e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Dřevěné korálky nelakované Ø10 mm
Dřevěné korálky se díky většímu průvleku výborně navlékají na šňůrky, provázky apod. Lze je použít v kombinaci i s jinými tvořivými technikami např. v kombinaci s pedigem, hodí se na výrobu lapačů snů, na výrobu postaviček a zvířátek apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Rozhovor s Lucií Zmijovou - Lucank

S velkým potěšením vám představujeme autorku dech beroucích šitých šperků z korálků, Lucii Zmijovou. Její tvorbu jste mohli zahlédnout pod značkou Lucank – korálkový mikrokosmos. V LucčinýchLucie Zmijová - Lucank špercích najdete spoustu hravosti, barevnosti, fantazie a přírody.

Lucka má za sebou účast v řadě soutěží. Její fascinující náhrdelník Rok draka vyhrál první cenu na Rokajlfestu v kategorii Preciosa. S náhrdelníkem Magická Praha se zúčastnila celosvětové soutěže Battle Of The Beadsmith 2013. V současnosti je členkou marketingového týmu Stoklasa. Své bohaté zkušenosti a kreativitu tak využívá při popisu produktů, psaní článků a tvorbě inspirací.

Pokud byste se o Lucce a jejím tvoření rádi dozvěděli více, zajímá vás, s kterým šperkem strávila nejvíce času nebo zda se výrobou originální bižuterie lze uživit, neváhejte a čtěte dále...

 

Z tvé dílny „Lucank“ vzešla spousta nádherných šitých šperků. Pamatuješ si první impuls, který tě přivedl k tvoření?
Tvoření jako takové mám vrozené odjakživa. Už od dítěte jsem neustále něco vymýšlela a vyráběla. Babička mě naučila háčkovat, plést, vyšívat, maminka mě seznámila s šicím strojem. Takže všechny mé panenky měly háčkované šaty (naštěstí jsem měla jen malé panenky :-)). V první třídě jsem začala chodit do Lidové školy umění, kde jsem potkala skvělou paní učitelku Marcelu Mrázkovou. No a ta už mě nasměrovala k hračkám na střední škole. A tam o vyrábění z jakéhokoliv materiálu nouze nebyla.

Chameleon - Lucank

 

Když jsi vystudovala střední školu v oboru „Hračka“, vyrábíš hračky svým dětem?
No, kdysi jsem nějaké ušila, ale po pravdě – děti si s nimi moc nehrály. I ty dřevěné, které jsem měla ještě schované ze školy, byly spíš jen na okrasu. Nějak děti neupoutaly. Tak mě to přešlo.

Kdy ses našla právě v šitých špercích?
Šité šperky jsem objevila na mateřské dovolené a fakt mě nadchly. Skleněné korálky všeho druhu mě stále fascinují. Dají se donekonečna kombinovat, tvarově i barevně. Je to studium na dlouhé roky. Pořád si mohu zvyšovat hranici a zkoušet a zkoušet, co všechno jde.

 

Na který svůj šperk jsi nejvíce hrdá? A s kterým jsi strávila nejvíce času?

Každý je jiný, u těch větších je člověk hrdý asi na všechny, protože mu daly zabrat a vždycky znamenaly určitý posun. Ale nejradši mám Draka, toho si snad nechám Rok draka - Lucankpro sebe navždy. Je takový mystický, navíc, kontroverzní skleněné oko ho prostě činí jedinečným. Nejvíc času jsem strávila nad soutěžním kouskem do celosvětové soutěže. To byla velká motivace. Magická Praha vznikala minimálně 18 hodin. V jisté fázi práce to člověk přestává počítat. Průběžně jsem na něm pracovala 2 měsíce.

 

Které tvořivé techniky máš nejraději?

Nejraději mám ty rokajlové šperky. Šperky z fima jsou taky skvělá zábava. S dětmi se momentálně bavíme scrapbookingem – tisknu jim fotky a ony obstarávají zbytek. Je to skvělá podívaná, jejich kombinace jsou nesmírně zábavné a naprosto neočekávané. Občas něco uháčkuju nebo upletu.


Existuje nějaká kreativní činnost, která ti vůbec nejde?
Absolutně mi nejde lepení nebo origami. Obdivuji všechny modeláře. Já mám všechno olepené a většinou to ještě upadne, no děs.

 

Tvořila jsi někdy podle návodů nebo sis vždy vymýšlela svá vlastní témata a postupy?

Magická Praha - Lucank

Ze začátku určitě podle návodu, ale ty velice rychle nestačily. Jakmile jsem pochopila pár technik, už to jelo samo. To se jen chce nebát, že se něco pokazí. Když se to pokazí, tak se to něčím nastaví nebo zakamufluje a je to – originál je na světě.


V dnešní době roste poptávka po ručně vyrobených špercích i módních doplňcích. Dá se podle tvých zkušeností jejich výrobou uživit?
Dá. Znám pár lidí, kteří se takto živí. Ale připadá mi, že nikdo z nich nevypadá moc šťastně. V podstatě je to každý měsíc boj o přežití. Jednak musíte neustále vymýšlet novinky, jít zákazníkům na ruku a stále se přizpůsobovat. Myslím, že samotné uspokojení z tvoření jako takového jde stranou. Z dříve naplňujícího koníčku se stane denní pásová výroba. Ale někdo miluje svobodu, kterou mu to přináší. Tvoří si, kdy chce. Určitě se najdou i spokojení jedinci. Každopádně já se šitým šperkem neuživím, mám to vyzkoušené.


Jak jsi na tom s tvořením v současnosti? Najdeš si v kolotoči práce – děti – domácnost ještě dost času na výrobu originálních šperků?
Momentálně mám úplně klidové období, myslím, že jehlu jsem držela naposledy v ruce v létě na dovolené. Je to zapříčiněno částečně tím, že v práci mám korálky v ruce každý den. Úplně jinak, než by člověk očekával. Ale zcela mě to naplňuje a uspokojuje, korálky už doma vidět nemusím. Možná mi skončila osmiletka a je na čase začít dělat něco jiného, třeba hrát na klavír.


Přesto se účastníš jako jedna z korálkářek projektu „Společnýma rukama“. Můžeš nám tento zajímavý projekt přiblížit? Jak ses k němu dostala?
Jsme partička 31 holek, které se znají většinou přes internet. Spojil nás společný koníček, všechny tvoříme šité šperky. Minulý rok někdo dostal nápad, že našijeme spoustu kytiček převážně bílé barvy a Had - Luckasešijeme velký svatební náhrdelník. Ten vydražíme a peníze pošleme na dobročinné účely. Netušily jsme, kolik má takový projekt úskalí. Už jen domluva po internetu tolika žen byla značně náročná. Jistě si to dovedete živě představit. Každá si šperk představovala jinak. Nakonec vznikly šaty. Byly vydraženy 21. 5. 2015 na módní přehlídce na zámku Berchtold, a to ve prospěch nadace Pink Bubble. Kdyby se jen šilo, bylo by to fajn, ale ta okolní neviditelná práce byla pro spoustu holek náročná, patří jim veliký dík. Před Vánocemi jsme dražily šperky, které jsme věnovaly do internetové aukce. Výtěžek jsme věnovaly paní Petře, která to nemá v životě jednoduché. Momentálně vymýšlíme další projekt.


Nakonec jedna otázka „na tělo“. Kdyby ses měla popsat 5 slovy, které by to byly?
Optimistka, neskutečná bordelářka, detailistka (ale jen v některých věcech), s hlavou v oblacích a nenapravitelná a nezodpovědná naivka. Uf, to bylo těžké.


Luci, moc děkujeme za zajímavý a inspirující rozhovor :-)

Marťan - LucankStaré časy - Lucank

Šitý šperk - LucankDračí oko - Lucank

Více informací o Lucce a její tvorbě najdete na jejich stránkách.
Pro web koralky.stoklasa.cz připravila Lucie Zmijová v roce 2014 oblíbené návody na gumičkování.

 

Vložit příspěvek

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena