e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 563 návodů zdarma

Aktuality

bobulky na drátku (16.01.2019)

bobulky na drátku
Bobulky drží na kovovém drátku, který je obalený floristickou páskou. Na jednom drátku je malý trs složený z pestíků, bobulek a kališního lístku.
Více...

Umělý květ růže (10.01.2019)

Umělý květ růže
Romantický květ růže dokonale doplní vaše květinová aranžmá. Svou jemností však také nevšedně ozdobí čelenky, fascinátory nebo věnečky do vlasů.
Více...

Plastové korálky s velkým průvlekem (14.12.2018)

Plastové korálky s velkým průvlekem
Plastové korálky se hodí k výrobě nevšedních náhrdelníků a náramků. Skvěle s nimi ozdobíte plavky, hodí se k navlečení na šňůrky mikin apod. Díky většímu průvleku je můžete navlékat na větší množství šňůrek, které se mezi sebou mohou svazovat a uzlovat, a vytvářet tak jedinečný celek. Jako návlekový materiál jsou vhodné šperkové šňůrky nebo hadí řetízky.
Více...

Dřevěný štítek srdce, cedulka (07.12.2018)

Dřevěný štítek srdce, cedulka
Štítek využijete mnoha způsoby. Můžete jej použít jako jmenovku při balení dárků nebo při tvoření slavnostní tabule na svatbě, narozeninové oslavě či párty. Bude vašim pomocníkem také u techniky scrapbookingu, kde vám pomůže nazdobit přáníčka, rámečky nebo fotoalba. Dřevěné štítky využijete také jako originální cenovky.
Více...

Vánoční dekorační kuličky (30.11.2018)

Vánoční dekorační kuličky
Dekorační kuličky s glitry využijete převážně k aranžování. Jsou připevněné na drátku, který je ohebný. Použití: Dekorační kuličky můžete naaranžovat na vánoční věnce a vazby. Jsou vhodné i na zapichování do polystyrenových polotovarů.
Více...
Zobrazit i starší aktuality
Odebírat novinky

Šperky a minerály I.

Měkké kameny

Kamení bylo, je a bude všude kolem nás. Stejně jako my i šutráky mají svůj život. Vznikají za podmínek, které si dokážou představit jen teoretikové v oboru, existují navzdory erozi, omílání, transportu a odolávají vodě, oxidaci a nárazům na první pohled snadno, protože oproti podmínkám jejich vzniku jde o slabý odvar oněch pekelných procesů.

 

Přesto i jejich doba existence je vymezena a i ony se pomalu a jistě mění v kamínky menší, ohlazenější, krystaly ztrácí typický tvar, aby posléze naplnily ono známé: Prach jsi a v prach se obrátíš.

 

Odkud pramení touha po nich?

Nicméně lidé se jimi obklopovali odjakživa, kameny jim pomáhaly přežít a díky kusu šutru přivázanému na klacku jsme získali převahu nad zubatými drápatci. Možná z vděčnosti, díky jejich vzhledu, odolnosti či kdoví proč se jimi lidé začali zdobit. Vždyť právě odolnost, barva, lesk, průhlednost a jiskra na obtížně nalezeném valounku byla devizou zajišťující pocit určité výlučnosti a posléze i příznakem zařazení do nečetné skupiny těch, kteří vědí kde najít.

 

A pak přirozeně přišla závist. On má, já chci taky. A lepší..., větší, barevnější, jiskřivější. A s kameny se začalo obchodovat. Kameny začali lidé vlastnit, dědily se, ukládaly na horší časy, ukazovaly na odiv v klenotech a používaly jako spolehlivé, přestože poněkud nepraktické platidlo.

 

32c1-02

 

 

Kde je vzít?

Protože nás doprovázejí tak hrozitánsky dlouho, některé zná naprosto každý. Kdokoli zbystří při slově tyrkys, perla, rubín, safír a hlavně diamant, neb kdo diamanty má, je bohat... Diamanty si ani dnes kdokoli pořídit nemůže, většinu ostatních nádherných i prostších minerálů nebo šperků s nimi ale ano.

 

Především díky globalizovanému obchodu je nabídka tak bohatá, že se jimi lze probírat ve stáncích, v kamenných obchodech, na burzách i prostřednictvím internetu. A troufám si tvrdit, že díky určitému převisu nabídky lze dokonce získat drahý kámen, o kterém bylo možné ještě nedávno tak leda číst, koukat obdivně na projekty/p1/souborovy_system a toužit...

 

Vápence a břidlice

Abychom kameny opravdu pochopili, je rozumné trochu se pošťourat v základech, co je ten který kamínek zač, z čeho se to vlastně skládá a jak vlastně vznikl.

 

Navrhuji začít od těch „obyčejných", které nás obklopují natolik samozřejmě, že teprve v ozdůbkách, bižuterii a špercích vynikne vše, co by nás ve vápencích, mramorech či serpentinitech často ani nenapadlo hledat. Při výletu do jeskyní v Koněprusích, v Moravském krasu nebo na skály Barrandienu šlapeme zcela samozřejmě po vápencích a břidlicích, které vznikly díky mrňavým organismům (mořským houbám, dírkovcům, foraminiferám, mechovkám, korálům).

 

A teprve po vyleštění se objeví zbytková struktura zkamenělin, průřezy koralitů, kamenná jádra ulit měkkýšů, neřkuli po rozloupnutí vrstev prvohorní břidlice i celé podivuhodné otisky zkamenělých trilobitů. Při představě, že část tohoto kamení vznikla postupně z usazeného bahna prahorních moří, které prošly horotvornou proměnou, rekrystalizací, druhotnou sedimentací a obohacením vodnými roztoky, je zachovalost fragmentů původních organismů malým zázrakem. A ke všemu velmi častým zázrakem.

 

Například devonské vápence s fragmenty zkamenělin se objevují na trhu i pod názvem picaso stone (ne zcela správně picaso jaspis) a spolu s valounky třetihorního vápence turitella (zkamenělé věžovité ulity) a leštěnými půlkami druhohorních amonitů bývají v nabídce i ve formě tromlovaných, hlazených a leštěných oblázků.

 

32c1-01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mramor

Zpracované mramory mají rozličnou barevnou škálu a dokážou ve větších kusech zaujmout výraznou kresbou. Obkladové desky působí luxusně vždy a proč nezpracovat i odpad, odřezky a menší kusy suroviny? Například výrobky z odrůdy pojmenované příkladně italský onyx. Jsou z velmi kvalitního jemnozrnného, poloprůsvitného mramoru v barvách sněhová bílá, zelená, hnědočervená i černá, včetně vzájemných přechodů. Spolu s tzv. zlatým onyxem (aragonit, jehož zlatohnědé páskování působí díky podélnému průřezu poloprůhlednými svazky klencových krystalů dramaticky,) se objevuje v ozdobách a špercích již dlouho.

 

A další krystalované vápence - mramory - zaujmou zemitými barvami i přírodní kresbou. Jejich názvy jako zříceninový mramor, krajinný mramor, nepřeložitelný Marble canyon spolehlivě podnítí představivost. A vlastní korálek, obvykle leštěná destička, je přitom podobný dalším z návleku i současně jedinečný. A to byly a jsou původně stavební a sochařské materiály.

 

32c1-04

32c1-06

 

Serpentinit

Podobně je tomu i se serpentinitem. Jedná se o snadno zpracovatelný kámen, spíše směsný minerál, vzniklý zvětráváním vyvřelin. Když jsem jej viděl konečně v nabídce obchodů, tak mi ten vyleštěný, zelený šutrák přivolal vzpomínku na poctivě masivní exkluzivní psací soupravu ze zeleného kamene, s kalamáři a odkládacím prostorem, s mosaznými ozdůbkami bratru tak 4 kg netto. A právě tohle byl zpracovaný serpentinit, nazývaný i zelený mramor. Mívá typické černé žilkování kovových usazenin a občas patrné zbytky ostrůvků přeměněných zrn olivínu žlutavého odstínu.

 

Pod názvem hadec, hadí kámen je předkládán jako drahý kámen z Ruska, nicméně jej máme mraky například u Mohelna, Náměště nad Oslavou nebo u Prahy. Občasné přimíšeniny granátu, magnetitu a perleťově lesklých plošek štěpných krystalů pyroxenů z něj činí sběratelsky vděčnou a bižuterně skvěle využitelnou surovinu. Surovinu, která se kdysi zpracovávala např. v brusírně u Hrubšic na již zmíněné psací soupravy, podstavce, těžítka a další ozdobné výrobky.

 

Některé formy serpentinitu, případně jeho čisté složky - serpentinu - se používají coby úspěšná náhrada dražších kamenů, chryzoprasu (např. mastkový serpentin), jadeitu a nefritu (např. serpentin olivový - new jade).

 

32c1-05

32c1-07

 

Nyní minimum faktických dat

Tvrdost minerálů je uváděna dle poměrné Mohsovy stupnice tvrdosti od jedné do deseti, přičemž vzestupný výčet je takový:

mastek

sůl kamenná

kalcit

fluorit

apatit

živec

křemen

topas

korund

diamant

(Poměrné údaje: tvrdost klenotnické slitiny 925 Ag a 14 K Au je do stupně 3, platiny do

st. 4,5 dle Mohse.)

 

Vápence: tvrdost dle Mohse 3,

barva: rozličná,

chemicky: uhličitan vápenatý,

vryp: bílý

Pozn: vápenec je celistvý kalcit bez patrné krystalizace.

 

Mramory: tvdost 3-4,

barva: rozličná,

chemicky: uhličitan vápenatý,

vryp: bílý

Poz: mramor je zrnitá forma tepelně přeměněného, druhotně krystalizovaného vápence.

 

Serpentinit: tvrdost dle Mohse 2-4,vmísené krystaly (magnetit,granát i M=7,5)

barva: černá - šedo až zelená,

chemicky: hydrokřemičitan hořčíku,

vryp: bílý

 

Vryp: jedno z určovacích znamení minerálu, provádí se hranou minerálu do bílého porcelánu bez glazury - lze využít nepolévané strany například misky nebo talířku.

Vložit příspěvek
O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Záhumenní 22/453

747 21 Kravaře

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Partneři

Korálki - časopis o korálkování

Korálková škola Darí Fejtkové

Blog U Ajky - návody zdarma

Orgonity od Hopley

 

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2019
- všechna práva vyhrazena