e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno motý (13.04.2022)

Bavlněná látka / plátno motý
Bavlněná látka s obrázky motýlů je vhodná na šití polštářů, povlečení, závěsů, ubrusů, tašek, pytlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pájíme pro radost VIII.

...pro potěchu vlastní a blízkých (no kdepak bychom ty výrobky pořád skladovali, že?).

Vážení přátelé, ano, je to zde. V dnešním díle probereme něco prstýnků, od motano-pájených, přes jednoduše skládané s ozdůbkou po pájené s kamínkem. Je zřejmé, že kombinovat lze veškeré již známé techniky a při vlastních návrzích nemá smysl spěchat. Osobně si před spaním coby poslední myšlénku prohodím něco jako: „Jakpak bude tomu kulatému kabošonku unakitu nejlépe?"  Vypnu telku a... ráno nic, leč ejhle - tak v pátek se námět dostaví.

Prsten s kamínkem a ozdobou

Motaný z drátu (dárek za 20 minut)

Takže motaná klasika (dle občasných sdělení až vikingská). Má velkou výhodu, není potřeba v zásadě ani pájet, samozřejmě přežahnutá měď a pevné spoje jsou v závěru onou tečkou na dortu.

 

Pomůcky

Kromě drátu 1 mm a více (lépe), štípaček a plochých, lépe plochých zúžených kleštiček na motání a utahování však potřebujeme jednu ošklivou věc a tou je trn na prstýnky aneb mandrel. Nemáme? Nahradíme dřevěnou či plastovou kulatou, kónickou násadou nebo přinejhorším stylově ořezaným klacíkem. (Foto mandrelu, násady.)

Postup

Změříme obvod - návrh je na 6,5 cm, ucvakneme 20 cm drátku 1,5mm tlustého. Přežahnutý, a tím pádem zpočátku krásně měkoučký drát obtočíme kolem trnu na dvě otáčky a uprostřed nám koukají naproti dva konce, nejlépe stejně dlouhé. (Foto.)

Jednou rukou pevně držíme, druhou zkroutíme, lapíce pod nehty každý drátek. (Foto.) Dále zatočíme pomocí kleští, tlačíme drát pod krucánek, jednu otočku, konce drátku máme teď kolmo ke kroužku prstýnku. Opakujeme s druhým. Ucvaknout tak 6 mm.  Zploštit, možné je zploštění zapilovat, zamotat pod spirálku. Hotovo.

Nyní můžeme spájet jak kroužek, tak pájením zafixovat velikost a polohu dvojité spirálky. Povrchová úprava dle libosti, v případě zbroušení a vyleštění to trvá o něco déle než vlastní výtvor (Foto.) Samozřejmě je nezbytné lovit prchavé nápady na další spirálky, patvárky apod-, k čemuž ty prozatím zkroušeně skryté konečky nabádají - není problém, drátku při příští tvorbě o cca 8 cm více.

 

Prstýnek z plechu

Nyní skládaný z plechu s řezanou ozdobou a zasazeným čtvercovým šutrem, sklíčkem (Ó, hrůza!  Pro pátrače lze zkusit na samý konec třeba studený smalt - legrace; či smalt z rokajlových korálků - menší legrace, nesmí být pod budoucím sklem pájka a je nezbytné tavit zespodu.) Můj návrh je lehce extravagantní, takže případný návrh uzpůsobte dle vlastních potřeb, konečně jako vždy.

 


Na plech o tloušťce 0,6 mm odměříme prvních 6,5 cm šíře 1 cm a zbytek do celkových 12 cm rovnoměrně se rozšiřující na 2 cm. Označíme hranici těch 6,5 cm a další 1 cm na ohyb.

Obrátíme na rub a máme k dispozici celých 4,5 cm na tvorbu, kdy se pocvičíme s řezáním pilkou na koncovém trojúhelníku.

Máme vyřezáno a začištěno, koukneme na pěkný čtvercový šutrák (destičku). Vytvoříme obrubu, začistíme, vyzkoušíme, sedí, tak připájíme. Zasadíme šutr a zatáhnem obrubu. Pořád pracujeme na rubové straně, prosím, a máme přežahnutý téměř hotový výrobek - zatím pásek.

Uchopíme trn na prsteny (viz výše) a vytvoříme smotáním prstýnkovou obrubu, kdy na nás kouká šutr zdola od stočené obruby, viz foto.  Teď se bude otáčet částí s šutrem a trojhránkem. Dle kulatého pilníku jej otočíme zpětně.  Samozřejmě začistíme hrany, zabrousíme, vyleštíme, napatinujeme, vyleštíme, viz foto.

 

Prstýnek s vsazeným kamínkem

Nu a nakonec přijde nikoliv Japonec, ale zcela jednoduchý prstýnek se vsazeným kamínkem. Tedy kabošonkem, protože ty jsou celkem levně k sehnání. (Nyní odbočka, musím naznat, že u Stoklasy jsou k mání náušnice za pár peněz s úžasnými přírodními oválky, jejichž využitelnost je pro prstýnek či přívěs dokonalá - náušnice Edita, případně parádní onyxový achát v typu Edita kov.)

Kupodivu pro začátek je opravdu daleko snazší vyzkoušet kabošony větší velikosti. Větší se prostě obrubují lépe a výsledek je dost efektní. Takže lapneme kamenný oválek, obroubíme páskem tloušťky 0,3 mm a výšky 2,5-3 mm, ustřihneme, spájíme ukončení.

Vrhneme do kyseliny citronové a na plech tloušťky 0,5 mm si obkreslíme kabošonek, nezapomeneme na 4 mm navíc, bude tam samozřejmě ta právě čištěná obruba. Ustřihneme, vyrovnáme na kovové podložce. Nyní samotný prstýnek, jednoduše obtočíme drátek, tlustší než 1,2 mm kolem trnu či násady 2x dokola s rezervou 1 cm na každém konci po překřížení, nejlépe změřit na dotyčný prst, samozřejmě. Konce drátku zatočíme do volutek směrem od vlastního prstýnku, máme tedy připraveno.

Přežahneme plamenem, ať změkne a vložíme do cídidla. Chytneme již čistou obrubu, okartáčujeme od oxidů, na šmirglpapíru zabrousíme spodní část, položíme na plechový výstřižek, do vnitřku pajetky a zahřejeme (příruční železný drát na rozmáznutí roztavené pájky nezapomeneme).

Připájíme, přičemž kontrolujeme rovnoměrnost a zatečení pájky do škvíry mezi obrubu a podložku. Zkontrolujeme, zda se nám tam šutr vleze, samozřejmě. Vycídíme v kyselině, vyčistíme. A moc mi nenadávejte, že to váš hořák neutáhne, trpělivost, případně borax to spraví. (Nebo i letlampa, cha.)

Bude se kompletovat. Nasypeme na pájecí podložku hromádku pemzy, poté se nebojíme, že se spoje položené obruby odpájí, páskem dolů hlavu prstýnku. A na kovové podložce vyrovnáme samotný prstýnek i volutky do roviny, položíme na hlavu prstýnku, měl by pěkně rovně ležet, jinak rovnáme a tvarujeme - viz foto.

Vložíme silnější pajetky všude kolem budoucích spojů a okolo vrháme plamen, až vše zčervená a spájí se.

Otázka: co drátky prstýnku - jak spojit jednotlivé k sobě? Odpověď: bez proužku pájky z válcny to jde prachšpatně, musí se to celé vyčistit, ošmirglovat hubkou, položit hlavou nahoru, zafixovat jednou pinzetou a navlhčit pájecí kapalinou. Vložit kousky pájky naspod do části k budoucímu prstíku, zahřát.

Dle mého vlastního názoru není nezbytné mít k sobě spájeny oba prstýnkové drátky po celé délce, stačí pár centimetrů naspod, viz foto. Vycíděné a vykartáčované. Zafásneme kámen, obrubu přitlačíme pěkným malým kulatým pilníčkem, zabrousíme a vyleštíme.

Hle máme prsten - foto - ten šutr je vážně ze Stoklasa e-shopu,  náušnice Edita.

 

Kam dál

Pájíme pro radost VII.

Pájíme pro radost VI.

Pájíme pro radost V.

Šperky a minerály - Zdeňkův další výjimečný seriál

 

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena