e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 653 návodů zdarma

Aktuality

Sada látek na patchwork (14.10.2020)

Sada látek na patchwork
Sadu barevných látek využijete na patchwork. Pečlivě je skládáme z nejlepších vzorů, které najdete u nás v obchodě. Najdete mezi nimi dětské vzory, srdíčka, květy, puntíky i jednobarevné látky - vybere si každý. Látky v sadách barevně ladí. Každá sada je elegantně převázaná saténovou mašlí s logem firmy Stoklasa. Neváhejte a pusťte se do výroby ubrusů, prostírání, polštářků apod.
Více...

Balicí papír 70x200 cm (07.10.2020)

Balicí papír 70x200 cm
Balicí papír v přírodním stylu dodá vašim zabaleným dárkům rustikální charakter s ekologickým přístupem. Z pohledové strany je hustě žebrovaný. Je dostatečně pevný, hodí se i na zabalení kytice nebo výrobu kornoutů. V scrapbookingu s ním můžete ozdobit pozvánky, přání, deníky, krabičky apod. Skvěle poslouží i jako výplňový materiál do krabic. Prodává se v roli, která je zabalená do ochranné fólie.
Více...

Vánoční monofilová stuha hvězdy (30.09.2020)

Vánoční monofilová stuha hvězdy
Monofilová stuha s potiskem malých hvězdiček je pevná, poloprůsvitná, oboustranná. Použití: Stuhu můžete využít na výrobu různých dekorací. Hodí se na aranžování adventních věnců, ikeban, slavnostních tabulí apod. Můžete s ní i elegantně zabalit dárky.
Více...

Dekorace anděl s glitry (23.09.2020)

Dekorace anděl s glitry
Dekorační andělé jsou vyrobení z překližky a z obou stran posypaní třpytivými glitry. Můžete je nalepit na věnce, do květinových vazeb nebo je využít jako netradiční ozdobu dárků.
Více...

Bavlněná látka liška (16.09.2020)

Bavlněná látka liška
Bavlněnou látku s designem lišek využijete na šití polštářů, povlečení, závěsů, pytlíků, tašek, mantinelů do postýlek i hnízd pro děti. Je vhodná také na šití roušek.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Šperky a minerály VII.

Co nenajdu, vyrobím

Vážení přátelé a nadšenci, dnes si nastíníme malou část informací o uměle vyráběných a upravovaných šutrácích. Začneme syntetikou - zcela uměle vyrobenými kameny. Přírodních, prvotřídních, čistých a brilantních „drahokamů", tedy rubínů, safírů, smaragdů a diamantů býval vždy nedostatek. Konečně proto byly tak vysoce ceněné a vyhrazené jen pro nejbohatší.

Se španělskou konkvistou Jižní Ameriky a britskou kolonizací Indie a se dostaly do Evropy naprosto unikátní drahokamy - jihoamerické smaragdy, indické diamanty, barmské rubíny, safíry a spinely. Kameny, které se objevovaly dříve jen nemnoho a za závratné sumy byly dostupnější pro klenotníky a výrobce jedinečných šperků. (Trocha politiky - kapitalismus vytvořil novou vrstvu bohatých a toužících po nápadných klenotech. Už nejen králové, císaři, dvůr a klérus, ale i továrníci, bohatí obchodníci a úspěšní živnostníci.)

 

Šperky a minerály


Verneuilova metoda

I přes příliv přírodních kamenů poptávka stále převyšovala nabídku. Barevná sklíčka nestačila - sloužila pro oslnění domorodců a výhodnou směnu za opravdové kameny - proto nastoupila věda. Geologové zkoumali proces vzniku v hlubinách Země a aplikované poznatky byly používány k prvým pokusům o syntézu kamenů v 19. století. Nejúspěšnější byl Francouz - Auguste Victor Louis Verneuil.

Verneuliova metoda se používá stále, jejím principem je vznik umělého korundu tavením prášku oxidu hliníku za nepřístupu vzduchu. Vznikne umělý rubín či safír. Samozřejmě zcela fantaskní velikosti - vzpomeňme na nádherně čisté, několikakarátové malinové kameny ve zlatých prstenech, kdysi oblíbený suvenýr z bývalé Jugoslávie. Dokonce, s přídavkem chromu a dalších prvků, lze v průběhu syntézy docílit barvy, která právě nejvíce ladí oku. Syntetické korundy - rubíny mohou být vyrobeny i asterické - s patrnou hvězdou. A změnou chemických přísad - vsádky - lze vyrobit i spinel, který je výrobně méně náročný.

Dostatečně velké a kvalitní diamanty umělé syntéze dlouho odolávaly, protože k jejich výrobě je potřeba velmi obtížně dosažitelného silného tlaku za současného působení vysoké teploty. Informací o syntéze diamantů je na netu spousta. Ohledně napodobenin a náhrad bych jen rád připomněl dosud známou aféru s karbidem křemíku - moissanitem, který byl v briliantovém výbrusu po jistou dobu strašákem, vzhledem k obtížné rozpoznatelnosti od skutečného diamantu.

 

CZ-Kubická zirkonie

V současnosti je bezesporu nejvíce využívaným syntetickým kamenem CZ-kubická zirkonie, ZrO2.

Tento kámen již nemá přírodní ekvivalent, jedná se o libovolně barvené krystaly, vzniklé (jak jinak) za vysoké teploty krystalizací oxidu zirkoničitého. Výroba je relativně „jednoduchá", barevnost libovolná a výsledek působivý - brilantní výbrusy jsou používány zcela masově ve zlatě i obecných kovech. Vlastnosti CZ jsou v některých směrech opravdu podobné i diamantu a ve všech špercích se kubickou zirkonií jen hemží. Jen obchodní název je poněkud matoucí - jsou prodávány jako zirkony.

 

Napodobuje se opál i lapis lazuli

Pojďme se podívat i na napodobeniny populárních, ne tak extrémě drahých přírodních kamenů. Drahé opály se například vyrábějí i zcela uměle, Gilsonovou metodou. Jsou rozeznatelné dle nadmíru pravidelného rozvrstvení opalizujících částeček. Další možností je výroba dublet či triplet - tenká vrstva přírodního opálu je natmelena na nosnou vrstvu a v případě triplety i překryta odolnou vrchní vrstvou. A šup pod brus a do šperku.

 

šperky a minerály

 

Lapis Lazuli bývá celkem často dobarvován na intenzívnější modř, případně vyroben zcela z prášku - odpadu po broušení, smíchán s umělou pryskyřicí, upečen, tedy vytvrzen a dále zpracováván. Rozpoznatelný je jen díky výrazně nižší tvrdosti a při mechanickém zpracování je cítit po plastu. Toť lapis rekonstruovaný.

S tyrkysem se činí divy podobně jako s lapisem, zcela běžnou úpravou je stabilizace - zvýšení odolnosti přírodního prosycením látkou na bázi umělé pryskyřice. Upřímně, většina cenově dostupného tyrkysu má tuto úpravu již za sebou. Mimoto je velmi často napodobován modře obarveným magnesitem. Dále se na trhu s kameny vesele pohupují tzv. Chalk tyrkysy - dobarvené potvůrky, chemicky skutečnému tyrkysu blízké, nikoli však totožné  (mědi, způsobující přitažlivou modř, je v nich pramálo) a Yelow tyrkysy - proměnlivé směsky serpentinitu a usazených hornin, opět občas barvou patřičně zmodralé.

Velice často jsou „tyrkysové" korálky a výtvory zhotoveny dokonce i z modře zbarvené sádry,  pro úspěšnější prodej a výdržnost smíchané s umělou pryskyřicí. A přepěkně pomalovány síťovitou kresbou na povrchu. Nejjednodušší zkouškou je destrukce - výrazná běl vnitřku výrobku a sádrovitá struktura vypoví vše.

Přírodní tyrkys je hlinitofosforečňan mědi a při zkoušce plamenem nehoří, černá a rozpadá se.

 

šperky a minerály


O sklech a sklíčkách

Nyní o sklech a sklíčkách. Nemám na mysli korálky, nýbrž ušlechtile se tvářící „jahodový křemen", "růžový obsidián", „cherry quartz", či vířívě se jevící „volkano quartz". Ve všech uvedených případech lze za nevelkou sumu pořídit zušlechtěně zbarvená a podmanivě přitažlivá skla, většinou čínského původu. Barva bývá růžová, červená až hnědavá (volkano qvartz). Společným i určujícím znakem těchto pozoruhodných výtvorů je tvrdost - je to prostě sklo, T = 5 dle Mohse.

 

Dalším, velmi známým výrobkem je sklo aventurínové. Tzv „zlatý aventurín" objevili kdysi italští skláři, kdy do skleněné taveniny upadly měděné šupiny a podmanivě přitažlivý, třpytivý produkt byl na světě. Inovativně je poskytován i pod označením sandstone, sunstone - nepoplést prosím se skutečným slunečním kamenem - živcem. Nověji se objevují i modifikace - zelený aventurín a temně modrý, obchodně zvaný třeba „noc káhirská".

 

Dovolte mi jen zmínku o opalitu (občasně dokonce vydávaného za ulexit) - lehce do modra či zlatavě zabarvené poloprůhledné sklo, mylně považován za měsíční kámen.

 

Závěrem tímto letem světem o kamenech syntetických a napodobeninách bych se rád zmínil o obsidianitu (helenitu). Tento produkt se na evropském trhu příliš nevyskytuje, jedná se o taveninu, kdy po výbuchu sopky Mount Saint Helen byla rozsáhlá oblast pokryta sopečným prachem - drtí hlubinných hornin, vyvržených ohromným tlakem sopečných plynů. Tato hmota pokryla i stavební stroje v postižené oblasti, a protože byly zralé do šrotu, po zklidnění vulkánu pracovití Američané kyslíkovodíkovými hořáky odřezávali kovové součásti strojů na recyklaci. A ejhle! Sopečný prach reagoval na vysokou teplotu roztavením a následním ztuhnutím ve sklovitou hmotu. Po poněkud sofistikovanější metodě tavení vznikla klenotnicky zpracovatelná surovina, využívaná na americkém trhu do broušených tvarů, zasazovaných do rozličných šperků.

 

šperky a minerály

 

Slovníček pojmů

Stabilizace - stabilizovaný kámen

Pokrytí či prosycení přírodního nebo upraveného kamene přidanou látkou, jejíž vlastnosti způsobí vyšší povrchovou tvrdost a celkově vyšší houževnatost a odolnost kamene vůči působení jak mechanických, tak i chemických vlivů (např. pot). Běžné a šetrné čištění by kvalitní stabilizace měla vydržet. Ultrazvukové čištění však bývá velkým rizikem.

Rutinně je stabilizace používána u tyrkysů - méně kvalitní, komerčně běžně prodávané kameny by bez úpravy byly velmi křehké a pórovité. Olejování a voskování kamenů je zcela účelová čistě prodejní úprava, protože odolnost takto opravených šutráků je velmi a velmi dočasná.

 

Rekonstruovaný kámen

Stvoření kamene z odpadu, prachu a úlomků, vzniklých při úpravách pravých kamenů (ne vždy) smícháním s tvrdidlem - látkou, většinou syntetickou pryskyřicí (např. epoxid, akrylát) a barvivem pro lepší vzhled. Často jsou rekonstruovanými kameny opět tyrkysy (k mání i v naprosto šílených odstínech), lapisy, calsilica, malachit a další opakní, tedy neprůhledné kamení.

Rekonstruovaný kámen bývá měkčí než přírodní a má přirozeně i jiné užitné vlastnosti, v některých případech i rychle ztrácí původní barvu.

 

O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena