e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Bavlněná plenkovina / mušelín duha (25.05.2022)

Bavlněná plenkovina / mušelín duha
Bavlněnou plenkovinu s potiskem duhy využijete na šití plenek, baldachýnů, bryndáčků apod. Látka je vzdušná a příjemná na dotek.
Více...

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Šperky a minerály III.

32c3-01 Křehké a podivuhodné živce

Třetí díl seriálu o minerálech, který komplexně mapuje minerály, od jejich zrození v hlubinách planety až po skvění ve špercích.

Tentokrát živce - jež jsou pravděpodobně nejrozšířenější složkou zemské kůry. Po zvětrání tvoří významnou složku půd, obohacují ji nezbytnými prvky, bez kterých bychom nemohli existovat.

 

Odkud se vzaly

Zvětráním vzniká kaolin a ilit, minerální draslík, vápník, hořčík, křemík, sodík. Krom faktu, že tyto prvky baštíme, využíváme živce k vysokoteplotní výrobě keramiky, veškerých skel, porcelánu i třeba určitých typů dlaždic.

Živce opravdu nejsou chemicky ani mineralogicky jednoduché, jedná se o složité křemičitany s překrásným vzorcem, hle, toť extrémně povedený hyalofán: (K, Ba)Al(Al, Si)Si2O8.

 

Dělíme je na živce draselné (v podstatě modifikace ortoklasu) a sodnovápenaté (plagioklasy). U plagioklasů jde o vzájemně smíšené pevné roztoky sodného albitu a vápenatého anortitu, kdy tyto dva živce bratrsky pospolu tvoří v různých poměrech konkrétní odrůdu živce.

 

32c3-0232c3-03

 

Tradiční užití živců

Jako ozdobné kameny se živce vzhledem ke svým vlastnostem nepoužívají dlouho, snad s výjimkou klenotnictví, kde se zpracovává křehce něžný adulár s kouzelně modrým přísvitem. S labradoritem se lze setkat jako s luxusním obkladovým materiálem u historických i novodobých staveb (z poslední doby například brněnská Vaňkovka).

 

Nevýhodou živců je jejich zřetelná štěpnost a křehkost a také tvrdost (6 až 6,5 stupně dle Mohse) nezaručuje dlouhou životnost ve špercích.

Nicméně optické vlastnosti a inkluze, které se v živcích vyskytují, jsou jedinečné. Labradorit a spektrolit se svými barvami duhy, již zmíněný měsíček adulár, zlatě šupinky ve slunečním kameni,

nebo zelený amazonit s perleťovými bílými pásky poskytnou za celkem levný peníz udivující možnosti ve šperkovém designu.

 

Pro sběratele - hledače - je další ze živců - sněhobílý sodný živec albit, zvaný cukrák, jistým příznakem pegmatitových žil, a tím pádem příznakem dalších velmi ceněných nálezů. U nás v Jeseníkách či na Vysočině tedy stoprocentně. Bohužel, samotný albit je pohledný v přírodní formě a po vyleštění to již jaksi není ono.

 

 

32c3-0432c3-05

 

Avanturín, adulár, labradorit, amazonit...

Převážně do podoby korálků se začíná zpracovávat obecný živec pod názvem Feldspar. Zdánlivě obyčejná hornina, světle krémové až bílé barvy, podobná kosti, s patrnými perleťovými ploškami, vypadá skvěle v kombinaci s tmavými kameny a stříbrnými komponenty.

 

Velmi známé živce labradorit a spektrolit patří do skupiny sodnovápenatých plagioklasů a jejich ceněné odrůdy se dovážejí z často z Kanady, Madagaskaru a Finska, u odrůdy spektrolitu obsahují i krystalky přimíšenin ve třpytivě probleskující, duhově irizující základní hmotě.

 

Sluneční kámen - Avanturín,( oligoklas - 70% albitu, 30% anortitu) s uzavřeninami zlatých třpytivých vloček hematitu je původem z USA a Afriky (Tanzánie). Ve třpytivosti nemá mezi horninami konkurenta. Navíc občasné, zcela dokonalé kousky z Oregonu jsou sytě červené a úžasně naprosto průhledné, bez jakýchkoli patrných inkluzí. Ke všemu dokonce vytvářejí na povrchu asterickou hvězdu. Pravdou je, že nad sumou za kvalitně ohlazený kámen v čočkovém výbrusu (mugle) bychom užasli také.

 

Průsvitný draselný živec ortoklas - měsíček (modifikace aduláru) září modře v neurčitelné hloubce kamene a nachází se v Barmě, Madagaskaru, či Srí Lance. Jeho barva za měsíčního svitu působí až magickým vlivem. Není obecně známo, že existují i další barevné varianty měsíčního kamene. Mohou být i opalizující duhové, zelené nebo růžové. Cenově vycházejí tyto odrůdy poněkud příznivěji a lze je pořídit celkem spolehlivě na mineralogických burzách.

 

S notnou dávkou štěstí lze pořídit i vlastní ortoklas, čirý žlutavý živec bez uzavřenin, který byl popsán z hor Švýcarska a jehož typickou vlastností je právě adularizace - odlesk štěpné plochy uvnitř krystalu.

 

Zelený až zelenomodrý amazonit je draselný živec (mikroklin), který lze nalézt i na Moravě, v okolí Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Hledali jsme jej tam na polích a málokdo ví, že jeho světlé až bílé proužkování, nádherně patrné především na sytě zelených exemplářích a vzorcích z Ruska, je způsobeno olovem. Na trhu je nyní častá i další barevná varieta, jemně modrý, modrozelený amazonit z Asie a Jižní Ameriky, která mu dala původní jméno.

 

Velmi zřídka lze komerčně zakoupit nepříliš známý hyalofán - skelně průzračný živec, jehož chemický vzorec je uveden příkladem v úvodu. Jedná se o metamorfit, tedy minerál, který vzniká druhotně při změnách tlaku a teplot a bývá vázán na vápence a dolomity. Rozpoznatelný je jako ostatní živce, dle štěpných ploch, u hyalofánu přímo křížících se v krystalu.

 

Dobrá zpráva na závěr. Labradorit, spektrolit, i amazonit jsou natolik svérázné, jedinečné a celkem snadno dostupné přírodní kameny, že se nenapodobují. Takže při troše pozornosti opravdu máte ten kámen, který jste si přáli a pořídili.

 

Situace u měsíčku a slunečního kamene je odlišná, především díky používaným obchodním názvům. Za měsíček se z neznalosti vydává i syntetický modrý opalit.

Ohledně živce-avanturínu-slunečního kamene: pod názvem aventurín-sluneční kámen se obchodně uvádí i zcela odlišný minerál (křemenná varieta), a dokonce častěji i syntetický- skleněný výrobek. V každém případě je však živcový avanturín spolehlivě rozlišitelný. Rozdíly oproti aventurínovému křemeni budou popsány v příští kapitole a oproti syntetice (tzv.Goldstone) v závěrečné kapitole o napodobeninách a umělých kamenech.

 

32c3-0132c3-03

 

Nyní opět něco suchých dat

(jsou uvedeny jen „častější" a dostupné odrůdy živců)

 

Veškeré živce jsou křemičitany, plagioklasy jsou v podstatě vzájemné pevné roztoky albitu a anortitu s různým procentním zastoupením. (Měsíční kámen je složen z vrstev albitu a ortoklasu.)

 

Živce draselné: ortoklas, amazonit (mikroklin), adulár (měsíček),

Živce sodnovápenaté: albit, avanturín (sluneční kámen), labradorit, spektrolit, hyalofán

 

Labradorit a spektrolit: barva: duhově zelenomodročervená, patrná pod určitým úhlem, tvrdost 6 až 6,5 dle Mohse, na nábrusech patrné štěpné vrstvy, labradorit průsvitný, spektrolit až průhledný s vločkami kovových uzavřenin.

 

Měsíček - adulár: barva bílá s modrými, chvějivými problesky světla, další varianty dle zbarvení,(duhová, zelená, růžová) průsvitný až průhledný, tvrdost 6, nikoli prvotřídní obsahuje také velmi patrné plochy štěpnosti.

 

Ortoklas: barva bílá, nažloutlá, žlutá, průhledný, tvrdost 6 dle Mohse, křehký

 

Sluneční kámen ( Avanturín - živec oligoklas): bílý, průhledný, uzavřeniny jsou jasně zlatavé (krystalky hematitu), výše zmíněný z Oregonu červený až rudý, tvrdost 6 dle Mohse.

 

Amazonit: zelený, neprůsvitný, bílé páskování s perleťovými odlesky pod úhlem, varieta pastelově modrá až zelenomodrá bez příměsí, až průsvitná, tvrdost 6-6,5 dle Mohse.

 

Hyalofán: bílý, nažloutlý, skelně průzračný, tvrdost 6,5 dle Mohse

 

Vložit příspěvek
O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena