e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 582 návodů zdarma

Aktuality

Teplákovina bavlněná nepočesaná jednobarevná (29.03.2023)

Teplákovina bavlněná nepočesaná jednobarevná
Nepočesaná teplákovina pruží do šíře i do délky. Je vhodná na šití pohodlných tepláků, mikin, vest nebo šatů. Hodí se i na čepice, nákrčníky, kardigany apod.
Více...

Bavlněné vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlněné vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motivem zeleniny je odolné, snadno se udržuje. Díky vaflové struktuře má vysokou savost. Hodí se na šití utěrek, ručníků, ubrusů, běhounů i prostírání. Má design s nekonečným vzorem.
Více...

Pletací příze Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletací příze Lada Luxus 100 g
Pletací příze Lada Luxus je příjemná na dotek, neškrábe. Využijete ji na pletení či háčkování svetříků, vest, čepic, rukavic, šálů apod. Velikost jehlic: 4 - 4,5
Více...

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm
Zip s mosaznými zoubky využijete na kabáty, bundy i mikiny. Barva zoubků a jezdce je zlatá.
Více...

Knoflík květ s glitry velikost 20" (28.02.2023)

Knoflík květ s glitry velikost 20"
Knoflíky s květem zdobí efektní třpytivé glitry. Ty jsou v knoflíku zafixované, takže nehrozí, že opadají. Knoflíky využijete nejen na oděvy, ale také jimi můžete zkrášlit doplňky jako jsou tašky, čepice, rukavice apod. Jsou vhodné také jako ozdoba k nalepení na foto rámečky, alba, deníky, přáníčka nebo pozvánky.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Pro milovníky šití: Podrobný návod na kabelku!

Návod na kabelku


Kabelka má jednoduchý střih, který si můžete snadno upravit do velikosti, která vám bude nejvíc vyhovovat.

Tato je široká přibližně 33 cm, vysoká 24 cm a hluboká 4 cm, popruh je dlouhý 140 cm.
Kabelka je kufříkového tvaru a je vyztužená, proto se hodí nejen na běžné nošení, ale třeba i jako aktovka na knihy či spisy nebo jako obal na notebook.

Zvolena na kabelku byla tlumená barva - kabelka se tak hodí ke spoustě oblečení a je i stylově neutrální. Snadno ji mohu oživit třeba pěknou broží. Vašim barevným variantám se však meze nekladou. Použila jsem materiály silné (doporučuji černý dyftýn a šedou potahovou látku žinylku s kraťoučkým jemným vlasem, na vnitřní část silné plátno), stačilo mi proto jen ne příliš silné vyztužení vnější části kabelky. Pokud použijete materiály slabší, doporučuji použít silnou výztuž na vnější část nebo středně silnou výztuž na vnější i vnitřní část kabelky. Používám raději výztuž nenažehlovací, kterou si na jednotlivé díly před vlastním šitím nejprve po obvodu přišiju. Nehrozí tak žádné varhánkovatění jako u výztuže přižehlovací.

Střih

Nejprve si připravíme střih. Je velice jednoduchý, hotový ho budeme mít za chvilku.


Na tělo kabelky si připravíme papír o rozměrech 33 cm x 24 cm, na klopu o rozměrech 31 cm x 21 cm. Oba papíry přeložíme na polovinu, abychom měli obě strany stejné. Do spodního rohu naproti přehybu položíme nějakou skleničku o průměru přibližně 8 cm tak, aby se její okraj dotýkal hran papíru, jak je vidět na obrázku. Obkreslíme si růžek, který za skleničkou přesahuje a odstřihneme ho. Ostatní části kabelky si rozměříme a nakreslíme přímo na látku.

Materiál

- hlavní látka (šedá) – 33 cm šíře 140 cm, doplňková látka (černá) – 40 cm šíře 140 cm (pokud použijete černou i na vnitřní část klopy, na vnitřní část klopy můžete ale použít i zbytek z hlavní látky, černé potom bude stačit jen 20 cm šíře 140 cm)

- látka na vnitřní část – 34 cm x 85 cm, na vnitřek kapsičky (použila jsem puntíkatou slabou látku) – 35 cm x 35 cm                                                
- výztuž – 33 cm x 110 cm (případně víc, pokud budete dávat výztuž na vnější i vnitřní část)

- kousek přižehlovacího vlizelínu pro zpevnění pod zámečkem, přižehlovací vlizelín na zpevnění popruhu, pokud na něj nepoužijete silnou látku.
- asi 80 cm hladkého pevného provázku do paspulky

 

- zip dlouhý asi 30 cm

- dva polokroužky o vnitřním průměru 40 mm

- průvlečná spona

- dvě karabinky o vnitřním průměru 38 mm

- aktovkový zámeček

místo tohoto typu zámečku můžete použít např. i toto aktovkové zapínání

- nitě v potřebné barvě


Pokud použijete karabinky a sponu o jiném průměru, musíte si upravit i potřebu materiálu na popruh. Šíři pruhu látky na popruh počítáme tak, že vnitřní průměr, který je u karabinek vynásobíme čtyřmi a odečteme několik milimetrů (budeme ho skládat na čtyřikrát a musíme počítat i s jeho tloušťkou). Na eshopu Stoklasa nakoupíte mnoho potřebného pro výrobu kabelek. Doporučujeme navštívit naši sekci Kovové galanterie a také Textilní galanterie. Naleznete u nás potřebné karabinky, polokroužky, zipy nebo také vlizelín.
Pokud si zvolíte vlastní rozměry kabelky, musíte jim uzpůsobit i potřebu materiálu.

Postup práce


•    Nejprve si ušijeme paspulku z černé látky. Do stroje nasadíme zipovou patku. Označíme si na jednom okraji vzdálenost 75 cm.
•    Látku položíme úzkou stranou nahoru, rubem před sebe. Na jeden kraj položíme konec provázku a přehneme přes něj kraj látky tak, že přesah látky za provázkem bude 1 cm (= šířka, kterou budeme počítat na šev).
•    Švem zašijeme provázek do přehnutého okraje látky. Zvolíme raději kratší steh. Zipová patka nám pomůže vést šev těsně vedle provázku, ale tak, abychom provázek neprošili – provázek bude vlastně tam, kde by při našívání zipu byly jeho zoubky, jen bude ukrytý v látce. Šijeme až k bodu, který jsme si označili.
•    Odstřihneme spodní látku podle vrchní, to je 1 cm od švu.

•    Teprve nyní si ustřihneme látku na popruh. Odměříme si po celé šíři látky 14,5 cm (karabinky mají vnitřní průměr 3,8 cm: 4 x 3,8 = 15,2 cm -  několik mm pro sílu látky) a pruh ustřihneme.
•    Pokud máme látku slabší, ustřihneme i stejný pruh z přižehlovacího vlizelínu a přižehlíme.
•    Pruh látky složíme na polovinu rubem dovnitř a sežehlíme.
•    Pruh rozložíme, okraje přehneme ke středu vyznačenému předchozím žehlením a opět sežehlíme.
•    Složíme znovu na polovinu a ještě jednou sežehlíme. Sežehlený popruh si zatím odložíme stranou.

•    Nastříháme a připravíme si látku na vnější část kabelky. Podle zhotoveného střihu si z hlavní látky vystřihneme 2x tělo kabelky. Kolem dokola přidáme 1 cm na švy.
•    Podle připraveného střihu si vystřihneme 2x klopu kabelky. Kolem dokola přidáme 1 cm na švy. Klopu můžeme ustřihnout 2x z hlavní látky nebo 1x z hlavní a 1x z doplňkové látky.
•    Ustřihneme si středový pruh z hlavní látky o rozměrech 6,5 cm (šířka pruhu) x 85 cm (délka pruhu – délka není přesná, upravíme si ji až při šití).
•    Malým zástřihem si označíme střed horní i spodní hrany těla kabelky i klopy a střed středového pruhu. Doporučuji označit si maličkým zástřihem i střed obloučků, při šití nám budou tyto body pomáhat při kontrole, zda máme všechny díly správně na sobě.
•    Ze zbytku látky si ustřihneme dílek na poutka k popruhu o rozměru 8 cm x 16 cm.
•    Vezmeme si kousek přižehlovacího vlizelínu o rozměrech asi 7 x 10 cm (slabší můžeme i dvojitě) a přižehlíme ho na rub přední hlavní části asi 3 cm od spodního okraje – zpevní se nám tak místo, kam později připevníme spodní část zámečku na zapínání.
•    Všechny čtyři díly vnější části kabelky (= 2x tělo kabelky, 1x klopa, 1x středový pruh) položíme na výztuž a přesně obstřihneme.
•    Důkladně materiály vyžehlíme, výztuž přižehlíme (pokud máme přižehlovací) nebo v kraji kolem dokola přišijeme (pokud jsme zvolili nepřižehlovací).


•    Nastříháme si látku na vnitřní část kabelky. Podle zhotoveného střihu si ustřihneme z materiálu na vnitřní část 2x tělo kabelky s přídavkem 1 cm na švy. Jeden díl ale ustřihneme o 1 cm vyšší, odměříme si 6 cm od vrchu a rozstřihneme – sem potom všijeme zipovou kapsu.
•    Odměříme a ustřihneme si středový pruh látky o rozměrech 6,5 cm (šířka pruhu) x 85 cm (délka pruhu – délka není přesná, upravíme si ji až při šití).
•    Ze slabého materiálu (podšívkovina, dederon apod.) si připravíme čtverec o rozměrech 35 x 35 cm na vnitřek kapsy.

•    Ušijeme si poutka. Vezmeme si dílek na poutka (8x16cm), okraje po délce přehneme do středu rubové strany a sežehlíme, můžeme si složený proužek v kraji prošít.
•    Proužek rozstřihneme na polovinu. Na každou část navlékneme polokroužek.
•    Proužek přehneme lícem navrch a pod polokroužkem prošijeme, jak je patrné z obrázku.
•    Pokud bychom se rozhodli pro popruh neodepínací, bude nám stačit jedno poutko a místo polokroužku můžeme použít vsuvku o stejném vnitřním průměru.

•    U poskládaného pruhu na popruh musíme nejprve uzavřít konce pruhu. Poskládaný konec obrátíme lícem na líc a asi ½ cm od kraje sešijeme.
•    Zastřihneme nepotřebnou látku a otočíme zpátky, takže líc bude nahoře.
•    Stejně uzavřeme i druhý konec.
•    Pokud budeme šít popruh pouze prodlužovací, ale neodepínací (to je bez karabinek), uzavřeme pouze jeden konec.
•    Pruh si celý prošpendlíme a prošijeme kolem dokola asi 2 až 3 mm od kraje.

•    Na uzavřený konec navlékneme průvlečnou sponu, konec vytáhneme asi 3 cm a důkladně přišijeme několika řadami stehů tam a zpátky.
•    U popruhu bez karabinek navlékneme na volný konec popruhu poutko s polokroužkem a volný konec protáhneme sponou.

•    U popruhu odepínacího navlékneme na volný konec popruhu karabinku a konec protáhneme sponou.
•    Na protažený konec navlékneme druhou karabinku (obě budou na popruhu směřovat na stejnou stranu) a konec přišijeme stejně jako sponu.

•    Na zadním vnitřním dílu vypracujeme nejprve velkou zipovou kapsu. Zip si upravíme na potřebnou délku našitím odstřižků látky o velikosti asi 3 x 5 cm.
•    První odstřižek položíme lícem na líc na konec, odkud se zip otevírá, odstřižek bude směřovat dovnitř zipu. Přišijeme ho přes konec zipu, přetočíme na líc a ještě z líce přešijeme.
•    Stejně našijeme i druhý odstřižek na druhý konec zipu tak, aby délka zipu s našitými odstřižky byla stejná jako šířka dílu tam, kde budeme zip všívat. Zároveň si tím upravíme délku zipu, za švem případnou přebytečnou část zipu odstřihneme.
•    Nasadíme zipovou patku.
•    Upravený zip položíme lícem na líc na horní okraj spodní části rozstřiženého zadního vnitřního dílu a přišijeme.


•    Přiložíme okraj podšívky kapsy a práci obrátíme tak, abychom viděli na předchozí šev.
•    Dalším švem v místě předchozího přišijeme.
•    Obrátíme na líc, sežehlíme a z líce prošijeme asi 3 mm od zipu.

•    Na druhý okraj zipu našijeme spodní okraj druhé (horní) části rozstřiženého dílu, převrátíme na líc a sežehlíme.
•    Vezmeme volný spodní okraj kapsové podšívky a podhrneme ho tak, že bude asi 3 cm nad zipem, a našpendlíme si ho.
•    Vyměníme zipovou patku za běžnou a jedním švem z lícové strany sešijeme a přišijeme boční strany a vrchní stranu kapsy jak je patrné z obrázku.

•    Sestavíme si vnitřní část kabelky tím, že si mezi přední a zadní díl všijeme díl střední.
•    Nejprve našpendlíme střední pruh na zadní díl s kapsou. Začneme špendlit od středu a pokračujeme přes obloučky v rozích nahoru.
•    Podle značek (malých zástřihů) si zkontrolujeme, zda střední díl napínáme na obou stranách stejně. Nezapomeneme také na to, že stejná délka musí být v místě švu!!! Proto se nám bude zdát okraj látky v místě obloučků nabraný a okraj středního dílu jakoby utažený. Na obou koncích středního dílu nám budou kousky látky přebývat, protože jsme neměli pruh ustřižený přesně, musí nám ale na obou stranách přebývat stejný kousek.
•    Sešijeme 1 cm od kraje všechny tři strany a odstřihneme přebytečné kousky středního dílu.
•    V místě obloučků přebytečnou látku za švy nastříháme.
•    Látku za švy sežehlíme přes středový pruh a z líce prošijeme, díl se nám tím zpevní.

•    Stejně si našijeme na volný okraj středového dílu i přední díl vnitřní části kabelky. Dole uprostřed si ponecháme dostatečně velký nesešitý otvor na konečné obrácení kabelky na líc.

•    Na vnější díl klopy si nejprve našijeme na líc paspulku. Okraje paspulky se budou krýt s okrajem vnějšího dílu. Šev musíme vést přesně ve švu, kterým jsme zašívali do paspulky provázek. Dbáme, abychom měli paspulku všude stejně napnutou. Měla by být stejně napnutá jako díl klopy, při větším napnutí se nám bude klopa v kraji ohýbat, při menším se bude její okraj vlnit. Pozor dáme v obloučcích, stejné napětí musí být v místě švu, ne na okraji.
•    Paspulku našijeme na tři strany, vrchní okraj zůstane bez paspulky.
•    Na vnější díl s našitou paspulkou přiložíme lícem na líc vnitřní díl.
•    Práci obrátíme, abychom viděli na předchozí šev, urovnáme okraje a sešpendlíme.
•    Sešijeme, šev vedeme přesně v místě předchozího švu.
•    V obloučcích nastřihneme látku za švem, u silnější látky můžeme vystříhat malé klínky, aby nám tam látka po obrácení nepřebývala a nepřekážela.
•    Klopu obrátíme na líc, pečlivě vymačkáme šev a sežehlíme.
•    Prošijeme si z líce horní nesešitý okraj, lépe se nám bude potom pracovat.

•    Na spodním okraji klopy si naměříme střed a připevníme vrchní část aktovkového zámečku. Způsob jejich připevnění bývá různý. U mého stačilo vrchní část nasadit a zamáčknout. U některých je nutné zatlouci nýtky, u jiných jsou šroubečky. Vždy musíme dbát, aby bylo připevnění pevné a abychom při připevňování zámeček nepoškodili. Pokud například budeme muset na zamáčknutí použít kladívko, potom jen přes nějakou pevnou hladkou destičku dostatečně obalenou látkou, aby se připevňovaná část nedeformovala a nepoškrábala.

•    Vnější část kabelky budeme sestavovat podobně jako vnitřní část. Nejdříve si ale našpendlíme a přišijeme střední pruh na přední díl, protože se nám bude lépe šít – nějaká chybička se nám může stát spíš na druhém přišívaném dílu a pokud to bude zadní, nebude to tak vidět.
•    Zbytky za švem nesežehlíme na jednu stranu, ale rozžehlíme je a z líce prošijeme (a tím je i přišijeme) kolem švu z obou stran, jak je patrné z obrázku.

•    Na zadní díl si položíme klopu, vnější strana klopy bude na líci dílu, okraje budou ležet na sobě. Sešpendlíme a přišijeme asi  ¾ cm od kraje.
•    Na vrchní okraje středního dílu si urovnáme připravená poutka s polokroužky a také přišijeme.
•    Pokud máme popruh bez karabinek, našijeme na vrchní okraj středního dílu přímo připravený popruh – na jednu stranu konec popruhu a na druhou stranu na popruh navlečené poutko s polokroužkem či vsuvkou. Před přišitím si důkladně zkontrolujeme, zda nemáme popruh překroucený nebo obrácený.


•    Nyní si musíme připevnit druhou část zámečku. Je dobré si vnější část kabelky něčím aspoň trochu vyplnit, aby získala přibližně správný tvar, na kterém se nám bude lépe rozměřovat správné umístění spodní části zámečku. Postačí nám k tomu nějaká krabice nebo můžeme použít i zmačkaný papír.
•    Spodní část zámečku i s nasazeným zajišťovacím plíškem připneme na už upevněnou vrchní část na klopě. Klopu přehneme do správné polohy, dbáme na to, aby nebyl nahrnutý vrchní okraj kabelky (měl by tam být otvor široký přibližně 4 cm, což je šířka poutek nebo popruhu), počítáme i s tím, že okraj budeme ještě zahýbat 1 cm dovnitř. Přeměřením si zkontrolujeme, zda i spodní část leží správně na prostředku.
•    Označíme si správnou polohu zajišťovacího plíšku – pokud to půjde, můžeme ho obkreslit křídou, pokud ne, označíme si jeho polohu alespoň špendlíky.
•    Spodní část zámečku odepneme, plíšek sundáme a na vyznačené místo si položíme zpátky plíšek. Podle něho si nakreslíme místa, kde musíme prostřihnout či proříznout dírky na nasazení zámečku. Zámečky mají různě rozmístěné nožičky, které po nasazení ohneme. Každý proto musí pracovat podle toho, jak jsou nožičky na jeho zámečku umístěné.
•    Prořízneme či prostřihneme naznačené otvory (raději menší, v látce se roztáhnou), z vrchu nasadíme část zámečku, ze spodu krycí plíšek a pečlivě ohneme nožičky.

•    Konečně sestavíme kabelku dohromady. Vnější část nám zůstala otočená na líc, vnitřní část máme otočenou naruby.
•    Vnější část vsuneme do vnitřní – lícové strany budou u sebe, zipová kapsa bude u klopy, tedy po dokončení kabelky uvnitř vzadu. Zasuneme i klopu a poutka (či popruh, pokud máme popruh neodepínací).
•    Okraje pečlivě srovnáme na sebe a sešpendlíme.
•    Prošijeme 1 cm od kraje kolem dokola.

•    Otvorem, který jsme si ponechaly dole na vnitřní části, otočíme celou kabelku na líc a zkontrolujeme, zda máme vše správně ušité.
•    Z líce zašijeme otvor. Můžeme neznatelným stehem ručně nebo úplně v kraji na stroji.
•    Vnitřní část vsuneme do vnější části a pečlivě urovnáme.
•    Horní okraj kabelky prošijeme kolem dokola 1 cm od kraje.
•    Kabelku máme hotovou, zbývá nám pouze připnout popruh.

Pokud si k ní ušijete odepínací popruh, budete mít kabelku docela variabilní – popruh sundáte a můžete ji nosit pod paží nebo si uvážete na poutka zajímavý šátek. Uvázat ho můžete nakrátko pro nošení v ruce nebo delší pro nošení přes rameno. Dlouhý popruh vám umožní i pohodlné nošení kabelky přes hruď.

Autorkou tohoto pečlivého návodu je paní Taťána Žejdlová, která s koralky.stoklasa.cz již v minulosti úspěšně spolupracovala, proto jsme se na ni rádi opět obrátili.

Přejeme Vám, aby se kabelka podle tohoto návodu povedla!

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena