e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Sada očí a čumáků s pojistkou 376 sad (30.11.2022)

Sada očí a čumáků s pojistkou 376 sad
Souprava bezpečnostních očí a čumáků je ideální pro kreativce, kteří rádi vyráběji zvířátka a dekorační postavičky. Mají závit, který se provleče materiálem, a z druhé strany se pak nacvakne pojistka, která oči a čumáky bezpečně připevní na místo. Vše je roztříděné a uložené v praktické krabičce s přihrádkami.
Více...

Bavlněná metráž / imitace lnu hrubší (23.11.2022)

Bavlněná metráž / imitace lnu hrubší
Látku imitující len zdobí orientální vzory. Využijete ji na šití ubrusů, běhounů, prostírání, dekoračních polštářů, tašek, dětských teepee apod.
Více...

Umělá větvička jehličnan zasněžená (16.11.2022)

Umělá větvička jehličnan zasněžená
Dekorační větvička jehličnanu je zasypaná umělým sněhem, proto je ideální pro vánoční a zimní aranžmá. Díky drátu se dobře ohýbá. Větvičku využijete na ozdobení věnců, truhlíků i ikeban.
Více...

Vánoční stuha / organza šíře 60 mm (09.11.2022)

Vánoční stuha / organza šíře 60 mm
Organzovou stuhu zdobí metalický potisk s chevronovým motivem. Je průsvitná, okraje se netřepí. Stuhu využijete k dekoračním účelům, například k aranžování vázaných a sušených květin nebo jako ozdobu věnců, truhlíků a jiných dekorací.
Více...

Samolepicí pěnová guma moosgummi hvězdy s glitry - mix velik (02.11.2022)

Samolepicí pěnová guma moosgummi hvězdy s glitry - mix velik
Dekorační hvězdičky s glitry jsou vyrobené z pěnové gumy (moosgummi). Na spodní straně mají samolepicí vrstvu. Jsou vhodné k nalepení na zabalené dárky, pozvánky, krabičky, alba, deníky apod. Jsou i skvělé na dozdobení sezonních věnců, truhlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Plstěná kabelka s našívacím kovovým rámečkem

Přinášíme vám návod na plstěnou kabelku s použitím kovového našívacího kabelkového rámečku. Použita byla technika mokrého plstění. Velmi pečlivý návod pro nás zpracovala paní Anna Nesvadbová. Nenechte se odradit zdánlivou náročností postupu. Chce to jen trochu trpělivosti a času a můžete si vyrobit opravdový originální skvost, jako vznikl z tohoto návodu.


Na výrobu plstěné kabelky mokrou technikou budeme potřebovat:


- ovčí vlnu (rouno, plsť) asi 65 g na kabelku o velikosti 16 x 16 cm
- kovový rámeček na kabelku – našívací typ
- předlohu tvaru budoucí kabelky vystřiženou  z papíru
- mirelon (tj. měkká pěnová folie, která se používá jako izolace, lze sehnat v hobby obchodech, případně nahradit hodně pevným igelitem nebo např. použít modrou ikea tašku)
- kus záclony z umělého materiálu
- mýdlo
- 2 ručníky
- nůžky, metr
- cukrářský váleček nebo vroubkovanou masážní pomůcku nebo dřevěnou tyč (násadu nebo jakoukoli tyč)
- gumičku nebo kousek provázku
- silonový vlasec nebo bavlnku a jehlu
- žehličku

Postup:


Nejprve si nakreslíme na papír požadovaný tvar kabelky - předlohu. Horní okraj musí kopírovat tvar kovového rámečku a na stranách rámečku se začne rozšiřovat, na každé straně asi o 1 cm. Zbylá část tvaru kabelky je na vás. Tento vzor položíme na kus mirelonu. Musíme ho zvětšit, protože vlna se při práci hodně sráží. Metrem změříme horní okraj kabelky a vynásobíme jej x 1,7 - např. kabelka v tomto návodu má na horním okraji 9 cm, vypočítáme tedy 9 x 1,7 = 15,3 cm. Zaokrouhlíme tento údaj vždy nahoru. 16 cm je tedy délka, kterou bude mít horní okraj nového vzoru z mirelonu.Takto postupujte se zvětšováním na všech stranách.

Na ručník položíme bublinkami nahoru folii a na ni přitiskneme bublinkovou folii mirelonovou šablonu. Na šablonu budeme pokládat vlnu. Merino vlna (na fotografii tmavě modrá a fialová) je více "učesaná", líp se pokládá, je jemnější. Můžete ale použít i vlnu mykanou. Na fotografiích jsou použity oba druhy, můžete je kombinovat.
Je dobré si vlnu rozdělit na 4 díly. Pokud použijete více barev, rozdělte každou barvu na 4 díly. To proto, že budeme pokládat 2 vrstvy z každé strany, tak, abychom měli vlnu rovnoměrně rozloženou. Česanec vlny chytneme do dlaně a druhou rukou vytáhneme vlákna tak, aby nám vytvořila tenčí vrstvu. Pokládejte je malinko přes sebe, vodorovně na celou šablonu. Na okrajích bude vlna přesahovat asi 3 cm přes šablonu.

Pokračujeme dalším pokládáním, ale tentokrát svisle, kolmo na předchozí vrstvu, a poté zase vodorovně. Budeme mít tedy 3 vrstvy vlny. Na tuto stranu jsme použili první ze čtyř dílů vlny.

Přikryjeme vlnu záclonou, můžeme si záclonu v rozích přišpendlit, aby nám neutíkala. Celou plochu navlhčíme horkou vodou a mačkáme, aby vlna lehla. Tuhým mýdlem přejíždíme po zácloně do té doby, než bude vlna všude namydlena.

Můžeme začít hladit vlnu, čímž se propojují její vlákna. Hladíme tak, aby se mýdlo dostalo dovnitř, ale ne silně, abychom neporušili tvar. Tento proces trvá asi 10 minut. Při hlazení se vám pravděpodobně budou na zácloně tvořit žmolky z vlny. Můžete je odložit bokem a na konci tohoto návodu si ukážeme, jak je lze ještě zpracovat.

Odkryjeme záclonu a otočíme vlnu i se šablonou. Přesahující vlnu musíme dobře uhladit přes okraje a to pečlivě, aby dokonale kopírovala tvar šablony.

Vysušíme si ruce (vlna se na mokré ruce velmi lepí). Pokládáme další vrstvy vlny, tak jako na začátku, nejdřív vodorovně, pak svisle a zase vodorovně. Tentokrát nemusí vlna tolik přesahovat, stačí tak 1,5 cm. Použili jste druhý díl vlny.
Zakryjeme záclonou, pokropíme, namydlíme a hladíme zase 10 minut. Dáváme pozor na okraje, které jsme obracely, ať se nám nevrací, takže v těchto místech hladíme jemně.

Opět odkryjeme záclonu, obrátíme, zahladíme přesahující vlnu, suchýma rukama klademe třetí díl vlny ve vrstvách ve směru vodorovném, svislém a pak vodorovném s přesahem 1,5 cm. Zakryjeme záclonou, pokropíme, namydlíme, hladíme 10 minut.
Ještě jednou otočíme, uhladíme okraje, poklademe vlnu. Tentokrát nebude přesahovat, takže nepoužijeme celý čtvrtý díl vlny. Kousek necháme a můžeme dále zpracovat na kuličky, které si ukážeme na konci.
Jestli chceme mít na kabelce nějaký obrázek nebo ornament přímo zaplstěný, je nutné ho položit nyní. Vytáhneme z plsti delší kousek, prsty ho smotáme na tenčí proužek, a položíme na vlnu v požadovaném tvaru. Zakryjeme záclonou. Naposled hladíme 10 minut, v místě obrázku musíme velmi jemně, aby se nepohnul, spíše jen mačkáme.
Položili jsme tedy celkově 4 vrstvy vlny, 2 x na každé straně, 4 x krát jsme hladili.

Otočíme tentokrát i se záclonou, zkontrolujeme okraje vlny a uhladíme i se záclonou nahoru.

Vyhladíme v dlaních okraje kabelky přes záclonu (nemusíte otáčet na přední stranu, jako na fotografii).

Na kabelku položíme bublinkovou folii bublinkami dolů. V této fázi potřebujeme důkladně vlnu zamačkat, aby zůstala v tomto tvaru. Buď použijete cukrářský váleček, nebo je možné použít dřevěnou tyč, kterou obalíte něčím strukturovaným, nebo použijete jakoukoli vroubkovanou masážní pomůcku. Válet musíte všemi směry, na okrajích jen jemně, ať se nevytvoří zplstěný hrubý okraj. Je potřeba válet asi 10 minut na každé straně. Jestli nemáte žádnou takovou pomůcku, tak jen hlaďte rukama, bez použití druhé bublinkové folie a delší dobu.

Odstraníme bublinky a záclonu. Kabelku pevně navineme na tyč i s bublinkovou folií, co byla pod kabelkou, navlékneme gumičku, nebo svážeme provázkem a válíme asi 30 krát. Takto musíme válet ve všech polohách, takže vždy rozvineme, přetočíme kabelku, válíme. Ze všech směrů po obou stranách.

V této fázi by mělo být vidět, že se vlna srazila a šablona se vevnitř už vlní. Prostřihneme nůžkami horní okraj, otvor bude asi o 2 cm kratší na každé straně, než je délka rámečku. Tento průstřih budeme na konci přizpůsobovat přesně na míru rámečku. Vytáhneme šablonu.

V dlaních se snažíme rozmačkat a vyhladit okraje kabelky, aby nebyly silné.

Opět válíme na tyči i s bublinkami, kabelku pokládáme všemi směry na obou stranách. Každou polohu válíme asi 30 krát.

Nakonec kabelku vezmeme do rukou a mačkáme. Různě přetáčíme, rolujeme, hněteme, dokud nám kabelka neztuhne. Pěstí se uvnitř kabelky snažíme vytvarovat rohy a dno dokulata. Také důkladně mačkáme prostřihnuté okraje. Tato fáze trvá u takto malé kabelky asi hodinu.

Ke konci upravte okraje nůžkami tak, aby kopírovaly tvar rámečku (okraje budou těsně zasunuty do rámečku). Nezapomeňte, že na krajích rámečku se má kabelka trochu rozšiřovat, tzn. když nasadíte okraje do rámečku, uprostřed se kabelka malinko vyboulí. To je důležité proto, aby do kabelky padla i dlaň. Nakonec by měl být průstřih tak velký, aby u kloubů rámečku byla ještě malá mezírka, která je potřebná pro úplné otevření kabelky, tzn. průstřih bude asi o 0,5 cm delší, než rámeček.

Jestliže jste s velikostí a zpracováním již spokojeni, propláchněte kabelku pod teplou tekoucí vodou. Pokud máte výrazné barvy (na fotografiích jde vidět, že moje kabelka dost pouštěla barvu a zbarvila všechno včetně rukou), proplachujte horkou vodou tak dlouho, dokud přestanou pouštět barvu. Dobře vyždímejte v rukách.
Poté kabelku vycpěte ručníkem, aby byla opravdu hodně vycpaná a měla přesně ten tvar, který má mít.

Žehličku nastavíme na stupeň vhodný na vlnu. Při žehlení vždy přitlačujeme žehličku na jedno místo, je to lepší než jezdit po kabelce. Pokud máte napařovačku, napařujte. Takto si vyhladíme celou kabelku. Poté vytáhneme ručník.


Špičkou žehličky pečlivě vyhladíme prostřihnutý okraj, a poté vždy přežehlíme ještě zavřené okraje, aby kabelka nezůstala v otevřené poloze, potom by se po zavření zkroutila. Naposledy zkontrolujeme okraje, jestli sedí na rámeček.

Zpracovávání vlny je u konce a teď už musí jen kabelka schnout. Větší kabelka by měla být při schnutí vycpaná suchým ručníkem, aby se nezdeformovala, takto malá kabelka může schnout prázdná. Nejlepší je dát ji na topení, nebo někde, kde je teplo nebo svítí slunce. Bez topení schne i dva dny.

Když je dokonale suchá, můžeme začít přišívat rámeček. Nasadíme ho otevřený na okraje kabelky. Jelikož je vlna silnější, půjde to ze začátku možná ztěžka, ale snažíme se alespoň přibližně rámeček nasadit, abychom začali přišívat na správném místě. Můžeme si pomoct kulatým nožem, kterým zastrčíme okraj do rámečku. Rámeček vám bude zřejmě při šití sjíždět, takže stačí, když budete mít vložený kousek okraje, který právě přišíváte.

Šijeme silonovým vlascem nebo pevnou bavlnkou. Obyčejná nit by se trhala o okraj rámečku. Kabelka v tomto návodu je prošitá vlascem, na ukázku stehů je ale použitá bavlnka, aby byl vidět způsob prošití. Dávejte pozor, aby byl rámeček dobře nasazený, abyste nešili naprázdno bez zachycení vlny. Na takto malou kabelku vám bude stačit silon o délce 90 cm navlečený dvojitě, tzn. celkově 180 cm. Na konci udělejte dva uzlíky. Je to dlouhý návlek, ale vystačí vám na přišití celé jedné strany a nebudete muset ukončovat a navazovat novým vlascem. Vyberte si z naší široké nabídky kabelkových rámečků - máme našívací i vlepovací typy.
Zapíchneme jehlu zevnitř kabelky pod rámečkem tak, abychom jehlu vytáhli na přední straně přesně pod první dírkou rámečku. Poté zapíchneme jehlu do dírky, ale trochu kolmo, aby jehla nenarazila dovnitř rámečku. Toto prošití opakujeme ještě dvakrát, jehlu nepícháme do stejného místa pod dírkou, ale vždy asi o 1 mm vedle. Poté zevnitř zapíchneme pod rámečkem tak, abychom jehlu vytáhli na přední straně u vedlejší dírky, a opět prošijeme dírkou. Takto budeme mít prošitou každou dírku dvakrát, jen první dírka je pro větší pevnost prošitá třikrát. Zakončíme několika uzlíky, jehlu ještě protáhneme těsně u okraje rámečku a vytáhneme asi o dvě dírky nazpět, silon ustřihneme. Druhou stranu rámečku přišijeme stejným způsobem.

Kabelku můžeme dozdobit podle svého vkusu, na fotografii je srdíčko zvýrazněno přišitými korálky a kabelka je ozvláštněna přišitými kuličkami. Na výrobu kuliček můžete použít žmolky, které se tvořily při hlazení přes záclonu. Žmolky zmáčkneme do kuličky a obalíme kouskem nové vlny. Pokud nemáte žmolky, tak jen smotejte kousek nové vlny do kuličky. Namočíme si ruce i kuličku a dobře namydlíme. Pracujeme velmi jemně, aby vlna držela tam, kde má. Koulíme v dlaních kuličku velmi jemně, vůbec na ni netlačíme, až do chvíle, dokud nebude krásně držet, tehdy můžeme lehce přitlačit. Zmenší se a bude pevná. Kulička se dá jednoduše prošít a připevnit na kabelku bavlnkou.

Kabelka je zcela hotová. Barvy jsou syté a plynule přecházejí v jednotlivé odstíny. Taková kabelka bude naprosto originálním doplňkem. Nádhera! Za tu trochu námahy to stálo, nemyslíte?

Barvy a jejich kombinace záležitostí vašeho vkusu. Máte prakticky nekonečné možnosti variací. Zde je ukázka plstěné kabelky v jiném barevném provedení. V našem eshopu Stoklasa můžete zakoupit hlavní komponenty - ovčí rouno k plstění se všemi potřebnými komponenty a také různé typy kovových kabelkových rámečků.


Návod připravila paní Anna Nesvadbová.


Líbí se vám návod? Máte nějaké nápady či doporučení? Napište nám! Přejeme vám krásné dny a tvořivé chvíle.

 

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena