e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Bavlněné vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlněné vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motivem zeleniny je odolné, snadno se udržuje. Díky vaflové struktuře má vysokou savost. Hodí se na šití utěrek, ručníků, ubrusů, běhounů i prostírání. Má design s nekonečným vzorem.
Více...

Pletací příze Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletací příze Lada Luxus 100 g
Pletací příze Lada Luxus je příjemná na dotek, neškrábe. Využijete ji na pletení či háčkování svetříků, vest, čepic, rukavic, šálů apod. Velikost jehlic: 4 - 4,5
Více...

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosazný zip šíře 6 mm délka 65 cm
Zip s mosaznými zoubky využijete na kabáty, bundy i mikiny. Barva zoubků a jezdce je zlatá.
Více...

Knoflík květ s glitry velikost 20" (28.02.2023)

Knoflík květ s glitry velikost 20"
Knoflíky s květem zdobí efektní třpytivé glitry. Ty jsou v knoflíku zafixované, takže nehrozí, že opadají. Knoflíky využijete nejen na oděvy, ale také jimi můžete zkrášlit doplňky jako jsou tašky, čepice, rukavice apod. Jsou vhodné také jako ozdoba k nalepení na foto rámečky, alba, deníky, přáníčka nebo pozvánky.
Více...

Bavlněná vaflovina (21.02.2023)

Bavlněná vaflovina
Bavlněná vaflovina vyniká snadnou údržbou a velkou odolností. Díky své vaflové struktuře má vysokou savost. Je vhodná na šití ručníků, osušek, županů, přehozů, dek, zavinovaček a hnízd pro děti i volnočasových oděvů.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Senzační návod na přehýbací kabelku

Přinášíme vám dnes návod, který potěší obzvláště milovníky šití a práce s látkami a galanterním zbožím. Praktickou i slušivou plátěnou přehýbací kabelku oceníte v letních dnech nejen při výletech. Díky našemu podrobnému a přitom jednoduchému návodu to zvládnou i začátečníci.


Připravila jsem pro vás podrobný návod na šikovnou menší kabelku, která je variabilní. Můžete ji nosit přes rameno, křížem přes hruď nebo bez popruhu v ruce. Posuvné zapínání vám umožní zvolit i trochu jiný vzhled kabelky tím, že pásek víc stáhnete a přední strana se uprostřed pěkně nahrne. Protože je pásek dostatečně dlouhý, můžete kabelku zapnout, i když ji naplníte o trochu víc než k přehybu. Na vnější stranu kabelky jsem si vybrala pěkné přírodní materiály – silnou hrubou bavlnu s kytičkami a proužkované lněné plátno, vnitřní část je ze směsového jednobarevného materiálu. Vy si samozřejmě můžete zvolit materiál, který se vám líbí. Možností je spousta – bavlněné materiály, vlněné, směsové, koženka, textilní imitace broušené kůže. Můžete kombinovat dva různé materiály, vzorovaný a jednobarevný nebo ušít celou vnější část kabelky z jednoho materiálu.
Ušití kabelky není nijak složité, zvládne to i začátečník. Ačkoliv vypadá kabelka rovná, nemůžeme ji ušít jen z obdélníku, protože z něho by dole vypadala užší než nahoře. Musíme si proto připravit střih. Je ale velice snadný a budeme ho mít hotový za chviličku.

Střih:


Připravíme si obdélník papíru o šířce 30 cm a výšce 34 cm.
Přehnutím papíru si nalezneme polovinu. Na přehybu si vyznačíme z obou stran od kraje 2 cm. Dva centimetry si vyznačíme i u krajů na vrchní hraně. Vyznačené body na obou stranách spojíme – tím se nám zúží vrchní polovina o dvakrát dva centimetry. Body vyznačené na polovině papíru spojíme přímkou se spodními rohy. Vyznačenou část na obou stranách odstřihneme a máme hotový základní tvar.
Na spodních rozích si vyznačíme záševky – na dně i boku si odměříme 3 cm od rohu.
Délku a směr záševku nemusíme na střihu značit (to uděláme až při šití), ale pokud chcete mít střih kompletní, postupujte takto: papír v rohu přehněte úhlopříčně na polovinu, odměřte na boku a u dna 3 cm a 7 cm na úhlopříčce vzniklé přehybem. Body spojte.
Označíme si i místo, kam našijeme poutka na uchycení popruhu. Na bocích odměříme 11 cm od vrchní hrany papíru.
Doporučuji vyznačit si i střed dna a vrchní hrany.
Na vnitřní část kabelky bude střih stejný.
Připravíme si ještě střih na přední vnější stranu, kde je všitá zipová kapsa - právě připravený střih si obkreslíme ještě jednou a rozstřihneme ho na polovinu (na horní a spodní část).
Ostatní části kabelky jsou jen obdélníky, střih na ně připravovat nemusíme, rozměry si nakreslíme přímo na látku.
Střih na kabelku je opravdu jednoduchý, takže si ho jistě dokážete sestavit i v jiných rozměrech, pokud to budete potřebovat.

Jaký materiál budeme potřebovat:

- květovaná látka - 41 cm šíře 120 cm

- pruhovaná látka - 26 cm x 120 cm

- vnitřní látka - 36 cm x 120 cm

- výztuž (přižehlovací či nepřižehlovací) - 37 cm x 64 cm - v nabídce e-shopu je k dispozici přižehlovací výztuž

- pruh přižehlovacího vlizelínu (např. Novopast) na popruh a poutka 5 cm x 140 cm

- zip dlouhý alespoň 25 cm

- 2 karabinky

- 6 polokroužků o vnitřním průměru 25 mm

- nitě vhodné barvy

Vy si potřebu materiálu upravíte podle svých požadavků. Jiná bude, pokud budete kombinovat jinak materiály nebo budete chtít třeba jinak široký či dlouhý popruh.
Na výztuž kabelky jsem použila výztuž silnější, nepřižehlovací. Sílu si zvolte podle síly materiálu (např. při použití silnější koženky možná ani nebude potřeba). Můžete zvolit přižehlovací nebo nepřižehlovací. Každá má své výhody i nevýhody. Přižehlovací přižehlíte k látce a dál budete pracovat tak snadno, jako s látkou bez výztuže. Musíte ale počítat s tím, že se látka může (hlavně v místě přehýbání kabelky) časem varhánkovatět a kabelka tím určitě trochu utrpí na vzhledu. S nepřižehlovací je trochu víc práce, ale žádné varhánkovatění nehrozí a při použití vhodného materiálu můžete kabelku běžně prát i v pračce. Já používám raději výztuž nepřižehlovací – nastříhané díly položím na nastříhané výztuže, společně vyžehlím a kolem dokola společně oentluji (na běžném šicím stroji obšiji klikatým stehem). Dál šiji stejně jako bez výztuže nebo s výztuží přižehlenou.

Stříháme


Nejprve si ustřihneme látku na dvoubarevný popruh – na obou vnějších látkách si přes celou jejich šířku naměříme pruh široký 5 cm a ustřihneme. Pokud máme karabinky a polokroužky jiného rozměru a budeme šít popruh širší či užší, přizpůsobíme tomu šířku pruhů. Šířka pruhů bude vždy dvojnásobná než konečná šířka popruhu. Použité karabinky a polokroužky musí mít vnitřní průměr stejný, jako bude šířka popruhu. Pokud budete chtít popruh široký 3 cm, musí mít karabinky a polokroužky vnitřní průměr také 3 cm a šířka každého pruhu bude 6 cm, pro popruh široký 4 cm potřebujete karabinky a polokroužky s vnitřním průměrem 4 cm a šířka pruhů bude 8 cm.
Podle střihu ustřihneme díly na vnější část kabelky. Díl přišpendlíme na látku a stříháme s přídavkem na švy 1 cm kolem dokola, pouze tam, kde budeme našívat zip (to je tam, kde je základní střih přestřižený), přidáme na šev pouze půl centimetru.
Střihy ponecháme přišpendlené k látce, všechny díly (= právě vystřižené díly s přišpendleným střihem) postupně pokládáme na výztuž a přesně obstřihneme.
Celý hlavní (zadní díl) položíme i s ustřiženou výztuží na přeloženou látku na vnitřní část kabelky a také obstřihneme.
Nyní si podle přišpendlených střihů označíme na všech dílech pomocné značky. Protože nám vše zůstalo pěkně na sobě, budeme mít značky na všech částech stejné. Značky můžeme udělat třeba mizícím fixem nebo i jen špendlíkem, ale nejsnazší a nejrychlejší je udělat si značku maličkým nástřihem (asi ½ cm) na okraji látky. Na velkém dílu (= zadní vnější část kabelky i s výztuží a obě vnitřní části kabelky) si označíme střed na vrchní hraně a na dně, vzdálenost záševku od spodního rohu na boku a na dně a značku na umístění poutka na bocích. Na spodním dílu vnější přední části si označíme střed nahoře a dole a body pro záševky v rozích a na horním dílu vnější přední části střed nahoře a dole a na bocích body pro umístění poutek na popruh. Teprve nyní si odšpendlíme střih.
Na zbytcích vnějších látek si odměříme a ustřihneme kratší a delší pruhy na dvoubarevné pásky na zapínání – z každé látky pruh 5 cm x 31 cm a 5 cm x 25 cm. Z proužkované látky si ustřihneme ještě dvakrát 5 cm x 7 cm na poutka a z kytičkované dvakrát 4 cm x 4 cm na ukončení zipu.
Z látky na vnitřní část si naměříme a ustřihneme 31 cm x 31 cm na vnitřek přední zipové kapsy a 22 cm x 32 cm na vnitřní kapsičku.
Z vlizelínu:
Na zpevnění popruhu naměříme a ustřihneme pruh 5 cm x 120 cm, na zpevnění poutek dvakrát 7 cm x 5 cm. Pokud požijeme slabší látku na vnější část kabelky, ustřihneme si raději ještě proužek vlizelínu na zpevnění kratšího pásku, kterým budeme kabelku uzavírat.

Postup šití:

Všechny díly vyžehlíme, přižehlíme nebo přientlujeme výztuže (na popruh a poutka jen na jeden pruh). Dílky na poutka sežehlíme tak, že delší strany přehneme do rubu tak, aby se vzájemně dotýkaly – budeme mít připravený proužek 7 cm x 2,5 cm.
Nejprve ušijeme popruh a pásky na zapínání:

Pruhy srovnáme lícem na líc a po celé délce prošijeme asi 1 cm od kraje.


Šev rozžehlíme. Okraje přehneme do rubu tak, aby se dotýkaly okrajů za švem.
Pruhy přehneme na polovinu rubem k sobě. Vzniknou nám pruhy, které budou mít každou stranu z jiné látky.


U dlouhého pruhu ukončíme oba konce, u kratších pruhů pouze jeden: konec pruhu obrátíme do rubu a v kraji sešijeme. Odstřihneme přebytečnou látku v rozích, obrátíme na líc a šev pěkně urovnáme.
Celý pruh si prošpendlíme a prošijeme kolem dokola asi 2 – 3 mm od kraje. Stejně ušijeme i pásky na zapínání kabelky.


Dokončíme dlouhý popruh s karabinkami. Vyberte si karabinky dle svého vkusu z naší široké nabídky. Na jeden konec navlékneme dva polokroužky, konec zahneme asi 3 cm a několikrát prošijeme.
Na volný konec navlékneme karabinku tak, aby směřovala stejně jako polokroužky.


Volný konec protáhneme nejprve oběma polokroužky a ještě zpátky prvním polokroužkem.
Na konec navlékneme druhou karabinku (bude směřovat stejně jako první) a konec pruhu přišijeme asi 3 cm za karabinkou.

Na delší pásek na zapínání nejprve přišijeme na uzavřený konec dva polokroužky (stejně jako na popruh).
Pásek si našpendlíme na střed zadního dílu a přišijeme. Způsob přišití je patrný z obrázku.

Podle obrázku přišijeme i kratší pásek na zapínání ke dnu spodní části předního vnějšího dílu.

Ušijeme zipovou kapsu:


Nejprve si připravíme zip, nejlépe zip nedělitelný, skrytý o délce 25 cm. Na konec zipu (tam, kde je při uzavření jezdec) položíme jeden dílek lícem na líc zipu (pokud nám to délka zipu dovolí, položíme dílek až za velké zoubky, zip bude hezčí). Přišijeme asi ½ cm od kraje. Dílek převrátíme a z líce prošijeme ještě jednou.
Podle spodní části předního dílu si naměříme délku zipu a přišijeme stejně druhý dílek. Zároveň si tak upravíme délku zipu. Přebytečný zip za přišitím odstřihneme.

Připravený zip položíme lícem na líc na spodní část předního dílu a zipovou patkou přišijeme.
Na právě přišitý zip položíme čtverec látky na vnitřek kapsy lícem k zipu a tak, aby nám látka na obou stranách přečnívala stejně.
Práci otočíme, aby byl vidět předchozí šev. Přišijeme – šijeme v místě předchozího švu.
Obrátíme na líc, sežehlíme a asi 3 mm od zipu prošijeme. Na okrajích odstřižením zarovnáme vnitřní látku.

Na druhý okraj zipu našijeme horní část dílu (stejně jako spodní část).
Obrátíme na líc a sežehlíme.
Vnitřní část kapsy přehneme a podložíme tak, aby její okraj byl asi 1 -2 cm nad textilním okrajem zipu. Z líce dvakrát prošijeme.
Odstřihneme zbytky vnitřní látky na okrajích. Kapsu na bocích v kraji přišijeme.
Zkontrolujeme, zda máme přední díl kabelky stejně dlouhý jako zadní. Pokud ne, upravíme a nezapomeneme upravit i značky pro umístění poutek.

Ušijeme poutka:

Na sežehlený pásek navlékneme polokroužek, přehneme rubem na sebe. Kraje přeloženého pásku a těsně pod polokroužkem prošijeme.

Poutka přišijeme k dílu: Položíme je tak, že jejich vrchní hrana bude zároveň s vyznačenou značkou na umístění poutka. Poutko umístíme co nejvíce do kraje – za polokroužkem necháme jen takovou jeho část, aby tam projela patka šicího stroje.


Ušijeme ozdobné a tvarující záševky na všech čtyřech spodních rozích vnější části kabelky:
Roh přeložíme rubem navrch úhlopříčně na polovinu, značky pro záševek budou po složení na sobě. Na přehybu si vyznačíme 7 – 8 cm a záševek sešijeme.
Odstřihneme přebytečnou látku a šev důkladně rozžehlíme.
Z líce ozdobně prošijeme podle obrázku. Dbáme, aby se nám zároveň přišila i rozžehlená látka za švem, záševek se tím zpevní.
Stejně ušijeme i další tři záševky.

Sešijeme přední a zadní vnější díl kabelky:


Položíme je na sebe rubem nahoru, lícem k sobě. Důkladně urovnáme (budeme mít přesně na sobě záševky, středy dílů i značky pro umístění poutek), našpendlíme a jeden centimetr od kraje sešijeme. Nesešitý nám zůstane jen vrchní okraj. Šev pečlivě rozžehlíme.

Ušijeme vnitřní část kabelky:

Nejprve si ušijeme kapsu: Látku přeložíme na polovinu lícem na sebe a volné strany sešijeme. Na jedné kratší straně si necháme otvor na obrácení. Odstřihneme přebytečnou látku v rozích.
Obrátíme na líc, pečlivě vytlačíme šev, sežehlíme a prošijeme dvakrát vrchní okraj.

Kapsu si našpendlíme na jeden vnitřní díl a přišijeme tak, jak je patrné z obrázku. Kapsu umístíme asi 2 cm pod vyznačené značky na umístění poutek. Na začátku a konci šití podstrčíme pod díl v místě švu odstřižek látky pro zpevnění, aby se nám kapsa později v namáhaném místě nevytrhávala.

Na všech čtyřech rozích ušijeme záševky. Rohy přeložíme a sešijeme stejně jako na vnější části kabelky. Přebytečnou látku neodstřihneme, ale zažehlíme do stran – na jednom dílu ke dnu, na druhém k bokům, aby se nám po sešití vnitřní části síla látek rozložila a nebylo na sobě příliš mnoho vrstev. Přebytky v kraji přišijeme nebo přišpendlíme a přebytečné růžky odstřihneme.

Sešijeme vnitřní část kabelky. Postupujeme stejně jako u vnější části, ale dole si ponecháme nesešitý dostatečně velký otvor na obrácení.

Sestavíme kabelku:


Vnější část kabelky obrátíme na líc, vnitřní ponecháme obrácenou naruby. Vnější část vsuneme do vnitřní (na jedné straně bude přední kapsa, na druhé straně vnitřní kapsička), pečlivě urovnáme okraje a sešpendlíme. Dbáme, aby přebytky za švy zůstaly rozložené. Sešijeme 1 cm od kraje.

Otvorem ve vnitřní části vytáhneme vnější část a celou kabelku obrátíme na líc. Urovnáme otvor ve vnitřní části a z líce kousíček od kraje zašijeme.

Vnitřní část vsuneme do vnější části. Vrchní okraj pečlivě urovnáme, sežehlíme a prošijeme kolem dokola 1 cm od kraje.
Vnitřní část znovu pečlivě urovnáme tak, aby byly boční švy na sobě, sešpendlíme a prošijeme ještě společně vnitřní a vnější část kabelky na bocích od vrchního okraje na konec poutek. Šev vedeme těsně u bočního švu nebo v něm. Vnitřní část se nám tak nebude při manipulaci s kabelkou vytahovat, ale zůstane nám volná spodní vnitřní část pro případ, že budeme chtít vyklepat z vnitřku třeba drobečky.

Kabelku ještě jednou celou přežehlíme, připneme karabinky popruhu na poutka a máme hotovo.

Autorkou tohoto pečlivého návodu je paní Taťána Žejdlová, která s koralky.stoklasa.cz již v minulosti úspěšně spolupracovala, proto jsme se na ni rádi opět obrátili.

Na tvorbu paní Žejdlové se můžete podívat na jejím profilu na fleru lajka.art nebo rovnou na jejím prodejních webových stránkách: http://www.kalajka.com/.

Přejeme příjemné pokoukání a především, aby se Vám kabelka podle tohoto návodu povedla!

 

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všechna práva vyhrazena