré již známé techniky a při vlastních návrzích nemá smysl spěchat. Osobně si před spaním coby poslední myšlénku prohodím něco jako: „Jakpak bude tomu kulatému kabošonku unakitu nejlépe?"  Vypnu telku a... ráno nic, leč ejhle - tak v pátek se námět dostaví.

Prsten s kamínkem a ozdobou

Motaný z drátu (dárek za 20 minut)

Takže motaná klasika (dle občasných sdělení až vikingská). Má velkou výhodu, není potřeba v zásadě ani pájet, samozřejmě přežahnutá měď a pevné spoje jsou v závěru onou tečkou na dortu.

 

Pomůcky

Kromě drátu 1 mm a více (lépe), štípaček a plochých, lépe plochých zúžených kleštiček na motání a utahování však potřebujeme jednu ošklivou věc a tou je trn na prstýnky aneb mandrel. Nemáme? Nahradíme dřevěnou či plastovou kulatou, kónickou násadou nebo přinejhorším stylově ořezaným klacíkem. (Foto mandrelu, násady.)

Postup

Změříme obvod - návrh je na 6,5 cm, ucvakneme 20 cm drátku 1,5mm tlustého. Přežahnutý, a tím pádem zpočátku krásně měkoučký drát obtočíme kolem trnu na dvě otáčky a uprostřed nám koukají naproti dva konce, nejlépe stejně dlouhé. (Foto.)

Jednou rukou pevně držíme, druhou zkroutíme, lapíce pod nehty každý drátek. (Foto.) Dále zatočíme pomocí kleští, tlačíme drát pod krucánek, jednu otočku, konce drátku máme teď kolmo ke kroužku prstýnku. Opakujeme s druhým. Ucvaknout tak 6 mm.  Zploštit, možné je zploštění zapilovat, zamotat pod spirálku. Hotovo.

Nyní můžeme spájet jak kroužek, tak pájením zafixovat velikost a polohu dvojité spirálky. Povrchová úprava dle libosti, v případě zbroušení a vyleštění to trvá o něco déle než vlastní výtvor (Foto.) Samozřejmě je nezbytné lovit prchavé nápady na další spirálky, patvárky apod-, k čemuž ty prozatím zkroušeně skryté konečky nabádají - není problém, drátku při příští tvorbě o cca 8 cm více.

 

Prstýnek z plechu

Nyní skládaný z plechu s řezanou ozdobou a zasazeným čtvercovým šutrem, sklíčkem (Ó, hrůza!  Pro pátrače lze zkusit na samý konec třeba studený smalt - legrace; či smalt z rokajlových korálků - menší legrace, nesmí být pod budoucím sklem pájka a je nezbytné tavit zespodu.) Můj návrh je lehce extravagantní, takže případný návrh uzpůsobte dle vlastních potřeb, konečně jako vždy.

 


Na plech o tloušťce 0,6 mm odměříme prvních 6,5 cm šíře 1 cm a zbytek do celkových 12 cm rovnoměrně se rozšiřující na 2 cm. Označíme hranici těch 6,5 cm a další 1 cm na ohyb.

Obrátíme na rub a máme k dispozici celých 4,5 cm na tvorbu, kdy se pocvičíme s řezáním pilkou na koncovém trojúhelníku.

Máme vyřezáno a začištěno, koukneme na pěkný čtvercový šutrák (destičku). Vytvoříme obrubu, začistíme, vyzkoušíme, sedí, tak připájíme. Zasadíme šutr a zatáhnem obrubu. Pořád pracujeme na rubové straně, prosím, a máme přežahnutý téměř hotový výrobek - zatím pásek.

Uchopíme trn na prsteny (viz výše) a vytvoříme smotáním prstýnkovou obrubu, kdy na nás kouká šutr zdola od stočené obruby, viz foto.  Teď se bude otáčet částí s šutrem a trojhránkem. Dle kulatého pilníku jej otočíme zpětně.  Samozřejmě začistíme hrany, zabrousíme, vyleštíme, napatinujeme, vyleštíme, viz foto.

 

Prstýnek s vsazeným kamínkem

Nu a nakonec přijde nikoliv Japonec, ale zcela jednoduchý prstýnek se vsazeným kamínkem. Tedy kabošonkem, protože ty jsou celkem levně k sehnání. (Nyní odbočka, musím naznat, že u Stoklasy jsou k mání náušnice za pár peněz s úžasnými přírodními oválky, jejichž využitelnost je pro prstýnek či přívěs dokonalá - náušnice Edita, případně parádní onyxový achát v typu Edita kov.)

Kupodivu pro začátek je opravdu daleko snazší vyzkoušet kabošony větší velikosti. Větší se prostě obrubují lépe a výsledek je dost efektní. Takže lapneme kamenný oválek, obroubíme páskem tloušťky 0,3 mm a výšky 2,5-3 mm, ustřihneme, spájíme ukončení.

Vrhneme do kyseliny citronové a na plech tloušťky 0,5 mm si obkreslíme kabošonek, nezapomeneme na 4 mm navíc, bude tam samozřejmě ta právě čištěná obruba. Ustřihneme, vyrovnáme na kovové podložce. Nyní samotný prstýnek, jednoduše obtočíme drátek, tlustší než 1,2 mm kolem trnu či násady 2x dokola s rezervou 1 cm na každém konci po překřížení, nejlépe změřit na dotyčný prst, samozřejmě. Konce drátku zatočíme do volutek směrem od vlastního prstýnku, máme tedy připraveno.

Přežahneme plamenem, ať změkne a vložíme do cídidla. Chytneme již čistou obrubu, okartáčujeme od oxidů, na šmirglpapíru zabrousíme spodní část, položíme na plechový výstřižek, do vnitřku pajetky a zahřejeme (příruční železný drát na rozmáznutí roztavené pájky nezapomeneme).

Připájíme, přičemž kontrolujeme rovnoměrnost a zatečení pájky do škvíry mezi obrubu a podložku. Zkontrolujeme, zda se nám tam šutr vleze, samozřejmě. Vycídíme v kyselině, vyčistíme. A moc mi nenadávejte, že to váš hořák neutáhne, trpělivost, případně borax to spraví. (Nebo i letlampa, cha.)

Bude se kompletovat. Nasypeme na pájecí podložku hromádku pemzy, poté se nebojíme, že se spoje položené obruby odpájí, páskem dolů hlavu prstýnku. A na kovové podložce vyrovnáme samotný prstýnek i volutky do roviny, položíme na hlavu prstýnku, měl by pěkně rovně ležet, jinak rovnáme a tvarujeme - viz foto.

Vložíme silnější pajetky všude kolem budoucích spojů a okolo vrháme plamen, až vše zčervená a spájí se.

Otázka: co drátky prstýnku - jak spojit jednotlivé k sobě? Odpověď: bez proužku pájky z válcny to jde prachšpatně, musí se to celé vyčistit, ošmirglovat hubkou, položit hlavou nahoru, zafixovat jednou pinzetou a navlhčit pájecí kapalinou. Vložit kousky pájky naspod do části k budoucímu prstíku, zahřát.

Dle mého vlastního názoru není nezbytné mít k sobě spájeny oba prstýnkové drátky po celé délce, stačí pár centimetrů naspod, viz foto. Vycíděné a vykartáčované. Zafásneme kámen, obrubu přitlačíme pěkným malým kulatým pilníčkem, zabrousíme a vyleštíme.

Hle máme prsten - foto - ten šutr je vážně ze Stoklasa e-shopu,  náušnice Edita.

 

Kam dál

Pájíme pro radost VII.

Pájíme pro radost VI.

Pájíme pro radost V.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

 

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena