e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Bavlněná plenkovina / mušelín duha (25.05.2022)

Bavlněná plenkovina / mušelín duha
Bavlněnou plenkovinu s potiskem duhy využijete na šití plenek, baldachýnů, bryndáčků apod. Látka je vzdušná a příjemná na dotek.
Více...

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Šperky a minerály I.

Měkké kameny

Kamení bylo, je a bude všude kolem nás. Stejně jako my i šutráky mají svůj život. Vznikají za podmínek, které si dokážou představit jen teoretikové v oboru, existují navzdory erozi, omílání, transportu a odolávají vodě, oxidaci a nárazům na první pohled snadno, protože oproti podmínkám jejich vzniku jde o slabý odvar oněch pekelných procesů.

 

Přesto i jejich doba existence je vymezena a i ony se pomalu a jistě mění v kamínky menší, ohlazenější, krystaly ztrácí typický tvar, aby posléze naplnily ono známé: Prach jsi a v prach se obrátíš.

 

Odkud pramení touha po nich?

Nicméně lidé se jimi obklopovali odjakživa, kameny jim pomáhaly přežít a díky kusu šutru přivázanému na klacku jsme získali převahu nad zubatými drápatci. Možná z vděčnosti, díky jejich vzhledu, odolnosti či kdoví proč se jimi lidé začali zdobit. Vždyť právě odolnost, barva, lesk, průhlednost a jiskra na obtížně nalezeném valounku byla devizou zajišťující pocit určité výlučnosti a posléze i příznakem zařazení do nečetné skupiny těch, kteří vědí kde najít.

 

A pak přirozeně přišla závist. On má, já chci taky. A lepší..., větší, barevnější, jiskřivější. A s kameny se začalo obchodovat. Kameny začali lidé vlastnit, dědily se, ukládaly na horší časy, ukazovaly na odiv v klenotech a používaly jako spolehlivé, přestože poněkud nepraktické platidlo.

 

32c1-02

 

 

Kde je vzít?

Protože nás doprovázejí tak hrozitánsky dlouho, některé zná naprosto každý. Kdokoli zbystří při slově tyrkys, perla, rubín, safír a hlavně diamant, neb kdo diamanty má, je bohat... Diamanty si ani dnes kdokoli pořídit nemůže, většinu ostatních nádherných i prostších minerálů nebo šperků s nimi ale ano.

 

Především díky globalizovanému obchodu je nabídka tak bohatá, že se jimi lze probírat ve stáncích, v kamenných obchodech, na burzách i prostřednictvím internetu. A troufám si tvrdit, že díky určitému převisu nabídky lze dokonce získat drahý kámen, o kterém bylo možné ještě nedávno tak leda číst, koukat obdivně na projekty/p1/souborovy_system a toužit...

 

Vápence a břidlice

Abychom kameny opravdu pochopili, je rozumné trochu se pošťourat v základech, co je ten který kamínek zač, z čeho se to vlastně skládá a jak vlastně vznikl.

 

Navrhuji začít od těch „obyčejných", které nás obklopují natolik samozřejmě, že teprve v ozdůbkách, bižuterii a špercích vynikne vše, co by nás ve vápencích, mramorech či serpentinitech často ani nenapadlo hledat. Při výletu do jeskyní v Koněprusích, v Moravském krasu nebo na skály Barrandienu šlapeme zcela samozřejmě po vápencích a břidlicích, které vznikly díky mrňavým organismům (mořským houbám, dírkovcům, foraminiferám, mechovkám, korálům).

 

A teprve po vyleštění se objeví zbytková struktura zkamenělin, průřezy koralitů, kamenná jádra ulit měkkýšů, neřkuli po rozloupnutí vrstev prvohorní břidlice i celé podivuhodné otisky zkamenělých trilobitů. Při představě, že část tohoto kamení vznikla postupně z usazeného bahna prahorních moří, které prošly horotvornou proměnou, rekrystalizací, druhotnou sedimentací a obohacením vodnými roztoky, je zachovalost fragmentů původních organismů malým zázrakem. A ke všemu velmi častým zázrakem.

 

Například devonské vápence s fragmenty zkamenělin se objevují na trhu i pod názvem picaso stone (ne zcela správně picaso jaspis) a spolu s valounky třetihorního vápence turitella (zkamenělé věžovité ulity) a leštěnými půlkami druhohorních amonitů bývají v nabídce i ve formě tromlovaných, hlazených a leštěných oblázků.

 

32c1-01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mramor

Zpracované mramory mají rozličnou barevnou škálu a dokážou ve větších kusech zaujmout výraznou kresbou. Obkladové desky působí luxusně vždy a proč nezpracovat i odpad, odřezky a menší kusy suroviny? Například výrobky z odrůdy pojmenované příkladně italský onyx. Jsou z velmi kvalitního jemnozrnného, poloprůsvitného mramoru v barvách sněhová bílá, zelená, hnědočervená i černá, včetně vzájemných přechodů. Spolu s tzv. zlatým onyxem (aragonit, jehož zlatohnědé páskování působí díky podélnému průřezu poloprůhlednými svazky klencových krystalů dramaticky,) se objevuje v ozdobách a špercích již dlouho.

 

A další krystalované vápence - mramory - zaujmou zemitými barvami i přírodní kresbou. Jejich názvy jako zříceninový mramor, krajinný mramor, nepřeložitelný Marble canyon spolehlivě podnítí představivost. A vlastní korálek, obvykle leštěná destička, je přitom podobný dalším z návleku i současně jedinečný. A to byly a jsou původně stavební a sochařské materiály.

 

32c1-04

32c1-06

 

Serpentinit

Podobně je tomu i se serpentinitem. Jedná se o snadno zpracovatelný kámen, spíše směsný minerál, vzniklý zvětráváním vyvřelin. Když jsem jej viděl konečně v nabídce obchodů, tak mi ten vyleštěný, zelený šutrák přivolal vzpomínku na poctivě masivní exkluzivní psací soupravu ze zeleného kamene, s kalamáři a odkládacím prostorem, s mosaznými ozdůbkami bratru tak 4 kg netto. A právě tohle byl zpracovaný serpentinit, nazývaný i zelený mramor. Mívá typické černé žilkování kovových usazenin a občas patrné zbytky ostrůvků přeměněných zrn olivínu žlutavého odstínu.

 

Pod názvem hadec, hadí kámen je předkládán jako drahý kámen z Ruska, nicméně jej máme mraky například u Mohelna, Náměště nad Oslavou nebo u Prahy. Občasné přimíšeniny granátu, magnetitu a perleťově lesklých plošek štěpných krystalů pyroxenů z něj činí sběratelsky vděčnou a bižuterně skvěle využitelnou surovinu. Surovinu, která se kdysi zpracovávala např. v brusírně u Hrubšic na již zmíněné psací soupravy, podstavce, těžítka a další ozdobné výrobky.

 

Některé formy serpentinitu, případně jeho čisté složky - serpentinu - se používají coby úspěšná náhrada dražších kamenů, chryzoprasu (např. mastkový serpentin), jadeitu a nefritu (např. serpentin olivový - new jade).

 

32c1-05

32c1-07

 

Nyní minimum faktických dat

Tvrdost minerálů je uváděna dle poměrné Mohsovy stupnice tvrdosti od jedné do deseti, přičemž vzestupný výčet je takový:

mastek

sůl kamenná

kalcit

fluorit

apatit

živec

křemen

topas

korund

diamant

(Poměrné údaje: tvrdost klenotnické slitiny 925 Ag a 14 K Au je do stupně 3, platiny do

st. 4,5 dle Mohse.)

 

Vápence: tvrdost dle Mohse 3,

barva: rozličná,

chemicky: uhličitan vápenatý,

vryp: bílý

Pozn: vápenec je celistvý kalcit bez patrné krystalizace.

 

Mramory: tvdost 3-4,

barva: rozličná,

chemicky: uhličitan vápenatý,

vryp: bílý

Poz: mramor je zrnitá forma tepelně přeměněného, druhotně krystalizovaného vápence.

 

Serpentinit: tvrdost dle Mohse 2-4,vmísené krystaly (magnetit,granát i M=7,5)

barva: černá - šedo až zelená,

chemicky: hydrokřemičitan hořčíku,

vryp: bílý

 

Vryp: jedno z určovacích znamení minerálu, provádí se hranou minerálu do bílého porcelánu bez glazury - lze využít nepolévané strany například misky nebo talířku.

Vložit příspěvek
O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena