e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Bavlněná plenkovina / mušelín duha (25.05.2022)

Bavlněná plenkovina / mušelín duha
Bavlněnou plenkovinu s potiskem duhy využijete na šití plenek, baldachýnů, bryndáčků apod. Látka je vzdušná a příjemná na dotek.
Více...

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Šperky a minerály IV.

32c4-01Křemen, robustní a spolehlivý

V dnešním díle si představíme minerál, který zná každý. Jde o nejznámější kámen - křemen a jeho odrůdy. Spolu se živcem je to nejrozšířenější minerál zemské kůry. Pro začátek jej rozdělíme na dvě základní skupiny:

- křemen krystalický

- křemen mikrokrystalovaný.

Jistě znáte křišťál, jde o krystalickou odrůdu, v případě achátu či chalcedonu se jedná o křemen mikrokrystalovaný (mikrokrystalický). Zrnitou formou je křemen žilný. A dokonce lze křemen nalézt v amorfní formě s pevně vázanou vodou - opál.

 

32c4-0232c4-03

 

Prostřednictvím křemene byl uctěn i císař Marcus Augustus

Překrásné drůzy křišťálu, fialového ametystu, záhnědy, žlutého citrínu jsou velmi estetické. Od starověku byl s oblibou zpracováván houževnatý a odolný chalcedon, tvořící složku různobarevných achátů. Kamenářsky byly využívány barevné vrstvy tohoto kamene v glyptice do plastických kamejí (s vystupujícím reliéfem) či intaglií (s obrázkem vřezaným ). Tzv. gemmy byly v antice natolik oblíbené a umělecky hodnotné, že byly použity ve špercích i později, v době velkomoravské a ve středověku, zkuste si najít na internetu heslo Gemma Augustea.

 

32c4-0132c4-06

 

Od ametystu přes plameny k citrínu

Nyní k jednotlivým druhům. Křišťál, považovaný za zkamenělý horský led, bývá zcela průzračný a vybroušený do fasetovaných tvarů prozařuje prostor. Záhnědu příroda zbarvila radioaktivitou do různých odstínů kouřové a hnědé barvy, ta nejtmavší se nazývá morion. Krystaly lze najít na Vysočině, jen tak při procházce v polích.

Fialový ametyst - drahý kámen, uvedený již v Bibli - o jeho skutečné hodnotě svědčí i fakt, že dokonalý ametyst je kamenem papežského prstenu. Po objevu nalezišť v Brazílii a Uruguai zaplavil světový trh s kameny a části drůz jsou v nabídce všech obchodů s minerály.

Objevuje se i odrůda zelená, pod názvem praseolit. Jedná se o původně "nevyvedené" citrínky, tepelně upravené ametysty,kdy světlounce zelená barva vznikla přepálením.Citrín totiž patří mezi velmi cenné odrůdy. Opravdu. Přírodní, neupravovaný, žluťoučký citrín je vzácnost.

Nicméně chytré hlavy zjistily, že tepelnou úpravou nevybarvených ametystů a záhněd lze docílit medové žluti. Při přepálení a teplotách kolem 500 st. Nu, a pokud se zadaří, vznikne medový citrín. Pokud se zadaří více, praseolit. Převážná většina dostupných citrínků a veškeré praseolity jsou původně křemeny jiné.

Tepelnou úpravou vznikají i ametríny - fascinující dvoubarevné křemeny, barevně tvořící směs záhnědy a ametystu.Ty opravdu povedené lze sehnat i ve facetovaných výbrusech. No představme si vybroušenou medově zlatou záhnědu, přecházející pozvolna do sytě fialového ametystu. Nádherný centrální kámen šperku...

 

32c4-1132c4-12

 

Jedna kapka křemene, jedna kapka chloritu...

Krystalický křemen může obsahovat i další minerály, celek poté vytvoří zelenou odrůdu jako prasem-SiO2 s chlority, či amfibolem, nebo další, modrý křemen se silikátem dumortieritem,či sodalitem. Uvedené odrůdy jsou velmi mineralogicky vyhledávané a pro výrobu kamenné bižuterie se prakticky nepoužívají.

V případě křemene - křišťálu se sagenitem - rutilem (zvaný též Venušiny vlasy či Amorovy šípy) jde o průhlednou hmotu SiO2 se zlatými, uzavřenými rovnoběžnými vlákny.Tato varieta je používána do muglí, závěsů i jako korálkový materiál.

Potkáme-li v nabídce lodolit, jedná se také o křemen až kříšťál s hroznovitými uzavřeninami příměsmi zabarvené horniny, tvořící snové krajiny dle vlastních představ. Zrnitý křemen žilný se objevuje řezaný a tvarovaný pod názvem sněžný křemen. Jedná o obecný křemen, nenápadně šedavé a bílé barvy, využitelný v kombinaci s nápadnějšími a kontrastními kameny.

Převážně žilným (velmi vzácně krystalickým) křemenem je neobyčejně populární růženín, jehož podmanivá barva je zapříčiněna manganem. Nejkvalitnější, téměř průhledný bývá z Madagaskaru a lze pořídit i odrůdu s asterickým efektem čtyřcípé hvězdy.

 

32c4-0932c4-10

 

Nebýt vody, nebylo by opálu

Amorfní opál, tvořený nepatrnými kuličkami SiO2 se v drahé formě řadí mezi kameny mimořádně populární a vyhledávané díky své barvoměně. Australský drahý opál netřeba zvláště popisovat, rád bych se zmínil o opálu z nového naleziště v Etiopii,ze sopečných tufů. Má užasnou hru barev v tmavém základě - matrixu.Lze se setkat i s pozoruhodným opálem ohnivým, tento velmi výstižný název patří odrůdě z Mexika.

Pro zájemce bych rád uvedl jistou pozoruhodnou vlastnost některých opálů.Jejich struktura obsahuje vázanou vodu, která však díky pórovitosti těchto hydrofánů zmizí do atmosféry a z barvoměnného opálu je naráz víceméně velmi ošklivý,zakalený kámen.Při ponoření do vody a "nasáknutí" se změní v překrásný průzračný opál, který však na vzduchu opět dehydratuje.

Mezi výše uvedenými etiopskými opály (jedná se o pěkně drahou surovinu) lze pro změnu pořídit opály, které vodu nesnášejí a hydratací se změní v ošklivě nazajímavé,kalné kamínky. Teprve po dostatečném vyschnutí zazáří v celé kráse. Prostě vznikly a přizpůsobily se bezvodému prostředí. Ve struktuře je zabudováno jen nezbytné množství vody, její přebytek tento opál degraduje. Opály jsou krásnou sázkou do loterie o cenný, jedinečný a použitelný kámen.

Kdysi jsme měli výsadní postavení v produkci drahého opálu díky jedinému známému evropskému nalezišti u slovenského Dubníku. Zdejší opály jsou bílé barvy s jiskřivou duhou. Kdeže ty časy jsou. Jistou náhradou mohou být hyalofány-zcela průzračné ledové opály bez barvoměny, které nalezneme u Valeče (Doupovské hory).

Obecný opál je docela hojný a velmi pohledný i díky manganovým dendritům-keříčkovým útvarům v křemité hmotě. Průsvitný, v barevné škále zahrnuje zelenou, hnědou, bílou i černou barvu. Světlý průsvitný obecný opál s pásky zelené a černé je vítaný úlovek.

Mezi opály a křemeny patří i gyrasol, lehce zakalená poloprůhledná až magicky působící varieta, směs kříšťálu s opálem, těžená na poloostrově Madagaskar.

 

32c4-0432c4-05

 

Aventurín, achát, onyx, karneol...

Aventurín, achát, onyx, sardonyx, sard, karneol, plazma, chryzopras, heliotrop, jaspis

silicit, prokřemenělá dřeva. Křemeny mikrokrystalické a zrnité.

Aventurín - zrnitý křemen s uzavřeninami chloritu, nebo slídy. V poslední době kromě známého zeleného, růžového či hnědého (Čína) - a kupodivu jde o přirozené odstíny. Varieta nového podivuhodného aventurínového křemene z Asie je dokonce zcela průhledný až kříšťál s třpytícími se lístkovitými krystalky zeleného fuchsitu.

Achát je notoricky známý, jeho rutinní dobarvování nabízí širokou barevnou škálu. Tvořen může být průsvitným chalcedonem, kašolongem (bílý opál), křemenem, pásky jaspisu a centru s drůzami (shluky) krystalů křišťálu, záhnědy i ametystu. Plátkovaný bývá z Brazílie, pro zájemce samozřejmě uvádím i Podkrkonoší, okolí Železnice, Nové Paky nebo Semil. Lze jej najít s chalcedonem na polích v hlízách s červenou krustou, vyvětralý z dutin mandlovců.

 

Chalcedon

U onyxu se jedná o bíle proužkovaný černý chalcedon, často dobarvovaný. Opět dostupný je přírodní z Indie. Světlé pásky bývají hnědavé. Klasický onyx je černobílý, zcela černý chalcedon se obchodně nazývá onyx také.

V případě sardonyxu vidíme červenou, bíle páskovanou odrůdu chalcedonu, převážně hnědý nazýváme sard.

 

Karneol netřeba popisovat, poznatek, že indické kameny vystavené slunci obdrží intenzivní, až rudé zbarvení vedl k již známé tepelné úpravě. Většina sytě tmavě červených karneolů (železem zbarvených chalcedonů)bývá proto zahřívána.

Málo známá a dosud nedoceněná odrůda je plazma - zelená, hnědavá, vzniklá lateritním zvětráváním hadců a serpentinitů. Vyskytuje se v hlízách s bělavou kůrou a jde o minerál tvrdý, houževnatý, až poloprůhledný. Některé vzorky mají po vyleštění kresbu vířících světlých vláken. Sbírat se dá například v okolí Mohelna.

 

Světle,trávově zelený chryzopras je uváděn jako nejcennější odrůda chalcedonu. Jeho niklem zapříčiněná jablečná zeleň je skutečně přitažlivá. Bohužel na slunci může vyblednout. Je drahý, ale díky australským nalezištím (doprovází drahý opál) stále dostupnější. Bližší jsou velmi využívané lokality v Polsku.

 

Jaspis, pazourek a spokojený paleontolog

Dostáváme se k teď k hojným, levným, značně pohledným, neprůhledným varietám.

Jaspis - barevně pestrý mikrokrystalický křemen bývá zabarven hnědelem, kovovými solemi a dalšími minerály. Jaspis zebra, pískový, cihlový, obrázkový apod. Také heliotrop je neprůsvitný, opět chloritem zeleně zbarvený jaspis, kdy skvrnky rudých oxidů železa vytvářejí dojem kapek krve v kameni. Byl pokládán za kámen s Kristovou krví. Používá se v pánských zlatých prstenech.

Nelze opomenout pazourek,silicit, jehož využití ve zbraních s křesadlovým zámkem (flint) dalo obecný název střelným zbraním - flintám. Prožívá jistou renesanci, efektně proužkované varianty z Polska jsou nabízeny na burzách přímo v kvantech.

U zkamenělých dřev můžeme uspokojit touhy estetické i paleontologické. Křemitý a opálový gel pronikl do hmoty původního materiálu a v nábrusu poté dokladuje strukturu prastarých rostlin-současníků i potravy dinosaurů. Dinosaurus bone (USA, Čína, Mongolsko) jsou zkamenělé dinosauří kosti, fosilizované i křemenem.

 

Křemen a veškeré jeho odrůdy jsou vděčnou, hojnou i odolnou surovinou s pestrou barevnou škálou. Poskytuje materiál k fasetovaným výbrusům u průhledných odrůd i materiál na návleky a přívěsky. Cenově bývá natolik dostupný, že si lze pohodlně vybrat.

32c4-07

32c4-08

 

Resumé na závěr a faktická data

Faktická data mohou být tentokrát jen zcela minimální:

- převažující je oxid křemičitý s případnými barevnými složkami (např. mangan, železo, slídy, chlority)

- tvrdost krystalových i krystalovaných odrůd je okolo 7 stupnicedle Mohse, opály mívají díky odlišnému amorfnímu složení tvrdost nižší

- barva a struktura většinou určují tradiční název.

 

Vložit příspěvek
O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena