e-shop Stoklasa.cz

Aktuálně 653 návodů zdarma

Aktuality

Sada látek na patchwork (14.10.2020)

Sada látek na patchwork
Sadu barevných látek využijete na patchwork. Pečlivě je skládáme z nejlepších vzorů, které najdete u nás v obchodě. Najdete mezi nimi dětské vzory, srdíčka, květy, puntíky i jednobarevné látky - vybere si každý. Látky v sadách barevně ladí. Každá sada je elegantně převázaná saténovou mašlí s logem firmy Stoklasa. Neváhejte a pusťte se do výroby ubrusů, prostírání, polštářků apod.
Více...

Balicí papír 70x200 cm (07.10.2020)

Balicí papír 70x200 cm
Balicí papír v přírodním stylu dodá vašim zabaleným dárkům rustikální charakter s ekologickým přístupem. Z pohledové strany je hustě žebrovaný. Je dostatečně pevný, hodí se i na zabalení kytice nebo výrobu kornoutů. V scrapbookingu s ním můžete ozdobit pozvánky, přání, deníky, krabičky apod. Skvěle poslouží i jako výplňový materiál do krabic. Prodává se v roli, která je zabalená do ochranné fólie.
Více...

Vánoční monofilová stuha hvězdy (30.09.2020)

Vánoční monofilová stuha hvězdy
Monofilová stuha s potiskem malých hvězdiček je pevná, poloprůsvitná, oboustranná. Použití: Stuhu můžete využít na výrobu různých dekorací. Hodí se na aranžování adventních věnců, ikeban, slavnostních tabulí apod. Můžete s ní i elegantně zabalit dárky.
Více...

Dekorace anděl s glitry (23.09.2020)

Dekorace anděl s glitry
Dekorační andělé jsou vyrobení z překližky a z obou stran posypaní třpytivými glitry. Můžete je nalepit na věnce, do květinových vazeb nebo je využít jako netradiční ozdobu dárků.
Více...

Bavlněná látka liška (16.09.2020)

Bavlněná látka liška
Bavlněnou látku s designem lišek využijete na šití polštářů, povlečení, závěsů, pytlíků, tašek, mantinelů do postýlek i hnízd pro děti. Je vhodná také na šití roušek.
Více...
Zobrazit i starší aktuality

Šperky a minerály X.

Vážení přátelé, dnes se podíváme na poslední díl povídání o šutrácích. Jedná se o některé rudy, kovnaté sloučeniny, které se také občas používají k výrobě užitných a okrasných blbůstek.

Rudy: kovy matky přírody

Autor: Zdeněk Heidler

Hematit

Slůvko občas se však zcela jistě netýká hematitu. Hematit bývá a býval použit velmi hojně, je celkem měkký, po vyleštění zrcadlově černošedý. V pradávných dobách jeho velké pláty užívaly ženy coby zrcadlo (jak také jinak). Posléze se zjistilo, že může posloužit také jako vynikající materiál pro glyptiku a v současnosti se z něj vyrábí vše myslitelné - od populárních cvrčků přes veškeré možné korálky a tvary až po kameny do pečetních prstenů.

Šperky a minerály X. - hematit

Zcela pravdivě a surově řečeno hematit je víceméně oxid železa, tedy rez. V přírodě nalézané valouny jsou často i na povrchu zbarvené hnědočerveně, ze školy si jistě vzpomeneme na název železné rudy - krevel - do této formy díky oxidaci ve vodném prostředí hematit opravdu přechází. Je ovšem fakt, že hematit je s jistou nadsázkou velice hutná a odolná forma „rzi".

Rád bych však upozornil na jednu skutečnost. Zdaleka ne všechen hematit stvořila matička příroda. V šedesátých letech 20. století byl poprvé objeven a použit proces vzniku hematitové masy z taveniny. Hojně se též vyskytuje rekonstruovaný materiál „ Hemalyke TM" a do intaglií v prstenech je používán hemetin - směs oxidu železa s ocelí a titanem, kterou lze tvarovat ražením vysokým tlakem. Pohledově je tento materiál od přírodní suroviny víceméně nerozpoznatelný. Při produkci  lze vyrobit vlivem silného magnetického pole „hematit" magnetický, nesmírně oblíbený v náramcích a náhrdelnících i díky faktu, že odpadá nutnost zapínání.

Velice přitažlivou formou je také irizující hematit - zrnité, duhově zbarvené drobné krystalky v břidlici z Arizony či Brazílie. Veškerý hematit včetně rekonstruované formy je velice snadno rozpoznatelný i díky vysoké hustotě, a tedy i hmotnosti návleků či přívěsků.

 

Šperky a minerály X. - pyrit

Pyrit, markazit a magnetit

Pokud je železo polapeno sloučeninami síry, vznikají sirníky a sulfidy železa, z nichž pár je taktéž velmi dobře známo ve šperkařství. Pyrit (kyz železný) a markazit (kyz kopinatý). Pyrit začíná být docela populární a již je nabízen ve zpracovaných korálcích, jeho velké kubické krystaly ze Španělska jsou známou ozdobou mineralogických sbírek. Markazit býval velmi populární býval v 19. století, drobounké fasetované nábrusy jedinečně ladí s onyxem ve viktoriánských špercích. Samozřejmě, hrany faset u hematitu, pyritu a markazitu se časem obrousí a poškodí, tvrdost zmíněných rudných minerálů je převážně do 6 st. dle Mohse.

Další zásupce železné rudy - magnetit - tvoří v přírodě dokonalé oktaedry až do velikosti několika centimetrů, známou lokalitou býval Sobotín. Naleziště nad nádražím spolu s mastkovou břidlicí je však téměř vysbíráno, celkem hojný je však magnetit ve skarnech, (např.Vlastějovice), kde byl těžen coby vítaná železná ruda. Šperkařské využití již má, například jeho zrnité, temně kovové masy v serpentinitu jsou nabízeny a prodávány pod obchodním názvem kanadský jadeit či kanadský nefrit. Zpracovaný magnetit je od hematitu však téměř nerozpoznatelný, se samozřejmým magnetismem.

 

Šperky a minerály X. - rutil

Neželezné kovové rudy

Prvý ze zástupců neželezných kovových rud - titan - je kovový prvek ve formě oxidu. Tvoří jak titanit, tak rutil. Titanit se téměř v nabídce suroviny pro šperkaře neobjevuje, je docela vzácný, a proto jsou jeho průhledné zlatožluté krystaly vysoce ceněny sběrateli. Pokud se vyskytne brousitelný, prodáván je v klenotech pod názvem sfén. U rutilu lze říci, že je díky značnému výskytu spolu s křemenem a křišťálem poslední dobou velmi vítaným a celkem dostupným materiálem -  Amorovy šípy, Venušiny vlasy, Sagenit. Zlatavá a opakní vlákna v křemeni a křišťálu jsou opravdu rutilem.

 

Šperky a minerály X. - kasiterit

Rád bych se dále zmínil o kasiteritu, jedná se o rudu cínu, býval nesporně jedním z nejdůležitějších  minerálů starověku. V historických dobách se pražil a drtil, přetavením se získával čistý cín. A spolu s mědí byl strategickou surovinou pro výrobu bronzu. Takže bez tohoto minerálu bychom se o době bronzové pravděpodobně vůbec neučili. V českých zemích býval donedávna těžen v Krupce - oblast Slavkovského lesa u Aše, jedná se o pohledné, mimořádně těžké, lesklé a nevelké krystaly nabíhající do červena.

Měď samotná se sice vyskytuje v ryzí podobě, nicméně podléhá oxidaci a vzniká z ní hnědavý kuprit - napadne-li nás přitom jméno ostrova Kypr, jsme na správné cestě. Měď z místních nalezišť je v oběhu dodnes a stále. V jedné z dřívějších kapitol o barevných kamenech je již zmínka o  malachitu. Tento uhličitan měďňatý je zeleně páskovaný minerál je však stále dražší a dosti často napodobován plastem.

Šperky a minerály X. - malachit

Z rudních minerálů byla zmíněna jen nevelká část kovových sloučenin, které mají opravdu potenciál i ve šperkařství či ozdůbkách. V případě rud olova, zinku, chromu, niklu, wolframu, rtuti (cinabar), hliníku (okatý bauxit ) a dalších rud barevných a drahých kovů nalezne zájemce spoustu informací v odborné i populární literatuře.

 

Faktická data

hematit:           Fe2O3, barva šedočerná, lesk kovový, tvrdost až 6,5, vryp hnědý

magnetit:         Fe2O4, barva černá, lesk kovový, tvrdost 6, vryp černý

pyrit:               FeS2, barva mosazně žlutá, lesk kovový, tvrdost 5, vryp černý

markazit:         FeS2, barva žlutavá, lesk kovový, tvrdost 6, vryp zelenošedý

titanit (sfén):   TiSiO4, barva žlutá až hnědá, lesk diamantový, tvrdost 5,5, vryp bílý

rutil:                TiO2, barva solitérů od červené do černé, v křemenech a s hematitem žlutý, lesk  diamantový, tvrdost 6,5, vryp hnědočerný

kasiterit:          SnO2, barva tmavá černo-červená, lesk diamantový, tvrdost až 7, vryp žlutý

kuprit:             Cu2O,červený, lesk kovový, tvrdost 4

 

 

Vážení čtenáři, dovolte mi ještě pár slov závěrem.

Celý miniseriál o minerálech měl za cíl (tedy z mé strany) především nakopnout Váš zájem o drahé a ozdobné kameny. Zájem, jehož vyústěním budou jisté minimální mineralogické znalosti a možnosti orientace v nynější nepřeberné nabídce trhu. Abychom dokázali rozeznat až nesmyslné obchodní názvy produktů, typu opalit-měsíční kámen, tyrkys-tyrkenit-howlit, exotický "muglestone", siam pine, sklo-růžový obsidián-jahodový křemen a věděli, že například mozaikový tyrkys je průmyslový výrobek. Pokud se užívají kameny v ezoterice, je například zajisté podivuhodné užívání výluhů z rozpráškovaných minerálů hazardem se zdravím - to v případě popíjení vody z roztlučených berylů. Zcela nakonec - ověřujte si informace z více zdrojů, ať již o kamenech či v případech nakládání s nimi.


Bylo mi potěšením


S pozdravem

Zdeněk

 

Kam dál

Náhrdelník s hematitem

Kulička obšívaná rokajlem s hematitem

Šperky a minerály - rozsáhlý seriál

DISKUSE

Vložit příspěvek
31.10.2013 Míša Dobrý den, musím poděkovat za pěkné články o kamíncích, zhltla jsem je jedním dechem a ještě se k nim musím vrátit a přečíst si je trochu víc v klidu. Jsou napsány zajímavě a čtivě, i když bych ocenila víc fotek :-) Sama se o kamínky zajímám skoro od dětství, kameny jsem kdysi dávno prodávala ve stánku se suvenýry (a tenkrát to byly snad i opravdu kameny) i sbírala na českých polích (a mám je schované doteď). Ale dnešní nabídka je sice mnohem širší, nicméně kvalitou pokulhává. V dnešní době se už opravdu pěkný kámen dá sehnat docela těžko a musím říct, že falzifikáty jsou často tak dokonalé že je těžko rozeznat (jindy to zase praští do očí snad i laika). Takže opravdu díky za rozšíření obzorů, ráda vaše články doporučím i kamarádům, kteří se o kameny zajímají.
komentovat


O nás

Provozovatel portálu

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice

www.stoklasa.cz

koralky.stoklasa na Facebookukoralky.stoklasa na Pinterestu

Doporučujeme

E-shop Stoklasa.cz je lídrem v oblasti textilní galanterie, korálků, bižuterních komponentů, svatebních dekorací, bižuterie a módních doplňků, jako jsou šály, šle či šátky.

Firma Stoklasa plní svým zákazníkům přání také prostřednictvím prodejen Stoklasa. Najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Olomouci a Zlíně.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2020
- všechna práva vyhrazena