Aktuálně 582 návodů zdarma
- Beton
- Dekorace, aranžování
- Drátování, drátenictví
- Fimo a další polymerové hmoty
- Flitry a glitry
- Fotografujeme
- Gumičkování
- Háčkování, pletení, vyšívání
- Chlupaté drátky
- Korálky a bižuterie, návody
- Lano, kroucená šňůra
- Letování, pájení, tiffany
- Pedig návody
- Plstění
- Pryskyřice
- Stuhy, šňůrky, sutašky
- Survival, padáková šňůra
- Svatba
- Šití, patchwork, quiet book
- Šperky a minerály
- Tvoření z papíru, quilling, scrapbooking
- Valentýn
- Vánoce
- Velikonoce
- Videonávody
- Záložky do knih
- Zkuste to - ostatní návody
Teplákovina bavlněná nepočesaná jednobarevná (29.03.2023)

Bavlněné vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Pletací příze Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm (08.03.2023)

Knoflík květ s glitry velikost 20" (28.02.2023)

originální dárek (98)
korálky (84)
tvoření s dětmi (63)
dárek pro děti (57)
vánoční dekorace (55)
šití (42)
rokajl (37)
velikonoční dekorace (36)
náramek (35)
květ (33)
náhrdelník (32)
zima (30)
háčkování (29)
plsť (28)
náušnice (28)
hravé šperky (27)
stuhy (25)
příze (24)
jaro (22)
plesová sezona (22)
věnec (21)
svatba (19)
drátování (18)
podzim (18)
polystyren (16)
srdce (16)
vintage (15)
knoflíky (14)
léto (12)
fimo (12)
přívěsek (12)
čelenka (11)
hvězda (11)
kabelka (9)
vánoční věnec (9)
vyšívání (8)
taška (8)
anděl (8)
zdobení (7)
vánoční stromeček (7)
boho styl (7)
vločka (6)
frivolitky (6)
pletení (5)
videonávod (5)
scrapbooking (5)
kanzashi (5)
brož (5)
zipy (5)
lano (5)
textilní aplikace (4)
rouška (4)
šála (4)
patchwork (3)
padáková šňůra (3)
foamiran (3)
sovička (3)
mimoni (2)
macrame (2)
quiet book (2)
kabošon (2)
lapač snů (1)
pončo (1)
sutašky (1)
Mozaika (1)
Plstění pro začátečníky
Plstění - úvodní informace a postupy pro začátečníky
Postup připravila Alena Machalová
Když přičichnete k nadýchanému chomáčku ovčí vlny, ucítíte svěží letní vánek na louce, na níž se ovečky pásly. Ovčí vlna je opravdu velmi inspirativní materiál a dá se z ní vyrobit spousta krásných dekorací i šperků, přičemž práce s ní je o to příjemnější, že se jedná o materiál čistě přírodní. Proto se nechte polapit technikou zvanou plstění, kde se nejčastěji zpracovává ovčí vlna. Věřím, že vás okouzlí stejně, jako okouzlila mě.
Druhy plstění
Plstění je vlastně zpracovávání zvířecí srsti (psích, králičích chlupů, ovčí vlny atd.), jejíž vlákna se do sebe mechanickým namáháním zaplétají, a tím se plstí - tedy z nadýchaného chomáčku vznikne tvrdý pevný materiál. K tomuto zpracování dochází dvěma možnými způsoby:
- plstěním za mokra (kdy se používá voda a mýdlo)
- nebo plstěním za sucha
Tipy k plstění za sucha
K plstění za sucha potřebujeme tři důležité věci - silný molitan, ovčí vlnu a plstící jehlu. Molitan slouží jako podložka, na niž se položí trochu ovčí vlny a ta se propichuje plstící jehlou. Silný by měl být proto, abyste velmi jemnou jehlu nezlomili, kdyby pronikla přes molitan až na desku stolu. Plstící jehla má po stranách drobné drážky, do nichž se právě vlákna vlny zachytávají a tím, že vlnu propíchneme, zachycená vlákna se spletou. Jehly se nejčastěji prodávají ve třech silách - tenká, střední a silná. Silná jehla je výborná na začátky projektů, kdy potřebujete uplstit tělíčko postavičky apod. Tenkou jehlou se naopak dodělávají detaily.
Teď už zbývá jen zmínit se o ovčí vlně. Ovčí vlnu zakoupíte v hobby obchodech, v internetových e-shopech i u soukromníků, kteří se většinou sami tvorbě z vlny věnují. Vybrat si můžete z přírodní vlny, jež bývá jemně krémové barvy, hnědá nebo šedá, a potom z barvených vln v nejrůznějších barvách i odstínech. Budete-li chtít ušetřit, plstěte vždy nejprve z levnější přírodní vlny, kterou následně potáhněte barvenou vlnou.
V našem e-shopu nyní naleznete celý sortiment potřeb pro plstění, jako jsou jehly k plstění, nezbytně nutná molitanová podložka a stěžejní výrobek - samotné rouno, z jehož variant nabízíme ovčí rouno barvené, ale i čisté přírodní ovčí rouno česané.
Základní kulička
Základem pro plstění je kulička. Vezmeme si tedy kousek vlny, v rukách trochu smačkáme, položíme na molitan a několikrát propíchneme jehlou. Vlnu pootočíme a opět několikrát propíchneme (budeme ji vlastně po molitanu koulet a přitom propichovat). Po chvíli se nám začne kulička tvarovat. Budeme tedy v propichování pokračovat tak dlouho, dokud se kulička nezpevní a nedosáhne požadované tuhosti. Vždy propichujeme místo, kde vlna víc „vylézá" z tvaru. Jehlou do vlny netlučeme, ale pouze jemně a s citem vpichujeme, aby se vlákna neničila.
Možnosti
Plstit za sucha se nemusí jen takto prostorově, ale touto technikou se dají zdobit i textilie jako například sněhulák na dětské mikině z fleecu nebo polystyrenové korpusy viz. růžový zvoneček.
Do plstění za sucha spadá i technika omotávání chlupatých drátků (tzv. žinilkových čistítek do dýmek), viz sněhová vločka.
Diskuse k návodu
Provozovatel portálu
Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
Průmyslová 934/13
747 23 Bolatice
E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.
Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena