e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Bavlněná plenkovina / mušelín duha (25.05.2022)

Bavlněná plenkovina / mušelín duha
Bavlněnou plenkovinu s potiskem duhy využijete na šití plenek, baldachýnů, bryndáčků apod. Látka je vzdušná a příjemná na dotek.
Více...

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Šperky a minerály V.

32c5-05spessartinzahneda-na-zivci-detailDrahokamy za nedělní oběd

Dnes si něco povíme o těch dostupnějších drahých kamenech. Kameny jsou odolné, pohledné a veskrze zdobné. Sluší jim jak stříbro, tak onen vyzdvihovaný žlutý kov.

Jedná se o následující drahé kamení: granát, lépe granáty, olivín, topas, turmalíny. Dovolím si poněkud nad původní rámec zmínit i spodumen a prehnit.Tedy vpřed za granáty

 

Český granát? Možná tak za časů Rudolfa II.

Známé, téměř všudypřítomné a samozřejmě rudé. Chyba. Granáty mají tolik variant a skupin, že krom modré barvy pokryjí celé spektrum. Tedy modré dle jistých zpráv nalezeny byly, leč je neseženeme, protože na ně nemáme.

 

Krásně rudé pyropy jsou českým národním kamenem, odlišit je ovšem od afrických pyropů je obtížné. Ve špercích spolu s centrálně umístěnými almandiny jsou české granáty pohříchu v téměř každém klenotnictví. Občas však nejsou vůbec české a nevinný dotaz na certifikát od výrobce - Granátu Turnov dokáže změnit suverénního prodejce na poněkud breptající stvoření.

 

České granáty jsou díky historické těžbě již tak malé (do cca 5 mm), že tím ústředním kamínkem ve šperku opravdu bývá tmavý, často indický almandin. Almandiny jsou světlejší, červené až k fialové, a dopadající světlo je snadněji prozáří. Pyropy a almandiny patří mezi levné granáty, jejich směs pyropalmandin, zvaná rhodolit má cenu vyšší a barvu fialově zářivou. Suroviny je také docela dost a k mání jsou i větší, několikakarátové kameny z Afriky.

 

32c5-01-granaty-prirodni-krystaly32c5-04spessartin-se-zahnedou-na-zivci

 

Hnědý až skořicově žlutavý hessonit milovali antičtí Římané a není divu. Nikoli drahokamové krystaly mohou dosahovat značných rozměrů, v Jeseníkách lze dodnes nalézt „plaváky" (vyvětralé, volné krystaly) do 10 cm. Lze také s podivem spatřit docela časté vzorky spessartinu - velice podobného granátu - na křemeni či na záhnědě a s jistotou Vás dostanou. Krystaly bývají sice malé, leč naprosto dokonalé a hnědožlutá až červenavá barva shluků průzračných, čistých spessartinků jen plane.

 

Granáty zelené nás přijdou již docela draze, s výjimkou hydrogrosuláru. Tato svěže zelená až zelenohnědá varianta je častá, dokonce nabízená velikost bývá srovnatelná s obřími hessonity.

 

To takový tsavorit - až trávově zelená, průzračná odrůda grosuláru může být spolehlivou náhradou samotného smaragdu. Tsavority jsou také africké kameny, z Keni a Tanzánie a objeveny byly až v 70. letech min. století. Občas se lze setkat s drůzami uvarovitu - jedovatě zeleného granátu, který však bývá tak mrňavý, že se používá včetně matečné horniny a tvoří shluky a pokryvy jen na povrchu.

 

Uznávaně nejcennější odrůdou granátu - tentokrát andraditu je démantoid. Zářivě zelený granát, který dokonce disperzí (rozkladem bílého světla na jednotlivé barvy) předčí i diamant. Je z ruského pohoří Ural a těžen vskutku s láskou a péčí. Patří k docela měkkým, ba nejměkčím granátům, má tvrdost 6,5 dle Mohse, obsahuje i časté inkluze azbestu a po výbrusu jde o skvostný a cenný drahý kámen. Za cenu nedělního oběda se sice pořídit dá, leč velikost tak do 5 mm. A s dávkou štěstí.

 

Na závěr letem světem o granátech ještě zmínka o černé odrůdě andraditu - melanitu, ten je nenápadný, tvrdý a pěkně krystalovaný z migmatitů.

 

Olivín - ze Semil do celé Evropy


Olivín - drahokam zelený, svěží, líně probleskující, byl užíván v secesi spolu s pyropy ve velmi a velmi pohledných kombinacích. Tento drahý kámen jsme z Česka vyváželi do celé Evropy, protože jej byla hojnost ve vulkanitech v okolí Semil. Objeven byl však postupně i jinde a ke smůle, nikoli hezčí, leč spolehlivě větší - Brazílie, Arizona, Transvaal, Pakistán.

Pokud uslyšíte peridot či chryzolit, pořád se jedná o stejný kámen jako náš olivín.

 


Topas - uvařit, napařit a povinně blýskat

 

Možná mi budete lát, že je k „levným" drahým kamenům počítán i topas. Jde přeci o tvrdý, průzračný, jiskřivý, modrý „drahokam". Ano, ale... To ale se vztahuje k hojnosti výskytu. Topasy jsou k mání snad všude. Tepelná úprava je spolehlivě zbarví do modra. Dokonce se činí psí kusy a krom zabarvení „london blue„ se lze setkat s tzv. Mystic topasy, kdy chudák kámen je zabarven, zahřát téměř až k bodu tavení a napařen kovovými solemi (to po výbrusu). Nakonec leží před zájemcem uvařen a nazdoben v sytě modré barvě s duhovým efektem rozkladu světla a hází jiskru na dálku. Proč ne. Trh si žádá novinky. Takže je pro mne topas drahý kámen levný a dostupný, ano, třeba za ten oběd v neděli.

 

32c5-02olivin-a-kunzit-2.jpg32c5-06topasy-2

 

Turmalín, spodumen a prehnit

Turmalíny: Z hlediska barevné škály jsou dosti podobné výše uvedeným granátům. A také faktem, že jde o křemičitany. Tím ovšem všechna podobnost končí. Jedná se o tyčinkovitě krystalované kameny, z nichž nejhojnějším je skoryl. Dále černý turmalín ze žul, rul a pegmatitů. Pro obdivovatele lze doporučit elbaity - zonálně zbarvené, turmalíny s červenobílou a zelenou barvou na jediném krystalu. Případně mouřenínské hlavičky - fialově ukončené světlé elbaity. Nebo verdelit - zelený, rubelit - červený a dravit - hnědý turmalín.

 

Jsou zajímavé i rozdílným elektrickým nábojem na každém konci krystalu. A nelze zapomenout na ocelově modrý indigolit, který lze získat v okolí Rožné. A pokud budete mít cestu na ostrov Elba, jsou tam a čekají.

 

Spodumen je relativně nový drahý kámen, nicméně více vypovědí názvy barevných variant: zelenkavý hiddenit a růžový kunzit. Tyto drahé kameny byly popsány roce 1879 a 1902. Obsahují hojnost lithia a jedná se opět o křemičitan pegmatitový. Nejsou zatím příliš drahé, ve formě přírodních krystalů seženete kunzit cca 5 x 1,3 cm za 200 korun, no neberte to.

 

Ve špercích vypadají moc povedeně, ale není rozumné s nimi pobíhat na slunci. Ultrafialové záření způsobí ztrátu barvy. No není divu, kunzit i hiddenit bývají zvýrazněny tepelným přepálením. Protože nálezy jsou v Asii-Pakistánu, Afganistánu, Barmě, Madagaskaru hojné, lze úspěšně pátrat po povedeném exempláři.

 

Posledním uvedeným drahým kamenem je prehnit. Zdá se, že se zelenými kameny se dnes protrhla záplata, neboť žluté prehnity jsou zřídkavé, zelené obvyklé. Je velmi pozoruhodné, jak přitažlivý kámen se skrývá pod nerovnou slupkou konkrece, prorostlé často skorylem. Po výbrusu jde o průsvitný drahý kámen, který se s paprsky světla moc nemazlí, neboť je polapí v hloubce hmoty, kde žhnou kolébavou, pronikavou září. Jen opatrně na kyseliny, kápnutí Sava povrch poleptá. (Tedy i povrch kamene).

 

Něco faktických dat

Granáty: krystalují v typických tvarech (dodekaedry), složité křemičitany s kationty železa, vápníku, hliníku, chromu, velmi těžké, vryp bílý, lehce zbarvený, T = 6,5 až 7,5

Olivín: křemičitany hliníku a železa, barva zelená, drahokamové jsou zcela průhledné, vryp bílý, T = 6,5 až 7

Topas: kosočtverečný křemičitan hliníku, sloupcovité až obří krystaly, barva

zlatožlutá, hnědá, zelenavá, modrá, vryp bílý, průhledné, T = 8

Turmalíny: křemičitany s velmi složitými proměnlivými vzorci a obsahem Ca, Al, Fe. Tyčkovité, jehličkovité krystaly, vždy podélně rýhované, barva jakákoli, křehké, T = 7,5, pizeoelektrické

Spodumen (kunzit a hiddenit): hlinitokřemičitany s lithiem, barvy dle odrůd, vryp bílý,T = 6,5 až 7

Prehnit: křemičitan hliníku (jak jinak) s vápníkem, zelený či žlutavý, vryp bílý, výskyt v hlízách spolu s turmalínem, epidotem, T = 6 až 6,5

 

Vložit příspěvek
O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena