e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 582 návodů zdarma

Aktuality

Teplákovina bavlněná nepočesaná jednobarevná (29.03.2023)

Teplákovina bavlněná nepočesaná jednobarevná
Nepočesaná teplákovina pruží do šíře i do délky. Je vhodná na šití pohodlných tepláků, mikin, vest nebo šatů. Hodí se i na čepice, nákrčníky, kardigany apod.
Více...

Bavlněné vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlněné vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motivem zeleniny je odolné, snadno se udržuje. Díky vaflové struktuře má vysokou savost. Hodí se na šití utěrek, ručníků, ubrusů, běhounů i prostírání. Má design s nekonečným vzorem.
Více...

Pletací příze Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletací příze Lada Luxus 100 g
Pletací příze Lada Luxus je příjemná na dotek, neškrábe. Využijete ji na pletení či háčkování svetříků, vest, čepic, rukavic, šálů apod. Velikost jehlic: 4 - 4,5
Více...

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm
Zip s mosaznými zoubky využijete na kabáty, bundy i mikiny. Barva zoubků a jezdce je zlatá.
Více...

Knoflík květ s glitry velikost 20" (28.02.2023)

Knoflík květ s glitry velikost 20"
Knoflíky s květem zdobí efektní třpytivé glitry. Ty jsou v knoflíku zafixované, takže nehrozí, že opadají. Knoflíky využijete nejen na oděvy, ale také jimi můžete zkrášlit doplňky jako jsou tašky, čepice, rukavice apod. Jsou vhodné také jako ozdoba k nalepení na foto rámečky, alba, deníky, přáníčka nebo pozvánky.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Podrobný návod na luxusní peněženku

Tagy: šití

Připravila jsem pro vás podrobný fotonávod na ušití peněženky se zajímavým zapínáním. Ušití se vám možná bude zdát trochu náročnější, ale myslím si, že s takto podrobným fotonávodem to může zvládnout i začátečník. Je ale potřeba pracovat velice pečlivě a přesně.

Šířka peněženky je daná délkou rámečku se zámečkem. Vnitřní délka rámečku je 18,8 cm, přesně taková proto musí být i konečná šířka peněženky. Vnitřní šířka rámečku je 4,5 mm – proto této šířce musíme přizpůsobit i materiál použitý na peněženku, aby nám šel rámeček nasadit. Já jsem na vnější stranu použila Peněženka - návodzbytek koženky, ale můžete použít i jiný materiál. Na vnitřek peněženky jsem si vybrala velmi slabou bavlnu, kterou jsem předem neprala, ale naopak jsem využila ztužení z výroby, které jsem posílila ještě nastříkáním a zažehlením škrobu ve spreji, aby byly vnitřní přihrádky slabé, ale přitom pevné. Některé části jsem vyztužila ještě přižehlením slabého vlizelínu – to uvedu přesně v návodu. Použití velmi slabé látky dovolí větší naplnění peněženky, které je jinak docela limitované použitím pevného rámečku. Přemýšlela jsem, co použít na vyztužení peněženky, aby byla pevná a aby se vešla do rámečku, který je poměrně úzký. Nakonec jsem zvolila trochu netradiční řešení a výztuž jsem ustřihla z ohebného plastového prostírání. To se mi zdá nejen vhodné, ale i docela dostupné. Jistě ho znáte – bývá často oválné, na vrchní straně s potiskem. Ale třeba vás napadne použít i jiný vhodný materiál.

Na šití budeme dále potřebovat jen pár dalších věcí – šicí stroj, který zvládne třeba jen rovný steh (jiným šít nebudeme), pár špendlíků, nitě ve vhodné barvě,Peněženka - návod propisovačku na kreslení dílků přímo na látku, pravítko, trojúhelník (nebo něco jiného, čím si pohlídáme pravé úhly při měření), nůžky, žehličku, maličký křížový šroubováček a něco, čím si v látce propíchneme dírky na šroubky, případně ještě lepidlo, škrob ve spreji a zapalovač, jak bude uvedeno v návodu.  A samozřejmě ten krásný rámeček se zámečkem, který si můžete zakoupit v niklovém nebo staromosazném provedení, a slabý zip dlouhý aspoň 15 cm.

Na vnější část budeme potřebovat pouze čtvereček koženky či jiného materiálu o velikosti 20 x 20 cm, vnitřní látky je potřeba asi 60 x 60 cm a pár centimetrů slabého pevného vlizelínu.

 

Postup práce

Pro tento návod jsem použila trochu nezvyklý postup. Nebudeme nejprve vše stříhat, aby se nám jednotlivé dílky, které si jsou podobné a je jich docela dost, nepletly, ale budeme průběžně postupně stříhat a šít.
Pokud nebude uvedeno jinak, budeme šít asi 6 mm od kraje.
Připravíme si koženku – pokud je potřeba, z rubové strany ji opatrně vlahou žehličkou vyžehlíme. Rozměříme a nakreslíme si na rubovou stranu čtverec o rozměrech 20 cm x 20 cm a vystřihneme. Zatím odložíme (použijeme v průběhu šití na porovnání správné velikosti vnitřní části) a nejprve si ušijeme vnitřní část. Výztuž vystřihneme později.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 1

Vnitřní část

Vnitřní část se skládá ze dvou stran – ze strany A s kapsou na zip a s dvěma velkými přihrádkami oddělenými přepážkou a ze strany B s několika přihrádkami na karty, občanku, řidičák a jednou velkou kapsou.
Látku nejprve pečlivě vyžehlíme, můžeme použít na ztužení škrob ve spreji.

 

Strana A:

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 2

Nejprve rozměříme a vystřihneme dva boční díly. U širší strany využijeme pevný kraj látky, abychom nemusely dílky začišťovat. Látku přehneme po délce na polovinu lícem nahoru, sežehlíme a dlouhé strany asi 3 mm od kraje prošijeme. Odložíme stranou.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 3

Rozměříme a vystřihneme díl A. Vystřihneme a na rubovou stranu nažehlíme vlizelín, který bude asi o 1 cm kratší, jak je patrné z obrázku. Odložíme stranou.
Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 4

Připravíme si kapsu se zipem. Rozměříme a vystřihneme čtyři dílky kapsy a dva dílky zakončení zipu.
Jeden dílek (přední strana kapsy) vyztužíme – vystřihneme vlizelín asi o 1 cm kratší a nažehlíme na rubovou stranu.
Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 5

Jeden dílek zakončení zipu položíme lícem na líc zipu tak, jak je patrné z obrázku. Přišijeme.
Převrátíme na líc a prošijeme.
Zbytek zipu za šitím odstřihneme. Přes okraj u odstřižení můžeme lehce přejet zapáleným zapalovačem – okraj se nám nebude třepit.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 6

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 7

Od právě ušitého zakončení odměříme 13 cm, trochu rozepneme zip a ušijeme stejné zakončení i na druhé straně.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 8

Vyměníme patku na stroji za patku na přišívání zipu.
Vezmeme dílek s výztuží a našijeme zip na ten konec, kde nám výztuž chybí – zip položíme lícem na líc látky tak, aby střed zipu byl na středu látky. Odstřihneme případné přečnívající zakončení zipu.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 9

Dílek otočíme rubem nahoru, abychom viděli na předchozí šev, podsuneme druhý dílek tak, aby se kryl s prvním dílem, lícem na rub zipu a líc prvního dílku. Přišijeme v místě předchozího švu.
Přebytečnou látku v rozích odstřihneme.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 10

Oba dílky převrátíme lícem ven.
Stejně přišijeme na druhou stranu zipu i další dva dílky. Práce bude vypadat na obou stranách stejně, jen zip bude na jedné straně lícový, na druhé rubový.
Práci rozžehlíme – přes zip žehlíme raději žehličkou nastavenou jen na dvě tečky, některý zip se při vyšší teplotě taví.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 11

Rozešitou kapsičku si před sebe položíme tak, že dole bude pouze díl s výztuží, ostatní tři díly ohneme nahoru.
Připravené boční díly položíme na vyztužený díl tak, jak je patrné z obrázku. Strana s pevným okrajem bude ležet na líci kapsičky se zipem, pevný okraj bude dole, dál od zipu. Vrchní hrana bočního dílu bude přesně pod zipem. Každý boční díl bude na jedné straně (na obrázku je připravený pouze první boční díl).
Konce bočních dílů si přišpendlíme zahnuté dolů, aby se nám při šití nezachytily na nesprávném místě.
Boční díly si raději asi 4 mm od kraje přišijeme.
Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 12

Díl, který máme před sebou nahoře jako vrchní, přehneme přes vyztužený díl s našitými bočními díly, hrany obou dílů zarovnáme přesně na sebe a sešpendlíme. Líc zipu a budoucí kapsičky nám zůstane mezi těmito díly.
Přesně na sebe srovnáme i zbylé dva díly a také sešpendlíme.
Sešijeme boční strany kapsy. Zůstatky za švy přitom obrátíme tam, kde nejsou všité boční díly, zakončení zipu naopak na druhou stranu směrem k našití bočních dílů.
Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 13

Kapsičku obrátíme na líc, pečlivě vytlačíme švy a hlavně důkladně urovnáme vnitřek.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 14

Boční díly zahneme dozadu (přední vyztužená strana je navrchu) a důkladně sežehlíme.
Prošijeme asi 3 mm od kraje boční strany, prošíváme i s bočními díly.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 15

Kapsičku obrátíme a poskládáme boční díly – dovnitř (to už máme), ven, dovnitř, ven. Šířku skladu volíme podle toho, jak široké chceme mít přihrádky. Já jsem zvolila asi 2,5 cm, ale zdá se mi to dost. Určitě bude stačit šířka skladů 1,5 až 2 cm.
Sklady důkladně sežehlíme a práci odložíme.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 16

Rozměříme a ustřihneme díl na přepážku, Doprostřed na rubovou stranu nažehlíme pruh vlizelínu široký asi 3 cm na vyztužení vrchní hrany přepážky.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 17

Přeložíme na polovinu lícem na líc.
Zkontrolujeme, zda má přepážka v místě předpokládaných švů správný rozměr – měla by být o 2 mm užší, než kapsa se zipem.
Sešijeme boční strany, zastřihneme přebytečnou látku v rozích.
Obrátíme na líc, sežehlíme.
Vrchní hranu prošijeme asi 3 mm od kraje.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 18

Přepážku vložíme mezi sklady tak, jak je patrné z obrázku. Spodní okraj přepážky bude zároveň se spodním okrajem kapsičky. Sešijeme. Šijeme asi 3 mm od kraje.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 19

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 20

Ušitou kapsičku urovnáme na díl A (na líc) a přišijeme na třech stranách asi 4 mm od kraje, jak je patrné z obrázku. Před šitím si zkontrolujeme, abychom měli dostatek místa na nasazení rámečku. Vrch zipu by měl být asi 2 cm od vrchní hrany dílu A. Pokud budeme mít vkládanou část s kapsičkami delší (třeba proto, že jsme našili zip hodně do kraje), dole ji ustřihneme. Díl A bude lícem navrch, část s chybějící výztuží bude dole u dosud otevřené části kapsičky. (Kratší výztuž jsem zvolila proto, aby nám zbytečně nezesilovala místo, kde nám po sešití s dílem B zůstane víc vrstev látky na sobě.)
Přebytečné konce bočních dílů kapsičky odstřihneme.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 21

Strana B:

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 22

Rozměříme a ustřihneme díl B a nažehlíme na rubovou stranu vlizelín stejně jako u dílu A.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 23

Rozměříme a ustřihneme dílky a a d.
Dílky přehneme po délce na polovinu lícem dovnitř a po délce sešijeme asi 4 mm od kraje.
Převrátíme na líc, sežehlíme a na sešité straně prošijeme ještě z líce asi 3 mm od kraje.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 24

Rozměříme a ustřihneme dílky b a c.
Na rubovou stranu nažehlíme pro zpevnění asi 4 cm široký pruh vlizelínu. Pruh umístíme k jednomu okraji.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 25

V místě, kde končí vlizelín, látku přehneme lícem navrch, zažehlíme a prošijeme asi 3 mm od kraje pro zpevnění.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 26

Přihrádky poskládáme a urovnáme na sebe. Vespodu bude a, potom b, c, d, všechny prošitím nahoru. Celková výška poskládaných přihrádek bude 7 cm.
Naměříme střed a prošijeme, jak je patrné z obrázku.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 27

Připravené přihrádky položíme na líc dílu B tak, aby nahoře zůstaly volné 2 cm. Nevyztužená část dílu B bude opět dole jako u dílu A.
Na třech stranách přišijeme, šijeme jen asi 4 mm od kraje.
Pokud bychom chtěli namísto jedné velké přihrádky další dvě malé, prošijeme znovu ve středu i s dílem B, šev vedeme až k vrchnímu okraji dílu a.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 28

Strany A a B položíme na sebe lícem na líc a sešijeme 6 mm od kraje.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 29

Práci rozložíme, důkladně sežehlíme (zbytky látky za švy uprostřed nemusíme rozžehlovat, sežehlíme je pod stranu B).
Zkontrolujeme podle předem ustřižené vnější části, zda je konečný rozměr správný.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 30

Vnitřní část položíme lícem na líc vnějšího dílu, urovnáme okraje a sešijeme 6 mm od kraje boční strany.
Obrátíme na líc a pečlivě vytlačíme švy. Opatrně vyžehlíme. Dáme pozor na poškození koženky žehličkou.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 31

Rozměříme a ustřihneme výztuž. Výška výztuže bude opět 20 cm. Šířka bude záležet na přesnosti našeho šití i na síle a pružnosti materiálu, který jsme zvolili. Já jsem nejprve ustřihla 18,8 cm a nakonec jsem musela šířku o 1 mm zúžit. Výztuž musí být opravdu přesně tak, aby byly všechny části pěkně napnuté.
Vsuneme výztuž a důkladně ji urovnáme. Všechny zbytky látky za postraními švy ponecháme na vnitřní části, vnější část peněženky nám tak zůstane pěkně hladká.
Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 32

Boční strany prošijeme i s výztuží asi 2 – 3 mm od kraje. Pokud nemáte šicí stroj s vrchním podáváním, bude asi lepší šít po vnitřní straně, aby se nám koženka netáhla.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 33

Zbývá nám nasadit rámeček se zámečkem.
Doporučuji nejprve opatrně slepit vhodným lepidlem okraje všech tří materiálů, které budou schované pod rámečkem. Já jsem použila kontaktní lepidlo Pattex, určitě by šel použít třeba i Herkules nebo jiné podobné lepidlo, které nenaruší koženku nebo výztuž.
Nasadíme rámeček a označíme místa pro šroubečky a vykrojení zámku.
Vykrojení opatrně vystřihneme, propíchneme místa pro šroubky – použila jsem slabší hřebíček a kladívko.
Rámeček nasadíme zpátky a zašroubujeme šroubky. A máme hotovo.

Podrobný fotonávod na luxusní peněženku 34

Luxusní peněženka - fotonávod

Luxusní peněženka - fotonávod

Luxusní peněženka - fotonávod

Návod pro vás připravila Taťana Žejdlová. Její výrobky můžete zakoupit v e-shopu Kalajka nebo na Fleru.

Další návody Taťany:

Jak ušít tašku

Senzační návod na přehýbací kabelku

Podrobný návod na kabelku

 

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena