e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 656 návodů zdarma

Aktuality

Bavlněná plenkovina / mušelín duha (25.05.2022)

Bavlněná plenkovina / mušelín duha
Bavlněnou plenkovinu s potiskem duhy využijete na šití plenek, baldachýnů, bryndáčků apod. Látka je vzdušná a příjemná na dotek.
Více...

Dřevěné korálky květ Ø15 mm (18.05.2022)

Dřevěné korálky květ Ø15 mm
Mix barevných dřevěných korálků květů s potiskem potěší nejen korálkářky, ale i děti. Jejich velikou výhodou je lehký materiál. Dají se skvěle kombinovat s dalšími dřevěnými korálky, s kulatými ale i s dalšími zajímavými tvary. Jsou oblíbené i na výrobu lapačů snů.
Více...

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm (11.05.2022)

Kostěný zip s lampasem šíře 5 mm délka 60 cm
Kostěný zip s barevným lampasem je vhodný k našití na bundy, mikiny, vesty apod. Je dělitelný, má kovového jezdce. Šířka barevného pruhu je 2 mm.
Více...

Pletací příze Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletací příze Sierra 150 g
Pletací příze Sierra, s podílem hřejivé vlny, je vhodná na pletení i háčkování čepic, čelenek, šálů, svetrů apod.
Více...

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka (27.04.2022)

Bavlněná látka / plátno lesní zvířátka
Bavlněnou látku zdobí obrázky lesních zvířátek. Je vhodná na šití polštářů, povlečení, hnízd pro děti, kapsářů, tašek, pytlíků apod.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Šperky a minerály VIII.

Organolity - okamžik, staletí i epochy

Autor: Zdeněk Heidler

Vážený čtenáři, dnes jsou na pořadu dne minerály, většinou vytvořené živými organismy. Perly, lasturovina, korál, jantar, šungit a gagát. Bytosti a bytůstky, které je stvořily, byly jak živočichové, tak rostliny. Stále nás doprovázející perlorodky, perlotvorky a mušle, koráloví polypi. V případě jantaru samozřejmě prastaré rostliny - borovice, u šungitu je původ nejasný, gagát lze přirovnat k formě čistého uhlí.

 

Šperky a minerály

 

Perly

Prvním a bezesporu nejcennějším organolitem jsou perly. Od velmi cenných přírodních mořských přes kultivované v pobřežních vodách až po masově pěstované sladkovodní čínské. Kdo dnes ví, že Perský záliv byl proslaveným nalezištěm nádherných přírodních perel, jejichž lov byl obživou domorodých potápěčů, kteří byli schopni je sbírat a loupat z útesů ve dvacetimetrových hloubkách?

Mořské perly, i ty kultivované japonské lze rozeznat podle zcela hladkého povrchu s irizujícím leskem. Nejcennější a vyžadované jsou samozřejmě perly dokonale kulaté, jejichž barva je perlově bílá, vzácně růžová a u tahitských perel pro nás téměř nezaplatitelně černá.

 

Jsou totiž perly a perly - mám teď na mysli onu záplavu sladkovodních čínských tzv. bramborových, či rýžových. Tyhle jsou pěstovány v rýžových polích a sklízeny každý rok. Perlorodky z čínských polí mají dostatek potravy v protepleném bahýnku a rostou jako o život. Poznáme je naštěstí snadno. Povrch mají typicky zvrásněný podélnými rýhami, lesk poněkud kolísavý a cenu vskutku lidovou. Nicméně jedná se vskutku o perly a díky nepravidelnostem mají výrazný designérský potenciál ve špercích a ozdůbkách.

 

Další zajímavostí u asijské produkce jsou perly nukleotické. Jádro libovolného tvaru (např. kříž či polokoule nebo ovál v podobě mince) je vloženo do perlorodky spolu s kouskem tkáně měkýše, který ji poté obalí perletí stejně, jako jakoukoli jinou hmotu (u pravé perly to bývá vniklý písek, úlomek korálu apod. - jedná se prostě o obrannou reakci organismu). Setkáme se také s perlami blistrovými - polokoulemi, které se vloží na vnitřní část lastury a perletí jsou obaleny převážně z vnější strany.

 

Nyní pár slov ohledně barvy perel. Asijské perly se barví. Jakkoli, až zcestně. Např zeleně, zlatě, sladce růžově. Jde o umělé zbarvení a v případě levných černých a petrolejových může být barvička způsobena i ozářením. Pravda, občas se poté vrchní vrstva poněkud drobí.

Takže mi dovolte jisté shrnutí. Perly si vybírejte a nebojte se poptat na původ a úpravu. Pokud se chcete potěšit perlami skutečnými a dostupnými, volte přirozené barvy a smiřme se s faktem, že jde o masovou výrobu.

 

Lasturovina a perleť je další oblíbenou komoditou přírodního původu - kuličky a návleky jsou vyřezávány z tlustostěnných mořských ulit, leštěny a také dobarvovány. U perleti se mineralogicky jedná o směs vápence a aragonitu a také i barviva kolchidinu, který tvoří vnitřní výstelku ulity. Bývá tenká a plátkovitá, je tvořena zcela stejnou hmotou jako výše zmíněné perly. (A jeden typ perel z ní bývá po nadrcení a smíchání s plastem opravdu vyráběn.)

Nelze zapomenout na výjimečný druh perleti, a to paua mušle. Exotické svým vzhledem, podobné tmavému drahému opálu, plátky jsou černé a opalizující. Rozeznáme ji dle chvějivě duhového zbarvení v černé, perleťové hmotě, kdy přírodní plátky mají patrné rýhy a také časté provrtané otvůrky od cizopasných organismů.

 

Šperky a minerály

 

Korál

Moře a oceány nám poskytují i další ceněný mareriál - korál. Ve Středozemním moři odpradávna těžený a zpracovávaný organolit je tvořen nesmírným počtem drobounkých polypů, kteří tvoří schránky z vápence a organického barviva. Některé druhy vypadají jako větvičky stromů, jiné tvoří masivní útesy. Běžný korál je zbarven bíle, ten klenotnicky žádaný má i na vzduchu barvu růžovou až červenou. Jeho zpracování bývalo velmi náročné. Po vytěžení musel být vybroušen, vyleštěn mořským pískem spolu s octem mnohahodinovým protřepáváním v plátěných sáčcích, vytříděn a na závěr provrtán. Také proto byly vždy pravé korály tak drahé.

Nyní je díky modernímu průmyslu situace na trhu poněkud jiná. Těženy jsou hojné a časté druhy bílého korálu, průmyslově opracovány, zbarveny a pro odolnost pokryty syntetickým materiálem. Prodávají se pod názvem korál houbový, bambusový či mechový. S pravým růžovým korálem se setkáme většinou už jen v starožitnostech.

 

Šperky a minerály

 

Tahle komodita dokáže ovšem i pěkně překvapit. U obchodníků na vás vykoukne i překvapivě černý jako noc, modrý či zlatě zabarvený. Kupodivu se jedná o přírodní, dříve nevyužívaný materiál, kdy modré zbarvení je příznakem počínajícího rozkladu, černý je tvořen velkým množstvím bílkovinného pigmentu a zlatému zbarvení pomohl i člověk - jedná se o formu korálu, tvořeného z větší části barvivem konchiolin a dále i tepelně upravenou. Tento korál je neobvyklý nejen zbarvením - poznáme jej i podle jakoby pryskyřičné textury.

Uvedené druhy korálů jsou docela dostupné, především dobarvované červené lze sehnat i ve velmi přitažlivých úlomcích, či korálcích a je-li zbarvení odolné proti světlu, máme k dispozici velmi vděčný šperkový materiál.

 

Šperky a minerály

 

Jantar

Jantar se těší oblibě po tisíciletí. Je to díky dobré opracovatelnosti spolu s přitažlivým zabarvením. Kupodivu nemusí být jen zlatožlutý - zde se jedná o velmi častou formu jantaru z Pobaltí a Polska, kde je opravdu národním pokladem. Velmi neobvykle vyhlížejí nálezy ze Severního moře, kde se prolínají průhledné typický zlatavé a kostěně bílé partie, spolu s částmi hlízy zcela tmavými.

Jantar je ve slané vodě zkamenělá pryskyřice jehličnanů, převážně borovic. Mimořádně pozoruhodná je u jantaru také skutečnost, že v něm lze nalézt uzavřené fosílie, ať již zbytky rostlin či drobné organismy. V případě hmyzu či živočichů bychom však marně doufali v možnost preparace - kyselina jantarová organickou tkáň téměř zcela rozložila a zůstal vlastně jen otisk kdysi pryskyřicí polapeného stvoření.

Pravý jantar rozeznáme dle elektrické vodivosti - lze jej třením o vlasy elektricky nabít - a dle typické pryskyřičné vůně po zahřátí. Využit bývá beze zbytků - prach a úlomky se po zahřátí lisují a tvarují. Tedy nabídne-li Vám velmi poctivý prodejce ambroid, jde právě o lisovaný odpad po zpracování jantaru. V nabídce surovin by měl být vymezen rozdíl mezi jantarem a kopálem-recentní, tedy víceméně současnou čtvrtohorní pryskyřicí z Jižní Ameriky. Tato velmi jantaru podobná pryskyřice pryšcových rostlin je světlejší zlatavé barvy s častými bublinkami vzduchu, po potření odlakovačem lesklá, jantar odlakovačem zmatní.

 

Původ šungitu

Velmi mladý minerál je šungit. Objevil se nedávno z Ruska, nabízen coby přírodní a vysoce účinná ochrana před všelikými druhy záření a elektrosmogu. Vzhledem k dostupným informacím jde o formu organického uhlíku bahenního původu - vlastně rašelinu. Destičky jsou tmavě černé (holt uhlík), povrch matný až saténový. Vzhledem k velmi nizoučké odolnosti je k výrobě ozdob vhodný pouze a jedině v ochranném zasazení.

 

 

Gagát

Pro výrobu šperků býval a už opět je užíván gagát. Výše uvedenému velmi chemicky podoben, jde o formu prouhelnatělých prvohorních dřevin. Tato forma uhlí je kupodivu docela houževnatá, mystický černá a lze ji zpracovat do absolutně úžasného až zrcadlového lesku. Poněkud zavádějící je u gagátu často užívaný obchodní název černý jantar. Gagát je však opravdu téměř čistý uhlík s vázanou vodou, s jantarem nemá nic polečného. Ve viktoriánské Anglii byl velmi populární, užíván ve špercích ze stříbra i zlata a zdobil i členy královského dvora. Po desetiletích byl nahrazen markazitem, nyní je však opět dostupný.

Jen zcela na okraj ještě zmíním šperky ze švartny - také druh uhlí, tentokrát hnědý, který zpracovávali již Keltové.

 

Pár faktických údajů

Mořské perly jsou tvořeny několika druhy ústřic - perlotvorek.

Sladkovodní i ve sladké vodě kultivované perly jsou produktem perlorodek.

Chemicky jde o vrstvovitě organicky „vysrážený" vápenec a barvivo. Tvrdost je stejná jako u perletě, 4. stupeň dle Mohse.

 

Korál je ve struktuře „páskovaný", barva nejobvykleji růžová a červená se skvrnkami černé a bílé, korál s obchodním názvem houbový či mechový je výrazně pórovitý. T = 3-3,5 dle Mohse.

 

Jantar je v mořské vodě zkamenělá pryskyřice, stáří je kolem 50 mil. let, barva nejčastěji medová, žlutá, bílá. Opravdu existuje i fialový a černý, je však velmi a velmi vzácný. T = 2-5

Kopál - užívaná levná náhrada jantaru je čtvrtohorní pryskyřice tropického pryšce.

 

Šungit, gagát - prouhelnatělé rostliny, u šungitu pravděpodobně rašelinného původu (organická přeplavená drť). Gagát je výrazně starší, T = 3, zcela až kovově černočerný.

Nabídka říčních perel a korálů v e-shopu stoklasa.cz

Kam dál

Šperky a minerály

Nabídka říčních perel na e-shopu stoklasa.cz

Vložit příspěvek
O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všechna práva vyhrazena